Netopýr – Početný, hlučný a dokonale upravený

rubrika: Pel-mel


Pro dnešní poslední květnový odpočinkový den, jenž se květnově nijak zvlášť tvářit nebude, jsem připravil takové vcelku roztomilé povídání o netopýrech. Vlastně se divím, že jsem ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona o těchto přítulných tvorečcích dosud nic nevyhrabal. Kromě jiného se dozvíte, jak a proč netopýr „píská“, jak visí hlavou dolů, proč si při setkání s některými netopýry máte chránit palce u nohou, no a na závěr přidám jeden kratinký odněkud převzatý netopýří vtip, ačkoli je pravda, že s netopýry zas až tak moc legrace není. Jen se jim zkuste podívat do tváře…

 

Lucifer


Netopýři patří k nejpočetnějším savčím řádům. Tvoří pětinu všech druhů savců a jsou rozšířeni po celém světě s výjimkou Antarktidy. Úžasná je jejich tělesná proměnlivost, v tomto směru jim mezi savci mohou konkurovat jen hlodavci.

 

Jejich úspěšnost není tak těžké pochopit. Jsou dosud jedinou skupinou savců, jejíž příslušníci jsou schopni aktivního letu, což jim otevírá cestu ke zcela novým úkrytům a zdrojům potravy. Vědecký název řádu je Chiroptera, česky se nazývají „letouni“. Jejich křídlo se navíc podobá ruce, s palcem a čtyřmi prsty. Kdyby naše ruce narostly do podobných rozměrů, byly by dlouhé skoro dva metry s prsty tenčími než pletací jehlice.

 

Více než 900 druhů letounů se dělí na dvě skupiny: menší Microchiroptera a větší Megachiroptera. Mezi „mega“ letouny patří kaloni živící se tropickým ovocem; daleko početnější skupinou jsou „mikro“ letouni, což jsou hlavně netopýři vybavení schopností echolokace. Netopýr vydá za večer na 400 000 zvuků, intenzita tohoto „pískání“ dosahuje 110 decibelů. Je tedy hlasitější než průměrná rocková kapela, ale vydává zvuky o takové frekvenci, že je neslyšíme. Netopýři si chrání uši před poškozením tak, že si je při každém pohybu křídel zakryjí. Energii z mávnutí křídly využívají také k tomu, že protlačí vzduch hrdlem, takže je mávnutí, vydání signálu a zakrytí uší perfektně zkoordinované.

 

Při každém písknutí netopýr rozpozná umístění, velikost, směr a dokonce i pevnost předmětu. Jeho echolokátor je tak přesný, že dokáže objevit metr vzdálené vlákno pavučiny. Jakmile netopýr vyrazí za kořistí, ultrazvuk se zrychlí na útočný režim. Jakým způsobem odpočívá netopýr hlavou dolů zavěšen na zadních končetinách? Svaly a šlachy zadních končetin jsou uspořádané tak, aby netopýrům umožnily viset při hřadování hlavou dolů. K udržení se v poloze hlavou dolů nespotřebuje zavěšený netopýr skoro žádnou energii. Váha těla automaticky uzavře prsty s drápy – dokonce i mrtví netopýři zůstanou viset.

 

Největším shromážděním savců na jednom místě je padesátimilionové hejno mexických tadarid guánových (Tadarida brasiliensis mexicana), jejichž večerní odlet musí začít už brzy odpoledne, aby se všichni stačili dostat včas ven. Uvnitř „chovného“ hejna je 1500 mláďat na deset centimetrů čtverečních, ale matky se řídí zvuky a pachy, takže krmí jen svého potomka. Samičky „zabřeznou“ během hibernace; ve spánku roztají, když je polaskají potulní samečci. Spermie zůstanou v těle samičky živé, dokud se na jaře neprobudí, a pak dojde k oplození vajíčka.

 

Upír obecný (Desmodus rotundus) saje krev hlavně u dobytka, koní, tapírů a ptáků. Pokud se vrhne na člověka, většinou ho kousne do palce u nohy, ne do krku, a na posezení vysaje jen dvě polévkové lžíce krve. Je to jediný savec, který se živí výhradně krví. Krev ale není příliš výživným chodem, takže pokud se upír po dva večery nenapije, může umřít hlady. Aby upíři tento handicap překonali, dospělé samice si vytvořily důmyslný systém, jak nakrmit jedna druhou. Dokonce si pamatuji, kdo jim pomohl, a dbají na to, aby se nejdříve odvděčily jim. Lék na ředění krve, vyráběný z netopýřích slin, nazývaný draculin, se používá při léčbě infarktů a mrtvic k rozpouštění krevních sraženin.

 

Netopýři se hodinu denně upravují, natírají si křídla tukem ze žláz na obličeji, aby byla stále vlhká a pružná. Dožívají se až třiceti let. Netopýří guáno je cenné hnojivo a zdroj ledku, používaný při výrobě střelného prachu. Je také plné živin: 10 dekagramů guána obsahuje víc bílkovin a minerálních látek než Big Mac. Podle Číňanů jsou netopýři šťastní: slovo „fu“ znamená jak „netopýr“, tak „štěstí“.

 

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

 

Netopýří vtip:

 

Na drátě visí tři netopýři, dva normálně hlavou dolů, ale třetí hlavou nahoru. Baví se ti dva s hlavou dolů: - „Hele, nevíš, co se mu to stalo?“ – „Omdlel, nevidíš?“


komentářů: 0         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 0 »

«    »