Astronomický koutek


« strana 3 »

SETI a život mezi hvězdami II


Z pohledu toho, zda planeta může být domovem života, nestačí, že má zhruba tentýž poloměr jako Země. Aby byla vskutku jako "Země", je zapotřebí několika dalších vlastností, které považujeme za zásadní pro biologii. Například musí mít rozumně hustou atmosféru. Pravděpodobně potřebuje také horké nitro, aby vytvářelo magnetické pole odklánějící nebezpečné kosmické záření a také aby uvádělo do pohybu deskovou tektoniku (pohyb kontinentální kůry), což je důležité pro recyklaci chemických sloučenin v prostředí na povrchu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


SETI a život mezi hvězdami I


Spekulace o mimozemšťanech nezačaly s radioteleskopy. Před dvěma tisíci pěti lety se prorok Ezechiel procházel podél řeky Chebar v Chaldeji, když tu náhle spatřil zářící vír přicházející od severu, z nějž se vynořily čtyři prapodivné okřídlené bytosti, které měly všechny na pohled "podobu člověka". Tato stvoření doprovázela čtyři létající kola, která se sama blyštěla jako naleštěná mosaz a podél obvodu měla "oči". Nakonec se tato stvoření a kola "vznesla ze země" a odlétla pryč.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


SETI a podivné ticho


U zrodu SETI, což je Search for Extraterrestrial Intelligence (Hledání mimozemské inteligence) stál Frank Drake. Jednoho chladného mlhavého rána v dubnu roku 1960 se jako mladý astronom tiše ujal řízení šestadvacetimetrové antény na americké Národní radioastronomické observatoři ve městě Green Bank v Západní Virginii a namířil ji na Slunci podobnou hvězdu τ Ceti a vzdálenou jedenáct světelných let. Naladil zařízení na 1420 MHz, usadil se a čekal.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Hvězda smrti


Hvězda smrti z filmu Hvězdné války je strašlivá zbraň, která zničila Alderaan, domovskou planetu princezny Leiy. Planeta explodovala a roztříštila se na tisíce kousků, které se rozptýlily po celé soustavě mateřské hvězdy.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Černá díra v každé galaxii


Astrofyzikové tušili už delší dobu černou díru v sousední galaxii v Andromedě.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Hvězdné ostrovy


Již koncem 18. století se Immanuel Kant ptal, zda některé z elipsovitých difúzních mlhovin, které bylo možné velkým teleskopem objevit všude mezi hvězdami, nejsou samostatné a hodně vzdálené hvězdné systémy, zkrátka hvězdné ostrovy.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


«   1  2    3     »