Za hranice mozku je kniha amerického psychiatra českého původu Stanislava Grofa z roku 1985. Podtitul knihy zní Narození, smrt, transcendence. Ústředním sdělením této knihy je, že západní věda se blíží změně paradigmatu takového rozměru, že pro ni neexistuje precedens. Přichází změna, která vyvrátí naše chápání skutečnosti a lidské podstaty. Překlene rozdíl mezi východní spiritualitou a západním pragmatismem. Smíří dávnou moudrost a moderní vědu.
Stella
Poslední tři století vědu zcela ovládl myšlenkový systém založený na pracích René Descarta a Isaaca Newtona. S použitím tohoto modelu dosáhla fyzika obrovského pokroku. Důležitým kritériem vědeckého uznání se stala schopnost uvést základní pojmy a objevy do souvislosti s newtonovskou fyzikou a mechanistickým modelem vesmíru. Platí to i pro obory, jako jsou biologie, medicína, psychologie, psychiatrie, antropologie a sociologie.
Začátkem 20. st. prošla fyzika radikální změnou. Obory, jako medicína, psychologie, psychiatrie nedokázaly tyto změny včas přijmout a zpracovat. Tyto obory ponechávají stranou vše, co je v rozporu s mechanistickým modelem vesmíru. Proto také mají malou naději např. na finanční podporu projektů. S tímto problémem se potýká parapsychologie, alternativní léčba, thanatologie.
Staré paradigma se jeví být překážkou vývoje zvláště v psychologii, psychiatrii a antropologii. Prudce roste příliv údajů, které jsou v neřešitelném rozporu se starými modely. Newtonův mechanistický vesmír je vesmír pevné hmoty vytvořené z atomů. Jsou v podstatě pasívní a neměnné. Mezi částicemi působí gravitační síla jako samozřejmá vlastnost těles. Newtonův prostor je trojrozměrný, absolutní, neměnný, vždy v klidu. Rozdíl mezi hmotou a prázdným prostorem je jasný. Čas je absolutní, autonomní a nezávislý na hmotném světě. Plyne rovnoměrně a neměnně. Veškeré fyzikální procesy se dají redukovat na pohyby hmotných bodů, které jsou důsledkem gravitační síly mezi nimi. Výsledný obraz vesmíru je obraz gigantického hodinového stroje. Události a procesy jsou tvořeny řetězci vzájemně závislých příčin a následků. Pak by ovšem bylo teoreticky možné předpovědět budoucnost. Ilya Prigogin tuto víru nazval základním mýtem klasické vědy.
René Descartes formuloval absolutní dualismus mezi myslí (res cogitans) a hmotou (res extensa). Byl přesvědčen, že materiální svět může být popsán objektivně bez ohledu na lidského pozorovatele. Nezapomínejme, že pro Newtona i Descarta byl základním prvkem jejich filozofií a světového názoru Bůh. Moderní vědecké disciplíny podle Descartesova a Newtonova vzoru vytvořily obraz vesmíru jako nesmírně složitý mechanický systém, evoluce pak je řízena slepými mechanickými silami.
Kdesi kdysi se přihodilo, že si hmota začala uvědomovat sama sebe a okolní svět. Řešení tohoto problému - jak, kdy, proč - se odsouvá. Přetrvává víra, že vědomí je omezeno na živé organismy a je produktem vysoce organizované hmoty. Je průvodním jevem fyziologických procesů v mozku. Tato víra je založena na obrovském množství pozorování klinické a experimentální neurologie a psychiatrie. O spojení mezi vědomím a mozkem nelze pochybovat. Ale to nevede k jednoznačnému závěru, že vědomí je vytvářeno mozkem. Kvalita televizního přijímače závisí na správné funkci všech jeho částí. Ale neexistuje vědecký důkaz o tom, že televizní program musí být vytvářen televizorem. Neurochirurg Wilder Penfield ve své knize The Mystery of the Mind, 1976, shrnuje své celoživotní dílo a uvádí hluboké pochybnosti o tom, že vědomí je produktem mozku a může být vysvětleno pomocí mozkové anatomie a fyziologie. Materialistická psychologie vychází ze zásad britských empiristů: Nic není v rozumu, co nebylo dříve ve smyslech. (John Locke)
Hlavní proud psychiatrie a psychoterapie přijal za svůj freudovský názor, že právě narozené dítě je tabula rasa. Vývoj je tedy určen posloupností dětských zkušeností. Jediné uznávané předporodní vlivy jsou dědičnost, síla instinktů, poškození organismu. Mechanistická věda vysvětluje prostřednictvím materiálních procesů v mozku i lidskou inteligenci, umění, náboženství, etiku, vědu. Pravděpodobnost toho, že by se lidská inteligence vyvinula z nejjednodušších chemických sloučenin do dnešní podoby pouze posloupností náhodných mechanických procesů, byla přirovnána k pravděpodobnosti tornáda, které by sestavilo moderní Jumbo jet Boeing - tím, že se přežene přes vrakoviště. (Nedostatek přirovnání tkví v tom, že v případě biologického vývoje existuje silná zpětná vazba.) Materialistická psychologie každou odchylku od karteziánsko - newtonovského modelu označuje za psychózu nebo za výsledek špatného výzkumu.
Současná psychiatrie není schopna vysvětlit široký okruh jevů, které leží mimo biografickou a individuální oblast nevědomí - zážitky týkající se období biologického porodu (perinatální) - a dále transpersonální zážitky - ty, které přesahují životopisnou oblast jedince. Ale: pochopit do hloubky psychotický proces je prakticky nemožné bez transpersonálního rozměru. Nelze redukovat problematiku na biochemické faktory nebo na vliv zážitků z dětství. V současnosti se projevuje tendence redukovat mystické zážitky a duchovní život na psychotické stavy, pověry, nevyřešené konflikty. Freud vysvětluje náboženství obsedantní nutkavou neurózou. Ponechává stranou bezprostřední zážitek alternativních dimenzí reality společný pro vývoj všech velkých náboženství.
Současná psychologie a psychiatrie neakceptuje údaje z praxe Jungovy analýzy a nových zážitkových psychoterapií, neakceptuje zážitky spojené se smrtí a se stavy blízkými smrti, odmítá psychedelický výzkum i zprávy „vizionářských antropologů“. Významné odchylky od "přesného vnímání skutečnosti" jsou považovány za příznaky vážné psychopatologie, poškození smyslových orgánů. Neobvyklé stavy vědomí se vykládají jako symptom dušení choroby. Nebere se v úvahu, že neobvyklé stavy mysli mohou mít terapeutický potenciál. Psychiatrická terapie se tedy snaží eliminovat neobvyklé jevy jakéhokoliv druhu a vrátit člověka zpět k vnímání a prožívání světa způsobem, o kterém bylo dohodnuto, že je normální.
Zdroj: Stanislav Grof, Za hranice mozku - Narození, smrt, transcendence. GEMMA 89, Praha 1992
18.08.2013, 00:00:16 Publikoval Luciferkomentářů: 22