V návaznosti na předchozí článek od Stelly Bledé jeho líce (Dodatky o věcech vesmírných), v němž je v závěru zmíněno multiverzum (někdy se tomu říká multivesmír), přicházím s článkem, který jsem v neděli objevil na portálu MSN a který se jmenuje Co je multivesmír: Vědci přinesli možnou odpověď, co se skrývá nad naším vesmír. Napsal ho Jarouš M. Komořanský a dle mého názoru je v názvu nedoklep – chybí tam na závěr „em“. K tomuto tématu jsem se tady už několikrát vyjádřil v tom smyslu, že tahle je představa zcela logická. Nelogická je naopak představa, že existuje pouze jediný vesmír, ten náš, který vznikl Velkým třeskem z ničeho. Dokážete si představit, že z ničeho vznikne něco tak obrovského, jako je náš vesmír? Že na začátku všeho bylo NIC? Následující text je až na drobné úpravy zkopírován z výše zmíněného zdroje.
Lucifer
Nejznámějším dílem o alternativních realitách, které je dostupné i nevědecké populaci, je asi dílo autora nesmrtelné Jámy a kyvadla Edgara Allana Poea, který v roce 1848 napsal báseň v próze, v níž hovoří o „neomezeném sledu vesmírů“.
„Naše chápání reality není zdaleka úplné,“ říká fyzik ze Stanfordovy univerzity Andrei Linde. „Realita existuje nezávisle na nás.“ V jiných vesmírech se odehrávají události mimo naši realitu. Multivesmír. Pokud jiné vesmíry existují, jsou od našeho oddělené, nedosažitelné a zatím nezjistitelné žádným přímým měřením. A právě to paradoxně vzbuzuje otázku, zda může být hledání multiverza vůbec někdy skutečně vědecké. Vždy se jedná jen o teorie.
Multivesmír je myšlenka, že mimo pozorovatelný vesmír mohou existovat i jiné vesmíry. Na toto téma existuje několik vědeckých teorií. Jedny popisují vesmír v jiných rovinách, jiné tzv. bublinové vesmíry, které neustále vznikají. Všechny ale mají společné to, že naznačují, že prostor a čas, který můžeme pozorovat, není jedinou realitou.
„Nemůžeme vysvětlit všechny vlastnosti našeho vesmíru, pokud existuje jen jeden,“ říká vědecký novinář Tom Siegfried. Ten je autorem knihy Počet nebes, v níž zkoumá, jak se představy o multivesmíru vyvíjely po tisíciletí.
Nemůžeme něco vysvětlit, když nemáme porovnání. Podle Siegfrieda potřebujeme nové, lepší teorie, které by vysvětlily vlastnosti našeho vesmíru. Nebo je více různých vesmírů a my žijeme v tom, který je příjemný a pohodlný.
Jednou z nejpopulárnějších teorií multivesmíru je tzv. inflační kosmologie, která vysvětluje mnoho pozorovaných vlastností vesmíru, jako je jeho struktura a rozložení galaxií. Podle ní se inflace může opakovat stále dokola, možná do nekonečna. Tak vytváří souhvězdí bublinových vesmírů, kde ale ne všechny bubliny mají stejné vlastnosti jako ta naše. Protože mohu být prostory, kde se fyzika chová jinak.
Moje poznámky:
Představa, že se bude inflace našeho vesmíru opakovat do nekonečna, je dle mého soudu nepřesná. Inflační rozpínání probíhalo v našem vesmíru na samotném počátku po Velkém třesku. Pak se zpomalilo na „normální“ rozpínaní. Někteří kosmologové si myslí, že se rozpínání postupně zastaví a nastane smršťování, které skončí Velkým křachem. Nemusí to být konec našeho vesmíru, ale nastartování dalšího Velkého třesku. Nastane prostě další perioda, která bude ve svém počátku zase inflační.
Jsou samozřejmě i jiné varianty. Třeba, že náš vesmír vznikl jakousi injektáži z nějaké jiné vesmírné „bubliny“, a po Velkém křachu se přemění (injektuje) v nějakou jinou bublinu, jiný vesmír. Jedno je nicméně jisté, jak už tady bylo nejen v tomto článku, ale dříve zmíněno, nemáme žádné experimentální možnosti, žádné přístroje, žádné detektory, kterými bychom tuto myšlenku nějak podpořili. Vše zůstává na hypotetické úrovni našich matematických modelů.
07.09.2022, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 1