Ježura

rubrika: Pel-mel


A je tady zase pátek, ovšem svátek kromě jurodivých má ještě česká státnost, k čemuž přispěl kníže Václav, který byl roku 935 zavražděn svým bratrem Boleslavem, načež byl s jistým odstupem prohlášen za svatého. Nevím, co bych k tomuto svátku měl podotknout, natožpak vyplodit nějaké jurodivé zamyšlení, a tak jsem se rozhodl, že dnes ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona vypustím ježuru.

Lucifer


Co má zobák podobný ptačímu, pichlavé bodliny jako ježek, snáší vajíčka jako plaz nebo pták, vak má jako vačnatec, život dlouhý jako slon a penis jako rozvětvenou vidličku? Vzhledem k názvu příspěvku a obsahu perexu vám odpověď jistě nemohla uniknout. Ano, je to ježura, australské zvíře podobné mravenečníku.

Ježura má, podobně jako mravenečník, dlouhý lepkavý jazyk, silné přední nohy a pořádnou chuť na společenský hmyz. Ale tady podobnost končí. Ježury nejsou ani vačnatci, jsou příslušníci řádu ptakořitných, kteří své jméno získali podle toho, že - stejně jako ptáci a plazi - mají jeden otvor, neboli kloaku, společný pro vyměšování a rozmnožování. Společně s ptakopysky jsou čtyři druhy ježur považovány za jediné potomky skupiny tzv. jižních savců, kteří se odštěpili od svých severních příbuzných před tím, než se před 180 miliony let, v době jury, začala rozpadat původní pevnina nazývaná Pangea. To znamená, že jde o vývojově nejstarší žijící savce.

Ježura australská (Tachyglossus aculeatus - čili "pichlavý jazyk") patří k nejrozšířenějším savcům v Austrálii. Jsou to plachá, samotářská zvířata, žijící na rozlehlých nechráněných územích (nikdo dosud neviděl ježuru bojovat). Ježury mají dvě strategie úniku před predátory: ostnatou kouli a potápějící se loď (ježury se dokáží zahrabat tak, že z nich vykukují jen bodliny). Mají nejnižší tělesnou teplotu ze všech savců a dokáží si šetřit energii tak, že jim teplota těla klesne na 4 °C a nadechují se jen jednou za tři minuty. Aby se zahřály, natáhnou se na slunce jako ostnatý kobereček. Když se chtějí ochladit, údajně ventilují teplo bodlinami, podobně jako sloni ušima. Ježury se mohou dožít až padesáti let.

Páří se v zimě, kdy skupina samců vytvoří pomalu se pohybující "družinu zamilovaných", která sleduje samičku vylučující říjný pach. Procesí samců se za ní někdy šourá celý měsíc. Jakmile je samička připravená, zachytí se předními tlapami kmene stromu, kolem kterého samci vyhrabou 25 centimetrů hluboký příkop. Pak soupeří, komu připadne výsada pářit se, tak, že do sebe jemně strkají hlavami. Vítěz si lehne na bok do příkopu, částečně pod samici, vysune svůj podivuhodně uzpůsobený úd a přitiskne se k samičce břichem. O tři týdny později samice snese jedno vajíčko ve tvaru zrnka vína, ze kterého se vylíhne svíjející se embryo. Po osmi týdnech rychlého růstu začnou tvorečkovi rašit bodliny.

A pokud jde o ostatní druhy ježur, jen málokteré zvíře na světě je záhadnější než paježura Bruijnova (Zaglossus bruijni) z Nové Guineje. Tady je vše, co o ní víme: její tělo a čenich jsou dvakrát větší, než mají příbuzné druhy; je chlupatější, živí se většinou žížalami, které napichuje na zvláštní osten na jazyku a pak vcucne jako špagety; je to noční živočich; hodně funí. Všechno ostatní jsou domněnky. Zoologové soudí, že vytváří tři poddruhy: jeden (roztomile pojmenovaný po Siru Davidu Attenboroughovi) je doložen podle zatím jediného nalezeného (bohužel mrtvého) exempláře z roku 1961. Druhé dva poddruhy jsou milá, zvědavá stvoření, která vypadají jako čtyřnohý kiwi a lehko se dají ochočit. Díky tomu se také snadno loví a po příchodu Evropanů padlo tabu, které zakazovalo toto kdysi posvátné zvíře zabíjet. Papuánští domorodci je stopují se psy a podávají je pečené jako lahůdku. Kolik jich ještě zbývá? Nemáme tušení...

Na závěr je tu ještě jedna perlička: Mozková kůra, která u člověka souvisí s rozvojem logického myšlení a charakterem, tvoří u ježur polovinu mozku, v porovnání s pouhou třetinou u "vyšších" savců. Nikdo neví, k čemu ji ježury používají.

A pokud jde o symbol českého státu, přemyslovského knížete Václava, tak nechal kupříkladu na Pražském hradě zbudovat rotundu svatého Víta, což je kostel, který už tam dnes nenajdete. Další podrobnosti dnešního oslavence najdete na Wikipedii pod heslem Svatý Václav. Jestli měl něco společného s ježurami, to vážně netuším.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech


komentářů: 19         Komentáře (19)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

19
Anna Kopecký (neregistrovaný) 28.09.2012, 23:18:54
Zmotala ;) Na ne mnoho zásadního se časem přijde. A když, to už budem dávno na olšanech. Dědictví normalizace je šílená věc. I v tom, že opačný názor je považován za útok, alespoň tady, ze strany Axiny, jsem ten pocit vždycky měla, ať už šlo o moderní muziku nebo jiné, obecné, zcela neosobní záležitosti. Paní EvoO... jen jsme řekly vlastní názory, a zrovna byly opačné. Z toho se nestřílí. Nic ve zlém. Salve! Mrkající

EvaO
18
EvaO * 28.09.2012, 17:30:23
Jen upřesním, protože nevím, zda jsem to v poslední větě nějak nezamotala. Chtěla jsem jsem říct, že na všechno se časem příjde. Bohužel to chodí i tak, že se vždycky najdou nějací poplatní vykladači, takže nakonec zůstane na člověku samém, jaký názor si udělá, nakolik podlehne tendenčním vykladačům a kolik si ponechá vlastního úsudku.

EvaO
17
EvaO * 28.09.2012, 17:15:47
Kdo by to byl řekl, co může vyvolat taková ježura.
Jen k těm náhledům a názorům. Astra to napsala rozumně. Každý má nárok na ten svůj a obvykle si za ním stojí, protože k němu dospěl na základě nějakého poznání a životních zkušeností. Dnešní svět je plný protikladů a tak vypadají i názory lidí. Já to vidím tak, jiný onak. Čas ukáže, jak to vlastně bylo, protože žádný strom nikomu neroste do nebe, tak jako málokterá historická událost nakonec nevyjde najevo v plné nahotě. Tečka.

Lucifer
16
Lucifer * 28.09.2012, 14:02:44
A jak je to s Havlovým "humanitárním bombardováním" se lze dočíst kupříkladu tady

http://cs.wikipedia.org/wiki/Humanitární_bombardování

Pokud jde o Kosovo. Pár let před zásahem NATO v Kosovu a Srbsku se v bosenské Srebrenici odehrál masakr, u něhož byli Srbové a jemuž laxně přihlížely mezinárodní jednotky UNPROFOR. NATO se rozhodlo, že tentokrát zasáhne. Tím se samozřejmě nestavím na stranu kosovských Albánců, můj vztah k nim není rozhodně nijak lichotivý. V bývalé Jugoslávii se v té době děla zvěrstva ze všech stran. Do jaké míry tam mělo zasáhnout NATO, nedokážu posoudit, ale kdyby nikdo nezasáhl, kosovští Albánci by zaplavili okolní země a kosovští ozbrojenci by přešli do partyzánské války, a kdoví jestli by se k tomu nakonec nepřipojila i Albánie.

Ani tohle nemá smysl házet na hlavu Havlovi.

Lucifer
15
Lucifer * 28.09.2012, 13:39:10
Před dvěma lety jsem k tomuto svátku s několikadenním předstihem přispěchal s pověstí O Václavu Svatoňovi

http://www.neviditelnycert.cz/blog/povidani/195-o-vaclavu-svatonovi.html

Úžasný

Lucifer
14
Lucifer * 28.09.2012, 13:08:05
Moje poslední věta v článku, tj. že netuším, co má sv. Václav společného s ježurami, byla ve skutečnosti pobídku to společné najít v článku. Je to napsáno v závorce ve třetím odstavci: nikdo dosud neviděl ježuru bojovat. Nevím, jestli to Anna Kopecký odhalila, v každém případě tady na to narazila, tj. že svatováclavský svátek je něco jako symbol pasivity a poslušnosti.

Přiznám se, že když jsem Ježuru začal psát, tak jsem dnešní svátek do perexu narouboval jenom jako "oslí můstek". Teprve když jsem dorazil k oné závorce, tak mě napadlo, že by tam mohla být jistá spojitost s tím oslím můstkem Úžasný

Motat do tohoto svátku Václava Havla jako strůjce dnešního mafiánského bordelu v tomto státě, je nesmysl. Do jaké míry měl o tom představu, netuším, ale pokud měl na tom nějaký podíl, tak pouze takový, že do toho asi tak moc neviděl, a když něco viděl, tak už s tím asi nemohl nic moc dělat. Žil zkrátka na trochu jiné planetě. Můj postoj k němu je víceméně neutrální, mé informace jsou totiž v tomto směru dost chabé. Důležité však je, že pokud se chcete pustit do křížku se současným stavem naší společnosti, hledejte jeho skutečné strůjce, ne někoho, kdo byl se svými vizemi, ať už takovými či makovými, postupně odstaven na vedlejší kolej.

Astra
13
Astra * 28.09.2012, 12:14:33
Ještě pro Annu - někdy je v životě lidí i těsnění do oken stěžejní téma, a ta ironie - si myslím - byla docela zbytečná. Smějící se

Astra
12
Astra * 28.09.2012, 12:11:19
Ráda bych podotkla něco k ježurám, což je pro dnešek kupodivu hlavní Luciferovo zajímavé téma. Mám doma jeden osten z dikobraza. Je to fakt bodlo, i jako solitér by se uplatnil. Dikobraz, jako kdysi výborný satirický časopis, měl za tajný úkol probouzet v národu i vlastenecké pocity, i když tenkrát, když fungoval, to byla docela fuška.

Znala jsem Václava Jelínka, velkého přispěvatele Dikobrazu, vynikajícího satirika, a měla jsem tu čest s ním spolupracovat asi deset let, vpodstatě do jeho smrti. Ten tuto svoji práci ovládal brilantně. I Lucifer si možná dal za úkol propojit "něco s něčím jiným" a čeká, co z toho vyleze. Jestli to měl v úmyslu, pak gratuluju, povedlo se,lidi se začali dohadovat až hádat. Každé rozčeření klidné hladiny je žádoucí. Voda se pročistí, prokysličí. To nikdy neškodí.

Můj osobní názor na zde řešenou problematiku je - každý má právo na svůj náhled na věc. Nebráním nikdy nikomu, aby si myslel něco jiného než já. Usmívající se

11
Anna Kopecký (neregistrovaný) 28.09.2012, 11:56:59
Tak jo, sorry, že jsem vám skočila do debaty o těsnění do oken. Viel Spass Usmívající se

Axina
10
Axina 28.09.2012, 11:52:45
Anno, to je jednoduché: Jestliže vám je šumafuk, co si myslím, tak mně je šumafuk, co (si tu)píšete. Ale trochu se kroťte. Tady nejste na NP ani ve své virtuální kavárničce. Není umění být vulgární. To dokáže každý kopáč. Umění je přesvědčivě argumentovat.

9
Anna Kopecký (neregistrovaný) 28.09.2012, 11:41:05
Milá Axino, nemáte zač. Nepíšu o tom, co pro mne znamená Václavské náměstí, píšu o symbolickém významu svatého Václava pro Čechy. Datum 28. září bylo svátkem od pradávna. Samosebou, může nám to být více či méně ukradené, ale byla by to škoda. Stejně jako je škoda vyhazovat staré podobenky prapředků. Citujete z wikipedie, budiž, dovolím si ocitovat z knížky Dušana Třeštíka Češi a dějiny v postmoderním očistci: "28. září je v Čechách tradičním svatováclavským posvícením... Byl to vždy slavný svátek, hodovalo se a hlavně pilo. Ve 13. století proto dokonce některé legendy považovaly za nutné bránit Václava proti nařčení, že je vlastně patronem opilců. V přemyslovském státě, v 11. a 12. století, bylo svatováclavské posvícení jakýmsi státním svátkem. Tehdy, na sv. Václava, se vyřizovaly důležité státní a soudní záležitosti. Na toto datum ostatně připadal svátek ještě mnohem starší, pradávný pohanský svátek, při němž se děkovalo za úrodu v daném roce a prosilo o úrodu v roce příštím...."
Symboly jsou vždycky komplikované a často i rozporné. Svatý Václav, který prý ani český stát nechtěl, musel být zavražděn, stát se v myslích lidí "mučedníkem", aby český stát vznikl.
Svátky české státnosti máme vlastně dva, 28. září a 28. října. Zjednodušeně řečeno: pravice tíhne ke svatováclavskému svátku, je to symbol spíše pasivity a poslušnosti (když bude nejhůř, sv. Václav přijede a všechno za nás vyřídí... "nedá zahynouti nám ni budoucím"... spoléhání na vyšší instanci), k masarykovskému 28. říjnu mají blíž svobodní, zodpovědní občané.
Je mi vážně šumafuk, co si myslíte o státních svátcích. Reagovala jsem především na EvinoO "posrání se z Havla" a budu na něj reagovat vždycky, stejně jako na kydy o fešáckých kriminálech disidentů apod. Václav Havel totiž byl oním svobodným a zodpovědným občanem, jakého měl Masaryk na mysli, a to v dobách, kdy si většina národa s klapkama na očích, uších i pusách užívala normalizace na dačách.

8 Jezura
aliB (neregistrovaný) 28.09.2012, 11:24:41
...je supr zvire, stejne, jako vsechny ty australske vyjimky ze zoologicke smlouvy, ktere by urcite nejaky Vaclav (v Aus. Wenceslaus)vyboxoval, kdyby o to slo. Nas jezek, hezky, protoze cesky, desne skripe zubama, kdyz neco kouse. Jezura, majice neco jako zobak, asi neskripe. Kdo vi?
Jeste jedna technicka- prosim vas, kdyz budete nechavat prezimovavat nalezeneho jezka, vymenujte si casto ponozky- jakmile naberou jen trochu ozon, jezek, ktery blbe vidi, si vase prsty na nohou rad splete s necim pozivatelnym- neni totiz vybiravy- a muze dojit k bolestivemu setkani. Taktez pozor na lednicky- rad si zaleze dozadu k motoru, kde je teplo a brani se vylezt. Dekuji jmenem WWF. A pekny svatek Vaclava Havla winschuji!

EvaO
7
EvaO * 28.09.2012, 11:24:36
Ještě malý dovětek. Nabízí se otázka, zda V.Havel věděl, kam se to všechno bude ubírat. Pokud ano, pak to byla tuplovaná lež z jeho strany. Pokud ne, (o čemž pochybuju), pak byla jen opravdu naivní nastrčená figurka, která neměla co ztratit. A kdo z něj udělal toho "světového" dramatika? To už je paskvil do nebe volající. Srovnání s Masarykem? Neskutečná drzost. Masaryk na rozdíl od Havla byl opravdu NĚKDO. A to už je opravdu vše.

EvaO
6
EvaO * 28.09.2012, 11:15:28
Paní Anno, nikdo mi nevymluví, že svátek 28.9. byl ustanoven ze servilních důvodů. Václavák je sice "poutní místo", ale především pro Pražany. Praha byla a je vždycky stát ve státě. Nehodlám to dál rozebírat. K osobnosti V.Havla mám zcela jiný pohled a příjde doba, která mi dá za pravdu. Prostě to byla vhodně zvolená postava, která neměla co ztratit. Mohla naopak jen získat - především svoje majetky (i když prohlašoval, že o ty mu vůbec nejde). Všechna jeho slova se ukázala jako lži (nebude nezaměstnanost atd.) a jeho "humanitární bombardování" Jugoslávie byl neskutečný vrchol arogance. Dobře mu za to platili, když zašel až tak daleko. A jen se podívejte, kde je to všechno dnes. Za tolik opěvovanou demokracíi je dnes jen korupce obrovských rozměrů, morální úpadek společnosti, nebývalá kriminalita atd. Neztratila jsem zdravý selský rozum a jen doufám a věřím, že jej postupně naleznou i ti, co se nechali strhnout dobře organizovanou propagandou, zvonili klíči a dnes se jen chytají za hlavu. Tím končím toto téma.

Axina
5
Axina * 28.09.2012, 09:53:33
Milá Anno, my vám děkujeme za exkurzi do historie a objasnění, co pro nás znamená Václavské náměstí. EvaO se však vyjadřovala ke státnímu SVÁTKU, který připadá na den, kdy slaví jmeniny Václavové.
28.09. je slaven jako Den české státnosti teprve od roku 2000. Do té doby jsme si ohledně státnosti vystačili se státním svátkem 28.10. - Dnem vzniku samostatného československého státu. Poznámka: Zajímalo by mne, kolik lidí je bez přípravy schopno přesně tyto dva svátky pojmenovat/rozlišit. Do roku 1951 byl svátek sv. Václava památným dnem.

Prostým nahlédnutím do Wikipedie si lze osvěžit paměť:
28.09. byl jako státní svátek navržen na základě usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR z 24.3.2000. Výbor zvolil pro státní svátek označení "Den české státnosti – Svatý Václav". Při druhém čtení návrhu zákona se k tomuto dni vyjádřil nejprve premiér Miloš Zeman, který svátek s ohledem na historický kontext nepřímo označil za symbol servility a kolaborace. Poslanec Vojtěch Filip poté navrhl vypuštění tohoto dne ze seznamu státních svátků uvedených v návrhu zákona. Nakonec navrhl poslanec Vlastimil Tlustý, aby svátek nesl pouze označení "Den české státnosti".

«     1    2   »