Falešné vesmíry – Simulovaná realita I

rubrika: Populárně naučný koutek


Po delším čase se vracím ke Knize vesmírů od Johna D. Barrowa. Ačkoli jsem i tuto část zařadil do Populárně naučného koutku, očekávejte spíš něco na pomezí čisté vědy a sci-fi, fantasy či poněkud ujeté filosofie, a možná i za tímto pomezím. Otázka, zda existujeme v simulovaném světě (něco jako Matrix) zde již byla několikrát nadhozena, kupříkladu v sérii článků z knížky Grazyny Fosarová a Franze Bludorfa Chyby v matrix. Myšlenka o tom, že bychom se mohli nacházet v nějaké simulaci, vyvěrá z novodobých představ kosmologů, že počet vesmírů s nejroztodivnějšími fyzikálními vlastnostmi může být takřka nekonečný, čemuž obecná teorie relativity (OTR) vůbec nepřekáží. Prvním krokem k této představě byl inflační model vesmíru, z něhož vyplynulo, že ona inflace (nadsvětelná rychlost rozpínání prostoru, což také není v rozporu s OTR) mohla probíhat v prakticky nekonečném množství původně nepatrných oblastí našeho „pravesmíru“, čímž mohlo vzniknout naprosté univerzum nejrůznějších vesmírných „bublin“. Mnohost vesmírů se začala vymykat kontrole během revoluce strunových teorií, o nichž mám stále dost silné pochyby, ale budiž. Strunaři došli k závěru, že těch teorií mohou mít nejrůznější množství a celé to zastřešili jakousi hypotetickou „teorií všeho“ – M-teorií. Něco z těchto úvah jsem částečně sesumíroval v části Vesmír z ničeho – Naše bídná budoucnost?, včetně tam uvedených odkazů. Mezi nimi chybí kupříkladu Vítejte do Multiverza či Dokonce ani ne špatně.

 

Lucifer


Jakmile vezmeme vážně, že všechny (nebo skoro všechny) možné vesmíry mohou existovat (nebo existují), vstupujeme na kluzký terén. Jak už bylo naznačeno v kratším a posledním pojednání této série Udělej si svůj vesmír, technické civilizace jen o něco pokročilejší než naše by mohly být schopné simulovat vesmíry, ve kterých by existovaly objekty s vědomím, schopné navzájem komunikovat. Tyto civilizace by dokázaly početně předpovídat nejen počasí nebo tvorbu galaxií (to dovedeme i my), ale pokročily by dále – uměly by simulovat i vznik jednotlivých hvězd a planetárních systémů, včetně planetární geologie a topografie na jimi simulovaných světech. Kdyby své astronomické simulace obohatily i o zákony biochemie, mohly by sledovat i vývoj života a vědomí (a urychlit jej tak), aby se život rozvíjel v časové škále, jež by jim vyhovovala). Vědci těchto civilizací by uměli sledovat život, vývoj civilizací a jejich vzájemnou komunikaci podobně, jako my pozorujeme životní cykly octomilek. Mohli by dokonce sledovat i diskuse o tom, zda v nebi sídlí Velký programátor, jenž stvořil vesmír a svou vůlí může zasahovat do dění v rozporu s obecně platnými přírodními zákony (Non serviam).

 

Jakmile je dosaženo takovéto schopnosti v simulaci vesmírů, falešné vesmíry se neobyčejně rozplemení a jejich počet vysoce překročí počet těch pravých. Na základě tohoto argumentu tvrdí Nick Bostrom, že náhodně vybraná myslící bytost je s větší pravděpodobností simulovaná než reálná (viz Are You Living In a Computer Simulation?).

 

Takové alarmující závěry vyvolaly debatu, jak se nejlépe chovat, jsme-li s vysokou pravděpodobností simulované bytosti ve virtuální realitě. Současný americký ekonom a filosof Robin Hanson se k tomu vyjádřil takto:

 

Kdybyste žili v simulaci, pak všichni jiní rovní vám by méně dbali o ostatní, žili by spíš jen pro dnešní den, usilovali by o svět, ve kterém by bylo snazší zbohatnout, chtěli by se více podílet na rozhodujících událostech, snažili by se být zábavnější a nepostradatelnější pro své okolí a vlichocovali by se významným lidem kolem.

 

Jeho návrh se ovšem velmi podobá strategii, kterou volí řada lidí pro svůj kariérní postup, aniž přemýšlejí o tom, v jakém vesmíru jsou. Paul Davies naopak tvrdí, že vysoká pravděpodobnost života v simulované realitě je reductio ad absrurdum celé myšlenky existence multiverza všech možností – podkopává totiž veškeré naděje, že o vesmíru získáme jakoukoli jistotu. Scénář multiverza, který byl zaveden v souvislosti s inflačním vesmírem, podle některých kosmologů vyvrací argument, že náš vesmír projektoval Velký inženýr speciálně pro potřeby života. Jestliže jsou v multiverzu realizovány všechny možnosti, pak v nekonečném prostoru budou vždy existovat obyvatelné oblasti, ať je okno podmínek pro život jakkoli úzké. A to nás vrací ke klíčové otázce: Jak vyjádřit pravděpodobnost pro obyvatelné oblasti v prostoru všech možností? To nikdo neví. Mnozí vědci se na koncept multiverza dívají jen jako na příhodný způsob, jak se vyhnout všem otázkám o jemném ladění.

 

Všechny takové přístupy k multiverzu jsou vedeny snahou vyhnout se veškeré metafyzice. Bohužel u multiverza to není tak jednoduché. Jakmile má pozorovatel s vědomím možnost cíleně zasahovat do běhu vesmíru a nezůstat pasivním pozorovatelem, který nedělá nic víc, než jen existuje, skončíme u scénáře s nekonečným počtem bohů převlečených za simulátory, kteří se stávají pány nad životem a smrtí reality, kterou uvedli v život. Simulátoři určují zákony, jimiž se jejich světy řídí, a mohou je i měnit. Mohou navrhovat jemná ladění. Mohou simulaci kdykoli vypnout, mohou do ní zasáhnout nebo ji nechat na pokoji. Mohou sledovat diskuse simulovaných bytostí o tom, zda bůh existuje a zda zasahuje do jejich životů. Mohou konat zázraky a vytvářet pro simulované bytosti morální principy. Ani na chvíli je nepřepadnou výčitky svědomí, že snad někomu ublížili, protože jejich realita-hračka není přece skutečná. Nebo snad ano? Mohou dokonce pozorovat, jak jejich simulované reality dosáhnou úrovně, která jim umožní vytvořit simulované reality vyššího řádu.

 

Máme ve světle těchto úvah vůbec nějakou možnost rozlišit falešnou realitu od skutečné? Jaké výsledky vědeckých pozorování můžeme očekávat, provádíme-li je v simulované realitě?

 

Zdroj: John D. Barrow, Kniha vesmírů


komentářů: 16         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
16
Stella 30.05.2014, 09:24:57
mefi, aniž bys musel být tak skromný, protože jsi nesmírně fundovaný - je vidět, že Lucifer skutečně opatrně vybírá, porovnává, vkládá ze svého (má načteno) a pak teprve stylizuje. Text se potom čte jako úplně samozřejmý. Výhodou je nadhled nad velice širokou tematikou.
A ty můžeš se vytahovat. Už se stalo nejednou, že jsi stručně shrnul rozebírané téma a teprve pak jsem pochopila! Mrkající

15 Poděkování Světlonošovi
mefi (neregistrovaný) 29.05.2014, 23:23:28

Přispěvky Světlonošovi je velmi dobré přečíst před studiem jakéhokoliv tématu.

On je rozdíl mezi přednáškou, skripty, knihou a původním sdělením.

A právě zestručnění (či naopak) až mimo krajní meze chápání vede často k nepochopení. Studenti se v horším případě naučí rovnice, v lepším případě jejich odvození či dokonce důkaz.

Když jsem studoval kdysi já, přednášky byly přetíženy matematikou, ale to, co jsem bytostně postrádal, byl úvod do problému. Stručný, vystižný, čtivý.

A tuhle práci či umění zvládá Světlonoš moc a moc dobře. Zná meze pozornosti čtenáře, umí téma odlehčit.

Za to mu dík, protože jen lidé výjmečně inteligentní a nadaní umí složité otázky vysvětlit i hlupákům či diletantům, kam já, Stello, tak nějak patřím.

Mrkající

Stella
14
Stella 29.05.2014, 22:44:43
Astro, dneska s mefim vedete, je to marný, je to marný!! Astro, občas se prostě v realistickém vesmíru objeví anděl - dobroděj...
mefi ve mně vzbuzuje posvátnou úctu. To už raději dělám, že tu nejsem.
Lucifere, nezoufejte, nečteme to jenom my! A věřím, že přínos pro někoho méně ignorantského je nemalý!
Teorie tvoří takovou matrjoškovskou skládačku... Nebo nekonečně se opakující zrcadlový obraz.

Závěry z pozorování chaoticky se rojících člověků mohou jednoho z nich přivést k jedinému: normalita neexistuje. Amen. Usmívající se Mlčící

Astra
13
Astra 29.05.2014, 19:39:38
Zachovejte leďák (ledový klid).jsem zorientovaná bezchybně, přesně vím, v jakém vesmíru se nacházím, maximálně simuluju a jsem velice realistická v úvahách nad životem a smrtí. Občas dokážu konat i lidské zázraky, ale o tom nemají simulátoři ani ponětí. Můj soukromý vesmír je zcela ukázkový a paradox je zde jen jeden - ač je ukázkový, nedá se ukázat. A tak je to se vším.Za nejdůležitější považuju, že falešnou realitu rozpoznám na první dobrou! Doufám, že jste stačili, Stello a Lucifere, pochopit tok mých složitých úvah. Vím, není to snadné... S vyplazeným jazykem Mrkající Ahoj Úžasný

Lucifer
12
Lucifer * 29.05.2014, 18:49:42
Jediný, kdo to z vědeckého hlediska pojal velmi vážně, je mefi. Až ho z toho rozbolely zuby. Mrkající

Mimochodem, má nedávná pozorování chaoticky se rojících člověků všemožného pohlaví ve veřejných prostorách mě čím dál tím víc vedou k závěru, že chyby v našem simulovaném vesmíru začínají narůstat geometrickou řadou, přičemž se tomu nedá vytknout jistý druh zvráceného humoru. Co když je naším simulátorem chovanec blázince z nějaké mnohem výše rozvinuté civilizace, jemuž byl přidělen počítačový simulátor v rámci jakési pošahané psychoterapie? Překvapený

Lucifer
11
Lucifer * 29.05.2014, 18:32:08
Tak závažný vědecký problém se nakonec zvrhnul v oblouzňování druhých pohlaví, jichž je dnes už možná nekonečně mnoho?

Vy jste teda fakt eine simulanten bande!

http://www.youtube.com/watch?v=fU04A9BEJkM

Mrkající

Lucifer
10
Lucifer * 29.05.2014, 18:28:52
Tak závažný vědecký problém se nakonec zvrhnul v oblouzňování druhých pohlaví, jichž je dnes už možná nekonečně mnoho?

Vy jste teda fakt ein simulanten bande!

http://www.youtube.com/watch?v=fU04A9BEJkM

Mrkající

Stella
9
Stella 29.05.2014, 18:09:04
Astro,
těch pohlaví je už nějak víc. Doufám, že ses dobře zorientovala a že nebylo simulované. Mrkající

Astra
8
Astra 29.05.2014, 12:46:13
Do tohodletoho tady já se motat vůbec nemůžu, mám sice svoje teorie o falešných vesmírech, ale ty se týkají jen lidských pochybení, to by byla docela jiná kapitola. Dneska mám v horoskopu, že mám oblouzňovat druhé pohlaví. Tak na to jdu. Prý mi to děsně půjde. Tak jsem napjatá, jaká z toho vyleze zase falešná, ale opravdu falešná teorie! Život je neustálý boj! S vyplazeným jazykem Ale hlavně - nesmí se brát moc vážně! Úžasný

Stella
7
Stella 29.05.2014, 09:40:33
Hoši, hoši! Když si něco neumíme vysvětlit, tak aspoň vymyslíme další teorii. Jenomže - ono jich může být nekonečné množství! Ale taky se mi ta hra líbí. Je to asi ta známá fáze před vznikem oboru nebo úplně nové zásadní teorie...
(Všechna čest Luciferovi, že z toho kvanta vybere, uspořádá, porovná, k něčemu odkáže, a, jak se říká, zastřeší. Kombinuje exaktnost s fantazií.)
A třeba někdo úplně nepoučený jednou přijde a řekne: Je to tak - a bude mít pravdu. Spirála se pěkně rozbíhá.
Není taky možné, že jenom nevidíme, co je úplně jasné a zjevné?
S pozdravem personoid - nebožatě ubohé.

6 MATRIX na druhou
Starý kocour (neregistrovaný) 29.05.2014, 09:23:23
Zdá se, že něco z Matrixu přece jen proniklo do naší simulace: Nejasné pověsti o Bohu, který to všechno udělal za šest časových jednotek. Sedmý den prý odpočíval.

===
Ale vážně: ať téhle myšlenkové konstrukce navěšíme sebevíce sebemazanějších podmínek a argumentů, je to stejně diskuze několika TByte(?) vědomí a naděje, že narazí na okraj oné simulace je nepatrná. A narazí-li přesto, bez programu nebo SW zaniknou, takže není šance se dozvědět, jsme-li pokusným programem nebo takový program neexistuje, je vymyšlený. Námi.
===
Nechávám tuhle vysoce intelektuální zábavu raději vědcům. Filosofům. Úžasný
"Od toho si je platíme, ne?"
Mrkající

rezy
5
rezy 29.05.2014, 07:33:49
ona ta situace simulátor svět je opačná. Lidé si rádi vymýšlí jak by simulátoři jednali, kdyby existovali.
S chutí tomu řízení a existenci simulátora/boha věří, páč jinak by se ze skutečností, že tu jsou na téhle zemi jen tak, naholo, sami za sebe, tak z toho by se tihle lidé nabeton zbláznili.
Je zajímavé, že mnoho lidí diky víře v boha s klidem, hřeší a ubližijí druhým. Dokáží se přesvědčít, že to simulátorovi ubere práci a že za to budou časem odměněni. (sejmout pár pohanskejch nevěřících psů byla vždycky velmi pro simulátora prospěšná akce)

4 Co na to Anna Trnková?
mefi (neregistrovaný) 29.05.2014, 06:10:09

Představte si reality show, ve které si každý soutěžící vytvoří počítačovou simulaci vesmíru.

Bank bere ten Onen, Jehož civilizace si jako první uvědomí a matematicky dokáže, že žije v počítačové hře.

Maličký Kura'a z se přihlásil s velkou nadějí do soutěže Univerzum na to má BZ faktor.

Stvořil svůj první vlastní vesmír a v něm planetu Zemi, na které se po dlouhém smažení konečně vyvinul život.

Někde Kru'a ale udělal chybku. Tihleti dinosauři nemají ani ten nejmenší tah na branku! Tiše se rozhlédne kolem, jestli se porota nedívá a nenápadně praští drobnou modrou planetku asteroidem po hlavě.

Když se usadí prach a situace se zklidní, začne se vyvíjet tvor, ve kterého malý Kura'a doufal. Čas plynul a plynul a Kura'a nabyl dětinské radosti, když lidstvo vymyslelo první počítač.

On Kuru'a byl vševědoucí a tedy už věděl, že je jen otázkou času, než lidé vyvinou první počítačovou simulaci a od této chvíle už také nepotrvá věky, než homu sapiens sapiens dojde, že by vlastně sám život o sobě mohl být jednou velkou počítačovou hrou.

Pro Kuru'a by vítězství mnoho znamenalo. Jeho matka Marie bohorodička, požehnaná ta mezi ženami, zemřela, když Jeho Otec byl ještě malé miminko a jeho Svatý děda Mráz na nebesích nikdy tak úplně neuvěřil, že Kuru'a je Jeho vlastní vnuk...

Zdroj - Komentář ke článku:
http://procproto.cz/zajimavosti-a-novinky/fyzikove-zjistuji-zda-nas-vesmir-neni-jen-pocitacovou-simulaci/

Poznámka: BZ faktor je chemická psychoaktivní látka patřící ke zbraním hromadného ničení...

S vyplazeným jazykem

3 Trochu bolesti zubů z arxivu
mefi (neregistrovaný) 29.05.2014, 05:32:29

Constraints on the Universe as a Numerical Simulation
Silas R. Beane, Zohreh Davoudi, Martin J. Savage
(Submitted on 4 Oct 2012 (v1), last revised 9 Nov 2012 (this version, v2))

Observable consequences of the hypothesis that the observed universe is a numerical simulation performed on a cubic space-time lattice or grid are explored. The simulation scenario is first motivated by extrapolating current trends in computational resource requirements for lattice QCD into the future. Using the historical development of lattice gauge theory technology as a guide, we assume that our universe is an early numerical simulation with unimproved Wilson fermion discretization and investigate potentially-observable consequences. Among the observables that are considered are the muon g-2 and the current differences between determinations of alpha, but the most stringent bound on the inverse lattice spacing of the universe, b^(-1) >~ 10^(11) GeV, is derived from the high-energy cut off of the cosmic ray spectrum. The numerical simulation scenario could reveal itself in the distributions of the highest energy cosmic rays exhibiting a degree of rotational symmetry breaking that reflects the structure of the underlying lattice.

http://arxiv.org/abs/1210.1847

S vyplazeným jazykem

2 Podvržený vesmír ad absurdum
mefi (neregistrovaný) 29.05.2014, 05:25:43

Vesmír jako podvrh: Kritika simulačních argumentů

http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/fyzika/kritika-simulacnich-argumentu-4918/

Překvapený

«     1    2   »