Palahniuk: Zatracení (Výpisky z četby)

rubrika: Povídání


Může být pro překladatele větší uznání, než když člověk otevře knížku a krásná čeština ho zaujme natolik, že se rozhodne dílo přečíst, jakkoli se zdá, že obsah nebude podle jeho vkusu? A když pak čtenář zjistí, že kniha je opravdu dobrá, překladateli patří dík za svedení. Palahniuk  je proslulý autor, jehož život poznamenaly osobní tragédie. Proslavil ho především román Klub rváčů, známější možná spíše z filmové podoby. Ironický nadhled, cynický odstup – to by se dalo říci o Palahniukově hodnocení světa i prostředí, v němž se sám pohybuje. Spatřuje v něm především stádní svět „trendů“, kde už lidi nevědí, co by. Tak si vymyslí třeba náboženství.

 

Stella


Mrtvá třináctiletá dívenka v tomto vianovsky bystrém i naturalistickém příběhu vypráví o tom, proč přišla do pekla. Jednotlivé kapitoly začínají jako maily z Madisonina posmrtného života. Čtenáře oslovuje Laskavý tweetaři. Momentálně tráví čas ve světě „živoživých“, aby jím prošla jako očistcem. Podle slov hrdinky, aby zmizíkovala v knize vlastního života. Chvílemi jí provokativně předčítá Satan z „Příběhu Madison Spencerové“, jak ho sepsal, ještě v době, než byla počata. Sama se představuje jako nechutně tlustá dcera velmi bohatých rodičů (matka je slavná filmová hvězda), kteří se pohupují na vlnách všech módních myšlenkových proudů, za pilné pozornosti žurnalistů. Nejdéle setrvávají u „zemězachráncovských kydů“. „Ať se vám to líbí nebo ne, cesta do pekla je dlážděná trvale udržitelnou podlahovou krytinou z bambusu,“ říká Madison z pekla.

 

O Halloweenu se Madison (dívka s duchošpeky) telefonicky spojí s rodiči a prozradí jim, jak se dostanou přímo do ráje. Stačí být co nejsprostší. Chovat se co nejhruběji. Chtěla je tím rozveselit. Ale rodiče, velké společenské autority určující tón, založili nové náboženství – buranismus. Svět přijal svéráznou víru s nadšením. Lidé se cítí uvolnění a spokojení, když vidí, jak je cesta do ráje jednoduchá. Madison s úděsem zjistila, že rodiče její žertík nepochopili, a snaží se svůj přehmat napravit.

 

Proč se pudové rozmary nepovedených dobrodějů vždycky promění v ideály příští civilizace? Je možné, že Ježíš a Buddha a Muhammad byli jen obyčejní mrtví chlápci, co chtěli svým živoživým přátelům jednoduše říci „nazdárek“ a utěšit je. Tohle, to je ten důvod, proč jinak mrtví k budoucím mrtvým nepromlouvají. Předmrtvé osoby si totiž každou zprávu mylně vyloží. Já jsem si jenom dělala prču a moje máma na tom kanadském žertíku založila celou teologii. Bohové. Takže teď tu máme buranismus, celé mezinárodní náboženské hnutí založené na kanálním humoru a křupanském chování. Realisticky vzato nemohu rodiči opovrhovat za to, že z toho byli bez sebe. Jejich předešlá teologie, točící se kolem energetické úspornosti a recyklování, bezpochyby nabízela jen velmi chabou citovou útěchu…

 

Stvořila jsi světovej mír! Nikdo už není gay, ani žid, ani nepochází z Afriky. Jen se na nás koukni! Všichni jsme burani!

 

Další obsah neprozradím, ani neocituji to, co by bez zábran ocitoval šéfredaktor a majitel tohoto blogu. A je to škoda… Snad ale bude dobré vědět, že jde o vraždy, svéráznou mystiku a kritický pohled na nás všechny.

 

Předkládám několik krátkých zamyšlení autora parodujícího západní způsob nahlížení světa. Výběr je podřízen tomu, o čem se nejednou na Čertovi debatovalo…

 

Laskaví tweetaři!

Prosím tímto vás všechny, vás předmrtvé osoby, abyste si něco uvědomili: jakožto dříve cyničtí, dříve povznesení dřívenihilisté jste se po roky vystříhali náboženské víry. Běda vám, neboť je z vás tím snadná kořist pro falešné proroky. Po té spirituální anorexii jste zůstali vyhladovělí a nachystaní k tomu, abyste jen hltali jakoukoli zánovní teologii, která vám bude předložena.

 

Ti dříve pankáčtí, dříve New Age, dříve grungeoví subkulturníci… (Tak uvažuje Madison o svých rodičích. Její rodiče obstarali dceři stejně starého bratra odkudsi z chudé ciziny. Jak říká Madison, jako reklamní trik. Před televizními štáby, slavnými tanečníky a klauny, před herci z Cirque du Soleil, s hudbou Andrewa Lloyda Webbera, se koná oslava sirotkových narozenin. Chlapec dostal poníka. Pak mu dali do ruky nůž, aby rozkrájel dort. Jenže –  on byl odjinud…)

 

Jedním z hlavních trýznění v pekle je, že všichni potají víme, proč si v něm zasloužíme být.

 

Něco vám předmrtvým řeknu: my postživí nejsme vaši poskoci. Mrtví mají lepší věci na práci než zodpovídat ty vaše debilní dotazy u spiritistických stolků…

 

Žádní otravní předmrtví tu nežvaní do mobilů svými hatmativými OSN –  oidními jazyky.

 

... K existenci ducha patří nutnost lecčemu přivykat. Například hotelovým výtahům. Pitomí živoživí lidé se prostě pořád cpou dovnitř. V hotelu Rhinelander jsem jela až na střechu vestoje narvaná napůl do nějaké olezlé, kolagenem nabušené daňové exulantky a napůl do její nervózní zdegenerované čivavy. Fyzicky je to asi takový pocit, jako když plavete nebo se potápíte v eviance zaneřáděné silikonem. Cítím slanost jejího botoxu. Od kyselých betablokátorů v jejím krevním oběhu se mi jen zlehka motá hlava, zato vnořit se do teplé lázně chemikálií, jež tvoří její čivavu… bohové na nebi. Stačí se projet pětašedesát pater macerovaná v biologii mexického čokla a už se nemůžu dočkat, až si dám sprchu a umyji si ektoplazmatické vlásky šampónem.

 

Kdo je domácky šťasten, ten se nevydává na cestu na Aljašku nebo na Galapágy. Neopouští milující rodinu a nepokouší se sám sebe izolovat v nějaké odlehlé dílně či pracovně. Žádný duševně zdravý jedinec by se nevystavil rentgenovému záření, jako to udělala Marie Curieová, až jí to způsobilo otravu. Civilizace je stav, kdy antisociální ztracené existence vnucují svou vůli zbytku dobráckého, na rodinné blaho orientovaného lidstva. Jen ubožáci a ztroskotanci a vyvrženci se celé dny někde krčí a sledují pářicí zvyklosti čolků. Nebo studují, co se děje, když vře voda v konvici. Předvoj se v každém oboru skládá z osamělých jedinců bez přátel, které nikam nezvou. Všechen pokrok je dílem neoblíbených jedinců. Milující lidé s pozornými, dobře pečujícími, filmově nehvězdnými rodiči… takoví nikdy neobjeví přitažlivost. Ke skutečnému úspěchu nevede nic menšího než naprostá mizérie.

 

Madison se jako duch ocitá v Los Angeles.

 

Mezi těmi hemživými hordami vidím lidi tak zchátralé hladem, že jim nezbývá než jíst trojpatrové cheesburgery s mletým masem, z nichž jen odkapává šťáva… Vidím celé rodiny, jež globální nerovnost v distribuci bohatství donutila chodit v konfekci od Tommyho Hilfigera. Ať se podívám kamkoli, všude se mi skýtají podobné scény strádání a nedostatku. A jedna věc je doslýchat se, že taková drtivá chudoba v moderním světě existuje, avšak je srdcervoucí skutečně vidět lidi, kteří jsou nuceni si sami nosit kufry. Kolem projde stářím shrbená babizna téměř ve věku mé matky, jistě ani o den mladší než dvaatřicet let, na sobě má loňský model od Liz Claibornové, a ten drásavý pohled mi vhrkne do očí proud spektrálních slzí. Stačí popatřit na to, jaké škody napáchaly jisté barvy na vlasy a některé sacharidy, abyste pocítili právě tu empatii, jež poháněla kupředu progresivce, jako byla Jane Addamsová.

 

Na pohřbu Madison pro útěchu dostala tlustou knihu.

 

Na hřbetě stál titul s raženými zlatými písmeny: Bible. Tento nový svazek, patrně stejně fantaskní jako cokoli, co vzešlo z pera pana Tolkiena či Anne Riceové, mi předkládal rafinovaný příběh o stvoření. V mém srdci by jistě snadno nahradil bíglí knihu (Darwin: Cesta Beaglu- pozn. Stella), neboť líčení páně Darwinovo má poněkud didaktický šmak zavánějící devatenáctým stoletím. Jeho sága popisuje existenci jako jednorázový podnik, zoufalé úsilí přetrvat a rozmnožit se. A když čelíme smrti, nepřináší nám pražádnou útěchu ujišťování o tom, že jsme pouhopouhá chybná variace života směřující ke konci nevyhnutelně slepé uličky. Zatímco bíglí kniha fabulačně zachycuje smrt po smrti, nekonečné přizpůsobování a  selhávání, takže celé dějiny v ní jsou doslova a do písmene slepené spermatem a krví, biblí kniha mi slibovala šťastný věčný život.  Přežití nejzdatnějšího versus přežití nejhodnějšího. Kterého autora by sis, laskavý tweetaři, vybral co četbu před spánkem?

 

Palahniuk je v Zatracených nemilosrdný, přesto se zdá, že je také shovívavý. Nebo rezignovaně shovívavý. Pokud se úspěch jedné z jeho knih měří počtem omdlévajících, pak Zatracení něčím podobným nehrozí. Přesto – je dobré se na nečekané připravit. A budete se divit…

 

(P. S. Duchové zaklepou, než vstoupí. Nejsou zvědavi na intimity předmrtvých.)

 

Zdroj: Palahniuk, Chuck: Zatracení, Odeon , Praha 2014 (Překlad Richard Podaný)

 

A ještě dodatek: Nemůžu si pomoct, ale tato fotografie slavného skladatele s jinými slavnými mi Zatracené zatraceně připomněla…


komentářů: 31         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

Lucifer
16
Lucifer * 28.12.2014, 22:30:31
Mimochodem, George W. Bush se tváří, že pozadí Dolly Parton masíruje současně s Andrew Lloyd Webberem. A Dolly Parton se tomu nadšeně zubí. Smějící se

Lucifer
15
Lucifer * 28.12.2014, 22:26:34
Nejlíp se tváří Steven Spielberg. Tomu není vidět ani jedna ruka a paní Bushová se tváří poněkud překvapeně, rozhodně však ne rozzlobeně. S vyplazeným jazykem

Lucifer
14
Lucifer * 28.12.2014, 22:22:32
Nejlíp se tváří Steven Spielberg. Tomu není vidět ani jedna ruka a paní Bushová se tváří poněkud překvapeně, rozhodně však ne rozzlobeně. S vyplazeným jazykem

Stella
13
Stella 28.12.2014, 22:13:50
Trochu všichni působí, že jsou pod vlivem - optimismu vyzařujícího ze stěn WH. Asi.
Na těch parketách je zřejmě odraz.

12
St. Kocour (neregistrovaný) 28.12.2014, 20:54:58
Musím s podivem konstatiovat, že nek´jpž´řžirozeněji se tam vtváří president Bush. No, jednak je doma, jednak má na to, aby se tvářil sympaticky své poradce. Ani nevím, do jaké míry to je dobře nebo naopak.
V podstatě bych (jako fotograf) tenhle obrázek považoval za špatný. Ztrnulé figury i grimasy. Fotograf měl dvě vteřiny před zmáčknutím spouště něco upustit. Na zem třeba. Nebo něco říct. Třeba [cenzurováno]!

Ale etiketa WH něco takového asi nedovoluje. Mrkající

Stella
11
Stella 28.12.2014, 20:13:57
Vidím, vy dva až tři, že duch výšeuvedené knihy i duch z výšeuvedené knihy zapracoval. Madison je s vámi!
A příslušný cynismus odkapává na parkety...
Smějící se
Ale ta vysoustruhovaná paní!

Lucifer
10
Lucifer * 28.12.2014, 18:34:11
Mně to připadá, že levou rukou hněte zadní část těla ženy po jeho boku a pravou rukou kryje následky tohoto jistě velmi prospěšného činu. Ale mohu se mýlit. Mrkající

astra2
9
astra2 28.12.2014, 15:52:07
Nějak se mi nezdá ta pravice, kterou má Andrew tak divně nepatřičně položenou. Že by to bylo tím sousedním dekoltem Mrkající Překvapený

8
St. Kocour (neregistrovaný) 28.12.2014, 14:36:31
Ano. Prohlížel jsem si ji dokonce dřív, než jsem četl článeček. Fotka je v dost velikém rozlišení, tak jsem se koukal extra - třeba na boty. Tak nablýskané jsem boty neměl ani na vlastní svatbě. A nikdy potom. Do kremační pece to zase nemá cenu moc leštit - ten lesk dlouho nevydrží. Mrkající

U pana dirigenta je na parketách škaredý flek, čili skvrna. To mě na té fotce zaujalo nejvíc. Flek na podlaze modrého salónku WH.

NEODPUSTITELNÉ! Mlčící Je na prachy

Stella
7
Stella 28.12.2014, 12:35:08
Drze si dovolím upozornit na tu fotografii v závěru. To je přímo ilustrace k dané knize. Jen si je prohlédněte!

Stella
6
Stella 28.12.2014, 12:32:15
Ad 2. Astro, že to budou ty těžké rodinné tragédie a ztráta smyslu, vše způsobené tím, že si pejsek zlomil nohu? Těch kolektivních emocí!
Může se člověk divit atd.?

Stella
5
Stella 28.12.2014, 12:29:18
Vy jste dvě hodné duše! Díky vám.

St: Kocoure, je to drsné. Ale taková ta absurdní drsnost, při které se člověk chtěnechtě musí smát. Já jsem vybrala to vážné. Berte to jako varování. Já si seženu ty další knihy od téhož.

Hezké mrznutí!

astra2
4
astra2 28.12.2014, 12:10:37
V zápalu psaní jsem úplně zapomněla poděkovat Stelle za podnětné příspěvky! Ahoj

3 Mám málo místa v knihovnách!!!
Starý kocour (neregistrovaný) 28.12.2014, 12:09:21
A zase mám co shánět...
Zdá se, že tak asi každá desátá věta je vhodná k zapsání jako citát. Jako moudro - bez úvozovek.
Díky za tip. Zítra vyrážím na lov.

astra2
2
astra2 28.12.2014, 12:08:42
Pan Palahniuk je dozajista úžasný spisovatel, ač relativně mlád. Mám smůlu, že jsem o něm dosud neslyšela, až teď, kdy mě už vůbec netěší číst o cizích osudech a příbězích.

Nevím tak dost dobře, jak na to našroubovat jeden televizní zážitek ze včerejška. Byla jsem jak ta Medison. Při hledání v TV programech jsem narazila na titulek Minimazlíčci. Po hromadě TV pohádek, které mi už lezou krkem, přišlo mi potěšující mít možnost taky se pomazlit. Tak jsem si to pustila v očekávání blaha. Je to zřejmě sáhodlouhý televizní emerický seriál, kde se předvádějí různá přeroztomilá ministvoření. Copak to, ale předvádějí se též jejich paničky. A to je zážitek nade vše. Nebudu popisovat, seriál je k dispozici na Zoom o víkendu odpoledne.A stojí alespoň za chvilkové podívání. Netušila jsem, že něco takového je vůbec možné. A to jsem toho v životě zažila už dost.
Celkově bych to shrnula asi tak, že blbost je věčná a barvitá a je tak rozmanitá, že je to až nemožné. Medison by si užila!

Medison2 S vyplazeným jazykem


«   1    2    3   »