Umět užívat si života a nacházet svůj vnitřní klid

rubrika: Pel-mel


Předchozí lekce z kočičí učebnice se zabývala charismatem. Název příspěvku zcela jasně naznačuje, čemu bude věnována tato lekce. Takže si ji užívejte plnými doušky a pokud dosáhnete vysoké hladiny vnitřního klidu, můžete si otevřít láhev lahodného vína (abstinenti třeba krabici lahodného mléka) a připít si na zdraví, nejen tělesné, ale, a to především, duševní.

 

Lucifer


Když vidíme, jak kočka stojí, sedí nebo leží a do nejmenších detailů pozoruje okolí, napadne nás, že je to neskutečná lenoška, která celý den nic nedělá! Podle našeho současného systému nic nedělat, užívat si rozkoší, rozjímat, dýchat… pozorovat, prostě vychutnávat život, je dnes považováno a téměř podezřelý postoj! Je třeba se hýbat, využívat každou minutu, vyplnit ji, kumulovat úkoly, aktivity, „neztrácet čas“! To je normální, téměř povinné pravidlo naší společnosti!

 

Když nás kočka pozoruje, jak se neustále, až neuroticky, pohybujeme, jak makáme na rotopedu, přitom telefonujeme a ještě sledujeme televizní zprávy atp., tváří se pobaveně a nejspíš nás pokládá za lehce praštěné, když se tak vysilujeme (občas přitom i vyšilujeme).

 

Užívat si život neznamená vyplnit do zemdlení každou chvilku svého života s tím nejasným pocitem strachu ze smrti: muset mít všechno jasné, všechno udělat předem… Užívat si život naopak znamená uvědomit si každý okamžik, brát ho v úvahu, přizpůsobit se mu, lépe si ho užít a těšit se z něho do nejmenšího zlomku vteřiny… Tak to dělá kočka, která často na první pohled nedělá nic, nemá žádný pojem o čase (aspoň v takovém smyslu, jak ho chápeme my), ani žádný pojem o smrti, která ji čeká a kterou do poslední chvíle v životě nikdy nepředvídá.

 

Prožít smysluplně život znamená užívat si života naplno, a ne jen hromadit na minuty rozdělené plánování všeho, co „je potřeba udělat“, všeho, co „je potřeba mít jasné“, všeho, co „je potřeba navštívit“… Dokonce i dovolená je pro některé lidi vyčerpávajícím závodem se stopkami v ruce, který je horší než pracovní týden! Vypněte, posaďte se, pozorujte… Dělejte to jako kočka a vychutnejte si, jak se k vám vrací trocha vyrovnanosti…

 

Po většinu času jsme ve víru hluku, klaksonů, stresu, zavírajících se dveří v metru, zvonění telefonu, v pozoru před pracovními úkoly, schůzkami, e-maily… neustálý hlučný pohyb, který opotřebovává nervy. Kočka je zdrojem klidu, má do ráda, miluje ho, vyhledává ho. Vnější klid podporuje její vnitřní klid. Proč to tak také neděláme? Proč se nezkusíte každý den na pár okamžiků ponořit do absolutního klidu, do ticha. Poslouchejte jen sebe, svůj vnitřní hlas, svoje tlukoucí srdce… posílit tak svůj vnitřní mír, pěstovat ho a každý den udržovat, abyste zase našli svůj vnější klid…

 

Dělejte to jako kočka, při nejbližší příležitosti hledejte trochu klidu. A jestli k tomu není vhodné prostředí, zachovejte se stejně jako ona: odejděte beze slova do ústraní, na místo, které znáte jen vy sami! A nevracejte se, dokud nebude vaše potřeba klidu uspokojena, vaše zásoba energie doplněna. Hluk okolního světa můžeme snášet, pokud nám nenaruší náš vnitřní klid.

 

Dodatek kočičího Lucifera:

 

Již v úvodním příspěvku Stanu se kočkou čerpajícím z této knížky jsem v perexu konstatoval, že s některými vlastnostmi kočičí duše jsem se narodil, a dodal jsem, že tento stav hodlám vylepšit. Umět užívat si života a odebírat se do svého vnitřního klidu jsem za jistých okolností dokázal. Proti této schopnosti však stála zodpovědnost vypořádat se, často až s perfekcionistickou umanutostí, s jakýmkoli úkolem, který mi život předložil. Činil jsem tak v zájmu svého společenského, kariérního a všeobecně existenčního uplatnění. Oba přístupy k životu se mi někdy nepodařilo sladit, přičemž ten druhý začal vítězit. Ne nadlouho, protože to, co bylo do mne vpečetěno už od kolébky, se nakonec dokázalo prokousat až napovrch.

 

Nyní pracuji na tom, abych svou kočičí zodpovědnost k sobě a lidskou zodpovědnost k vnějšímu světu definitivně skloubil tak, aby zmizela jejich protichůdnost, antagonismus. K tomu je zapotřebí dosáhnout dostatečnou suverenitu a nadhled jak vně, tak uvnitř sebe.

 

Zdroj: Stéphane Garnier, Chovejte se jako kočka, JOTA, s.r.o., Brno 2018

 


komentářů: 64         Komentáře (64)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

64

63
Z. (neregistrovaný) 29.01.2019, 21:40:18
https://www.poznejexotiku.cz/jsou-maledivach-zraloci-ano-ne/

62
Z. (neregistrovaný) 29.01.2019, 21:37:08
https://www.zoopraha.cz/aktualne/pohledem-reditele/10080-ceske-ucitelky-a-jadransti-zraloci

(Aby leckdo nerek\', že si vymejšlím. Úžasný Mrkající

61
Z. (neregistrovaný) 29.01.2019, 19:55:29
Kočka a žralok - kočka mela kliku, ze nebyla česká učitelka. Těch je málo, větsinu spapali žraloci v Jugoslávii. Mrkající

60
Gogo (neregistrovaný) 29.01.2019, 19:19:41
Ty úči sou nepřekonatelný Smějící se , ale v náváznosti na ranní koincidenční [51]musim přešaltovat z žertéře puťky na investigafce doňíka, už hodinu se tam za vodou bes rákosí cosi atypicky zajímavého děje, tož brek :\'( ink ňůs, suzí asi ví, napoví...?

https://youtu.be/-IbI6-w7PCw

Na stráž!
Chrr uš fakt, ty padající mexickyyý fazole mi spůsobily brejkink slíp, tak dohánm manko, i cipíska...
Písk

Lucifer
59
Lucifer * 29.01.2019, 18:18:54
Pri poslednom litri vína, každý rád si zaspomína,
na ten čas pomalý, čas malín...

https://www.youtube.com/watch?v=fLqOvpK72FM

A na učitelky kočkovité Úžasný

Lucifer
58
Lucifer * 29.01.2019, 18:09:25
S učitelkami si člověk užije kopec srandy, obzvláště pak s těmi tanečními

https://www.youtube.com/watch?v=I2HhSRBcFQY

Mrkající

57
Gogo (neregistrovaný) 29.01.2019, 18:00:37
No a na zavjer mýho elfingu jen to, že prvním živým tvorem, který překonal nijagarské ledopády(aby tak teď byly 40 dní nasucho, jak se již jednou, po bloku ledem, stalo) byla IAGÁRA!!!
Výsek z tetky wiki>

O první úspěšné překonání vodopádů v sudu se 24. října 1901 zasloužila 63letá učitelka z Michiganu Annie Edson Taylorová. Až na lehce krvácející ránu u ucha se jí při pádu nic nestalo.[13] Když ze sudu vylezla, řekla: „Tohle už by nikdy nikdo neměl zkoušet.“[14] Ještě o pět dní dřív než Taylorová vodopády překonala kočka jménem Iagara, kterou Taylorová poslala dolů ve svém sudu, aby vyzkoušela jeho pevnost. Navzdory fámám, které tehdy kolovaly, Iagara přežila nezraněna a později dokonce pózovala s Taylorovou na fotografiích.[15] Od tohoto historického prvního proplutí vodopádů v sudu se o podobný čin pokusilo čtrnáct lidí, a to s pomocí nejrůznějších zařízení. Některým se nestalo nic, jiní se utopili nebo se vážně zranili...

Ach ty neohrožené učitelky, furt někam lezou, ábrtykonce, žraloci na jadranu maj pak svačinku...viť Stello S vyplazeným jazykem

Písk, mtesf

56
Gogo (neregistrovaný) 29.01.2019, 16:50:05
Ale ať tady ztoho neděláme filiálku FB, zpět k thematu, uš dlouho sem neviděl tagle podařenou kompilaci ze života číč, v 3,49- i ony maj svý sny »

https://youtu.be/oPQRjxrq2u0

Pastůnština doufám neva.
GE

55
Gogo (neregistrovaný) 29.01.2019, 16:04:03
Neska bes Gogí, Suzí?
Fňuk.
Co sem prošvich? S vyplazeným jazykem Zamilovaný
Njn, pilná fčeliška se nezapře...
To já havaj, ráno 4,91km procháska s bandou, pak pješo kavala, páč z oplíka je nautylus, spojovací láfka 3m dlouhá nenalezena, vlez nemožný, zpjět busem pak půl míle pješo k domovu, vyložení 19, 4 mamutoviny z báglu a předhození jatečnejm, svačinka za 9,41min fuč, znova na bus, repete po 1,94hod do 4,91 řeznictví, zpět s náloží 14,9kg téhoš tovaru, půl opjet skrmeno ihnet, poledne můj futr(plňený papriky) pak zálech, v 1,41hod kroupy(z nebe, mexický,1,94cm, né ty český mrňky), udělam z nich jelita a polífku asi, tagle tady žijem, nuda v mňestě, pá, a bacha na smyk, bolí to pak... Mrkající Ahoj

54 Ahoj:
Z. (neregistrovaný) 29.01.2019, 15:48:17
No, Gogo, dnes ma tady byt kolem 5-ti nad nulou, ale ve ctvrtek -9, dnes dest se snehem, ve ctvrtek zarive mrazive 'amerikaaa' slunko.

Dobry. A co ja uz mam za sebou prace.
Rano hodinu a pul cviceni. Sprcha, snidane, povrchovy uklid, ted peru a zaroven nejiste tukam do klabosnice. Pak pojedu neco koupit, neco se pokusim uvarit ;) a odpoledne se pustim do prace, nemajici nic spolecneho s internetem. Presto sem budu samozrejme nakukovat.
Videa nadhera, kockovite selmy to je podivana…
Zazracna priroda..

53
Gogo (neregistrovaný) 29.01.2019, 14:39:40
No tomyho vyndej, tak vono to nebude endemický ale rovnou pandemický!!!
Pane jó...

https://youtu.be/gEA8jZcLv_Q

Kdepa máme p.inženýra z Dobrých novin...?

Tak zatím, a šupkydupky do ňáký motlitebny, nebo aspoň rozprostřít kobereček a vystrčit ji na brusel...

GA(géčko astrální)

Lucifer
52
Lucifer * 29.01.2019, 14:33:19
Kočka s koťaty na výletě v čínském národním parku

http://jdem.cz/er2g82

Úžasný

51
Gogo (neregistrovaný) 29.01.2019, 06:21:48
Dosť bolo ušišlanej ejbísýdý, ať je to tu lynkvistycky vyrovnaný prskám sem medajlónek jednoho neznámého humorysty, endžoj its »

https://youtu.be/WhZOi2y75SM

Pápá, vyrážíme se smečkou na trip(LSD-lesem, spátky domů)

Pic qečeru Líbající

50
Gogo (neregistrovaný) 29.01.2019, 05:53:22
No a sme tu pospolu jedinňí dva, tak ná, v džerzí to taky nebyla žádná selanka, jak vidno (1,49min), tak se opatruj, dobře se ustroj, ať Ti volačo neomrzne...
Prej sluníčko, Améérykáá, fspomínáš...? Smějící se
Tu uš třetí lítaj fčely, a útočí na mou bujnou kštici(3 vlasy DFš), v domňení, že sem jara qět, maje kříšků víc jak pjet, jsem potěšen tímto jejich konem, tak to džerzý vídejo honem »

https://youtu.be/E87sUgJfAD4

GN&SwDr

«     1    2  3  4  5   »