Léto nabírá obrátek. Vedra střídají bouřky, chladnější rána… Tak to má být. Když to teď píšu, je v Praze 28 stupňů Celsia. To je o deset stupňů míň než minulý víkend. Ale i tak je mi horko. Nakoukl jsem na Live Science, jestli tam není něco nového zajímavého. A narazil jsem na článek, který se zabývá pojídáním egyptských mumií v podobě lektvaru. Docela mě to pobavilo. Asi mi šplouchá na maják z toho vedra. Část toho článku vám tady předkládám v českém překladu. Zbytek si můžete dočíst, když si kliknete na název článku ve Zdroji.
Lucifer
Mumie byly v Evropě po 500 let předepisovaným lékem. Proč si lidé mysleli, že kanibalismus je dobrý pro jejich zdraví? Odpověď nabízí pohled do nejzazších zákoutí evropské historie v době, kdy byli Evropané posedlí egyptskými mumiemi.
Nejprve to byla víra, že rozemleté a tinkturované lidské pozůstatky mohou vyléčit cokoli od dýmějového moru po bolest hlavy, a poté hrůzné představy viktoriánských lidí o zábavě po večeři, a tak se obvázaná těla starých Egypťanů stala předmětem fascinace od středověku až do 19. století.
Víra, že mumie dokážou vyléčit nemoc, vedla lidi po staletí k tomu, aby požívali něco, co chutnalo strašně. Mumie, produkt vytvořený z mumifikovaných těl, byla léčivá látka, kterou po staletí konzumovali bohatí i chudí, byla k dostání v lékárnách a byla vytvořena z ostatků mumií přivezených z egyptských hrobek zpět do Evropy.
Ve 12. století používali lékárníci rozemleté mumie pro jejich nadpozemské léčivé vlastnosti. Mumie byly po dalších 500 let předepisovaným lékem. Ve světě bez antibiotik předepisovali lékaři rozemleté lebky, kosti a maso k léčbě nemocí od bolestí hlavy po snížení otoků nebo léčení moru.
Ne všichni byli přesvědčeni. Guy de la Fontaine, královský lékař, pochyboval, že mumie je užitečný lék, a v roce 1564 viděl v Alexandrii padělané mumie vyrobené z mrtvých rolníků. Uvědomil si, že lidé mohou být podvedeni. Ne vždy konzumovali pravé starověké mumie.
Padělky však ilustrují důležitou věc: existovala neustálá poptávka po mrtvém mase, které se používalo v lékařství, a nabídka pravých egyptských mumií ji nemohla uspokojit. Lékárníci a bylinkáři vydávali léky z mumií ještě v 18. století.
Zdroj: Why did people start eating Egyptian mummies?, Live Science
26.06.2022, 16:25:10 Publikoval Luciferkomentářů: 3