Miminko

rubrika: Pohádky


Na obzoru se začíná rýsovat víkend, v zájmu jehož prožití vám tímto způsobem předkládám pohádku. Proč pohádku? Tak zaprvé proto, že poslední pohádka tady byla před dvěma měsíci bez dvou dní; a za druhé proto, že se cítím poněkud vyčerpaně, což znamená, že jsem schopen napsat tak akorát pohádku. A pak je tady ještě třetí důvod: Meteorologové na tento víkend ohlásili další vlnu babího léta s maximálními teplotami nad dvacet stupňů Celsia, takže mi nezbývá, než si začít balit tlumok k opětovné výpravě na Vyšehrad. Vzhledem k takto závažnému stavu mé osobnosti je nabíledni, že pohádka, kterou se vás pokusím oblažit, je spíše antipohádkou. Skutečná pohádka má jakousi logickou stavbu ověnčenou nejrůznějšími metaforami a ukrývá v sobě určité ponaučení. Tahle je nelogická, nějakou metaforu v ní možná najdete, ale určité ponaučení nehledejte. A navíc je psána ve třetím rodě.

 

Lucifer


Když jsem se narodilo, bylo jsem vyměněno. Od té doby bloudím životem, který není můj – ale čí? Jiného miminka? Když jsem dospělo, pochopilo jsem, že žiju život jiného miminka. Každý se narodí jako miminko. Když miminko nevymění, žije svým vlastním životem. Žije dobře nebo blbě, krásně nebo ošklivě, nudně nebo vzrušivě, rychle nebo pomalu... zkrátka ať žije, jak chce, žije svůj vlastní život. Ale čí život žiju já?!

 

Jedno vím jistě. Na světě existuje miminko, které žije můj život. Docela by mne zajímalo, jak si to nebožátko vede. Asi žádná sranda. Tuším, že kdybych žilo svým životem, asi bych už nežilo. Něco ve mně je už takové. No a tím pádem není vyloučeno, že to druhé miminko už nežije, což znamená, že se s ním už nemusím nikdy setkat. Už nikdy se nemusím setkat sám se sebou.

 

A tak bloudím cizím životem, stezkami klikatými, lesem hlubokým, nocí předlouhou.

 

Kdyby mě tehdy nevyměnili, bylo by dávno po mně. Možná bych však stačilo za svůj krátký život vykonat mnoho dobrého. Třeba bych se stalo světcem či věrozvěstem, kterého by přibili na kříž, a miliardy lidí v dalších staletích by se ke mně modlily. Být ukřižován ve třiatřiceti letech, a tímto způsobem se po celá následující staletí stát něčím jako sakrálním totemem – no nebyl by to fajn život?

 

Cítím, že kdyby nevyměnili můj život za úplně jiný, na něco takového bych přinejmenším mělo. A taky už bych mělo klid a nemuselo bych se donekonečna ptát, kdo že to vlastně jsem, kam kráčím a proč. Proč, proč, proč – samá proč. A kolem tolik divných miminek...

 

Jenže mi bylo souzeno být svým vlastním miminkem.

 


komentářů: 7         Komentáře (7)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
8
Lucifer * 14.10.2017, 22:17:01
Tisíc andělů, tisíc serafů
nad polštářem bdí, když bůh lásky spí...

http://jdem.cz/dgwnu7

Nevinný

6
Tahiti (neregistrovaný) 14.10.2017, 15:59:29
Moooc hezká pohádka.Jsem nivní děvče a my dobře dokážeme vycítit náboj v textu, a vůbec v celém kontextu. Je to fatální vlastnost naivek. Nehledáme žádné výhybky - z jedné vody na plot.

Ve větru a sluncem ozářené okouzlené duši, visí myšlenky, jako přikolíčkované. Pod spalujícím sluncem poznání vzniká útek i osnova - a všechno nakonec vykrystalizuje poměrně svižným tempem napovrch.JEN JE TŘEBA VZÍT KONEV A DOBŘE ZALÍT. Je to dar i pro méně citlivého čtenáře, který je sice poněkud dost ochuzen, ale při troše sebekontroly dokáže dílo přijmout.Potěší ho a uklidní - ovšem chce to trochu trpělivosti. Někdo se to musí pracně učit, někomu to jde samo. S vyplazeným jazykem S vyplazeným jazykem

5
xxx (neregistrovaný) 14.10.2017, 11:43:59
Pouze v případě poživatelnosti.

4
yyy (neregistrovaný) 14.10.2017, 10:37:14
[2] Konzumace miminka. Velmi inspirativní!

Lucifer
3
Lucifer * 13.10.2017, 16:00:04
Pro jistotu dodávám, že animovaný čertík se objeví až po kliknutí na obrázek.

Stella
2
Stella 13.10.2017, 14:08:50
Čertík je animovaný a rozumně zmizí!

Možná šel upéci:

http://www.pavlavtroube.cz/o-peceni/detske-dorty-kluci/dort-miminko-v-kosiku.html

Lucifer
1
Lucifer * 13.10.2017, 00:07:30
I'll Be Your Mirror

http://jdem.cz/dgrya8

In the Velvet Underground

Nevinný

«     1     »