Planetka Ceres

rubrika: Populárně naučný koutek


Na portálu Dotyk.cz jsem našel článek, že na planetce Ceres, která se nachází v oblasti mezi Marsem a Jupiterem je viditelná ze Země, mohl vzniknout život dříve než na Zemi. Zaujalo mě to. Zasnil jsem se, že moji dávní předkové jsou z Ceresu. A já myslel, že z afrických pralesů. O vzniku života ve vesmíru jsem tady už několikrát psal. Následují výňatky z onoho článku.

 

Lucifer


Vědci Ceres nejdřív považovali za bezvýznamný kus skály. Sonda Dawn ale během svého snímkování zjistila, že obsahuje podpovrchový oceán. Náhle se z trpasličí planetky Ceres stal jeden z hlavních cílů při hledání mimozemského života. Dokonce se objevila domněnka, že se vyvinul dříve než u nás.

 

Nejmenší známá planeta ve Sluneční soustavě se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Pyšní se průměrem 952 kilometrů a má téměř kulovitý tvar s mírným polárním zploštěním. Při pohledu ze Země není ničím zajímavá, když k ní ale v roce 2015 dorazila sonda Dawn, ukázalo se, že první dojem nemusí být vždy ten správný.

 

Přístroj ve 20 milionů let starém kráteru s názvem Occator zachytil neobvykle jasné skvrny, jež vědci definovali jako uhličitan sodný. Tento druh soli se však na naší oběžnici vyskytuje pouze kolem hydrotermálních průduchů na oceánském dně, v místech, odkud z trhlin v uniká do vody teplo, a není důvod, proč by to na tomto tělesu mělo být jinak. To znamená jediné. Ceres pod svým povrchem skrývá slaný oceán.

 

Analýza nasbíraných dat dále potvrdila, že voda tvoří 17 % až 27 % hmotnosti tělesa a ložiska soli jsou stará jen pár milionů let. To naznačuje, že jakákoli geologická aktivita může stále probíhat.

 

Navíc se zdá, že díky své velikosti Ceres částečně unikla tzv. Pozdnímu velkému bombardování, době před přibližně 4,1 až 3,8 miliardami let, během níž byla oblast vnitřních planet zasažena řadou asteroidů, díky nimž vznikl například náš Měsíc.

 

Tento fakt přivedl astrobiologa Joopa Houtkoopera z německé University v Giessen k myšlence, že oceán by mohl skrývat život z počátku historie Sluneční soustavy.

 

Vědec šel ve své hypotéze ještě dál. „Existují důkazy, že naše domovina byla letícími objekty několikrát zasažena, což mohlo zastavit vývoj organismů. Pokud ale Ceres zůstala relativně nezraněná, mohly se nové zárodky života na Zemi dostat z jejích úlomků,” spekuluje.

 

Zdroj:  Dotyk, Planetka Ceres je viditelná ze Země a vědci předpokládají, že se na ní vyvinul život dříve než na Zemi

 

Moje poznámka

 

Je zajímavé, jak velkou roli v přírodě hraje jednoduchá chemická látka složená ze dvou elementárních atomů. Mají ji v sobě všichni živočichové a rostliny. Všechna moře a oceány jsou touto látkou prosyceny.

 

Cituji z Wikipedie:

 

„Chlorid sodný (NaCl) je chemická sloučenina běžně známá pod označeními kuchyňská sůl, jedlá sůl nebo ještě častěji jen jako sůl. V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu, známého též pod názvem sůl kamenná. Jedná se o velmi důležitou sloučeninu potřebnou pro životní funkce většiny organismů.“


komentářů: 2         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
2
Lucifer * 30.08.2024, 19:39:43
Zajímavé. To mě nenapadlo. Odkud ti mimozemšťané pocházeli. Faktem je, že dva astronauty z Mezinárodní kosmické na oběžné dráze Země můžeme dostat na Zemi až někdy v první části příštího roku. To naznačuje, že na víc už nemáme.

Jak jste řekl: v nejbližších minimálně desetiletích se budeme zabývat tím, abychom udrželi život na Zemi.

Nejsem fantasta, ačkoli jsem na této platformě vyrůstal. Už jsem o tom tady psal. Stal se ze mně realista. Převážně díky mé práci ve vědeckém ústavu.

Musel jsem sbírat, zpracovávat a analyzovat fakta, která jsem získal z měření.

Několikrát jsem tady naznačil, že ve vědecké sféře se podvádí. Já jsem však dělal čistou hru. Nikdy jsem se žádného podvodu nedopustil.

A pokud jde o fantazii. Ta mi nechybí. V mých básních a povídkách, které jsem publikoval tady, ji najdete dost.

1 Cerera
Pavel Nedbal (neregistrovaný) * 30.08.2024, 17:23:00
Vy jste také fantasta, proto si dovoluji rovněž pustit múzy na špacír.
Nevím, zda jsme z Ceresu/Cerery, ale mám tušení, že tam kdysi byla návštěva, takový "piknik u cesty". Jistě jste si prohlédl na fotografiích tvář planetky, a já k tomu pravím: byla tam těžební činnost (voda, deuterium, bór, ?) a ona hora je výsypka z dolování a bílá skvrna je odpadní materiál odparu ze solí, které nebyly zapotřebí. Ideální místo - slabá, ale dostatečná gravitace, neporušený povrch,kterému se vyhnulo masivní bombardování, tenká, ale stabilní kůra na povrchu. Snadnost odletu. Kdy to bylo přesně nevíme, ale asi jsme v současné podobě ještě nebyli. Nepochybně si našich předků všimli, ale asi nepřistávali - nanejvýš nevratné sondy, Země je jinak plná "biologického znečištění" a je riziková. A pak je u nás hodně silná gravitace. Ale kdybycho se tam vypravili na povrch, třeba i nepilotovaným roverem, mohli bychm narazit na artefakty, opotřebované stroje, roury a kdoví co ještě. Třeba i časová schránka.

«     1     »