Jsem přecitlivělý, ale léčím se

rubrika: Pel-mel


Po dlouhá léta ba skoro až desetiletí jsem byl pyšný na to, že mám skvělý pozorovací talent, který jsem neustále vypilovával. Nemyslím tím, že bych se paranoicky neustále rozhlížel na všechny strany, co se kolem mne šustne. Ten monitoring běží tak nějak na pozadí, ačkoli občas zbystřím pozornost, někdy pod vlivem podnětu z podvědomí, někdy ale též cílevědomě, jelikož se potřebuji zorientovat. V podstatě to není nic mimořádného, každý mentálně vyspělý jedinec, jemuž realita neuniká, takto jedná. Troufám si nicméně tvrdit, že drtivá většina těchto jedinců zdaleka nedosahuje tak vysokého stupně pozorovatelské citlivosti jako já. A k tomu ještě patří bleskurychlá analýza a vyhodnocení povětšinou podvědomě zaznamenaných neobvyklých úkazů, procesů či předmětů.

 

Lucifer


Možná díky těmto pozorovacím schopnostem se často setkávám s jevem, jemuž se říká synchronicita, tj. podivuhodná koincidence příčinně nevysvětlitelného původu. Jako ilustrativní ukázku zde předkládám můj nečerstvější zážitek, jenž by se dal při troše benevolence do synchronicitního šuplíku napasovat:

 

Asi půl dne před sepsáním tohoto příspěvku jsem konal drobné úklidové práce. Když jsem třídil pár kusů odpadu do příslušných pytlů (papír, plast a zbytková směs), zaznamenal jsem v papírovém pytli (vlastně v papírové nákupní tašce z Alberta) prázdnou krabičku od klasické náplasti v podobě roličky. Evidentně ji tam odhodil můj mladší syn. Bylo mi vcelku jedno, k čemu zbytek náplasti potřeboval, jedno mi však nebylo, zda ještě máme v zásobě nějakou náplast. Šel jsem to tedy zkontrolovat, jelikož náplast se mi občas hodí. Výsledek kontroly byl pozitivní, takže nákup náplasti do zásoby až tolik nespěchal.

 

Asi hodinu poté jsem si ke svačině otevřel kelímek ochucené mléčné rýže (Riso). Když jsem z kelímku sundával kovovou folii, na okraji kelímku zůstal přilepený její proužek. Nepřečníval ven ani dovnitř kelímku, přesně kopíroval jeho zahnutý okraj. Strhnout ho prsty se mi nedařilo, a tak jsem se na to vykašlal a začal svačit obsah kelímku. Napadlo mě přitom, že tenhle kousek folie tam snad někdo přilepil vteřinovým lepidlem. Po ukončení svačinové procedury jsem šel s kelímkem ke dřezu, abych ho tam opláchl. Jak jsem tak pod proudem vody kroužil prsty levé ruky uvnitř kelímku, pocítil jsem náhle řezavou bolest na bříšku prsteníčku. Ten zbytkový proužek krycí kovové folie sice nijak viditelně nepřečníval dovnitř kelímku, jenže asi milimetr tam přece jenom dosáhl. A ten milimetrový přesah mi udělal zářez do prsteníčku.

 

Zranění bylo samozřejmě naprosto podružné a žádné obavy o svůj zdravotní stav jsem nepociťoval. Problém byl akorát v tom, že asi centimetrový zářez odmítal ukončit sice drobounkou, ale přece jenom otravnou produkci krve. Použil jsem peroxid vodíku a pak se zdroj krve pokoušel vysušit papírovým kapesníkem, který jsem si nějakou dobu přidržoval na prostředníčku ostatními prsty. Když příliš zčervenal, vytáhl jsem další papírový kapesník. Když došlo na třetí, došla mi trpělivost, zašel jsem si pro náplast a celý vrcholek prostředníčku s její pomocí důkladně olepil.

 

Zpět k pozorovatelskému tématu.

 

Můj periferní zrak a nejspíš i některé další smysly neustále zaznamenávají pohyb lidí v mém blízkém okolí. Tenhle radarový systém se postupně vyvinul především proto, že mnozí lidé se dnes pohybují částečně odpojeni od reality a koukají třeba do mobilu nebo někam do sebe. Jejich podvědomí tak nějak ještě funguje, ale přes jakýsi filtr. Někdy se mi stává, že můj „radar“ zaznamená jedince, který se pohybuje přímo proti mně. Víceméně podvědomě začnu korigovat směr své cesty. Povětšinou ta korekce stačí, ale někdy se stane, že když už to vypadá dobře, jedinec se zase nasměruje proti mně. Protože mě nebaví kličkovat, tak aby nedošlo ke srážce, vypracoval jsem obrannou metodu, které říkám Sloup.

 

Metoda Sloup spočívá v tom, že se zastavím, veškeré své pohyby nechám kompletně zamrznout a transformuji se do bytelného kamenného či kovového sloupu. Pokud podvědomí ke mně blížícího se a do mobilu čumícího člověka zaznamená možnou srážku s jiným lidským jedincem, nespustí žádný alarm, jelikož předpokládá, že ten jedinec, obzvláště když nečumí do mobilu, se nakonec vyhne sám. Pevný sloup ale ne. V tom případě nezbývá než alarm spustit. Zatím to vždycky zafungovalo.

 

Až donedávna jsem byl se svým pozorovacím talentem nadmíru spokojený a dával jsem si na něm nesmírně záležet. Pak mi ale začalo hlodat v mysli, jestli jsem se přehnanou pozorovatelskou citlivostí nezačal poněkud zotročovat. Je opravdu nutné, abych měl všechno kolem sebe neustále v radaru za účelem neustálé korekce? Pozorovat natožpak vědomě přírodní či architektonické krásy a objevovat mezi nimi roztodivné souvislosti je v pořádku. Ale adaptovat se na kdejakou prkotinu a vlastně už nedělat skoro nic jiného?

 

Kupříkladu když chodím nakupovat do obchodního centra (OC) Galerie Butovice a projdu obytným vnitroblokem, jen pár desítek metrů se přede mnou začne rýsovat velká křižovatka, za níž mě čeká Galerie. Na té křižovatce, kde se stýkají ulice Jeremiášova, Bucharova, Řeporyjská a Radlická, je poměrně čilá dopravní aktivita a všechno včetně přechodů pro chodce je řízeno semafory. Mimochodem, na druhém konci Radlické je též OC – Nový Smíchov. Když se ke křižovatce blížím, už zdáli sleduji, co se děje na semaforech, a svůj pohyb koriguji tak, abych k přechodu pro chodce dorazil krátce předtím, než tam padne zelená. Kdybych tak nečinil, mohl bych tam dorazit krátce poté, co tam mohla padnout zelená, ale nikdo se nenašel, aby včas zmáčknul čudlík na semaforu. Musel bych tam tudíž několik minut stát jako solný sloup a čekat na další kolo. Něco podobného se odehrává, když na tu křižovatku mířím z druhé strany. Těsně před ní mám v cestě prudké schody, a když vidím, že brzy na přechodu padne zelená, tak se do nich sápu ověšen nákupem.

 

A teď mi začalo vrtat hlavou, jaký smysl či přínos pro mne tahle přesná orientace v prostoru a čase vlastně má. Cítím se být perfektně zakořeněný v realitě, ale není tohle zakořenění nadbytečné a v podstatě nesmyslné, otravné, sebezničující? Došel jsem k závěru, že je. Moje pozorovatelská přecitlivělost se přeměnila v pozorovatelskou paranoiu. Pochopil jsem, že se musím z toho začít léčit.

 

Není jednoduché zápolit se svými hluboce zabudovanými zvyklostmi. Jedním z hlavních nástrojů mého léčitelství je naučit se bezbřehé trpělivosti. Sám se sebou. Když kráčím k oné křižovatce, neustále si sugeruji: Nevšímej si těch podružných efektů! Kráčej v klidu, a když dokráčíš těsně poté, co na semaforu mohla padnout zelená, klidně se zastav a přemýšlej o něčem jiném. Těch pár minut ti chybět nebude. Můžeš se totiž věnovat mnohem plodnějším úvahám, kterým by ses koneckonců věnoval, kdybys s nákupem přišel domů o pár minut dříve. Nic ti neuteče. Jen ty můžeš utéct sám před sebou.


komentářů: 19         Komentáře (19)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

19
Z. (neregistrovaný) 17.01.2019, 19:02:39
Ale jo, Gogo, ono to jde, jen ne tak honem.
Podle mne se z toho vubec nestřílí a nikdo si tí s tim hlavu neláme. Ani s s tim, jestli, 'hele, rybička zabrala' nebo nezabrala. Mrkající Smějící se

No collusion whatsoever... Úžasný

18
Zuzana (neregistrovaný) 17.01.2019, 15:02:11
Nevýhody a výhody velmi senzitivních lidí jsou prý tyto:

Je tu nebezpečí zvýšeného rizika deprese a úzkostlivých stavu.

Na druhé straně tito lidé bývají svědomitější, odpovědnější. Všimnou si
určitých deailůu, které jini lidé přehlédnou. Bývají taky mimořádně kreativní!
Bývají to často umělci. !Pozor, nemá to co dělat s podvodníky, viz předešlý
článek).

Jste-li hodně senzitivní, neznamená to, že s tím potřebujete něco dělat, nějak
to dokonce léčit.. Znamená to, že zpracováváte informace a vjemy hlouběji
než je běžné.

Jestliže si svoje mimořádnou sensitivitu uvědomíte, můžete naopak si
lip uvedomovat i sebe sama, svoji osobnost a svoje potřeby. A umožňuje vám lip
posoudit věci a dění kolem vás.

( no vida. Preloženo z moudra psychologa,)


G
17
G 17.01.2019, 03:59:59
Taxemse večer těšil, že každej chvilku, bude tu tahat pilku, a vono kulový...

https://youtu.be/qt0abDsb_sI

A tak du teda prudit inam, forévr.
Užijte si to tu!
Bije, bije

16
Gogo (neregistrovaný) 16.01.2019, 20:41:30
No a díky spolupráci s butovickým městapem se mi podařilo získat obrazový materiál z jejich stacionární kamery, jež zachytila, jak to vlastně ve skutečnosti bylo »

https://youtu.be/F3fwiGZ20Eo

Tytyty!
S vyplazeným jazykem

15
Gogo (neregistrovaný) 16.01.2019, 19:49:38
Á hele, rybička zabrala, tak fofrem 2 in 1, než zas máchne ploutví, odpluje v dál, out, chví...

https://youtu.be/OrlWWrSwaB8

Já mam dokonce život trojí, navíc mne nic nebolí,to se mi to tu pak trolí, než mi cosi skolí...

Def bueno nóčes, zíf Ahoj Ospalý
Bless you

Lucifer
14
Lucifer * 16.01.2019, 19:40:52
Léčebnou proceduru teprve začínám ladit na v příspěvku uvedené křižovatce. Docela to jde. Podvědomé radary však nevypínám. Vědomě zaznamenáván pouze ty důležité. Jako příklad bych mohl uvést situaci, která nastala takřka před chvíli, když jsem se vracel s nákupem.

Igelitová taška, kterou jsem si vzal, se ukázala příliš malá. Přesto jsem ten nákup do ní nacpal. Byla však příliš těžká a začal jsem se obávat, že by se mohla utrnout ucha. Vzal jsem si ji tedy do náruče.

Když jsem přešel křižovatku a začal se blížit k přechodu pro chodce těsně před vstupem do vnitroboku, spatřil jsem na straně chodníku postávat skupinku tří lidí. Do vědomí se mi proboural signál, že bych s nimi mohl mít nějaký problém. Jaký, to specifikováno nebylo. Napadlo mě, že jedna z těch osob mi náhle vstoupí do cesty. Když jsem byl u skoro u nich, jeden muž se předklonil a začal koukat k zemi těsně přede mnou. Pak se na mě podíval a vehementně mi naznačil, že mám zastavit. Než jsem jeho pokyn dostatečně dekódoval, vrazil do mé nohy velký pes, který se v rychlém běhu snažil kolem mne prosmýknout ke svému pánovi.

Ta rána byla docela citelná, nákup jsem však v náručí udržel. Kdyby mě signální soustava pozorovatele včas nevarovala, že se něco v tomto smyslu bude dít, mohl jsem se leknout a nákup upustit. Úžasný

13 K #12
Z. (neregistrovaný) 16.01.2019, 19:28:33
Když se vezme kolem a dokola,
oni vlastně ti, kteří přešli železnou oponu prožili, nebo ještě prožívají, životy rovnou dva.

12
Zuzana (neregistrovaný) 16.01.2019, 19:17:13
Ale chce, gogo, jenže nemůže. V rámci akce překonej sám sebe jsem si trochu
znepřátelila vlastní páteř,která se sice nepokřivila (toho bohdá nebude Mrkající ), ale
bolí, achich ouvej táta dlouhej.. Mrkající

S přecitlivělosti je to u mě tak, že je mnohem lepší, než to bývalo. On kdo
se poprall s železnou oponou je přece jen 'tougher cookie', aniž bych si
chtěla připínat metály hrdiny všedního dne. Mrkající

A přecitlivělci mají taky výhody. A to senzivitni tykadla, která rychle ucítí
nebezpeci a toho přecitlilce-lku, kteří reaguji pak velmi rychle, chrání..


11
Gogo (neregistrovaný) 16.01.2019, 19:04:43
Tak se tu mňejte, jdu adádžo na kuťe, nigdo mne nemá uáád, nigdo si semnou nechce hvuáát, fňuk, za trest prskám počase markýzu, holomci S vyplazeným jazykem »

https://youtu.be/YJWUD4g4bNM

Chví, mesijé, non parlé, písk

10
Gogo (neregistrovaný) 16.01.2019, 17:41:26
Sry, ot »

https://youtu.be/s4-1CKMp5Do

9
Gogo (neregistrovaný) 16.01.2019, 17:33:27
Hm ticho po pješině...

Tož vznáším zásadní námitku proti utíkací frázi, v poslední vjetě úvodníku!
Je to navýsost naopak!
Před tím utéct?
Nemožné!!!

K té slepotě lačně, opjet fragmentačně liliačně »

Celý den myslím na věci.
ale nic se nezdá uspokojivé.
Myslím, že se zblázním, jestli nedokážu najít něco
na utišení.

Dokážeš mi pomoct zaměstnat můj mozek?
Oh yeah

Potřebuji někoho, aby mi ukázal věci v životě,
které nemohu najít
Nemohu vidět věci, které vytvářejí skutečné štěstí,
Musím být slepý.

Řekni vtip a já vzdychnu a ty se budeš smát
a já budu plakat.
Štěstí, které nemohu cítit a láska je pro mě
tak neskutečná.

A tak jak uslyšíš tyto slova, které ti vypráví
o mém nynějším stavu.
Řeknu ti, užij si život, přál bych si, abych i já mohl,
ale je již příliš pozdě.

https://youtu.be/zjF-TRyM8qU

P.S.: Nejsou to jen kopíráci, maj z loňska své vlastní album(čejnds ef thorns, či nějak tak, myslím, že o nich ve státech ještě uslyšíte, tak jako grétkách-ňů zepelínech Usmívající se )

Zatim


8
Gogo (neregistrovaný) 16.01.2019, 16:19:47
Jj, 70% ! Překvapený
Já mam dijagnózu sex frm ejt, a žádný jauvej nepociťuju, cynyk každým coulem! Rozpačitý
Eště fragmentačně k rumunům z [1], aby bylo pochopeno, proč právje tato skladba, polopaticky >

Nezapomeň, můj synu
započítat všechny

Zabalím tě do tepla,
před hříchem tě chráním
než přijde Sandman

Spi s jedním okem otevřeným
Pevně si drž polštář
Opusť světlo
Vstup do tmy
Drž se mě
Pryč do Země Nezemě

Něco se stalo, zhasni světlo
Těžké noční myšlenky
nejsou jako sníh

Sny o válce, o lhářích
Sny o dračím ohni
a věcech, co budou bolet

Spi s jedním okem otevřeným
Pevně si drž polštář
Opusť světlo
Vstup do tmy
Drž se mě
Pryč do Země Nezemě

...

Tiše, dítě, neříkej nic
Nemysli na hluk, co jsi slyšel
Jsou to jen bestie pod tvou postelí
V přístěnku a tvé hlavě

Opusť světlo
Vstup do tmy
Zrnko písku
Opusť světlo
Vstup do tmy
Drž se mě
Pryč do Země Nezemě

GE

7
Zuzana (neregistrovaný) 16.01.2019, 16:01:36
Užitečný odkaz, gogo. Asi taky patřím do 'kategorie' přecitlivělých.
Některé symptomy určitě mám.

'Slepota' byl krutý, 'sebesžíravy' Mrkající humor, Lucifere, copak to neznáš?
Mrkající Ale..co kdyby, žejo. Nevinný
Mmch. Jak jde samoléčitelství? Usmívající se

Hezký den vsem. Třem. Smějící se


Gg
6
Gg 15.01.2019, 23:19:14
https://youtu.be/zP1Ac8fXBjE

Hauvej haumač frmejt jauvej? S vyplazeným jazykem

GN, písk

Lucifer
5
Lucifer * 15.01.2019, 22:23:40
To se, Zuzano, jen tak předat nedá, a ani se toho nehodlám zbavovat. Pochopil jsem však, že je kontraproduktivní touto schopností plýtvat v záležitostech zcela nedůležitých a povrchních. Moje podvědomé radary fungují i nadále, ale jejich podnětům už nevěnuji tak přemrštěnou pozornost.

«     1    2   »