Svět podle prota

rubrika: Povídání


Když úspěšně léčíme pacienta (...), zažíváme nával radosti, protože jsme pomohli trpícímu a on je rád, že nás má. Také však pociťujeme vnitřní útěchu, protože my zase máme jeho a díky němu toho víme více sami o sobě. - Silvano Arieti -

 

Lucifer


Právě dočítám knihu od Gene Brewera Svět podle prota - Na světelném paprsku. Ten druhý název je druhým dílem a oba u nás vyšly v jedné knize. Nesmírně mne zaujala a tak jsem se rozhodl, že zde o ní podám krátkou zprávu. Kniha je napsaná jakoby lékařem z Manhattanského psychiatrického ústavu - autor ve skutečnosti vystudoval chemii a biochemii a věnoval se výzkumu replikace DNA - který popisuje zvláštního pacienta prota a uvádí zápisy, které zaznamenal během mnoha sezení s ním. Kniha byla také zfilmována pod českým titulem Svět podle Prota a přesvědčivé výkony v něm podala herecká dvojice Kevin Spacey a Jeff Bridges. Takže pokud jste ten film viděli a popřípadě i četli knížku, je vám jasné, oč tady kráčí.

 

Jméno prota jsem v nadpisu napsal s prvním malým písmenem, neboť prot tak zapisoval všechna jména, zatímco zase názvy planet, hvězd a souhvězdí psal celé s velkými písmeny. Prot je tímto pacientem, o kterém bude řeč, za něhož se vydává a je to mimozemšťan z planety K-PAX, kroužící kolem dvojhvězdy K-MON a K-RIL v souhvězdí LYRY, vzdálené asi sedm tisíc světelných let. Když se ho psychiatr zeptal, jak se dostal na ZEMi, když podle Einsteina je nejvyšší rychlostí rychlost světla, odpověděl, že na paprsku světla, ovšem tachyonovou rychlostí, takže vlastně letěl časem pozadu, ovšem jemu ubíhal normálně, takže u cíle byl trochu starší než na začátku cesty. Prot se vyznačoval velkou inteligencí, naměřili mu IQ 154, výbornou krátkodobou pamětí, rozsáhlými a působivými všebecnými vědomostmi, výraznou citlivostí na denní světlo (na K-PAXU je skoro pořád šero), které vnímá v rozmezí 300-400 nm (UV!). Byl schopen namalovat hvězdnou oblohu viděnou z K-PAXu, kterou si ověřil počítačovou simulací jeden astronom, který byl rovněž překvapený informací o planetě obíhající dvojhvězdu Agape a Satori (K-MON a K-RIL), o níž měl teprve referovat na astronomické konferenci, nesouhlasil však s popisem oběžné dráhy, neboť mu vycházela jinak. Po čase se ozval, že prot má pravdu.

 

Nebudu dál popisovat, jak to s protem nakonec dopadne a kdo vlastně je. Kdo jste neviděli film a nečetli knihu, budete ji číst a máte dostatečnou obrazotvornost a pohled do vesmíru, budete zřejmě dlouho udržováni v nejistotě, možná i na konci knihy. Ocituju několik zkrácených zajímavých pasáží, které ukazují svět podle prota. Je třeba však nejdřív poznamenat jeden psychiatrův výrok, že někteří lidé s psychickou úchylkou jsou schopni používat ty části mozku, které normální člověk neumí.

 

Naše anatomie je velmi podobná té vaší, jak víte z mé prohlídky. Podobná je i fyziologie, ale narozdíl od ZEMĚ je u nás rozmnožování dost nepříjemné. Jako když máte pohlavní žlázy ve svěráku, až na to, že my to cítíme po celém těle. Okamžik vyvrcholení, to je, jako když vás kopnou do břicha a zároveň shodí do louže motích sraček, což je zvíře podobné vašemu skunkovi, jenom o moc výkonější. Musíte mít na mysli, že náš druh se dožívá asi vašich tisíce let, takže potřeba plodit potomky není velká. Váš druh se vyvinul z ryb; naši předkové se podobali vašim červům. - Zde podotýkám, že na sezeních s psychiatrem prot konzumoval značné množství ovoce, a to tak, že to baštil i se slupkou.

 

Na K-PAXu nemáme žádnou vládu a nikdo nepracuje, prostě každý udělá, co je potřeba. Na K-PAXu nikdo "nechová" žádnou bytost k žádnému účelu, a už vůbec ne jako potravu. Nejsme kanibalové. Nikdo nikoho "nedává spát", když jste ospalý, jdete spát. Když máte hlad, najíte se. Nejsou tam žádné školy. Zdrojem vzdělanosti je touha po poznání. Když ji máte, školy nepotřebujete. A když ne, žádné škola ve VESMÍRU vám nepomůže. A komě toho se na naší PLANETĚ nerozlišuje mezi "prací" a "hrou". Život je zábavný a zajímavý. Nikdo nepotřebuje unikat k televizním seriálům, fotbalu, alkoholu a jiným drogám.

 

Jenomže když nepočítám sem tam nějakou tu vesmírnou výpravu, život na vaší planetě mi připadá dost nudný (konstatuje psychiatr). Okamžitě odsekl: O co je nudnější než ten na ZEMI? Kde se všichni většinu života snaží zasouložit, dívají se v televizi na seriály a skuhrají, že nemají dost peněz?

 

Protovi se podařilo pro svůj blud získat řadu spolupacientů a dokonce i některé zaměstnance nemocnice. Pacientům slíbil, že si některé veme zpět na K-PAX, což jim vlilo do žil značné síly a mnozí se kupodivu zbavili některých svých úchylek. Ba co víc, dozvěděla se o něm veřejnost a přicházely mraky dopisů. Dokonce přesvědčil i výše zmíněného astronoma a na závěr vystoupil v jednom televizním pořadu, z něhož zde ocituji pár postřehů.

 

Náboženství je založeno především na strachu. Začalo tak - a pokračuje v tom až do dneška. Podívejte... co kdybyste zkusili na deset dvacet let žít bez válek, náboženství, vraždění jiných bytostí a bez toho všeho? Kdyby se vám to nezamlouvalo, můžete se vždycky zase vrátit k té nenávisti a zabíjení a neustálému růstu a ... Co je to za SVĚT, kde násilí a válka jsou nejen tolerovány, ale dospělí podněcují děti, aby se v nich cvičily? Kde své vůdce musíte neustále hlídat před atentátníky a pasažéry letadel prohledávat, jestli nemají zbraně? Kde je třeba každou tubu s aspirinem kontrolovat, aby do ní někdo nedal jed? Kde některé vaše bytosti nadělají majetek pouhou hrou, zatímco jiné hladovějí? Kde nikdo nevěří jedinému slovu z toho, co říkají vlády a korporace? Kde jsou makléři a filmové hvězdy váženější než učitelé? Kde počet lidí roste a roste, zatímco jiné druhy jsou hubeny?

 

Tím bych to ukončil.

 

Velký duch s šílenstvím je asi tak podoben,
že tenká příčka ty dva dělí jen

- John Dryden -

 

Váš prot

 

 


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
1
Lucifer 01.09.2010, 00:15:02
Vidím, že jsem to ještě stihnul v srpnu. Poslední minutu. Tak konec prázdnin a přeju hezké září a ať se vám daří

prot

«     1     »