Objevil jsem článek, v němž se praví, kdy lidstvo dosáhne nesmrtelnosti. To mě zaujalo. Řekl to nějaký slavný vizionář, který se prý skoro nikdy nemýlí. V následujícím textu z toho článku něco ocituji a pak přidám svoje myšlenky. Domnívám se, že tohle téma ulpívá až na samotné podstatě života. Nesmrtelnost může být zcela relativní.
Lucifer
Nelze pochybovat o tom, že vysoká životní úroveň je přímo úměrná věku, kterého se lidé dožívají. Ještě před několika staletími by byl 40letý člověk považován za starce, kdežto dnes, alespoň v rámci západní civilizace, jej můžeme v určitém kontextu označit i za mladého. Do jaké míry se ale může náš život prodlužovat a je na místě mluvit o tom, že lidstvo dosáhne nesmrtelnosti? Americký vědec, vizionář a futurolog Ray Kurzweil myšlenku nesmrtelnosti přijímá a dokonce tvrdí, že ji máme na dosah.
Ray Kurzweil má za sebou solidní historii předpovědí v oblasti technologií: v roce 1990 správně předpověděl, že počítač do roku 2000 porazí lidské mistry světa v šachu. Dále mluvil o tom, že dojde k rozvoji přenosných počítačů a chytrých telefonů. Odhadl rovněž, že se přejde na bezdrátové technologie a rozmach internetu předvídal dřív, než to bylo jasné všem. V roce 2010 dokonce na svém blogu revidoval dřívější předpovědi z doby před 20 lety, aby zjistil, jak se mu daří a ze 147 předpovědí, které učinil v roce 1990 o letech předcházejících roku 2010, se 115 ukázalo jako zcela správných, zatímco dalších 12 bylo správných částečně a pouze 3 byly zcela chybné.
Společně s tím americký vědec předpovídá, že nanoboti propojí lidský mozek s cloudem, což zpřístupní nejen možnost činit jen pomocí vlastních myšlenek úkony jako je odesílání či přijímání dat, ale také třeba zálohovat vlastní vzpomínky či sny. Ruku v ruce s tím má přijít také vyrovnání umělé inteligence s lidským mozkem, po kterém bude AI schopna uspět v Turingově testu a doslova tak otevřít cestu k mnohonásobně efektivnějšímu přemýšlení, vyhledávání informací a žití obecně.
Zdroj: Popular Mechanics, Noema Magazine, Huffpost
Co znamená nesmrtelnost. Před více jak deseti lety zemřela moje žena. Zůstala nicméně v mé hlavě a svým způsobem žije dál. Pokud jde o naše dva syny, netuším, jak nad tím přemýšlejí, ale domnívám se, že ona žije v nich dál, stejně jako já, jenž třeba brzy odejde.
Máme jakousi tělesnou schránku, která se časem opotřebuje. Z různých důvodů. Většinou jsou to všelijaké nemoci, a pokud na nás nemají, nastane stáří. Hardware prostě zkolabuje. Kam se poděje software. Bude zkopírováno do dalších hardware?
Svým způsobem se dá říct, že je to jakási nesmrtelnost. Není to však tak jednoduché. Co se stane, až náš vesmír zanikne. Těch vesmírů je dle astrofyziků téměř nekonečný počet. Náš vesmír prý vznikl nějakým Velkým třeskem z ničeho. Už jsem tady o tom několikrát psal. Může něco vzniknout z ničeho? Je možné, že původně nebylo nic, a pak se najednou něco objevilo? Představa, že někdy nebylo nic, je sama o sobě absurdní.
Je spousta lidí, kteří něco užitečného či vznešeného vykonali. Jejich dílo tady zůstane. Oni tady zůstanou, ačkoli jejich hardware už zkolabovalo. Tohle není nesmrtelnost, jak o ní píše Ray Kurzweil. Je to něco mnohem vyššího.
Chcete, aby vás ovládaly nanoboti, anebo se z vás stali kyborgové? Chcete o svoji nesmrtelnost přijít díky jakýmsi automatům? Zkuste to. Není to tak obtížné. Stačí se ponořit do řeky zapomnění a nechat se unášet směrem k ničenu.
24.03.2023, 17:15:26 Publikoval Luciferkomentářů: 7