O půlnoci končí únor a začíná březen, meteorologové ho považují za první jarní měsíc. Podle astronomů se roční období střídají o slunovratu a rovnodennosti. Jarní rovnodennost letos nastane 20 března hodinu a půl před půlnocí.
Lucifer
Březen patří k měsícům, kdy se nejrychleji prodlužuje den. Považovat dvě třetiny března za zimní měsíc? To snad ne. Je to něco jako považovat dvě třetiny prosince za podzim. Prosinec má nejkratší dny v roce. Takže krátce po skončení podzimu jsou Vánoce?. A co Mikuláš. Ten je ještě na podzim?
Začátek března bude poměrně chladný, ale mrazy už snad nehrozí. Je třeba si uvědomit, že jaro a podzim jsou přechodná období mezi létem a zimou, kdy dochází k velkým výkyvům počasí. A také k velkým rozdílům mezi počátkem a koncem těchto přechodných období. Na začátku to může vypadat stejně jako v létě, na konci už skoro jako v zimě. A naopak.
Musíte se smířit s tím, že i na jaře může padat sníh. Třeba i o Velikonocích. Dokonce jednou jako dospívající chlapec jsem zažil, jak zachumelilo i na Prvního Máje. Co by na to asi řekl Karel Hynek Mácha. Záleží na tom, jestli bude zataženo, oblačno, nebo polojasno či jasno. Sluneční paprsky začínají mít už sílu. Takže přes den docela teplo. Při jasném počasí však v noci a hlavně nad ránem mohou teploty klesat až k nule.
Příchod jara má však jeden háček. Někomu se bude líbit. Mně ne. 26 března, tedy krátce po jarní rovnodennosti, nastane tzv. letní čas. Všechny hodinky a hodiny se šoupnou o jednu hodinu dopředu. Tohle nesmyslné šoupání hodin se odehrává dvakrát do roka. Řadu lidí to přestává bavit, protože je po děsná otrava. Je ale pořád ještě dost lidí, kterým se to líbí. Obzvláště se jim líbí letní čas, když mají pocit, že den je o hodinu delší. Nesmysl. První den letního času je dokonce o hodinu kratší.
V EU se řešil problém, jestli bychom se na to šoupání času neměli vykašlat. Evropský parlament se však nedohodl, který z těch časů vybrat jako trvalý pro všechny. Takže se celá záležitost dala k ledu. Jsou země, které byly pro zrušení letního času a k návratu k času normálního. No a pak byly země, které by rády měly letní čas celý rok. Chtěl bych vidět Francouze, jak by protahovali obličeje, kdyby jim slunce vycházelo v prosinci až někdy po půl desáté.
Na střídání času jsem si už zvykl. Je to sice děsná pitomost, ale dá se to vydržet. Mnohem horší je pro mě zavedení celoročního tzv. letního času. To mě docela vyděsilo. Než tohle, radši, ať se ten čas střídá. Když už blázinec, tak nepřehánět, nepřehánět. Se vším by se mělo zacházet s mírou. I s tím blázincem.
Všem přeji příjemné probuzení do prvního jarního měsíce. V Česku má zítra být hezky. Nicméně trochu chladno. Ve slunečních paprscích to ale vnímat nebudete. Jaro je tak trochu nepříjemné především tím, že není někdy jednoduché vybrat si oblečení. Ráno si navlíknete kabát, protože teplota se blíží k nule. A když se vracíte odpoledne třeba z práce, je jasno a pere do vás slunce, máte dvě možnosti. Buď si ten kabát necháte na sobě a domů přijdete zpocení jako dveře od chlíva, nebo ho svlečete a vláčíte v ruce.
01.03.2023, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 10