Přímou stezkou do podvědomí II

rubrika: Pel-mel


V první části tohoto závěrečného seriálu z knížky pozoruhodného autora Simona Loyda bylo naznačeno, co je to hypnóza, jeden z nejúčinnějších nástrojů k programování či přeprogramování svého podvědomí. Ve druhé části je učiněn další krok, kterak tuto techniku ještě více osvětlit, obzvláště pak na příkladu autohypnózy.

 

Lucifer


V lehkém hypnotickém stavu jsme několikrát denně – pár okamžiků před spaním, těsně po probuzení a během dne, když se třeba zadumaně podíváme z okna a zapomeneme na celý svět. Rozdíly mezi hypnózou a spánkem jsou následující:

 

Hypnóza: selektivně se zvyšuje pozornost vůči zadávané sugesci; hypnotizovaný slyší každé slovo a každý šelest; je snížena jeho kritičnost; jeho vědomí je zúžené, ale bdělé; orientace v čase a prostoru zůstává zachována; hypnotizovaný si na prožitky z hypnózy pamatuje, není-li mu výslovně sugerováno, že si je pamatovat nebude; hypnotizovaný reaguje na oslovení.

 

Spánek: Pozornost vůči čemukoliv prakticky mizí; vnímání podnětů je prakticky utlumeno; úplně mizí kritičnost; vědomí je utlumeno; mizí orientace; vzpomínky ze stavu spánku chybějí; spící člověk nereaguje na oslovení.

 

Metod jak upadnout do hypnoidního stavu je mnoho, patří mezi ně i ty poněkud zvláštní, jako je hypnóza po telefonu, televizorem nebo dopisem. Bezesporu ty nejbizarnější techniky měl francouzský lékař Jean-Martin Charcot, který po přípravné uvolňovací fázi používal náhlé vzplanutí ohňů, výstřely, výbušniny, ohlušující gongy apod. a jeho pacienti (byl přednostou pařížského ústavu duševně chorých) hromadně upadali do hypnózy. Zřejmě by se vašim sousedům nelíbilo, kdybyste v bytě stříleli z pušky, odpalovali nálože nebo v noci byli do gongů. Naštěstí existují mnohem tišší a hlavně k autohypnóze vhodnější metody.

 

Do autohypnózy můžete samovolně přejít hlubokou autogenní relaxací a i jóga nidrou, aniž byste to věděli. (Poznámka: Jóga nidra a autogenní trénink jsou v poslední kapitole knížky Indigový svět popsány ještě před touto předposlední podkapitolou. Nebudu se však k nim vracet, nemám v úmyslu tady překlopit celou tuhle knížku. Jóga nidra je popsána kupříkladu tady: jóga nidra 1, jóga nidra 2; autogenní trénink je zmíněn třeba tady: autogenní trénink 1, autogenní trénink 2, autogenní trénink 3.) Pro ty, kteří chtějí afirmovat ve středním stupni autohypnózy, je to celkem jednoduché, vyberte si jednu z tří níže uvedených metod. Začněte větou „Má duše je otevřená“ hned po autogenní relaxaci nebo jóga nidře. Všechny tři metody mají sedm základních kroků. Jakmile dojdete k poslednímu sedmému kroku, prohlaste vlastními slovy: „Nyní jsem v hypnotickém stavu, moje podvědomí je otevřeno a cokoliv řeknu, to se v něm uloží a zrealizuje. Veškerá moje činnost povede k mm cílům.“ Pak afirmujte cíle pomocí hypnoafirmací.

 

První z oněch tří metod se jmenuje Moře, kdy si představujete, že jdete nazí pozpátku z písečné pláže do moře. Uděláte sedm kroků. Stojíte zády těsně před mořem, nadechnete se a s výdechem do toho moře vstoupíte tak, že máte vodu pod koleny. V dalších krocích máte vodu pod boky, pod pasem atd., až nakonec se potopíte. Kroky odpočítávejte pozpátku, tedy sedm – voda pod koleny atd.

Druhá metoda se jmenuje Barvy, kdy si představujete sedm barev v uvedeném pořadí: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, modrofialová (indigo, lila)), fialová. Nádech a výdech obsahuje vždy jen jednu barvu. Ve skutečnosti se jedná o barvy duhy v přesném pořadí. Princip působení je jednoduchý. Představa určité barvy vyvolává v mozku určitou frekvenci.

Třetí metoda se nazývá Počítání pozpátku, kdy počítáte od sedmi do jedné. Nádech s předříkáváním a výdech se zopakováním obsahuje vždy jen jedno číslo.

 

Pokud chcete podrobnosti k těmto třem metodám, nezbyde vám než se obrátit přímo na zdroj. Knížka je jistě ještě dostupná. Úmyslem její prezentace na Neviditelném čertovi není ji tady kompletně zreprodukovat, což platí i o ostatních zde zmiňovaných knížkách. Úmyslem je pouze upozornit na nějaké zajímavé myšlenky, postřehy, poznatky atd. A teď už tedy k závěru této části.

Existují tři stupně hypnózy – lehký, střední a hluboký.

 

Lehká hypnóza je charakterizována ospalostí, pocity tíhy a únavy, zavřením víček, zpomalením duševních pochodů a svalovým klidem, nese tedy totožné znaky s hlubokou relaxací. Člověk si vše jasně uvědomuje, volní pohyby jsou zachovány a člověk si pamatuje vše.

Ve střední hypnóze již roste ospalost a otevřít oči bývá problém, volní pohyby jsou omezené a člověk se nedokáže bránit ani nepravděpodobným sugescím. Po probuzení si většinu pamatuje, může mít však nejasno v některých časových úsecích, což odůvodňuje tím, že na pár vteřinek usnul. Nikoliv – na pár vteřin byl v hlubokém stupni hypnózy, ale bohužel v ní neafirmoval…

V hluboké hypnóze, somnambulismu, člověk přijímá jakékoliv sugesce včetně vožených nepravd, lze aplikovat věkovou regresi. Po probuzení si nepamatuje nic nebo jen útržky, kdy se na okamžik dostal do středního stupně. Hluboká autohypnóza však vždy končí usnutím, pokud není příkaz k probuzení.

 

A jak je to dál, to se dozvíte ve třetí části.

 

Zdroj: Simon Loyd, Indigový svět - Transformace kreativních myšlenek do reality podle kvantové fyziky


komentářů: 6         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6
Merlin (neregistrovaný) 05.08.2013, 03:01:45
Když už jsem na tato dílka vzpomněl, aj mě to zlákalo a znovu jsem se zadíval. Dost mě zklamalo, že v tom česky dabovaném What the bleep vystřihli moc hezkou scénku Flatland:

http://www.youtube.com/watch?v=B5yxZ5I-zsE

Lucifer
5
Lucifer * 05.08.2013, 00:46:01
Ano, ano, myšlenky přináší věci...

Dobrou noc Ospalý

Lucifer
4
Lucifer * 05.08.2013, 00:40:43
Celý ho asi teď nezhlédnu, takže aspoň kousek, zbytek dokoukám později.

Lucifer
3
Lucifer * 05.08.2013, 00:37:08
Dík Merline. Právě jsem přemýšlel, jaký film si ze své filmotéky pustím na uspání svých stále ještě, i po pár skleničkách vína, rozhicovaných neuronů... no a teď už si ho pouštím Usmívající se



«     1     »