Podle českého kalendáře má dnes (čtvrtého října) jmeniny František. Všem Františkům přeji příjemné prožití jejich svátku. Doporučuji svlažit hrdlo Františkánským vínem. Až doputuje do břicha, udělá se vám dobře. Nepřehánějte to. Všeho s mírou. Důležité je, abyste se uvolnili a cítili se povzneseni nad všemi strastmi života. Někdy kolem půlnoci byste mohli dokonce spatřit, alespoň na chvilku, Svatý grál.
Lucifer
Na světě byla řada významných Františků. Například František z Assisi. Ten byl dokonce svatý a někdy se mu říkalo František Serafinský. Serafové či Serafíni byli podle Starého zákona nejvyššími anděly, přímo pod trůnem Boha. Jedním z nich byl Lucifer, který však Boha natolik kritizoval, že došlo k jeho pádu. Ne Boha, ale Lucifera. Proto se mu říká Padlý anděl.
Dalším významným Františkem je momentální Papež. „Středoškolským vzděláním je chemik. Ve 21 letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova, na jehož fakultách studoval filosofii, teologii a sociální vědy, vyučoval a získal titul profesora teologie. Mezitím v letech 1973 až 1979 působil jako jezuitský provinciál v Argentině.“ Takže ve Vatikánu sídlí chemik, který se narodil v Buenos Aires italským imigrantům jako nejstarší z pěti dětí.
Neměli bychom též zapomenout na císaře Františka Josefa I. Za jeho vlády se Česku dařilo docela dobře, i když si někteří Češi z něho dělali srandu. Prostě smějící se bestie. František Josef I. byl velmi pracovitý. Vstával za jitra a celý den se plně věnoval svému úřadu. Ke stáru ale začal ztrácet přehled.
Vidle do jeho vlády hodil Gavrilo Princip. Neduživý bosenský Srb, kterého nechtěli srbští povstalci do svých řad přijmout. Neměl na to fyzické parametry. V té době čekalo Německo na příležitost, jak rozpoutat válku, aby jeho vládnoucí elita ukořistila více držav. Gavrilo Princip jim přišel jako na zavolanou. Na vlastní pěst zastřelil v Sarajevu následníka rakouskouherského trůnu Františka Ferdinanda a jeho ženu Žofi. Jeho pěst odstartovala první světovou válku. Gavrilo Princip zemřel v dubnu 1918 v Malé pevnosti Terezín.
V Praze se nachází Františkánská zahrada. Mezi Václavským a Jungmanovým náměstím. Mnohokrát jsem tudy prošel. Je to příjemné místo v historickém centru Prahy.
Na závěr bych ještě připomenul Franze Kafku, jehož život byl úzce spjat s Prahou. Z jeho díla jsem četl Proces, Zámek a Proměnu. Po pádu minulého režimu se Franz Kafka stal jedním z hlavních symbolů Prahy, který přitahoval turisty. Časem to vyšumělo. Takový je život nejen Františků.
František Dobrota
04.10.2022, 15:35:35 Publikoval Luciferkomentářů: 4