Vyšší vzdělání může lépe pomoci v boji s hrozící demencí ve starším věku

rubrika: Populárně naučný koutek


Navazuji na debatu pod článkem o výzkumu ohledně Alzheimerovy choroby.

Zuzana


edbooks.jpgVýzkum, jehož výsledky dodatečně uveřejňuji, do jisté míry potvrzuje, že předpoklad tazatelů byl správný. Studie z července 2010 ukazuje, že lidé s vyšší úrovní vzdělání jsou schopni lépe čelit mozkovým změnám vedoucím k demenci, což může u nich vysvětlit nižší procento rizika. Nedávný výzkum ukázal, že každý rok vzdělání navíc je spojen asi s 11% redukcí rizika demence. Není ale jasné, zda to způsobuje vysoká úroveň vzdělání sama, nebo i další faktory s ní spojené - např. lepší životní styl a finanční status, viz studie o vlivu vzdělání na srdeční choroby o níž byl jeden z nedávných úvodníků: Nemoci srdce úzce spojeny s úrovní vzdělání.

Nová studie přišla na to, že mozkové změny vedoucí k demenci se týkají lidí různých úrovní vzdělání, ale ti s vyšší úrovní mohou efekty snadněji eliminovat. Vědci zkoumali mozky 872 lidí, kteří se zúčastnili ve třech rozsáhlých výzkumech stárnoucí populace v Evropě. Participanti vyplnili dotazníky ohledně svého vzdělání. Předešlý výzkum prokázal, že není jednoznačný vztah mezi diagnózou demence během života a změnami, které lze najít v jejich mozku poté, kdy zemřou. U jednoho případu lze najít v mozku spoustu patologických změn, u druhého jenom velmi málo a přece oba trpěli demencí, jak řekla spoluautorka studie Dr. Hannah Keage z University of Cambridge v Anglii. (Tuto informace uváděla i studie o Alzheimerově chorobě). Dr. Keage řekla, že vzdělání v raném věku zřejmě lidem usnadňuje úspěšně se utkat se spoustou změn v mozku předtím, než se demence skutečně dostaví.

Studie, která byla publikována v srpnovém čísle časopisu Brain je velmi důležitá, protože na světě žije velké množství stárnoucí populace. Zmíněná studie údajně poskytuje velkou podporu investicím do vzdělání v mládí a může tím pádem mít velký vliv na společnost a délku života lidí. Je tedy velmi relevantní co do rozhodování o důležitosti uvolňování dotací na vzdělání, tolik souvisejícího s lidským zdravím.


komentářů: 47         Komentáře (47)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

37
Ludmila (neregistrovaný) 31.12.2010, 12:10:50
Zuzano zeptám se ho,doufám,že mě tady odpoví.

36
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 12:01:31
Jak uz jsem napsala, Milosi, politika byla na Psu vzdycky nejpritazlivejsim tematem. Tak to bylo, je a asi bude ;)
Vsimnete si, ze ostatni vymeny jsou o tom co kdo varil, co na to jeho kocka a plac deti, obdrzujicich mobily. Vase cestovni zazitky a postrehy budiz pomerne vzacnou vyjimkou. Rada jsem cetla i Marii, byla autenticka, dokazala se obetovat jako priklad, slo-li o neco - a umi psat.

Ludmile timto jen pripominka, ze nebyt moji primluvy, Lucifer by ji zpet nevolal nikdy, natoz aby se ji ptal, proc sem neprispiva. Zadnou zlobu k Ludmile nepocituji, ale nechapu, proc neni schopna omluvit se za chybu (delame je vsechny) a mlzi, mlzi, vymejsli si a pak zatlouka...;)

35
Miloš (neregistrovaný) 31.12.2010, 11:13:18
Zuzano, mně přece vůbec nevadí, že píšete i na jiná témata než o umění a i "mé pozastavování se nad tím" přesně neodpovídá. "Znal" jsem vás dříve z jedné polohy, teď vidím další a samozřejmě znaménko tohoto zjištění je kladné. Stejně jako obdivuji, že fyzik Lucifer nepíše jen o fyzice, ale také o hudbě, literatuře, píše básně, ...
Politické úvodníky mě vůbec nebaví a asi jsem měl trochu iluzorní představu, že spoluvytvářením blogu a oproštěním se od Neffova NP se dostane politika na vedlejší kolej. Zdaleka to však neplatí, což mě dost zklamalo, ale nic s tím nenadělám.
Tolik k vysvětlení.
V novém roce přeji Vám, Luciferovi a Vašemu společnému blogu vše nejlepší.

34 Pani Zuzano mýlíte se.
Ludmila (neregistrovaný) 31.12.2010, 10:52:20
Přišla jsem,protože jsem byla dotázána Luciferem proč jsem odešla.Brala jsem to jako pozvánku.Nechte svoji zlobu na další diskutéry zde.Děkuji.

33
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 10:33:19
"At birth, a baby?s brain contains 100 billion neurons, roughly as many nerve cells as there are stars in the Milky Way."
Takze jak to je? 25 nebo 100?
http://umaine.edu/publications/4356e/

Vesely rok 2011 vsem.

32
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 09:34:08
Pani Ludmilo, vy jste odesla uz jednou proto, ze Lucifer zrusil vas konfrontacni komentar k jeho uvodniku. Prisla jste znovu abyste si nasla vinika. Konfrontacne jste tu fungovala radu mesicu specialne pod mymi uvodniky. Kdyz vas spravce blogu na vas konfrontacni zpusob upozornil, argumentovala jste tim, ze vam na jinem blogu delaji totez, takze mate pravo delat to nam zde. Teatralni odchody s prstem ukazujicim na vinika jsou tedy usmevne. :) Radeji projdete znovu ty neurony.

31 A k vasemu navrhu:
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 09:23:59
Co se tyka posilani clanku na nezavisleho Psa, ja je tam posilat nebudu uz proto, ze neverim, ze tam by se tam prolomily nejake ledy (kdo vas nema z toho ci onoho duvodu v oblibe hul si najde a zajmove me tam nic nelaka).

30 Dobré silvestrovské ráno.
Ludmila (neregistrovaný) 31.12.2010, 09:20:27
Děkuji Luciferovi,že jsem mohla někdy přispět k různým tématům.Vzhledem ke konfrontačnímu jednání paní Zuzany,vzdávám se tímto všech mých dalších příspěvků.

Přeji Vám hodně zdraví a spokojenosti do Nového roku a do dalších let.

29 Milos k vcerejsimu
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 09:08:39
Je to sice trochu mimo tema, ale kdyz jste se zminil, zde je muj nazor:
Vracim se k vasi vcerejsi poznamce o zpolitizovanem blogu na nejz prispivate. Nahradni pes vznikl kvuli protestu proti zverejnovani osobnich udaju. Zalozeni nezavisleho fora pod psimi clanky i samostatnymi uvodniky patrne nemelo za ucel zmenit kompletne repertoar. Psi uvodniky byvaly a snad stale jsou prevazne politicke a z toho duvodu se tam shromazdovalo nejvic lidi - uvodnik mel tradicne nejvetsi mnozstvi prispevatelu i komentaru. Prestehovanim se jinam se zajmy lidi patrne nezmenily, stale existuje dost velke procento lidi, kteri si radi vymeni nazory nebo i pohadaji se o politice, mozna jako v hospode, jak pisete, ale tezko jim to muze nekdo brat. Obcas do nezavisleho fora nahlednu a je tam tolik rozlicnych rubrik, ze nechapu, proc nekterym politicke uvodniky a debaty na pol. temata tolik vadi.
Zrovna tak moc nerozumim, proc vam vadi fakt (prinejmensim se nad tim pozastavujete), ze clovek, ktereho jste spojoval s umenim pise na jina temata. Mozna se mylim, ale vidim to jako tendenci radit vsechny a vsechno do nejakych regalu a skatulek. :)

28
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 03:14:58
Zitra to snad bude v poradku. Dobrou.

«   1    2    3  4  5   »