Zhasni

rubrika: Poetický koutek


(Nedívej se na mne)

 

Lucifer


Milan Kundera

(Monology, ČS, Praha 1965)

 

Jsem nyní jak ta šílená domácí paní,

která po celý den lucernou

si osvěcuje dům.

 

Bojím se i té nejkratší tmy víček.

Bojím se vůbec zamžikat.

Co kdyby, až otevřu oči,

místo tvé hlavy stála na polštáři krysa

a tenký jazýček mi přisouvala ke rtu?

 

Bojím se nějakého krutého žertu.

 

Bojím se, abys k ránu nebyl někdo jiný.

 

Bylo to tak smutné mít mnoho mužů.

Nech dneska světlo celou noc.

Můj milý,

zhasni,

nedívej se na mne…

 

Nechci, abys pořád viděl

mou škaredou tvář,

tu, kterou už od kolébky

kdosi poručil mi nést.

 

Tak nést, jak musí nést

při slavnostním marši zajatec

pro čísi smích a zábavu

nenáviděnou cizí zástavu.

 

Zhasni!

 

Nedívej se na mne…

 

Turn off the light

 


komentářů: 29         Komentáře (29)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

Lucifer
14
Lucifer * 08.08.2017, 12:09:12
Zde je báseň v originální verzi z originální knížky uvedené nahoře v závorkách, str. 31 a 32. Odkaz: Moje knihovna v obýváku, polička číslo tři odshora, úplně vpravo. V níže uvedeném odkazu je citována pouze strana 32. Pro jistotu podotýkám, že báseň Zhasni začíná na straně 31. Úžasný

13
Zuzana (neregistrovaný) 08.08.2017, 07:12:23
http://carolina.mff.cuni.cz/~kebortova/basnicky.html

Zde je basen v originalni verzi, odkud je ta zdejsi Kunderova basen (nebo jeji delsi verze)je zatim pro me zahada. Neni k mani odkaz?

12
Zuzana (neregistrovaný) 08.08.2017, 04:48:20
V komunistickém politickém žargonu slovo intelektuál bylo derogativni, sprosté slovo. Byli tak nazýváni ti lidé, kteří údajně nerozuměli obyčejným lidem, byli od nich odtržení. Byli tak nazýváni i všichni ti komunisti,
pověšení druhými komunisty. Na rozdíl od lidí, stojících pevně nohama na zemí, intelektuálové se prý vznášejí se ve vzduchu. Proto bylo podle komunistů v pořádku, aby byli zbaveni pevné půdy pod nohama a pověšení ve vzduchu jednou provždy.

Kunderova genialita tohoto výkladu je nepopiratelná. Stručně, přesně, výstižně.

Soudružka Zdena nazvala jeho způsob 'love making' intelektuálním, protože nebyla spokojena a cítila potřebu dát tomu, co ji neuspokojilo, derogativni, politické jméno.

To jaem psala o Kunderovi nedávno. Je to důvod, proč lidí všude na světě pochopili velmi dobře, o čem Kundera píše. V tom je jeho umění, které mu nikdo nemůže upřít.

Zatím současní 'intellectual haters' věší intelektuály pouze na držkoknižce, ale může být hůř.

11
Zuzana (neregistrovaný) 07.08.2017, 23:25:20
V knize Smichu a...je taky zminka o prvnim intimnim zazitku se soudruzkou Zdenou, ktera po aktu vypadala sklesle a nespokojene. Mirek se ptal proc, Zdena rekla, \\\'nejsem spokojena, protoze jsi me miloval jako intelektual\\\". ;)

Dneska jsem do toho pod vlivem zde otistene basne nahledla a scena mi pripomenula (posledni akce Klaus senior a junior versus Jachym Topol), ze doba, kdy komousi nenavideli intelektualy je zpet.

\\\"Ja jsem jen hloupa zenska\\\" ctu od ceskych zen na internetu porad, sice mineno zertem a ironicky, ale je to obranny zensky system, kterym smutnou skutecnost, ze tahle situace porad trva, opatrne obchazi. A neni to zde o moc jine!

Ty dva Kunderovy zivoty souviseji, jeden na druhy navazuje docela logicky. Jsou to sice dva zivoty ezulanta, tak to ma kazdy, ale stale stejna osobnost prirozene se rozvijejici v podminkach ji danych. :)


Stella
10
Stella 07.08.2017, 22:25:24
Vtipné video k písni (pod básní)! Světlonošovo?
Ubohá pronásledovaná zviřátka. Zamračený
Ale kočka svůj názor dala jasně najevo. S vyplazeným jazykem

Stella
9
Stella 07.08.2017, 22:20:53
5
Ano. Když se člověk dívá na záznamy pořadů z té doby (šedesátá léta), musí se dnes divit, jak suverénně vystupovali muži a s jakými projevy podřízenosti ženy (Já jsem jenom hloupá ženská).
Těch důvodů bylo hodně, mezi jinými i fakt, že
svobodní (tedy také muži) neměli šanci někdy získat byt. Tlak na vdavky byl neuvěřitelný.

Kundera jako by žil dva životy. Nesouvisející. Předtím, a potom. Důvody budou asi také skryty v postřezích z komentáře 5!

8
To ano.. (neregistrovaný) 07.08.2017, 18:25:02
Hana Hegerová - to je zajimavá krása+++ hlas..

https://www.bing.com/images/search?q=hana+hegerova&qpvt=hana+hegerova&qpvt=hana+hegerova&qpvt=hana+hegerova&FORM=IGRE

7
Z oprava (neregistrovaný) 07.08.2017, 18:16:30
Pamet osklivosti je silnejsi....

I kdyz preklep pamet odklivosti neni az tak o veci:)


Lucifer
6
Lucifer * 07.08.2017, 17:56:28
Hana Hegerová & Jaromír Nohavica - Stará píseň

https://www.youtube.com/watch?v=BPgMH7u4gn4

http://www.neviditelnycert.cz/blog/povidani/354-zakon-serie.html

Nevinný

5
Zuzana (neregistrovaný) 07.08.2017, 17:54:01
Socialni natlak ve veci vdavek:
1/priroda, ( touha po rodine a detech), zeny konkuruji a ta co se vda, je mene nebezpecna nez eventualni uchazecka, ochotna pipravit ji o manzela, proto predcasne oslovovani 'slecen' 'mlada pani' ( v cesku) neboli 'rozmnoz nase rady'

2/kompenzace za svoje vlastni podlehnuti socialnimu natlaku

3/ budit v konkurentce pocit nedotatecnosti a menecennosti (navazuje na predesle), neboli 'zustanu na ocet' + natlak vlastnich matek, bojicich se tehoz (dcera nemuze zustat na ocet). V minulosti...

3/ prani "jen si to taky uzji" ;)a tendence budit v konkurentce mindrak typu "ja se nikdy nevdam" ( v minulosti), z toho pramenici adorace svatebniho ritualu a nssledne vycitky ' i tu svatbu jsi mne zkazil;)


To byly casy za Kundery ,ale neni to jenom vec minulosti.Byla sice delsi dobu tendence zit jen tak na dohodu, ale v dnesni velice nestabilni ekonomicke a politicke situaci se vratila potreba se zapezpecit a rostou snatky z rozumu ( spisovatel Neff senior).

A pripomenula jsem si dalsi Kunderuv pozoruhodny vyrok, ze pamet odklivosti je daleko silnejsi bez pamet krasy (nedoslovne). Toto hranici u nej uz s obsesi... Nejaky dobrak od kosti asi rekl, ze ma ranu...;)

A nemyslim to az tak vazne, Kundera je muj oblibeny spisovatel a nakonec obdivuhodne je i to, ze jako dobry umelec, se dokaze radne odkopat ;)

4
Zuzana (neregistrovaný) 07.08.2017, 15:31:22
To se o spisovateli rika. A rikaji to o nem i muzi. Ale to jsou dohady o motivech. Zaroven ( i to je jen dohad) s mozna zdanlivou prehlivosti to muze byt pocit nejistoty vuci zenam, kompenzovanou hranym pohledem svrchu. Mindrak.

Zajimavy je popis studentky, ktera ke spisovateli chodila v dobe krize ruske invaze. Kundera to pise za sebe, nevklada slova do fiktivni postavy. Mlada a krasna studentka byla tak moc dokonala, inteligentni, vecna, elegantni a korektni, ze v nem nebudila touhu. Byla na sex az prilis dokonala,nejevila zadne znamky slabosti, jakehokoliv odhaleni se, ktere dominantni muze pritahuji. Zmenilo se to v tragikomickem momentu, kdy studentka dostala strach a ze strachu prujem. ;) Ukazala konecne slabost a touha konecne pricupitala. ;)


Stella
3
Stella 07.08.2017, 09:19:59
Je to pravda, Kundera byl ve vztahu k ženám hodně přehlíživý, "těžký frajer". V reálu (zažila jsem ho na jedné velké akci) i ve Směšných láskách. Ale v jisté době se tak choval každý z pánů, kdo na to jen trochu měl (i neměl), a ženy jim to umožňovaly - dá se říct, že se to považovalo za úplně normální. U žen ze strachu, aby nezůstaly svobodné, což bylo nepřijatelné.
Jako básník nebyl špatný, i když se k většině veršů pochopitelně nezná, neb v nich je to ideově někdo úplně jiný než dnes. Ty milostné jsou dobré.

2
Zuzana - k predchozimu (neregistrovaný) 07.08.2017, 08:19:43
A vlastne, ted si uvedomuju, ze se to v Kunderovych knizkach pored opakuje - napr. ve Smesnych laskach je zase ta oskliva zdrav. sestra Alzbeta, zda to byt pro nej fascinujici tema. Jakoby tim kompenzoval neco ze sve miulosti, nebo pronejmensim o tom hodne premysli (premyslel).

Pusobi to na mne skoro archaicky. Dnes modelky osklivi schvalne. Promenuji holohlave, s jednou rukou amputovanou, tluste, nebo vyzable k smrti, nektere samozrejme s brylemi - za Kunderovych casu asi neco nepredtavitelneho, v neuveritelne bizarnich a doslova osklivych kreacich, atd...Trendy jsou i stari lidi v nejodvaznejsich modelech...malicke modelky ktere namely pred 20 lety sanci.

1
Zuzana (neregistrovaný) 07.08.2017, 06:21:34
Dobry tip, ta knizka versu je k mani online. Kunderovy verse jsem dosud zadne necetla. Zenam se Kunderuv vztah k zenam vetsinou nelibil, jevil se jim prilis shazovacny, zamerne ponizujici. Tvrdi, ze musi mit nejaky osobni mindrak ci problem.
K tomu jsem neuzaujala zadny postoj :), ale v Knize smichu a zapomneni se Kundera zminuje o jiste osklive zene-ohnive soudruzce, jmenem Zdena, k niz mel v dobe tezkych komunistickych cistek techtle-mechtle. A ta podle nej mela byt pravou pricinou jeho existence v partaji. Jak priznava usty Mirka, Zdena byla oskliva. Kamarad se ho ptal, proc s ni mel ty techtle, kdyz o ni ted tak spatne mluvi. A Mirek priznal, ze Zdena byla v partaji uznavanou velicinou. Mirek touzil po kariere v partaji a proto spal s osklivou zenou. Veru \'duvod\', podotykam..:(
Cituji ve vlastnim prekladu: \"Byl jsem karierista, clovece! Agresivni, mlady karierista. Proto jsem s ni byl, ze je oskliva mi bylo uplne jedno.\"
Tato vec Kunderu jaksi fascinovat musela.
Prelozene je z prvni kapitoly \"The Book of Laughter and Forgetiing\", ktera vysla tady. Mam i ceskou verzi, ale prvni kapitola z toho paperbacku (Toronto) chybi, bojhuzel. Prave ta kapitola \"Clementisova cepice\" je vynikajici.

«   1    2     »