Obří víry v oceánech fungují jako černé díry ve vesmíru

rubrika: Populárně naučný koutek


V předchozích dvou pojednáních jsem předložil dvě nové teorie o černých dírách. Viz Největší kdy pozorované výtrysky černých děr jsou dlouhé jako 140 Mléčných drah a Radiační paradox Stephena Hawkinga by mohl být konečně vyřešen – pokud černé díry nejsou tím, čím se zdají být. Tentokrát to bude o něčem jiném, ale ne tak úplně. Na portálu Dotyk.cz jsem na přelomu června a července objevil článek, v němž se praví, že obří oceánské víry se chovají podobně jako černé díry. Následují poupravené výňatky z onoho článku.

 

Lucifer


V průběhu let vědci pozorovali obrovské oceánské víry, dostatečně silné na to, aby pohltily vše, co jim přijde do cesty. Zní vám to povědomě? Řada odborníků je začala přirovnávat k černým dírám. Největší z oceánských vírů mohou dosahovat průměru až 150 kilometrů. Kromě jiného fungují i jako jakási dopravní linka pro předměty a podmořský život.

 

Jde o to, že ve vírech se zachytí spousta předmětů jako plast nebo ropa, ale také mnoho organismů, tedy plankton. Navíc tyhle víry mohou do sebe absorbovat i teplo a rozpuštěný oxid uhličitý. A právě z tohoto důvodu někteří vědci věří, že by oceánské víry mohly zmírnit některé negativní dopady změny klimatu.

 

Nedaleko jižního cípu Afriky dva výzkumníci George Haller, profesor nelineární dynamiky na ETH Zurich, a Francisco Beron-Vera, profesor oceánografie na University of Miami, objevili skupinu sedmi velkých oceánských vírů, které pojmenovali prstence Agulhas. Tyto víry dokázaly po celý rok přepravovat naprosto stejné množství vodní plochy, což přispělo k potvrzení existence koherentních, vodu přenášejících vírů.

 

A právě objev Hallera a Benon-Vera a nově vytvořené matematické vzorce vedly k objevu dalšího víru typu černé díry. Profesorka z univerzity v Miami, Josefina Olascoaga tuto metodu vyzkoušela a objevila nečekaný vír přímo v Mexickém zálivu.

 

Někteří odborníci se domnívají, že by tyto velké víry v oceánu mohly pomoci v boji proti dopadům oteplování klimatu. Tahle teorie zpočátku vypadala jako bláznivý nápad, ale díky výzkumům Hallera a Beron-Very už mají vědci lepší představu, jak tyto víry skutečně fungují.

 

Podle klimatické zpravodajské agentury Yale Climate Connections právě jedinečná schopnost vírů přenášet teplo, uhlík a energii přes oceán je přesně to, co by pomohlo k regulaci klimatu. Na základě předpokladů by víry v jižním oceánu měly hrát zásadní roli při schopnosti absorbovat teplo a uhlík.

 

Zdroj: Dotyk, Vědci natočili obří smrtící trychtýř, který se objevil v Atlantiku. Funguje jako černé díry ve vesmíru

 

Moje poznámka

 

Něco mi to připomíná. Daňoví poplatníci a spotřebitelé nasypou do státní pokladny spoustu peněz, které v ní zmizí jako v černé díře či oceánském obřím víru. Něco se pak vrátí těm, kteří státní kasu nakrmili. Značná část se však vynoří někde úplně jinde, než by krmiči státní pokladny očekávali, a zmizí v jiných černých dírách, odkud už se nevrátí.


komentářů: 2         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
2
Lucifer * 28.09.2024, 10:07:36
Tvrdí to oceánologové. Že by se mýlili a výsledky jejich výzkumu jsou povrhem? Oceánské trychtýře díky některým jejich vlastnostem přirovnávají k černým dírám. Netvrdí, že je to totéž.

1 to bych nesronával
Pavel Nedbal (neregistrovaný) * 27.09.2024, 22:11:18
Pochybuji, že vír v oceánu je jako trychtýř, do něhož mohou sklouznout lodě - spíš to bude lokalita, ve které je hladina o něco níž, než ve vzdáleném okolí. Černá díra je něco jiného

«     1     »