Na svatého Jiří vylézají sněhuláci

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Tohle je poslední čistě dubnový víkend. V neděli bude slavit svatý Jiří (jmeniny, ne narozeniny), přičemž jak známo vylézají hadi a štíři. Meteorologové se nám však snaží naznačit, že nad 600 metrů by mohli vylézat spíš sněhuláci. Někteří dokonce tvrdí, že se to protáhne až do příští neděle, kdy bude slavit svátek Práce (pracovní, ne narozeniny či jmeniny). To bude první víkend způli májový, a pokud to meteorologům vyjde, Karel Hynek Mácha se bude obracet ve svém sarkofágu.

 

Lucifer


Dnes – když to píšu tak ještě zítra, ale když si to budete číst, tak už dnes – bude slavit Neviditelný pes (narozeniny, ne jmeniny). Dvacátého třetího dubna roku 1996 vyšel tento první český ryze internetový deník. Tím byl zakončen pravěk právě klubajícího se českého internetu (ČI) a započal se jeho středověk. Na konci pravěku ČI se již sice začaly objevovat první náznaky jakýchsi debatních kroužků, možná i prablogů, ale veskrze byl ČI ještě v naprostých dinosauřích plenkách. Byl to právě Neviditelný pes, který těm pravěkým potulkám učinil přítrž.

 

Neviditelného psa jsem objevil jen pár dní po jeho zrození. V té době jsem ještě neměl internet doma. Skoro nikdo ho ještě doma neměl. Ondřej Neff však už ano, i když zatím jenom přes telefon. Jeho Neviditelného psa jsem objevil ze své pracovní instituce.

 

Až do tohoto objevu jsem ulpíval na pocitu, že internet slouží hlavně kooperaci vědeckých institucí. Mimo ČI to už nebyla delší dobu pravda a i na ČI, jak jsem naznačil, to začínalo kolotat i jinými směry. Vzhledem k tomu, že kromě specifických institucí měl k ČI přístup jen velmi malý počet soukromých uživatelů, byl pohled na Neviditelného psa fascinující.

 

Nacházel se tam pouze jeden diskusní koutek – Psí podrbání. V něm debatovali povětšinou přátelé Ondřeje Neffa včetně jeho samého. Postupně se přidávali i jiní a jedním z nich jsem byl já. Po vzoru jednoho z debatérů jsem zvolil nick (internetovou přezdívku). Můj první nick na internetu zněl vise. Po nějaké době jsem usoudil, že bych si měl zvolit něco vzletnějšího. V jakémsi záchvatu potřeby šířit kolem sebe světlo poznání jsem přijal Lucifera – Světlonoše. Není ovšem vyloučeno, že se ke svému prvorozenému nicku vrátím.

 

Neviditelný čert oslavil koncem ledna tohoto roku jedno skromné výročí (narozeninové). Oproti dvaceti letům existence Neviditelného psa měl za sebou pouze šest let. Ale i tak ten čas letí.

 

Ve svém novověku se ČI hemží obrovskými mraky blogů, internetových deníků, zpravodajských i jakýchkoli jiných portálů, sociálně paranoických extází atd. Původní pustina s několika svébytnými milníky se proměnila ve virtuální džungli. Celý svět se v tom virtuálním Titaniku topí. Někdy se pod kotlem zatápí dobře, někdy zle. Každý si své virtuální utopení může vybrat. Třeba i naprosto neviditelně.

 

Třeba na svatého Jiří vylezou neviditelní sněhuláci a roztají u příležitosti kalendářního výročí Máchova Máje.

 

 

devil


komentářů: 7         Komentáře (7)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
7
Stella 24.04.2016, 15:00:22
Vane vítr od hor,od hor...

Slušný severák, nic na sandály. Mrkající

Lucifer
6
Lucifer * 24.04.2016, 13:16:38
Na horách může být minus 6 i v létě. Já ale nebydlím na horách. Tady je typické aprílové počasí

http://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/aprilove-pocasi/

Kupř. 4.4.2016 http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1744164-aprilove-pocasi-v-plne-sile-v-jizerskych-horach-mraz-pod-beskydy-skoro-dvacet

Střídavě oblačno a polojasno, někdy skoro až jasno či zataženo, vzduch je poměrně chladný, ale když vykoukne slunce, tak se náhle jakoby oteplí, někdy i dost výrazně... Na zmrznutí to rozhodně není. Mrkající

Stella
5
Stella 24.04.2016, 09:17:04
Těch jmen spojených s Čertem by bylo - slušná historie blogu! Mrkající A tematická šíře!
No, nezmrzni ani dnes, Lucifere. (Na horách minus 6)

Lucifer
4
Lucifer * 23.04.2016, 22:18:29
vise je bezpochyby žádaná, bez ní by nevznikl Neviditelný čert. Ale u zrodu a jeho udržování byli i jiní, včetně Stelly.

Nick vise si schovám do zálohy. Zůstanu u Lucifera. Kdyby ale bylo nejhůř, vytáhnu ho z rukávu jako eso. Mrkající Nevinný

Stella
3
Stella 23.04.2016, 21:48:48
Udržet takový blog si žádá velikou visi...
Gratuluju! Usmívající se

vise
2
vise * 23.04.2016, 00:41:20
Nevymaže. Ani mi. Přišel jsi včas. I teď. Úžasný

h
1
h * 23.04.2016, 00:13:49
Proti Luciferovi - starému harcovníkovi jsem benjamínek. Na Psí podrbání jsem přišel, tuším, začátkem roku 2009. Bylo to tam jedním slovem skvělé. Ty vzpomínky již nikdo nevymaže, ostatně je z toho asi 4.000 emailů a asi 40.000 outrata za telefon (tenkrát nebyly paušály). Mi to za to stálo. Zamilovaný Zamilovaný Zamilovaný Zamilovaný Zamilovaný

«     1     »