Astronomický koutek


« strana 1 »

Mimozemšťané a vyšší forma kosmické komunikace


O mimozemšťanech už tady byla pěkná řádka článků a pojednání. Ať tím či oním způsobem se nakonec povětšinou dospělo k poněkud pesimistickému závěru, že buď tady žádní nejsou, nebo jsou, ale jejich návštěva je neuskutečnitelná, přičemž hlavním argumentem je těžko vyvratitelný fakt, že kosmickým prostorem se nedá cestovat rychleji než světlo. Existují samozřejmě názory, že tento fakt včetně mnohých dalších je pouze důsledkem našeho současného vědeckého poznání. Pojďme se tedy na to trochu blíže podívat.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 12         


Postbiologická inteligence V - Kvantové počítače a kvantová mysl


Nadešel čas, abych zde konečně uzavřel postbiologickou inteligenci (viz předchozí Postbiologická inteligence IV - ATS). Jak vám jistě napověděl nadpis, na závěr vytáhnu trumfové eso - ne z rukávu, ale z knížky od Paula Daviese - totiž kvantovou fyziku. V mém případě se jedná o moji nejdůležitější zbraň, kterou vytáhnu vždycky, když jsem zahnán do kouta a můj protivník mě uzemní tou nejkrutější otázkou, kterou znám. Ta otázka zhruba zní: "Co plánuješ na dnešní odpoledne (večer, zítřek, pozítřek atd.)?" Reaguji na to tak, že se entangluji, což lidově znamená, že všechny varianty, které přicházejí v úvahu, zašmodrchám do kvantového klubíčka, tj. že všechny varianty, včetně jejich nejrůznějších kombinací, přicházejí v úvahu a pravděpodobnost každé z nich se neustále mění v závislosti na prostoročasových kvantových fluktuacích. Nechme však legrace, předávám slovo Paulu Daviesovi:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Postbiologická inteligence IV - ATS


Lidská inteligence není starší než pár set tisíc let, což závisí na tom, jak ji budeme definovat Za milion let, pokud nebude lidstvo mezitím vyhubeno, bude biologická inteligence chápána jako pouhá porodní bába "skutečné inteligence" - inteligence výkonného, rozšiřitelného, přizpůsobitelného, nesmrtelného druhu, který je charakteristický pro doménu strojů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Postbiologická inteligence III - Umělá inteligence II


Projekt Modrý mozek (viz předchozí část , šestý odstavec textu pod perexem) nám klade fascinující filosofickou otázku. Jedna z největších vědeckých záhad je podstata vědomí: konkrétně, jak jej mozek dosahuje? Co je potřeba na úrovni vířících elektrických obrazců, abychom utvořili nějakou myšlenku nebo měli nějaký pocit nebo si uvědomili sebe sama? Nikdo nemá ani nejmenší tušení.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Postbiologická inteligence II - Umělá inteligence I


Roku 1952 uveřejnil Alan Turing v časopise Mind průlomový článek s provokativním názvem "Mohou stroje myslet?" Turing extrapoloval na základě svých zkušeností s rodícím se počítačovým průmyslem, a představoval si dobu, kdy lidmi vyrobená elektronická zařízení budou schopna napodobit lidské reakce tak přesvědčivě, že jim budeme přisuzovat vědomí. O pár let později rozvinul Isaac Asimov toto téma ve svém klasickém románu Já, robot.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Postbiologická inteligence I - Blízká setkání absurdního druhu


"Stroje nás dotahují; jsme jim den ode dne podřízenější." - Samuel Butler (1863)

"Pokud jim budou přiznána plná práva, budou státy povinny poskytnout jim veškeré sociální výhody včetně sociální podpory, ubytování a případně robozdravotní péče, která bude stroje průběžně opravovat." - Robopráva, zpráva britského ministerstva průmyslu a obchodu (2007)

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Mimozemská magie III - Fantastická supervěda a chyby v zákonech


Autoři science fiction si obecně rádi trošičku svévolně hrají s fyzikálními zákony: mísí vědu, spekulace inspirované vědou a pusté fantazie. To je v pořádku, mají na své straně básnickou licenci. Ale vědecký odhad SETI si musí vést lépe. Vezměte si například onoho starého strašáka cest vesmírem - konečnou rychlost světla - který stál v cestě mnohému dobrému vědeckofantastickému dramatu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«     1    2  3   »