Raccoon

rubrika: Pel-mel


V názvu jsem použil anglický výraz pro mývala severního (Procyon lotor), v lidovém podání také nazývaného medvídek mýval a v angličtině racoon. Proč jsem to nazval Raccoon? Protože když jsem ho zahlédl v uvedeném zdroji, tak se mně okamžitě vybavila písnička od The Beatles Rocky Raccoon, a pak ještě jedna roztomilá příhoda s tímto medvídkem, kterou jsem zažil během svého pobytu v Sherbrooku, což je město v jižním Quebecu poblíž hranic s Vermontem, což je zase stát ve Spojených státech amerických.

Lucifer


raccoon.jpgNěkdy se mu taky říká bandit (ne Sherbrooku, ale racoonovi), což česky znamená něco jako bandita a k čemuž se tento medvídek dopracoval tím, že nosí masku bandity. Autoři zdroje, ze kterého teď odčerpám několik informací o medvídku mývalovi, ho překřtili na Huňatého Newyorčana:

O mývalovi příznačně vypovídají jeho názvy v různých jazycích. Anglické "racoon" je odvozeno z algonquinského arahkoonem: "drhnout, drbat, škrábat". V jazyce dakotských Siouxů se mýval řekne weekah tegalega, "kouzelník s pomalovanou tváří". V jazyce abnaki je to asban, "ten, který zvedá věci". Delawarové ho nazývali wtakalinch, "hbité prsty". Španělští kolonizátoři převzali aztécké slovo mapache, "ten, který má ruce", ačkoli Aztékové mývala nazývali také eeyah-mahtohn, "stará paní, která se vyzná".

Mýval je nejznámější severoamerická drobná šelma. Má černou masku přes oči (něco jako Černý tulipán - La Tulipe noire, kterého tak skvostně sehrál Alain Delon) a chlupatý ocas se čtyřmi až deseti černými kroužky. Na každé noze má pět prstů a na předních tlapách palce, díky kterým může zvedat závory, otevírat sklenice, rozvazovat uzly, otevírat kliky a ledničky (zkrátka medvídek k zakousnutí). Otisk tlapky mývala vypadá jako otisk dětské nožky. Mývalové se velmi snadno přizpůsobují lidskému prostředí a mnoho jich spokojeně žije v New Yorku. Ve volné přírodě se dožívají šestnácti let, ale ve městě mají podobnou stravu jako teenageři a jsou již tak závislí na hranolkách a koblihách, že by venku v přírodě nepřežili.

Mývalové se potýkají s tloušťkou: přes 50% jejich tělesné hmotnosti tvoří tuk. Nejtlustší známý mýval se jmenoval Bandita: žil před cukrárnou v pensylvánském Walnutportu a miloval burákové máslo a borůvkovou ledovou tříšť. Na mývaly skutečně sedí výraz všežravci. Sežerou opravdu cokoli. Krevety, jablka, myši, vejce, hmyz, vlašské ořechy, žáby, ryby, kukuřici, ústřice, třešně, želvy, žaludy, hady a dokonce mršiny zvířat zabitých na silnici.

Skoro ve všech neamerických jazycích, od němčiny a fínštinty přes čínštinu, japonštinu až po bulharštinu, se jim říká "mycí medvědi", protože si před jídlem "omývají" potravu. Vědci se dlouho domnívali, že je to proto, že nedokáží vyprodukovat dostatek slin, aby spolkli suché sousto. Ale skutečnost je jiná. Mývalové mají slin dost a nemyjí, co se chystají sníst. Potravu ve vodě někdy namáčejí bez rozmyslu - tomuto zvláštnímu chování se říká nutkavé. Často si vybírají jen sousto, které je poživatelné a ne moc ostré, aby se dalo pozřít. Když nemají poblíž vodu, stačí jim omývání předstírat, a potom si klidně pochutnají i na špinavém soustu. Mývalové umějí výborně šplhat. Dokáží otočit nohy o 180° a lézt po stromech hlavou dolů, ale jsou jako doma i v komínech, na senících a půdách.

Mývalí trus je drolivý, válcovitý a na konci zploštělý. NIKDY SE HO NEDOTÝKEJTE! Může obsahovat až 250 000 vajíček hlísta Baylisascaris procyonis, který může lidem způsobit vážné onemocnění. Pokud tato vajíčka pozřete, larvy doputují do jiných tkání, včetně mozku a očí. Neexistuje proti nim žádný účinný lék. Mývalové jsou roztomilí, ale mnoho jich mývá vzteklinu, což se někdy vůbec nepozná. V penisu mají samci kost, kterou u sebe Texasané často nosí pro štěstí. Dante Gabriel Rossetti, básník patřící mezi prerafaelity, choval ve svém zvěřinci v Chelsea mývala. Neinspiroval mistra při psaní, ale zato mu rozkousal plnou zásuvku rukopisů.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

Poznámky:

Písničku Rocky Raccoon od Brouků si můžete poslechnout, když kliknete na obrázek raccoona vlevo nahoře. Její text líčí strastiplnou životní dráhu mladého hocha, kterému se říkalo Rocky Raccoon a kterému upláchlo jeho děvče s nějakým jiným týpkem. Rocky Raccoon si řekl, že ho dostane a vyrazil na dobrodružnou výpravu. Jak to dopadlo? Tady to máte i s českým překladem, který sice není nic moc, ale obsah písně vcelku reprodukuje.

A jak to bylo s tím medvídkem banditem v Sherbrooku? Působil jsem tam na stáži v místní univerzitě a pohříchu jsem používal klasickou cigaretu. Ve vnitřních prostorách všech budov a fakult bylo kouření zakázáno a ve většině se ani nevětralo okny, poněvadž tam na plné obrátky běžel Air conditioning. Před budovou však v odlehlém zákoutí byl kuřácký koutek s popelníčkem, kam to většina studentů i stážistů chodila ventilovat. Jednou pozdě večer, někdy na jaře a za tmy jsem tam takhle postával a vypouštěl oblaka cigaretového kouře, když můj ostříží zrak náhle zaznamenal, že mám návštěvu. Přes trávník se ke mně loudal bandit. Zkoumavě si mě prohlížel a evidentně dumal, jestli ze mě nějaký ten dlabanec vytříská. Já však kouřil a nejedl a on posléze došel k závěru, že tudy cesta nevede, a tak se zase poklidně odloudal k nějakému pozitivně výživněji naladěnému zdroji. Naše setkání však i tak bylo velmi roztomilé a dodneška to mám ve své fotografické paměti zarámováno.


komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

8
Matthias (neregistrovaný) * 19.10.2014, 20:38:09
Ok, tak tohle je oficiálně jeden z nejzajímavějších článků, co jsem za poslední roky četl!

Lucifer
7
Lucifer 29.03.2012, 10:28:47
Teď jich je šest, vlastně sedm a čtyřku jsem tam dal omylem ]Mrkající

Axina
6
Axina 29.03.2012, 10:20:51
Je tu trošku formální zmatek. Komentářů je 5, ne 4. Na mobilu příspěvek 2 není vidět. Příspěvkem 5 jsi chtěl reagovat na 3, ne na 4. To bude dobrý... Usmívající se

Lucifer
5
Lucifer 29.03.2012, 10:11:53
[4] Tohle jsem už tady jednou probírali, ale nemůžu to najít. Myslím, že se to týkalo i Yoko Ono...

Axina
4
Axina 29.03.2012, 09:45:38
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Usmívající se

http://www.youtube.com/watch?v=qtKe09hASCY

3
(neregistrovaný) 29.03.2012, 05:00:22
Rocky Racoon nejni vod Brouků ... Brouci vod poloviny šedesátejch nenatáčeli moc spolu, neb McCartney rozesíračský ego .... když někdo přijde do studia a vymaže Ringovy bicí a přebubnuje to sám, tak to ty druhý zamrzí, žejo ... submisivní hledač opory Harrison tim dost trpěl ... stejně tak trpěl, když byly jeho skladby škrtaný a vodstrkovaný ... Paul byl nejlepší, vo tom žádná ... ale tu skladbu prostě složil a nahrál sám ... stejně jako sto dalších ... chudáci Brouci ... škoda, že se koncem šedesátejch nepodařilo oživit jakejstakejs týmovej duch spolu s Billy Prestonem, Lennon ho měl hodně rád .... no, udělali alespoň jednu desku ... nedouk symfonik Martin, co zprznil Y.Submarine a M.M.Tour nebyl to pravý vořechový

Lucifer
2

Lucifer
1
Lucifer 29.03.2012, 00:18:01
A když už jsme u těch Brouků, tak na dobrou noc

http://www.youtube.com/watch?v=oAgceen153I&feature=related

]Usmívající se

«     1     »