Poetický koutek


« strana 2 »

O lásce pyšného básníka


Májový čas dorazil ke své půli. V ní se jaro láme z dětské skotačivosti a pubertální rozháranosti do vyvážené květnatosti a téměř dospělé vyzrálosti. Plná zralost však nastává až v létě a moudrost přichází s podzimem. V zimě je třeba zatopit v kamnech. Teď se však kochejte májovým tím časem, příroda nespěchá a vychutnat je třeba každou její fázi. Však to znáte: Co se člověk v mládí naučí… Takže se učte. A jelikož zbývá ještě druhá půle měsíce lásky, učte se milovat. Nejen přírodu, lidi, ale i sebe – to divé zvíře ve svých srdcích. A nezapomeňte, že Pieroti (básníci) nestárnou a staré lásky nerezaví. Anebo ano?

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Moje busta


Napsáno v lednu 1987 v plzeňské vojenské nemocnici.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Dravec je oběť v Hotelu z papíru


(So long Marianne…)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nemáš žádnou podobu, Ženo bez masky


(Nejsem to já, po kom toužíš…

Kdosi tě miluje…)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Noc plná andělů


a hotelů

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Bolehlav


Na samotném vrcholu ničeho

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Je březen…


… a ve mně začínají pučet jarní touhy. Příroda v mírném pásu severní polokoule bramboroidní Zeměkoule se zvolna probouzí ke svému činu. Někteří ptáci konají pokusy s uhnízděním, já už uhnízděn konám pokusy s opeřením, abych vzlétl do jarních mraků nadívaných deštěm, jenž se tu a tam ještě mění ve sníh, ale už není třeba pokukovat po saních, nýbrž po flétně duhové, jelikož ten zmrazený květ v mém tlukoucím srdci musí bezpochyby konečně rozbalit své plodotvorné lístky.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Maškarní ples


Nadešel čas, abych se konečně vydal navštívit onen tajemný ples plný maškar. Nevymlouvejte mi to, nemá to cenu. Ten ples i vaše výmluvy. V obojím však cenu mohu najít. Tu ze všech nejvyšších.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Noc plná deště


(V písečných dunách)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Na oltáři zvěrokruhu lásky


Na závěr druhého týdne měsíce února vás chci oblažit další básní Jana Skácela ze sbírky Noc s Věstonickou venuší. Báseň je velmi zvláštní a skládá se z dvanácti čtyřverší. Každé z nich reprezentuje jedno znamení zvěrokruhu a tím či oním způsobem je kladeno na oltář bohyně lásky, kterou je žena. Když jsem předevčírem kolem půl jedenácté v noci vycházel ze stanice metra Hůrka, abych konečně dokráčel do svých ubytovacích prostor, hned za východem pod schody jsem narazil na malého kloučka zhruba ve věku sedmi let. Na zádech měl objemný batůžek a všeobecně působil dojmem, že se vrací ze školy. Řekl jsem mu, že se dnes vrací poněkud brzy, ale mlčel jako pařez. Když jsem vstoupil na šikmý chodníček přes veřejné psí záchodky, spatřil jsem, že někde v půli se pohybuje lidská postava. Pohybovala se pomalu, takže jsem k ní rázem dorazil a to, co jsem spatřil, mě konečně dorazilo. Mladá žena šla po chodníčku pozpátku jako rak. Nejspíš maminka ze školy brzce vracejícího se kloučka, který se za ní trmácel a ona ho nechtěla ztratit z očí. No a pak jsem již téměř v kanafasu bůhvíproč nahlédl do zmíněné Skácelovy básnické sbírky a do oka mi padla ona báseň.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1    2    3  4  5  6 . . . . . . . . . .  20  21  22  23  24   »