Cesta do Nové Rabyně na Slapské přehradě

rubrika: Povídání


Květen se zlomil vpůli a máj plesal zářivými barvami květů. Stromy toužily po objímání, hmyz bzučel až do díkůvzdání, ryby se učily mluvit, mraky se pokoušely mezi slunečními paprsky vymačkat občas nějakou kapku deště, větry vanuly všemi směry a já se vydal autobusem do Nové Rabyně kousek nad hrází Slapské přehrady.

 

Lucifer


Vyrazil jsem kolem poledne z Nových Butovic na Smíchovské nádraží metrem, jemuž to tam trvá asi šest minut, takže vlastně za rohem. Odtamtud jezdí do Nové Rabyně (NR) autobus číslo 390, který občas končí až v Měříně, což je prý též Rabyně. NR i Měřín leží přímo u Slapské přehrady. V NR je v době sezónní placené koupaliště, v Měříně se můžete koupat bezplatně a ještě tam mají kvalitnější restauraci. V Měříně kromě toho je či byla vojenská ozdravovna (aktuální stav neznám a nehodlám ho ani na internetu zjišťovat). V NR nejspíš bylo jakási rekreační středisko ROH či tak nějak z minulého režimu. Když jsem ho poprvé spatřil v dnešním režimu, tak podlouhlé přízemní ubytovací domečky zely prázdnotou a chátraly, a v tomto počinku pokračují i dnes. Nad tím vším hned vedle autobusové zastávky Nová Rabyně se skví restaurace Nick Slaughter, která už s ROH neměla nic společného a v době mé první a druhé návštěvy ještě fungovala. Několik let už též nefunguje. Koupaliště ovšem funguje stále bezvadně.

 

Tohle koupaliště bylo první štací, kde jsem svůj slapský výlet na chvíli přerušil. Vstup byl zatím volný, trávu kropily dvě hadice, ve sprše ani noha, na pláži jen dvě nohy mé a dvě kachny, asi párek, ale nejspíš ještě neopečený. Udělal jsem si pár snímků, kachny vyžadovaly selfíčko, takže jsem jim ten sonyho foťák na chvíli půjčil, a pak jsem se otočil na podpatku, který nemám, a zamířil ke koupalištní restauraci. Má krásnou vyvýšenou zahrádku, odkud jsem už mnohokráte moudrým zrakem sledoval cvrkot na pláži u sklenice vínečka. Teď tam bylo pusto. Vzal jsem foťák a fotil, když tu jsem spatřil nějakého pána, který se na zahrádce odněkud vynořil. Vylezl jsem na zahrádku a toho pána se optal, zda bych se zde nemohl osvěžit. Řekl mi, že mají zatím ještě tak nějak zavříno, jen tady pečují o trávníky atd., ale že by mi to vínečko mohl nalít. Jak pravil, tak nalil.

 

     

 

Stačila mi jedna sklenička a klubko sentimentu, které se mi nepodařilo zcela rozplést, a vyrazil jsem dál, cestou lesní směrem k Měřínu. Paměť mě nezklamala, takže jsem našel tu správnou cestu, která náhle končí u několika chatek či srubů, a pak už nevede vůbec nikam. Nad tou cestou, která je ještě zhruba na úrovni přehrady, je obrovský sráz plný lesa až k silnici z NR k občerstvení Na vyhlídce. Když jsem tudy šel poprvé, spatřil jsem u jedné z těch chaloupek rekreačních pána, který si protahoval údy na svém pozemku. Zeptal jsem se ho kudy kam, a o mi odpověděl, že mě pustí přes svoji zahrádku na téměř neviditelnou cestičku až nahoru k silnici. Tentokrát tam žádný hodný pán nebyl, cizí zahrádku bez přítomnosti majitele jsem nehodlal pošlapávat, takže jsem nahoru zamířil ještě krutějším způsobem. K silnici jsem se dostal ve stavu téměř smrtonosném, zastávek bylo mnoho.

 

     

 

Na silnici jsem se vylodil nepříliš daleko od občerstvovací stanice Na vyhlídce. Ony jsou tam ty vyhlídky dvě. Kousek před tou občerstvovací je jedna neobčerstvovací, z níž prý Olga Hepnarová krátce před svým teroristickým útokem vrhla na dno přehrady svoje autíčko. Ta dívenka, které hráblo díky něčemu, co nedokážu a ani se mi nechce pochopit, měla chatičku v Olešku nedaleko Davle na druhém břehu Vltavy. Na občerstvovací Vyhlídce jsem vypil druhou skleničku vína za přítomnosti dost početné party motorkářů. A samozřejmě jsem zacvakal foťákem, aby si ti hošani nemysleli, že jsem se tam přišel (nepřijel) jenom napít. Víno jsem zacvakal též. A pak jsem se odcvakal zase dolů zpět.

 

     

 

Kráčel jsem po levém okraji silnice dolů do NR, a občas kolem mě prosvištělo autíčko nebo tlupa motorkářů. V NR jsem se chtěl stavit v další občerstvovací stanici, ale ta hospoda byla momentálně nefunkční. Do odjezdu nejbližšího autobusu z NR zbývala skoro hodina, takže jsem kráčel dál až k přístavišti nepříliš daleko o přehradní hráze. Tam bylo občerstvení otevřeno. Jedna sklenička vínečka, utopenec a další záchvat sentimentality, pár kapek deště, a dál. A dál pěšky přes přehradní hráz do Třebenic.

 

     

 

Třebenice je taková malá osada, která je součástí Štěchovic. Do ostatních částí Štěchovic se odsud pěšky jen tak snadno nedostanete. Musíte přes hory a přes lesy. Rychlejší je to člunem po Vltavě (pozor na Svatojánské proudy) anebo autíčkem či autobuskem horem přes Slapy. Autobus tam má celkem tři zastávky, až teprve pak je samospád hlubokým lesem do Štěchovic, z jejíchž jiné části jste vyrazili. Vyrazil jsem autobusem, a to tak, že ihned, jelikož hospodu v Třebenicích otvírají až ve čtvrtek. No a já jsem měl v úterý už zase žízeň.

 


komentářů: 36         Komentáře (36)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

39
G (neregistrovaný) 19.05.2018, 04:28:36
Zde krátký záznam zefčerejší akce, neska to bude vostřejší...>.

https://youtu.be/6XTcGMiVLaI

Zdraví trapper Kódl.
A dem, sic mi psíčci zboří vstupní portál do Kavalštejna...

38
G (neregistrovaný) 19.05.2018, 04:14:21
Ták, dosrklo,dem proprat liščí komunitu se fšímfšudy, za pjet prstů jim to kradání koťátek neprojde >>

https://youtu.be/l9VFg44H2z8

37
G (neregistrovaný) 19.05.2018, 03:28:50
https://youtu.be/xbhCPt6PZIU

Ranní⏳🐕🐈kavalské elegie five years afer No.I

Volovjenej cepelín fkotlynce

Přiletěl si v sobotu,
volovjenej cepelín,
právje dyž končili robotu,
nat kotlynskej Temelín.

Plumbum táhlo plumbum,
přiblížil se rázně,
kdyš tu ozvalo se bum,
to vám bylo bázně.

Fšak Plent si jenom pšouknul,
na Pejdže pak houknul,
zu viel se on leknul,
až mu struník změknul.

Teť dyž hrajou Lottu,
dělaj samou botu,
zní to jako Džastyn Bíbr,
nadefšecko zdraví řecko íbr (ales)

Cóó? Překvapený Zvykněte si to je teprf začátk...

GEM

36
G (neregistrovaný) 18.05.2018, 19:49:29
Lístie padá všade navôkol,
je najvyšší čas vydať sa vlasnou cestou.
Som ti vďačný za pekné spoločné chvíle.
Ale teraz už musím ísť. Jesenný mesiac povedie moje kroky.
Lebo už cítim, že sa blíži dážď, a s ním utrpenie, idú mojím smerom.
Niekedy som už z toho celého unavený, ale viem, že ešte musím niečo urobiť...

Túlať sa, ten čas práve nastal; nastal čas spievať moju pieseň.
Pôjdem aj okolo celého sveta, aby som našiel to "moje" dievča.
Trvalo mi desať rokov, kým som sa konečne vydal na cestu,
kým som pochopil, že kráľovnú mojich snov ešte len musím nájsť.

Nenašli sme si čas usadiť sa, to je už za nami.
A na naše zdravie sme si už predsa pripili aspoň tisíckrát, je čas ísť ďalej.

Môj príbeh nechcem vyrozprávať, lebo si nadovšetko cením voľnosť.
Tak, ako aj v starých dobách,keď všade čpela mágia.
To bolo vtedy v tej najčernejšej temnote, keď som stretol spravodlivé, fajn dievča.
...ale, do kelu, nejaký zloduch sa prikradol a zdrhol mi s ňou, takou...takou jednou...éch

Musím vykročiť, spievať si tú moju pieseň, neustále hľadať moju milú.
Musím to urobiť po svojom, pátrať hoci aj po celom svete. Nemôžem sa zbaviť
takého pocitu v mojom srdci, akéhosi nutkania neustále ju hľadať.
Stále sa mi nedarí nájsť moje šťastie!

Až na poslední řádek souhlas,já ho našel...
Slyšim ten váš pokašel.
Ale je to fakt...

35
G (neregistrovaný) 18.05.2018, 19:41:36
https://youtu.be/MmaN-z8PoE8

Áha, něco mi upilovalo tu osmičku na konci odkazu v [19] a tak byl nefunkční(nekontroluju po sobě, a nikdo neprotestoval, ač se tím pádem stala [30] nevjerohodná...a nesrozumitelná! Styďte se fkoutě.

GN forévr

Lucifer
34
Lucifer * 18.05.2018, 18:04:18
Olověný Zeppelin je samozřejmě akutní nástřel. Usmívající se

33
G (neregistrovaný) 18.05.2018, 18:01:33
https://youtu.be/RFqY1ten1jQ

Tady ještě návdavek s podobným názvem, a se sugestivním monotónním vídejem, bude ti přepadávat hlava dopředu, nenaraž si čelo o skrín S vyplazeným jazykem

Zatím vjěčerom cont., du dát jatečnejm futr... Šlápnul vedle

32
G (neregistrovaný) 18.05.2018, 17:49:12
https://youtu.be/qJzHllr3bBw

Jaks tam probudhu vtěsnal tydlencty?
Měl jsem od roku 70' dlouhá léta(=30) na kotouči jejich prvotinu s názvem něco jako " Úsvit nad jezerem Titikaka"ale nemůžu to na trupce dohledat, tak alespoň cos podobného.
Ten Úsvit- nádherná věc, zpěv probuzeného ptactva mixnutý s psychidelic, dlouhé jak Lovosice, >15minut...
Ta poezie- Tvá vlastní tvorba?
Syntax trocha vázne, ale pokud akutní nástřel,tak dobrý Mrkající
Videls toho Pejdže nad ústavem? Pokud vzlít,nesleduju to online, velký prádlo, a začíná jak na potforu krápat, musím přemístit do komnat...
Poreferuj zpětně, thx bef

Lucifer
31
Lucifer * 18.05.2018, 16:49:30
Olověný Zeppelin

Led Zeppelin přifrčí
a zase odfrčí
jako naše mládí
jako smrt
přifrčí a odfrčí

Jako schody do nebe
jako Moby Dick
jako Tangerine dream
jako sen

Jako stín
se vznáší nad vodami
olověný Zeppelin

Úžasný

30
G (neregistrovaný) 18.05.2018, 15:57:58
https://technet.idnes.cz/vzducholod-nad-prahou-zeppelin-nt-friedrichshafen-slapy-praha-letnany-letiste-19y-/tec_technika.aspx?c=A180514_105013_tec_technika_vse

Vida ho davida. Tak přeceda sem flákne svou slapskou BWW, já kránu Rembl a za hodinu se starej Cepelín vopičí(start za chvíli, snad nekřísne bříškem o ládvíjskou AV...povel zní: lejzr směr NV, náklon 14,9°. Nevinný Synchro jak bejk. Cgrt.


29
G (neregistrovaný) 18.05.2018, 12:19:50
ΣYΓXAPHTHPIA! MOΛIΣ ΛABATE 5GB ΓIA 25MEPEΣ ME XPEΩΣH 8.50€ / CONGRATULATIONS!YOU JUST ACTIVATED 5GB FOR 25 DAYS WITH ONLY 8.50€ /

Soudruzi,
právě jsem se vrátil z polorozbořené Kabaly do hradu. Pan president hádvjeófonu podal demisi...
Stačilo neorthodoxně zvýšit hladinu zvuku z pouličních 30db o stofku výše(start konkordu) a bylo mi za stejný obolus nabídnuto v úvodu uvedené...
Navíc 3x(sic!) prémije 500M, tjest suma sumárum sex a půl giga, a s tím už se dá něco podniknout, i při započítání EKP (řecký koeficient prolhanosti(psémata) 30% pravdy!
Kolater.damm. stajl baj Jericho na okolních budovách jsem slíbil uhradit...jj, prej mlčeti zlato...
GA

Lucifer
28
Lucifer * 17.05.2018, 23:18:40
Jablkoň - Hostina bláznů

https://www.youtube.com/watch?v=9IMvOrcMhY4

Nevinný

Lucifer
27
Lucifer * 17.05.2018, 23:00:18
A co třeba tohle G

Jam Side Down - Status Quo

https://www.youtube.com/watch?v=PvuXPQrXZdE

Prostě džem, ne? S vyplazeným jazykem

25
xxx (neregistrovaný) 17.05.2018, 22:44:37
22
Trapere,
já mám mobil, co pamatuje dinosaury, a nezatěžuju se spekulacema. Což bych i tobě radila. Kdyby to nebylo drzý.
Nebo: nepoužívat!

Jinak: totální úpadek, nejen mysli, píšu nespisovně...

Žádný dablhojte, černokněžníku, ty si pokoje nedáš,
však tě tvoje chlupatstvo jednou roznese na tlapách a bude pokoj na hodně širokým i dalekým internetu.

Lucifer
24
Lucifer * 17.05.2018, 22:38:27
To bude dobrý, G, dvacet divokých koní to spase(í)

Status Quo - Twenty Wild Horses

https://www.youtube.com/watch?v=EzewZhFISeQ

Úžasný

«     1    2  3   »