Na Live Science jsem objevil článek „Vědci varují, že mimozemské organismy by mohly přistát na naší vesmírné lodi a kontaminovat Zemi“. To mě zaujalo. Už na samotné Zemi máme spoustu invazivních druhů, které se cpou tam, kde je nikdo neočekává. Zpravidla jsou agresivní a omezují či přímo likvidují domorodé organismy. V posledních staletích to mají na svědomí především lidi, kteří v podstatě též fungují jako invazivní druh. V předchozích tisíciletích to ale probíhalo i bez vlivu lidí. Samo od sebe. Taková je příroda. Takový je Vesmír. Aktuálním nejaktivnějším invazivním organismem je koronavirus SARS-CoV-2, který se šíří po celé Zemi. Nepřiletěl z vesmíru, ale urodil se v lidských laboratořích. Vraťme se však k potenciální invazi organismů z kosmu. Níže uvedený text je citace z výše uvedeného článku.
Lucifer
Rostoucí poptávka po průzkumu vesmíru zvyšuje pravděpodobnost invaze cizích organismů na Zemi a pozemských organismů na jiné planety. Vědci poukazují na zkušenosti lidstva s přesunem druhů do nových prostředí na Zemi, kde se tyto organismy mohou stát invazivními a poškodit původní druhy. Takové chování podle nich naznačuje, že by se totéž mohlo stát s cizím životem z jiné planety, který by kontaminoval Zemi, a naopak.
„Hledání života mimo náš svět je vzrušující úsilí, které by mohlo v nepříliš vzdálené budoucnosti přinést obrovský objev,“ uvedl v e-mailu pro Live Science hlavní autor Anthony Ricciardi, profesor invazní biologie na McGill University v Montrealu. „Vzhledem k rostoucímu počtu vesmírných misí (včetně těch, jejichž cílem je návrat vzorků na Zemi) je však nezbytné snížit rizika biologické kontaminace v obou směrech.“
Ricciardi a jeho kolegové v článku vyzývají k větší spolupráci mezi astrobiology pátrajícími po mimozemském životě a invazními biology zkoumajícími invazní druhy na Zemi. „Můžeme jen spekulovat o tom, s jakými druhy organismů bychom se mohli setkat, kdyby astrobiologové našli život,“ řekl Ricciardi. „Nejpravděpodobnější formy života by byly mikrobiální a pravděpodobně by se podobaly bakteriím.“
Vědci považují riziko meziplanetární kontaminace za velmi nízké, mimo jiné proto, že drsné podmínky ve vesmíru ztěžují potenciálním stopujícím organismům přežít cestu na vnější straně lidské kosmické lodi. Podle Ricciardiho bychom však přesto měli být vůči meziplanetární kontaminaci obezřetní, a to na základě negativních dopadů, které měly invazní druhy na Zemi.
Lidé poškodili ekosystémy po celém světě tím, že umožnili organismům proniknout do nových prostředí, kam by se přirozeně nikdy nedostaly. Například do Austrálie byla za neznámých okolností zavlečena houba z Jižní Ameriky zvaná Austropuccinia psidii, která v zemi ovládla původní eukalypty a zpomaluje jejich růst a někdy je i zabíjí.
Vědci poznamenali, že ostrovní ekosystémy, které se vyvíjejí v geografické izolaci, jako například na ostrovech a v zemích, jako je Austrálie, jsou obzvláště zranitelné vůči invazním druhům, protože původní volně žijící živočichové v těchto místech si nevyvinuli adaptace, aby se s takovými vetřelci vypořádali. „Biologické invaze jsou pro rostliny a živočichy v těchto systémech často zničující,“ řekl Ricciardi. „Tvrdíme, že k planetám a měsícům potenciálně obsahujícím život bychom měli přistupovat, jako by se jednalo o ostrovní systémy.“
Jako důkaz meziplanetární kontaminace vědci uvedli izraelskou sondu Beresheet, která v roce 2019 narazila do Měsíce a vezla tisíce tardigrad (želvušek), mikroskopických živočichů, kteří dokážou přežít v extrémních podmínkách, včetně vesmírného vakua, uvedl dříve server Live Science. Studie z roku 2021 publikovaná v časopise Astrobiology dospěla k závěru, že tito tvorové by pravděpodobně nepřežili dopad měsíční havárie, ale že tato událost demonstruje potenciál biologických úniků.
Podle Ricciardiho si vesmírné agentury, jako je NASA, již dlouho uvědomují potenciální rizika biologické kontaminace a politiky ochrany planety existují již od 60. let 20. století. "Bezprecedentní rizika však představuje nová éra průzkumu vesmíru zaměřená na oblasti, kde se s největší pravděpodobností nachází život," uvedl Ricciardi. K tomu podle něj patří i nárůst soukromých společností zabývajících se průzkumem vesmíru, jako je SpaceX, které zpřístupňují vesmír. Společnost SpaceX například usiluje o cesty na Mars a dále v rámci svého programu SpaceX Starship.
Výzkumníci navrhují zpřísnit protokoly biologické bezpečnosti spojené s cestováním do vesmíru, zaměřit se na včasné odhalení potenciálních biologických kontaminantů a vypracovat plány rychlé reakce na případné odhalení těchto kontaminantů.
Planety a měsíce si vždy vyměňovaly materiál prostřednictvím meteoritů, ale lidský průzkum vesmíru by mohl kontaminaci urychlit, uvedla Jennifer Wadsworthová, astrobioložka z Univerzity aplikovaných věd a umění v Lucernu ve Švýcarsku, která se na práci nepodílela.
03.12.2021, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 1