Želvuška

rubrika: Pel-mel


Ve zvířecí galerii od Johna Lloyda a Johna Mitchinsona jsem narazil na pozoruhodného živočicha, který je sice miniaturní, ale má jednu téměř neuvěřitelnou vlastnost. Želvušky (Tardigrada) jsou nejhouževnatější živočichové na Zemi, a když je vypustíte do vesmíru, tak se jim nic nestane. Dokáží totiž přežít téměř všechno, a když jde do tuhého, tak si klidně upadnou do mrtvolné nehybnosti a obživnou, až se ty okolní podmínky zase vylepší.

Lucifer


zelvuska.jpgŽelvušky jsou z příbuzenstva členovců, drápkovců, hlístic a dalších skupin jedné z velkých linií živočichů - Ecdysozoa. Existuje zábavná představa, podle níž jsou želvušky v porovnání s příbuznými skupinami vlastně jenom samostatně žijící hlavy. Latinské jméno Tardigrada je výstižně popisuje jako „pomalé chodce“.

Želvuškám se říká "vodní medvídci" či "mechová prasátka", což zní roztomile, ale nedejte se mýlit. Žijí všude, kde je voda - dokonce v osmikilometrové hloubce pod hladinou oceánu; na polárních ledových krách; v lesní půdě; na dně jezer; na mokrých plážích; v miniaturních jezírkách, která se tvoří v prohlubních listů; v mechu na vaší střeše; na zemi, kde se ráno vymočí váš pes. Jsou to baculatí mikroskopičtí tvorové, měří jen necelý milimetr a půl a mají hlavu, čtyři páry krátkých tlustých nožek a tmavé, klobásovité tělo. Kvůli tomu, jak vypadají a jak se pohybují, se jim říká vodní medvídci (třebaže spíš připomínají kus roztřepené, zmačkané štulpny) a mechová prasátka, protože mech je jedním z míst, kde je nejsnáze a nejspíše najdete.

Želvušek máme zhruba 800 druhů, přičemž nejméně 10 000 dalších na vědecký popis čeká, a jsou natolik odlišné, že mají vlastní kmen. Většina suchozemských želvušek se živí rostlinami, ale mnoho z nich jsou draví tvorečkové, kteří vysávají hlísty, viřníky a další drobné živočichy. Vodní želvušky, kterých může být až 100 000 na půl litru, patrně dokáží velmi dlouho přežít úplně bez přísunu potravy, některé jsou ovšem paraziti, které žijí v tělech sumýšů a vilejšů.

U mnoha druhů želvušek jsou známy jen samičky. Protože nikam nespěchají, spoléhají se na vítr nebo dešťové kapky, že je přemístí na nové místo. Za takových podmínek je schopnost oplodnit si vlastní vajíčka jistě výhodou: samička tak dokáže osídlit celý chomáč mechu. Ostatní druhy se rozmnožují pohlavně, ovšem obráceně, než bývá zvykem (samička vsune do samečka trubičku, která mu vysaje sperma). Vajíčka želvušek jsou nádherná, tvarovaná jako mnohoramenné hvězdy a dolíčkovaté koule, které vypadají jako módní stínítka; ovšem jejich praktickou funkcí je udržet obsah vlhký a ochránit ho před rozmáčknutím.

Želvušky hlavně vynikají svou schopností upadnout do stavu bez známek života. Pokud vodní zdroj vyschne, vyschnou též. Celý životní proces úplně ustane a želvušky upadnou do nehybnosti - ale nejsou mrtvé. Tento stav, známý jako kryptobióza (něco jako hibernace), byl poprvé popsán v roce 1776. Někteří vědci se domnívají, že právě v ní by se mohl skrývat klíč k původu života. Želvušky vyloučí z těla všechnu vodu a rozštěpí buněčné lipidy na cukr trehalózu, který obalí a chrání všechny životně důležité orgány. Pak želvuška čeká - třeba sto let - na jedinou kapku vody, která by ji oživila. Želvušce ve stavu "bezživotí" neboli anabiózy se říká "sud", protože vypadá jako vinný soudek.

V tomto "mrtvém" stavu jsou želvušky prakticky nezničitelné. Byly zmrazeny na teplotu téměř absolutní nuly (-272 °C) a zahřáty na 150 °C. Na týden byly umístěny do tekutého helia a dostaly dávku radiace 1000krát větší, než je smrtelná dávka pro člověka. Vědci je ponořili do chemikálií a stlačili tlakem 6krát větším, než jaký panuje na dně oceánu; ale jako živoucí granule instantní kávy se s jedinou kapkou vody vždy znovu probraly k životu.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

 

Video


komentářů: 42         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 3 »

Axina
12
Axina 07.06.2012, 14:28:58
[11] Taky mne to napadlo. Jestlipak byl ten člen mimozemské posádky, který byl zodpovědný za kontaminaci Země, za to nadřízenými popotahován? Usmívající se Nebo že by ti mimozemšťané nebyli tak útlocitní? Nebo to dokonce udělali schválně? Kdoví, jestli oni sami (tedy jejich potomci) ještě existují... Nedávno tu byl odkaz na článek, že lidstvo má před sebou nejvýše 5 milionů let.

11
pavelhaston (neregistrovaný) 07.06.2012, 14:08:20
ktovie či tento bizarný živočích nie je potomkom jednej zložky posádky, ktorá osídlila našu planétu pred miliónmi rokov.. v tej posádke mohli byť aj vírusy (je známe, že tie nemajú metabolizmus) a nejaké baktérie, či iná háveď. :)

10
EvaO (neregistrovaný) 05.06.2012, 14:40:03
(9)Astro, Želvuška z n í velmi příjemně. Ale z praktického hlediska Astra je kratší a už taky zavedená firma... Moje sestřenka kdysi používala pojmenování "Kredencína" = něco jako tvoje Tardigrada.
A tady ani jedno ani druhé opravdu, ale opravdu nic moc ...Usmívající se)). Takže Astřičko čau, nehynoucí sláva nehynoucím želvuškám. Díky Luciferovi, že nám dal do tohoto koutku nahlédnout. Detaily zdrojů neřešme, bylo to v každém případě zajímavé.

9
Astra (neregistrovaný) 05.06.2012, 14:25:17
Myslím, že si změním nick. Budu Želvuška! Zní to mazlivě, což nemám ráda, ale možná, že by tedy šla Tardigrada. To taky ne, moc dlouhý. Zůstanu u Astry, ale na želvušky nezapomenu.

8
EvaO (neregistrovaný) 05.06.2012, 13:04:39
(6)Berme to opět s rezervou, neb zdroje jsou různé. Podstatná je ta želvuščí nezničitelnost a v té se všechny zdroje shodují.
(7)Aby to s námi nebylo tak beznadějné, chtěla bych věřit poslední větě z příspěvku Axiny. V opačném případě by byl člověk předem ztracený projekt přírody, což by nebylo nijak povzbudivé Usmívající se.

Axina
7
Axina 05.06.2012, 12:44:49
Podívejte se na ilustrační obrázek ke článku ze 3.6.2012 (Mimozemská magie II). Mimozemšťan z filmu Den nezávislosti taky silně připomíná brouka... Zdá se, že je to oblíbená představa autorů sci-fi. Kdyby měl být správný předpoklad vědců, že člověk vyhyne a hmyz nikoli, tak by celá lidská civilizace byla slepá vývojová větev. Nevěřím tomu. Příroda dlouhodobě neinvestuje do předem ztracených projektů.

Lucifer
6
Lucifer 05.06.2012, 12:10:34
[4] EvoO, obrať se na Johna Lloyda a Johna Mitchinsona, oni to tak napsali. Na začátku jsem do toho ještě přimíchal pár vět z jiných zdrojů, včetně zdroje OSEL, a zdroj, na který poukazuješ, jsem rovněž viděl. Vzhledem k počtu druhů (věřím autorům svého hlavního zdroje), včetně dosud nepopsaných, je evidentní, že velikost želvušek se bude pohybovat v nějakém rozsahu. Autoři mého zdroje to odhadli asi tak, že ta velikost nepřekročí jeden centimetr. Takže já v tom žádné nepřesnosti nevidím.

Axina
5
Axina 05.06.2012, 11:53:10
Až přijde skutečná katastrofa, nepřežije člověk, ale hmyz!

http://kvety.kafe.cz/zaujalo-nas/2011/8/25/clanky/brouci-supermani-az-prijde-skutecna-katastrofa-neprezije-clovek-ale-brouk/

4
EvaO (neregistrovaný) 05.06.2012, 11:41:11
Lucifere, v článku máš nějaké nepřesnosti. Velikost želvušky není v cm, jak uvádíš, ale v mm. Rovněž počet druhů tohoto tvora je v článku z tohoto linku jiný.
http://21stoleti.cz/blog/2011/03/23/zelvuska-prezije-i-jaderny-vybuch/

3
(neregistrovaný) 05.06.2012, 09:00:08
Téma Želvušky mi nedalo, i zabrousila jsem na net dozvědět se více. Jen tedy doplním, že ona nezničitelnost želvušek patří k dosud nevyluštěným záhadám přírody. Je to v tom smyslu, že přiroda nic nevytváří samoůčelně, ale smysl té nezničitelnosti želvušky je stále neznámý.

2
(neregistrovaný) 05.06.2012, 08:53:43
(1)Astro, ty jsi vlastně potom jako ta želvuška nezničitelná ! Tak to máš opravdu dobré geny. Většina lidí teda pochází asi z primátů, ale někteří lidé se holt zapletli i jinde. - se želvuškami. A udělali dobře, protože popsané vlastnosti tohoto druhu jsou obdivuhodné. Želvušce stačí kapka vody, aby obživla. Zatím co existuje skupina lidí, kterým k oživení stačí taky kapka, ovšem zvaná alkohol. Obvykle je to kapka větších rozměrů, měřená na deci až litry. Byť je v tomto případě zpočátku oživující, v konečném důsledku je naopak devastující a to nejen tělo ale i ducha. To by už ale bylo povídání na úplně jiné téma. Tak sláva želvuškám, o kterých jsem se díky zdejšímu povídání dozvěděla poprvé. Nikdy jsem o těchto tvorech zatím neslyšela. Lucifere, byl jsi opravdu za Světlonoše, neb jsi přinesl louč světla do schránky mých vědomostí.

1
Astra (neregistrovaný) 05.06.2012, 08:18:17
Tohle je dost roztomilý! Asi jsem z něčeho takového musela vzniknout, mám podobné vlastnosti. Musím říct, že jsou to vlastnosti dobré, o čemž téměř celá ukázka svědčí!

«   1  2    3     »