Kdo má v poměru k tělu největší mozek?

rubrika: Pel-mel


Je sobota, kterou jsem svého času nazýval svým sanitárním dnem, ačkoli v současnosti nabývám pocitu, že tím sanitárním dnem je pro mě každý den v týdnu. Přesto si však myslím, že zrovna ten dnešní se hodí k tomu, abychom si jednoznačně řekli, kdo má v poměru k tělu největší mozek. Nejdříve si však na tu otázku zkuste odpovědět sami a vyberte si jednu z těchto možností:

a) sloni
b) delfíni
c) mravenci
d) lidé
e) politici

Lucifer


red_ant.jpgPokud jste si mysleli, že jsou to politici a že si z toho hodlám dělat legraci, tak vám zcela vážně musím odpovědět, že ne. Největší mozek v poměru k svému tělu totiž z tohoto výčtu mají ti nejmenší, mravenci, kteří na rozdíl ode mne nemají sanitární den nikdy. Na kterém místě se v žebříčku výše uvedeného výčtu nacházejí politici, tak to si pro dnešek radši nechte pro sebe. Mravenci se zde již vyskytli kupříkladu v Kde sídlí vědomí? I a II, a pak ještě třeba v Mravenec Ferdinand, což se však s velkým úspěchem nesetkalo.

Mozek mravence tvoří asi 6 procent jeho celkové tělesné hmotnosti - kdybychom stejný poměr aplikovali u lidí, museli bychom mít hlavu téměř trojnásobně velkou. Průměrný lidský mozek váží 1.6 kg, což představuje zhruba 2 procenta tělesné hmotnosti jedince. Mozek mravence váží asi 0.3 mg a má sice jen zlomek neuronů lidského mozku, kolonie mravenců však tvoří superorganismus. (Tak trochu mi to připomíná román od Stanislawa Lema Nepřemožitelný.) Průměrné mraveniště čítající 40 000 mravenců má zhruba stejný počet mozkových buněk jako člověk.

Mravenci žijí na světě už 130 milionů let a v tuto chvíli jich po světě běhá asi 10 000 trilionů. Celková hmota všech mravenců na zeměkouli je o něco větší než úhrnná hmotnost všech lidí. Celkem existuje asi 8000 známých druhů mravenců. Mravenci tvoří přibližně 1 procento veškerého hmyzu. Celkové množství hmyzu na světě představuje na jeden kvintilion (1 000 000 000 000 000 000).

Mravenci spí jen několik minut denně a přežijí až devatenáct dní pod vodou, Mravenec lesní dokáže přežít čtyřiadvacet hodin bez hlavy. Žádný mravenec však nedokáže žít sám mimo společenstvo - ať už s hlavou, nebo bez ní. Mravenci mají zřejmě fotografickou paměť (tak v tomto směru bych se jim mohl vyrovnat), která jim umožňuje orientaci v terénu. Zdá se, jako by si v hlavě "vyfotili" hlavní orientační body. Vědci dosud nepřišli na to, jak dokáže miniaturní mozek mravence ukládat takové množství informací (neustále si vyměňují informace, viz níže).

Mravenci nejsou silnější než lidé. Mravenec sice dokáže uzvednout břemeno vážící několikanásobně víc než on sám, ale jen proto, že je tak malý. Čím je tvor menší, tím silnější má svaly v poměru k tělesné hmotě. Kdyby lidé byli stejně velcí jako mravenci, byli by stejně silní. Americký lékař, básník, etymolog, organizátor, pedagog, vládní poradce a v neposlední řadě také vědec Lewis Thomas se k mravencům vyjádřil takto:

Mravenci jsou lidem tak podobní, že je to až trapné. Pěstují houby, chovají mšice jako dobytek, vysílají armády do války, rozstřikují chemikálie na zmatení a vystrašení nepřítele, chytají otroky, používají dětskou práci a neustále si vyměňují informace. Dělají všechno co my kromě koukání na televizi.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti (Co je PRAVDA, a co je úplná BLBOST?)

Poznámka:

Předchozí text jsem už sice proložil několika jistě vtipnými poznámkami, ale stále mám pocit, že bych k tomu ještě měl něco dodat sólově. Jenže jako z udělání mě nic nenapadá. Nejsem zkrátka mravenec, ačkoli Lewis Thomas by s tím nesouhlasil (na televizi se skoro nedívám). Vzpomněl jsem si však, že jsem někdy v dřevních dobách Neviditelného čerta napsal jakési pojednání, které jsem zakončil písní od Adama a mravenců (Adam & the Ants). Název a obsah tohoto pojednání Peníze nebo život! s těmi mravenci jakoby nesouvisí, ale posuďte sami.


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

2
EvaO (neregistrovaný) 19.05.2012, 06:41:13
Jo, mravenci a boj s nimi, to bych mohla povídat ! Při tom všem bojování, o kterém jsem na NČ psala už několikrát, je docela zajímavé sledovat to jejich hemžení. Lepší než televize. Snažím se pochopit, kam to vlastně pořád šmejdí. Někdy tomu nerozumím, asi proto, že mám mozek lidský. Ale jinak jsou to nezničitelní soupeři. Každý rok se objeví někde jinde. Zatím mám pro ně nachystané to speciální mlsání, které je jejich smrtícim polibkem. Nedá se nic dělat, ale v obýváku jsou opravdu nežádoucí. Vím, kudy tam vylézali, ale nechápu, jak se k té škvíře dostali ! Jak říkal kdysi deratizér, když jsem se radila (jak mi lezli elektrickou zásuvkou a vypínačem v dolní kuchyni !), "to byste museli zbořit barák". Jsou to mrchy mazané !

1
pavelhaston (neregistrovaný) 19.05.2012, 06:14:25
keď sa to tak vezme, tak mám vlastne v hlave kompletné mravenisko.. Usmívající se)

«     1     »