Sedm duší

rubrika: Povídání


Přečteno v románu Západní země od Williama Sewarda Burroughse.

 

Lucifer


Staří Egypťané postulovali sedm duší.

Nejvýše postavená a zároveň první, jež opouští tělo ve chvíli smrti, je Ren, Tajné jméno. U mě jí odpovídá Režisér. Režíruje film vašeho života, od početí k smrti. Tajné jméno se rovná titulu vašeho filmu. Až umřete, Ren vstoupí do hry.

Další duší, druhou, jež opouští potápějící se loď, je Sekem: Energie, Proud, Světlo. Režisér vydává příkazy, Sekem mačká správná tlačítka.

Číslo tři je Khu, Anděl strážný. On, ona či ono je třetím, kdo se pakuje... bývá zobrazován jako odlétající pták se svítivými křídly a hlavou obklopenou září, za sebou měsíc v úplňku. S něčím podobným byste se mohli setkat na paravánu v indické restauraci v Panamě. Khu zodpovídá za konkrétního jedince a při jeho ochraně může utrpět zranění - ne však na stálo, jelikož první tři duše jsou věčné. Vracejí se do nebe pro další tělo. Čtyři zbývající duše to musí s člověkem risknout do Kraje mrtvých.

Čtyřka je Ba, Srdce; nezřídka bývá věrolomný. Má tělo jestřába a nese vaši tvář, scvrklou na velikost pěsti. Mnohý hrdina dopadl jako Samson, sražený na kolena proradným Ba.

V pořadí pátou duší je Ka, Dvojník, který je nejvíce spojen s člověkem. Ka dosahuje dospělosti obvykle ve chvíli tělesné smrti a je jediným spolehlivým průvodcem Krajem mrtvých na cestě do Západních zemí.

Šestou je Khaibit, Stín, Paměť, veškerá vaše formující minulost - jak z toho, tak z jiných životů.

Poslední je Sekhu, Ostatky.

...

Podívejte, z opravdového neštěstí se dá vytřískat spousty Seka: oběti, slzy, hluboký žal, hrdinství, násilná smrt. Vždycky ale mějte na paměti, že jeden případ pohlavní nemoci vynese víc Seka než celé rakovinové oddělení. K dispozici máte ty nejubožejší činy, jakých jsou lidé schopni - pamatujete se na italského stewarda, který si natáhl dámské šaty a urval tak místo v záchranném člunu? "Sketa v lidské podobě, nepochybně se zrodil a byl spasen pouze proto, aby stanovil nová měřítka, podle nichž bude posuzována míra hanby a nestoudnosti."

S přebytečnými zásobami Seka můžete převzít záruku i za to, co přijde. Pokud je ale na počátku našvindlovaná imitace, nemůžete se zaručit ani za venkovský hajzlík plný hoven.

...

Mezi dušemi bují intriky a faleš. Člověka nemůže potkat horší osud než být obklopen zrádnými dušemi. A co pan Smolař, který tyhle duše má? Bez něj neexistují a každý si s ním pěkně vytře.

Smolaři světa, spojte se! Kromě těch hnusných zkažených upírů nemáte co ztratit.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_