Liška - Vychytralá, nikoli krutá

rubrika: Pel-mel


V Ódě na přátelství, v předchozím příspěvku rubriky Pel-mel, potkal Malý princ lišku, a tak mě napadlo, co se o tomto zvířátku píše v zoologické zahradě Johna Lloyda a Johna Mitchinsona. Zalistoval jsem knižním vydáním jejich Zoo a skutečně jsem tam na ni narazil. Upřímně se přiznám, že kromě zoologické zahrady jsem se s liškou nikde nesetkal, což je možná škoda, protože jsem si ji mohl ochočit a měl bych velmi chytrého a krutosti neznalého přítele.

Lucifer


Liška obecná (Vulpes vulpes) je bezpochyby nejrozšířenější a nejpočetnější šelma na zemi. Lišky se vyskytují téměř po celém světě, od pouští až po polární kruh. Ale - na rozdíl od mnoha příbuzných včetně vlka - jim nehrozí vyhubení: liška je totiž neobyčejně přizpůsobivá a zvykla si žít v sousedství člověka, aniž by musela obětovat svou svobodu a divokost.

Navzdory tomu počty lišek žijících ve městech nerostou "exponenciálně": ve většině měst na Západě dosáhly jejich počty maxima už před mnoha lety a počet mláďat je každoročně téměř vyrovnaný s počtem uhynulých dospělých jedinců. Populační exploze lišek, stejně jako téměř vše, co si lidé o městských liškách myslí, je nepravdivý mýtus. Tak předně - městské lišky většinou žijí na předměstí. Nemají rády centra měst, ale dávají přednost řídce obydleným čtvrtím s řadovými domy a velkými zahradami, proto jich tolik žije právě v Británii (v Severní Americe mají na zahradách místo nich mývaly).

Městské lišky jsou ve stejně dobré kondici jako lišky žijící na venkově; ve městě je pro ně lepší prostředí než v přírodě a nemusí se živit jen vyjídáním popelnic. Lišky nepohrdnou ničím: proto jsou tak úspěšné. Většinou se živí žížalami, hmyzem či červy, loví ptáky a hlodavce a s oblibou jedí různé druhy ovoce a zeleniny. Na podzim dokáží vyžít jen z jablek, ostružin a šípků. Neloví ve "smečkách" ani nezabíjejí kočky. Lišky žijí v malých rodinných skupinách, ale vždy bydlí a loví osamoceně. Nikdy by nenapadly domácí kočku nebo psa, pokud by nebyly zahnané do kouta (ačkoli údajně nepohrdnou labutí). Není také pravda, že řádí v kurníku jen pro zábavu. Lišky loví do zásoby: odnesou co nejvíc zvířat a zahrabou jejich mršiny po jedné do skrýší, kam se později vracejí. Mrtvé slepice v kurníku nechávají, jen pokud je něco vyruší cestou do nebo ze skrýše.

Většina škod, které lišky napáchají, bohatě vyváží jejich nezastupitelná úloha při snižování stavu škodlivých hlodavců. Dokonce ani velmi protivné rozhrabávání zahrad či sportovních hřišť není tak docela vinou lišek; pletou si totiž pach travního hnojiva z krve a kostí s pachem rozkládajícího se masa a snaží se vyhrabat mrtvé zvíře. Na druhé straně je ovšem nelákejte, aby se vám zabydlely u domu. Rámus, jaký v noci vydává klubko rvoucích se liščat, je nepopsatelný a stejně odporný, jako zápach jejich moči a trusu, jenž se objeví jako "značka" na všech botách a dětských hračkách, které necháte venku. Lišky také s oblibou překousávají elektrické a telefonní dráty a koušou plynové a vodovodní trubky.

Lišky žijící v blízkosti člověka se dají snadno ochočit, dokonce se nechají krmit z ruky a hladit jako pejsek. Tato krotkost byla prokázána při známém ruském experimentu v padesátých letech dvacátého století. Lišky během dvaceti let chovu v zajetí ztratily všechen strach z lidí, vrtěly ocasem, narostly jim svěšené uši a černobílá srst: v podstatě se z nich stali "psi".

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
4
Lucifer * 26.08.2019, 21:19:15
Sweet - Fox On the Run

https://www.youtube.com/watch?v=VP2umy6TdEU

Úžasný

3
xxx (neregistrovaný) 26.08.2019, 18:27:42
Potvory!
Když zmizela koťata, myslela jsem na kuny.
I když také tatínkové kocouři jsou sadisti.

2 ???
Jirka (neregistrovaný) 26.08.2019, 00:21:40
Lišky neloví kočky?
Tak tohle si rychle opravte, protože po automobilech je liška druhou nejčastější příčinou úmrtí koček na vesnicích...

«     1     »