Záhadné létající kameny

rubrika: Pel-mel


Pojďme se podívat na další zvláštní jev, jenž souvisí s poltergeistem a dodnes ho nikdo z vědeckého hlediska nedokáže vysvětlit. Jedná se o podivuhodné létající kamení, které někdy vypadá jako kamenný déšť, ale zcela evidentně se nejedná o spršku meteoritů. Tento jev se však netýká jen kamení, ale i jiných podobných předmětů. Možná vás to překvapí, ale tento fenomén zaujal i Karla Čapka, jednoho z našich nejlepších spisovatelů.

Lucifer


Karel Čapek prožil své dětství v Úpici, která se nachází na řece Úpě nedaleko Trutnova, kde se setkal se značně tehdy rozšířeným mediánstvím (lidové označení spiritismu), které v něm probudilo zájem o nejrůznější tajemné a záhadné jevy, jimiž se na počátku 20. století zabývala metapsychologie. Zájem o takovéto jevy ho nikdy neopustil a dokonce na toto téma diskutoval i s Tomášem Garrigue Masarykem, jehož tyto jevy také zajímaly (viz Čapkovy hovory s T. G. Masarykem). V knížce Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka je ve Velké pohádce doktorské hned na úvod napsáno:

Jak víte, bývají kouzelníci dobří, kterým se říká čarodějové neboli divotvorci, a kouzelníci zlí, kterým se říká černokněžníci. Magiáš byl takový prostřední; někdy byl tak hodný, že vůbec nečaroval, a jindy čaroval tak mocně, že hřmělo a blýskalo; někdy ho napadlo, aby pršelo kamení, a jednou dokonce udělal, že napršely takové malé žabičky.

Karel Čapek v případě Magiáše evidentně nehovoří o meteoritech, ale o padání kamenů (nevědomky) zapříčiněném lidmi. Možná jej inspiroval z amerického tisku do českých novin importovaný příběh, který se roku 1682 odehrál v New Hampshire, kde po dobu tří měsíců pršely kameny v domě manželů Waltonových, nebo ho zaujala známá série padání kamenů, ke které došlo v roce 1922 v Kalifornii, či v květnu téhož roku v Jižní Africe. V posledním případě byla jedna lékárna v Johannesburgu po měsíce doslova bombardována kameny. Policie nakonec došla k závěru, že původkyní je mladá Hotentotka, která v lékárně pracovala. Ať se přesunula kamkoli, tak v její blízkosti vždy padaly kameny, přičemž nebyl objeven nikdo, kdo by je mohl házet. V této souvislosti lze ještě zmínit cihlový déšť, k němuž došlo v prosinci 1921 v několika místnostech ašrámu Srí Aurobinda v indickém Pondicherry, jež se dnes v tamilštině nazývá Puducherry. V kuchyni, na dvoře i na schodišti bez přestání pršely úlomky cihel. I tady nakonec padlo podezření na mladou osobu, pomocníka v kuchyni, jehož nakonec zavřeli do místnosti bez oken, ale i tam začaly jaksi "odnikud" pršet další úlomky cihel.

Pokud jde o Evropu, už v roce 1913 přinesly všechny belgické noviny zprávu o podivném padání kamenů, které se odehrávalo od čtvrtka 30. ledna do neděle 2. února toho roku v Marcinelle, v domě obývaném panem Van Zantenem. Jeden z policistů na místo povolaných prohlásil: "Viděl jsem jeden kámen dopadnout do středu velikého okna, potom celou řadu jiných kamenů, které dopadly poblíž místa dopadu prvního kamene a vytvořily spirálu. Ve druhém okně jsem zase viděl, jak první kámen zůstal vězet v otvoru proraženého okna, a byl vyražen druhým kamenem, který dopadl přesně na totéž místo." U všech podobných případů je zajímavé to, že až na velmi vzácné výjimky žádný z leckdy značného počtu kamenů nikoho nezasáhl.

A tady je ještě jeden případ, který se v době, kdy žil Karel Čapek, odehrál v tehdejším Československu. Roku 1927 se v československém tisku objevují zprávy o záhadné spršce kamenů v Kotrbachu, ve Viničných Šumicích, v Košťanech a v Mikulově. Deště kamení popisoval v Českém slově a nakonec i v publikaci Záhadné zjevy mediální psychiatr Jan Šimsa. Šimsa kupříkladu píše, že v Kotrbachu začaly kameny létat do místnosti vodorovným směrem skrz zavřené dveře, jako by se přitom vynořovaly z mlhy a jejich tvar a vzhled nebyl zpočátku zcela zřetelný, jejich dotek čehokoli působil velmi lehce, na zem však dopadly jako skutečné těžké kameny. Šimsa se také zmiňuje o tom, že když ty kameny ze země zvedneme, jsou teplé, což je znakem, že prodělaly nějakou chemickou reakci nebo byly zahřáty jistou energií.

U všech případů, které zmiňuje Jan Šimsa, ale i mnozí jiní pozorovatelé kdekoli ve světě, jsou zajímavá následující fakta: nikdy nebyl nalezen žádný pachatel, do místnosti nelétaly jen kameny, ale třeba i brambory nebo docela obyčejná bota, která v jednom případě prošla oknem, aniž by ho porušila, kusy cihel, betonu či omítky, drobný štěrk nebo písek atd., a většina těchto předmětů se zpočátku pohybovala vodorovně, pomalu a zpravidla nenapáchala žádnou škodu.

Jak se zdá, tak záhadné kameny nepadají "z nebes", nejsou to meteority. Pokud poletují venku, buší obyčejně do stěn domů, nebo míří do dveří a do oken. Dost často se mluvilo i psalo o tom, že poltergeistovy oblázky vletěly do domů komíny, které milují plazmoidy, jimž říkáme kulové blesky (komíny mohou z hlediska klasické fyziky představovat vlnovod), i když už byl pozorován a popsán průlet poltergeistových oblázků také okenní tabulkou, ve které zůstal otvor, ale sklo samo se nerozbilo, dokonce byly zaznamenány i případy, kdy kámen sice narazil do skla, ale zůstal jen viset v nevysypané okenní tabulce. Kromě toho v některých případech pozorováno, že v nějaké místnosti začaly kameny padat přímo ze stropu, aniž by v něm byla nalezena nějaká skulina, kterou by mohl i jen malý kámen do místnosti proklouznout. Kameny při svém pádu také často mění směr, což odporuje logice volného pádu.

A na závěr ještě dva zajímavé případy:

K prvnímu z nich došlo na Slovensku v roce 1941 v obci Banka u Piešťan. Paní Mária Zurková, dosud žijící pamětník tohoto "řádění poltergeista", vše nedávno potvrdila: "V jedné rodině tu žila asi patnáctiletá dívka. Opakovaně se stalo, že v její přítomnosti v místnostech padaly samy od sebe nějaké předměty - láhve, talíře, misky. Také se stávalo, že náhle ze stropu nebo přes okna začaly k nohám děvčete padat horké kameny - kupodivu ale nikdy nic nerozbily. Vyděšení rodiče dívky volali i policii. Policisté místo uzavřeli, kameny vyházeli, ale ty se samy po chvíli k dívce vrátily."

Bez většího ohlasu pak v nedávné době prošel našimi sdělovacími prostředky poslední publikovaný kamenný déšť. Inkriminované kameny si mohli diváci dokonce prohlédnout v televizním pořadu Střepiny, odvysílaném Novou v roce 2006. Kameny v měsíci srpnu roku 1999 poletovaly po domě paní Milady Popové ze Svinné, části obce Skuhrov nad Bělou v okrese Rychnov nad Kněžnou v podhůří Orlických hor. Neposedné kameny (největší z nich představovaly "placáky" velké jako chlapská dlaň) nejenže zde létaly po místnosti, přičemž z boku narazily do televizoru, pak i do obrazového rámu, ale některé z nich před udivenými zraky přítomných osob dokonce jakoby spadly z neporušeného stropu místnosti. A jak už v těchto případech bývá zvykem, pachatelé se nenašli a kameny žádného z přítomných svědků nezranily.

Zdroj: Karel Wágner, Poltergeist & čtvrtá dimenze

Poznámka:

Když připustíme, že alespoň některé z výše zmíněných případů, včetně těch, které tu nebyly zmíněny, nepředstavují nějaký podfuk, halucinaci, eskamotérsky kousek po vzoru amerického iluzionisty Davida Copperfielda atd., a popsané efekty byly skutečně pozorovány, pak musí existovat nějaké zcela reálné a vědecky podložené vysvětlení. Oficiální věda se těmito jevy nezabývá, avšak na druhou stranu se zabývá, obzvláště pak v kvantové fyzice (jak už bylo mnohokrát zmíněno v Populárně naučném koutku), jevy ještě mnohem fantastičtějšími a selskému rozumu nestravitelnějšími.

There are more things in heaven and earth, Horatio, than are dreamt of in your philosophy. (Hamlet od Shakespeara)


komentářů: 7         Komentáře (7)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

7
t3jd (neregistrovaný) 19.01.2013, 16:18:57
A...?
Target tu jór kap of thí?
Btw-je tam i ta N&Z, s heskýma fotama.
Co ten film?
Z Tebe aby to tahal, jak z chlupatý...

Sdílnost, soudruzi, sdílnost, jinak zůstanem jak ten cool fplotě

Lucifer
6
Lucifer * 19.01.2013, 14:07:48
skilosi, nestáhl jsem si to, chce to něco instalovat do mého aktuálního notebooku, co se mi nechce instalovat, ale na Kitaro jsem se podíval tady

http://www.youtube.com/results?search_query=An+Enchanted+Evening+DVD&oq=An+Enchanted+Evening+DVD&gs_l=youtube-reduced.3...45261.45261.0.46376.1.1.0.0.0.0.107.107.0j1.1.0...0.0...1ac.1.JJ3GgrN27eU

Lucifer
5
Lucifer * 18.01.2013, 17:48:00
Ano, jediná šlépěj uprostřed zasněženého pole. To už je opravdu hodně ujetý nápad. Mrkající

4
rezy (neregistrovaný) 18.01.2013, 17:18:32
Karel Čapek tato témata měl rád, ale asi nikdy pro něj nenajdu ospravedlnění za povídku Slápěj. S vyplazeným jazykem

3
t2jd (neregistrovaný) 18.01.2013, 05:58:30
A né že si nejdříf necháš zvjetšit poprsí.
To až po poslechu.
Usmívající se :-P Smějící se

MSF a dej vjeďet...

2
t3jd (neregistrovaný) 18.01.2013, 05:50:15
Ke stažení např. zde >

http://www.torrentreactor.net/torrents/1829114/Kitaro-An-Enchanted-Evening

Myslím, pokud neznáš, tak jak znám Tebe, tak Ti to sedne.
Žádnej Okamurka, žije v L.A.
Na tom odkazu je stažitelná prakticky většina jeho tvorby, na trubce pak zbytek, hlavně denní předváděčky a večerní live koncerty, s nezaměnitelnou atmosférou.
Tuším na konci devadesátých vyhlášen jako nejlepší multiinstrumentalista na SVJEŤE.
Kdopa jej fkotlince zná...
Já k němu poprvé přičichl zde v GR, v létě 97, v době vrcholu jeho slávy.
Opět- 3D scéna >
Ztichlé podlouhlé údolí kolmo na Egejské moře, srpnový podvečer, 303 °K, jezefčík 2x10W, volume 9,41, skladba Nebe a země.
Husina ještě teď...

GEM

1
t3jd (neregistrovaný) 18.01.2013, 03:39:03
Když užs zmínil toho Šakespíra, je to efjů OT, ale znáš film Nebe a země s hudbou od mého oblíbence č.2 [po M.O.] Kitára. Pokud shlédneš, nechť máš opodál stejné marginálie jako při Kontaktu. Dost silný zážitek. A to sem na tragickej život skíloš...

GEM

«     1     »