Ovce - Poděkování

rubrika: Pel-mel


Po oslovi přichází na řadu ovce. Původně jsem jí chtěl dát přednost před oslem, poněvadž si to zaslouží, ale osel se zašprajcoval, že tudy cesta nevede. A tak jsem jeho zoufalému hýkání nakonec podlehl. Takže, milé ovce, teď jste na řadě, a hlavně mi tu moc nebekejte, nebo se naštvu a všechny vás spočítám.

Lucifer


Ovce domácí (Ovis aries) patrně existuje jen díky člověku - ale také naše civilizace, ve své dnešní podobě, existuje díky ovcím. Všechna dnešní plemena ovcí, pocházející z předka domestikovaného na Středním východě a ve Střední Asii asi 9000 let před naším letopočtem, nějakou dobu po psovi, sobech a kozách, jsou potomky dvou původních druhů: jeden už patrně vyhynul a druhý, drobnější, je muflon (Ovis musimon). Ovce, ještě více než jejich blízké příbuzné kozy, mají zásluhu na největší změně v životním stylu v historii lidstva: přeměnu lovců a sběračů na zemědělce.

Kozy jsou ideálními zvířaty pro nomády, ale ovce, díky své stádnosti a schopnosti spást i tu nejhorší trávu, nám umožnily zůstat na místě. Ovce hnojily půdu, na které se pásly, a díky tomu vzkvétalo zemědělství, a díky jejich mléku a masu lidé nemuseli lovit. Ovce se musely chovat ve stádech a hlídat, což vedlo k rozšiřování lidských sídel (a k nárůstu práce pro nedávno zdomácnělé psy). Zajímavé je, že latinský výraz ovis pochází ze sanskrtského avi, které má kořeny ve slově av a znamená "chránit, střežit". Střežení ovcí se stalo dalším mezníkem lidské civilizace.

Našim předkům trvalo 3000 let, než zjistili, že selektivním chovem mohou vyšlechtit ovce s huňatou srstí, která narostla delší než hrubé pestíky. Výsledkem byla nejdříve plst a později vlna, a najednou měli lidé vlákno, potom tkalcovský stav a látky. Pokud se stal chov ovcí prvním "průmyslem", vlna byla první významnou směnnou komoditou. Až do středověku vlna vládla evropskému hospodářství: renesance byla v podstatě financována ze zisků z obchodu s vlnou. Produkci vlny v Evropě a Americe dnes výrazně snížila syntetická vlákna: 60 % vlny v současnosti pochází z Austrálie, Nového Zélandu a Číny.

Role, jakou ovce sehrály v naší kultuře, patrně pramenila z jejich "ochoty" být lidem užitečné, což v historii vždy znamenalo přinášet oběti. Na rozdíl od koz, které jsou často spojovány se sexem a pekelnými mocnostmi, ovce byly pravidelně nabízeny na znamení díků nebo symbolizovaly oběť nevinnosti. Posvátné texty judaismu, křesťanství a islámu se jen hemží jehňaty, stády a pastevci. Později se ovce staly symbolem odevzdanosti a hlouposti, což je nejen nevděčné, ale navíc mylné.

Ovce nejsou tupé, naopak, mají dobrou paměť: tváře svých družek ze stáda a svého pastevce si pamatují až dva roky. O této schopnosti už dávno vědí pastevci z hor, jejichž stáda "přilnula" k určitému území. Pastevec se psem ovcím ukáže, který hřeben, balvan nebo potok tvoří hranici jejich pastviny. Bahnice pak tuto informaci předávají jehňatům a tak dál, z generace na generaci, někdy až stovky let. Ztráta těchto dědičných území byla jednou ze skrytých daní, kterou si v roce 2001 vybrala epidemie slintavky a kulhavky, při níž bylo vybito sedm milionů britských ovcí.

V nedávné době se obzvláště chytré ovce naučily přecházet zábrany pro dobytek tak, že se pořádně rozběhnou, sbalí se do koule a překulí se přes rošt, jako v parakotoulu. Ovce ze skotského ostrova St. Kilda žily 4000 let v izolaci a znovu zdivočely. Jejich vlna se musí seřezávat, ne stříhat, a nemají ani ponětí, k čemu slouží ovčácký pes. K jejich chovu postačí pořídit si dalekohled.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech


komentářů: 18         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
18
Lucifer * 08.12.2015, 17:27:32
Ahoj, hezký nick Mrkající

Ovcí je velký počet druhů a plemen, u většiny mají rohy berani, u některých obě pohlaví.

Viz odskok na ovci domácí v tomto odkazu

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ovce

Přímý odkaz zde nefungoval, proto chybí předchozí komentář.

Lucifer
17
Lucifer * 08.12.2015, 17:23:53
Ahoj, hezký nick Mrkající

Ovcí je velký počet druhů a plemen, u většiny mají rohy berani, u některých obě pohlaví.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ovce

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ovce_dom%C3%A1c%C3%A

16
123123 (neregistrovaný) 08.12.2015, 16:45:44
Ahoj všichni.Chci se zeptat:Někde jsem slyšela,že ovce(obecně) mají rohy a rohy se vyskytují u samic i u samců.Jenže na obrázcích ovce(samice) rohy nemá a beran ano.Jak to teda je????

15
rezy (neregistrovaný) 07.02.2013, 09:59:26
naše ovce se stříháním zásadně nesouhlasily. Stříhali je moji rodiče. Ovce se nejdřív lehce svázala a pak ostříhala. Stříhali jsme je myslím v březnu, když začalo být cítit jaro. Ovce po tom střihání vypadaly děsně. Na stříhání jsme měli jen velké nůžky, mašinky koupit nešly, to prostě nebylo a tak se stříhalo nůžkami. Ovce měly kostkovaný sestřih, páč nůžkami nelze kopírovat tvar. Když si na tu práci jen vzpomenu, obdivuji rodiče, že to celá ta dlouhá léta dělali. Ovcí jsme měli okolo 20 starých kusů + mládež, já bych to ostříhat, tak jak to dělali oni, dneska asi nedokázal.

Astra
14
Astra * 06.02.2013, 07:43:49
Dík za pěkné počtení o ovečkách všeho druhu. Zamilovaný

13
ilona (neregistrovaný) * 06.02.2013, 07:31:37
Jen malou poznámku.Můj oblíbený citát je"KDYŽ SE CHOVÁŠ JAKO OVCE,NEDIV SE,ŽE TĚ STŘÍHAJÍ."
Ale jinak nic proti ovečkám.

Lucifer
12
Lucifer * 05.02.2013, 15:33:23
Některé ovce dokážou parakotoul nahradit ještě efektivnější technikou

http://www.youtube.com/watch?v=Z32-DDFx0dU

Úžasný

Lucifer
11
Lucifer * 05.02.2013, 15:20:39
Já jsem zase pásl krávy.

V dětství mě občas rodiče v létě zavezli k prarodičům z otcovy strany, kteří žili v jedné slovenské vesnici v kopcovitém až téměř hornatém kraji, kde se nevyplatilo založit JRD. Moji slovenští prarodiče tudíž měli vlastní hospodářství, jednoho či dva vepře, dvě krávy, koně atd., a samozřejmě několik políček. Několikrát se ze mě stal pasáček krav, když jsem na tu pastvu doprovázel jednoho svého bratrance, který shromáždil krávy od všech příbuzných a pak se s nimi připojil k několika dalším pasáčkům, a celé to procesí vyrazilo do nedalekých kopců. Krávy se pásly někde na louce u lesa, pasáčci hráli karty a já jsem sbíral jahody.

10
rezy (neregistrovaný) 05.02.2013, 15:02:05
představa ovce v parakotoulu mě děsí. Naše se to naštěstí nikdy nenaučily. Měli jsme jeden čas velmi kvalitního, opravdu ostrého berana, ten učil parakotouly nás.

9
rezy (neregistrovaný) 05.02.2013, 14:55:34
ony ty vzpomínky jsou hlavně na tu partu co s námi chodila pást. Ovce pásly jen dvě tři rodiny, ale během prázdnin se šlo odpoledne od rybníka po koupání rovnou vyhnat ovce a pást, tedy všechny děti v našem věku ze vsi šly s námi Ke konci léta, když byla pole sklizena to byl ovčí i dětský ráj. Pekli jsme brambory, špekáčky, hráli jsme v lesíku na indiány a ovce se pásly v podstatě bez dozoru, sami. Ranní pastva byla dost nuda, pásl jsem většinou sám a kdybych neměl tranzistorák nebo knížku, tak jsem se tam s mouchama ukousal nudou.

Lucifer
8
Lucifer * 05.02.2013, 12:55:42
Ve filmu Markéta Lazarová (Magda Vášáryová - na tu dobu docela odvážná erotika Usmívající se ) se mnich Bernard (Vladimír Menšík) zamiloval do ovečky

http://www.youtube.com/watch?v=cSwl6VCynTA

od 4:34.

Axina
7
Axina * 05.02.2013, 10:32:41
To je krásný, máte fajn vzpomínky...
Tak mě napadá, že vymezovat hranice (zvířatům i lidem) je typická lidská vlastnost. Kdyby nebylo pastýřů, mohly si ovce smlsnout. Ovšem zase se vracely do bezpečí chléva. Něco za něco.
O ovečkách na skotské vrchovině psal krásně James Herriot.

Axina
6
Axina 05.02.2013, 09:55:57
To je krásný, máte fajn vzpomínky...
Tak mě napadá, že vymezovat hranice (zvířatům i lidem) je typická lidská vlastnost. Kdyby nebylo pastýřů, mohli si ovce smlsnout. Ovšem zase se vracely do bezpečí chléva. Něco za něco.
O ovečkách na skotské vrchovině psal krásně James Herriot.

5
rezy (neregistrovaný) 05.02.2013, 09:30:32
ještě k té stádnosti. Ve stádu se zpravidla prosadí jedna ovce co to vede. Běžně jsme jí říkali vůdkyně. Má nejlepší pamět, skvělej odhad a přesně ví, kde uhnout z cesty aby Vám to dalo nejvíc práce a času, než je z toho pole vojtěšky vykopete.

4
rezy (neregistrovaný) 05.02.2013, 09:27:58
tedy nepřišli jsme na to jak to těm ovcím říci, aby to respektovaly. Z kontextu našeho nadávání a házení všeho co přišlo do ruky samozřemě věděly, na čem a kde jsou.

«     1    2   »