Vědomá mysl: stvořitel v nás

rubrika: Populárně naučný koutek


Po naprogramování podvědomé mysli přichází na řadu mysl vědomá a její způsob, jakým komunikuje s myslí podvědomou. Evoluce vyšších savců s sebou přinesla novou úroveň uvědomění – „vědomí vlastního já“ či, jednoduše, vědomou mysl. Starší, podvědomá mysl je naším „autopilotem“; vědomá mysl je „ručním řízením“.

 

Lucifer


Když se kupříkladu k vašemu oku přiblíží nějaký míček, pomalejší vědomá mysl nemusí mít dost času na to, aby si tento hrozící letící předmět uvědomila. Ale podvědomá mysl, která zpracuje okolo 20 000 000 podnětů z prostředí za sekundu (ve srovnání se 40 podněty, které je schopna za sekundu interpretovat vědomá mysl), způsobí, že oko mrkne. Podvědomá mysl, jeden z nejvýkonnějších známých procesorů, speciálně pozoruje jak okolní svět, tak vnitřní uvědomění těla, čte impulsy z prostředí a okamžitě zapojuje do akce dříve osvojené (naučené) typy chování – to vše bez pomoci, dohledu, či dokonce pouhého uvědomění vědomé mysli.

 

Tyto dvě mysli vytvářejí dohromady dynamické duo. Vědomá mysl může využít své zdroje a soustředit se na něco specifického, jako je třeba společenská akce, které se chystáte zúčastnit v pátek večer. Ve stejné chvíli může vaše podvědomá mysl bezpečně tlačit sekačku na trávu tak, že vám nerozřízne nohu ani nepřejede kočku – i když vědomě nevěnujete sekání trávníku pozornost. Tyto dvě mysli také spolupracují při osvojování velmi složitých druhů chování, které lze následně ovládat bez jejich uvědomování.

 

Představte si, že řidič začátečník si poprvé sedne na místo řidiče. Množství věcí, kterými se musí zabývat jeho vědomá mysl, je ohromující. Musí se dívat na silnici před sebou, ale také hledět do zpětného zrcátka a do bočních zrcátek, musí sledovat tachometr a další kontrolky a ještě se snaží zůstat klidný, rozvážný a soustředěný. Jistě mu bude připadat, že to trvá dlouho, než se všechny tyto návyky „naprogramují“ do jeho mysli. Za nějaký čas pak nasedne do auta jako zkušený řidič, nastartuje a vědomě se snaží rozpomenout, co má nakoupit, zatímco jeho podvědomá mysl svědomitě zapojuje všechny složité dovednosti nutné k tomu, aby úspěšně proplul městem - bez toho aniž by musel jen pomyslet na řízení. Řídí a u toho se příjemně baví se spolucestujícím. Jeho vědomí může být tak zabráno do konverzace, že se na řízení třeba pět minut vůbec nesoustředí, ale pokud je jeho podvědomí naprogramováno správně, nic vážného se nestane. Řízení auta na pět minut zcela převzala jeho podvědomá mysl.

 

Navíc k tomu, že usnadňuje podvědomé návykové jednání, vědomá mysl také dokáže být spontánně kreativní ve svých reakcích na podněty z prostředí. Díky své schopnosti sebereflexe dokáže vědomá mysl pozorovat chování ve chvíli, kdy jsou aktivována. Jak se předprogramované chování odvíjí, pozorující vědomá mysl do něj může vstoupit, zastavit je a vytvořit novou reakci. Tak nám vědomá mysl dává svobodnou vůli, což znamená, že nejsme oběťmi našeho naprogramování. Ovšem, aby se vám to podařilo, musíte být při plném vědomí, jinak programování zvítězí. Je to těžký úkol, jak dosvědčí každý, kdo zkoušel sílu vůle. Jakmile vaše vědomá mysl nedává pozor, naprogramované podvědomí převládne.

 

Vědomá mysl rovněž dokáže přemýšlet dopředu a dozadu v čase, zatímco podvědomá operuje vždy v přítomném okamžiku. Když se vědomá mysl zaobírá sněním, vytvářením plánů do budoucna anebo přehodnocováním minulých zkušeností, podvědomá mysl je vždy ve službě a efektivně zvládá chování, jež je v daném okamžiku vyžadováno, a to bez nutnosti dohledu vědomí.

 

Tyto dvě mysli jsou vskutku úžasným mechanismem, ale podívejme se, jak se vše může pokazit. Vědomá mysl je „já“, hlas našich vlastních myšlenek. Může mít skvělé nápady a plány do budoucnosti plné lásky, zdraví, štěstí a prosperity. Zatímco se naše vědomí zabývá šťastnými myšlenkami, kdo tahá za nitky? Podvědomí. Jak zvládne podvědomí naše záležitosti? Přesně podle toho, jak bylo naprogramováno. Jednání podvědomé mysli, když nedáváme pozor, nemusí být jednání, které jsme vytvořili my, protože většina našich základních typů chování byla uložena na základě pozorování jiných lidí. Protože podvědomím vytvářené typy chování většinou vědomá mysl nesleduje, mnoho lidí je překvapeno, když slyší, že jsou „úplně jako jejich máma nebo táta“, tedy jako lidé, kteří programovali jejich podvědomou mysl.

 

Naučené typy chování a názory převzaté od jiných lidí, k nimž patří rodiče, vrstevníci a učitelé, nemusí podporovat cíle naší vědomé mysli. Největší překážkou dosažení úspěchu, o kterém sníme, jsou omezení naprogramovaná do podvědomí. Tato omezení nejen ovlivňují naše chování, ale hrají také hlavní roli při určení naší fyziologie a zdraví. Příroda však nechtěla, aby se existence duální mysli stala naší Achillovou patou. Tato dualita nám ve skutečnosti dává úžasnou výhodu. Kdyby naše podvědomá mysl byla naprogramována uvědomělými rodiči a učiteli zdravými typy chování, mohli bychom být v životě naprosto úspěšní bez toho, aniž bychom na tom nějak vědomě pracovali!

 

Zdroj: Bruce H. Lipton, Biologie víry - Jak uvolnit sílu vědomí, hmoty a zázraků


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

3 neurčitosti
St.Kocour (neregistrovaný) 24.05.2013, 20:33:25
Ona hranice mezi podvědomím s naučenými reflexy a druhou signální asi nebude tak ostrá. Jsou věci, které ovlivňují podvědomí i vědomí najednou. To je nejen zmíněná reklama, ale vlastně i veškeré umění. Podvědomou složku sdělení využívá kdejaký obor. Tanec, hudba, mluvené slovo, výtvarno všeho druhu. Jsou známy určité "samoznaky", kterými lze předeslat sdělení typicky "druhosignální" a vlastní smysl následného sdělení tak buď podpořit, nebo zcela obrátit.
To je ale spíše na knížku než na komentář. Mrkající

Lucifer
2
Lucifer * 24.05.2013, 13:31:44
Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Tenhle jev je ale velice individuální. Někteří lidé zůstanou naprogramovaní z dorosteneckého věku celý život, jiní se dokážou přeprogramovat během mládí, ale i v dospělosti, silné osobnosti to dokážou celý život a jejich vědomá mysl má tu podvědomou stále nebo skoro stále pod kontrolou. A pak jsou tady ještě lidi, jejichž počet dle mého soudu narůstá, kteří jsou téměř pořád anebo zcela pod kontrolou podvědomé mysli, která se průběžně doprogramovává reklamně konzumními, fundamentalisticko ideologickými a podobnými manipulativními signály.

1
rezy (neregistrovaný) 24.05.2013, 12:53:57
ten závěr o naprogramování rodiči bohužel někdy velmi dobře funguje a také často způsobuje okolí hluboké vrásky. Na druhou stranu, nikdy jsem o tom takhle neuvažoval, zdá se, že by se tím dalo vysvětlit chování u mnoha jinak rozumných lidí.

«     1     »