Tak nám zapršelo

rubrika: Povídání


Tou větou začíná tolik internetových článků! Je v ní skryta úleva, že konečně, ale také ironický povzdech: To se dalo čekat, zase nás to vyplaví. Nebo: No jistě, chtěli jsme k rybníku! Okurky chytnou plíseň a rajčata – škoda mluvit. S podzimním deštěm vezmeme zase na vědomí radiátory či kotel, a my, kteří si to můžeme dovolit, začneme se pomalu choulit do sebe v očekávání jiného „nám“: nám, nám narodil se.

 

Stella


Právě o to „nám“ mi dnes jde. Jak často se někteří řečníci opírají o trojnožku tohoto zájmena! O takový verpánek neobratných, leč vemlouvavých ševců, kteří nás potřebují strhnout s sebou. V průběhu příštího týdne se nám tlaková výše přesune nad Balkán. Teploty se nám zvýší. Dámy a pánové, situace se nám změnila. Ne, že někdo nezvládl organizaci akce – my všichni v tom jedeme tak nějak přece stejně, rozumíme si, že? Vichřice nám pokácela desítky stromů. Spalničky nám zasáhly celý severomoravský kraj. Elektrony se nám přesunou. (A co naděláme.) Nějak nám to nedopadlo.

 

Těsto nám vykynulo, říká řečník demonstrátor, přestože je před kamerou sám. Ale chce nás přitáhnout k tomu zázračnému procesu, který neunikl ani Stephenu Kingovi v jednom z jeho slavných hororů. Kvásek a kynutí – to jsou úžasné věci! A když jednou chleby nestačily vykynout... Těsto si nebude kynout jen pro mě. Pokud jde o kuchyňské tragédie, kdysi se zpívalo: Polívka mi vykypěla, co jsem smutná vytrpěla. Ach, ach, ach, spálila jsem hrách. Tenkrát to ta zlomená kuchařinka vzala na sebe!

 

Nadužívání přivlastňovacího náš je ještě častější a všimněte si, že obvykle zapůsobí komicky. Ty gastronomické seriály také asi někdo režíruje, ale režiséři se nám nebudou starat o nějaký náš jazyk a o nějaký střih! Takže, cituji doslova: Zamícháme kuřátkem (!) a nalijeme tam náš vývar. Nasypeme naši cibuli. Zesklovatíme. Přidáme lžíci našeho másla. Co myslíte, je to naše zesklovatění důsledkem sypání cibule? A máslo? Bez ohledu na jeho momentálně bleskově rostoucí politický potenciál zatím tedy opravdu naše! Nepůjčujme si ho.

 

Já se tady kdekomu posmívám, ale kdybych se víc než na slova soustředila na skutky předváděné v dobročinně vzdělávacích pořadech, bylo by u nás doma lépe. Jenže patřím k těm divákům, kteří rozebírají, jestli pán z obrazovky také používá odstín natural beige, a nahlas přemýšlím, jestli je ženatý, když se tak směje. O čem mluví, nevnímám vůbec. Kdybych věnovala pozornost tomu, jak se peče jablkový extrakoláč, nevytáhla bych v sobotu z trouby horkou rohožku. Jak jsem asi dosáhla toho, že na pohled koláč vypadal přesně jako dvířka krásně fládrované skříně? Naší skříně. Nevím. Koláč se nám prostě nevyvedl.

 

A nevyvedlo se nám ani to přirovnání k verpánku. Verpánek totiž může mít i čtyři nohy. A kromě toho, pleteme si ho se ševcovskou stoličkou. Rozdíl mezi nimi znali tak ještě tak onoho roku, kdy nám zabili Ferdinanda. My už jsme dál, známe zase jiné věci. Chvějeme se, aby nám nespadly akcie, aby volby naší partaje dopadly dobře. (A pro koho vlastně?) Aby hasiči zachránili kočičku uvízlou na stromě a aby celebrita Růžena Jessica Angelina po porodu nepřibrala dvacet deka. Dobře se nám polehává. Ale uniklo nám, že pec nám spadla, a kdopak nám ji postaví? Mladej to neumí.

 

Ten pán, který uvnitř naší televize míchal kuřátkem, skončil sugerování svého receptu výkřikem: Milujte to! To jsem dosud nepochopila, mozková kapacita nám nestačí, zapůsobilo na mě spíš jeho rezolutní zvolání vytrysklé odněkud z nitra rozbolavělé duše a s nepříčetným, temným pohledem k tomu: ROZMIXOVAT!

 

Milujte to! Rozmixujeme!


komentářů: 14         Komentáře (14)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
15
Stella 13.10.2017, 21:08:06
Člověk v rozpacích, z nervozity, potřebuje nějaké berličky. Ta slůvka pomáhají.
Ale u toho my, naše, myslím jde hodně o takové:
Že se mnou souhlasíte? Nenechte mě v tom samotného.

Ten plurál vyjadřující majestát má přece velmi rád V. Klaus senior. Pro formu on vždycky měl smysl.


14 Nám...
Starý kocour (neregistrovaný) 13.10.2017, 14:43:29
Oslovení krále: Vaše veličenstvo...
Král o sobě: Nám se to nelíbí...
Naše vůle je...
O králi: Jejich Veličenstvo...

Nepochází to nakonec odtud? [;>D

Taky mě ta výplňová slůvka zlobí. Nejhorší je, že se občas při tom přistihnu sám...

Lucifer
13
Lucifer * 11.10.2017, 22:22:58
Ptáky mám též velmi rád (a teď v tom nehledejte žádný podtext Mrkající ). S kosy, kavkami či havrany a někdy i s vrabci si občas povídám. Přemýšlím, že si pořídím papouška.

Kromě ptáků všichni dinosauři rázem vyhynuli. Třeba se někomu tam nahoře zdálo, že jsou k ničemu. A tak dal prostor savcům. Ponechal jen ty ptáky, jelikož se domníval, že to je jediný dinosauří druh, který by k něčemu mohl být. A dobře učinil. Úžasný

12
Zuzana (neregistrovaný) 11.10.2017, 21:26:28
https://www.youtube.com/watch?v=vuJoMr5Hn3Q

Tu jsem uz nevidela dlouho...

11
Zuzana (neregistrovaný) 11.10.2017, 20:50:54
Ptacci nas rano prijemne probouzi, vecer nas uspavaji cikady. Nejen me, toto neni alibismus. ;)

K tematu: taky je rec zakuklena, nebo neprima. Toto jsou ale prkotiny ve srovnani s ulisnosti versus rec sprosta. Bud ulisne lichocneni, nebo obycejna sprostota. To se ale taky netyka vsech, jen si na to hodne lidi, navstevujici rodnou visku.
Od navstevnika o upejpani se (dalsi folklorni obycej). "A najedl ses na te velke svatbe? Ne, malo nutile." ;)

10
PP (neregistrovaný) 11.10.2017, 20:16:29
Ptáci jsou bezpochyby potomky posledního společného předka iguanodona a megalosaura.

Já je mám moc rád.

9
PP (neregistrovaný) 11.10.2017, 20:07:04
To se nám libí .;)Lucifer
8
Lucifer * 11.10.2017, 19:21:15
Jsou ptáci dinosauři? (OSEL)

http://jdem.cz/dgq7r6

A ten dinosaurus krákoře běhá po dvoře,
má panenka pláče doma v komoře Mrkající

Lucifer
7
Lucifer * 11.10.2017, 19:15:12
Víte, že kuře včetně zbytku slepičí rodiny a všichni ostatní ptáci jsou jedinou přeživší větví větví dinosaurů? S vyplazeným jazykem

6
Zuzana (neregistrovaný) 11.10.2017, 18:58:49
Horsi s tim kuretem je kdo to tam o krakorejicim ;) kureti namluvil? Ten chlapek ma hlas jako ulisny gynekolog? ;)

Se mnou je to spatny, protoze jsem alergicka na ceske herce, nesnasim zpusob intonace i 'prednesu' a k uzoufani jsou dabovane filmy. Vetsina hercu se chova jakoby delala neco nepatricneho a omlouvala se za to..;) Ne vsichni, Je z toho citit totalitni strach, trema s trestajicim pravitkem nad hlavou, krecovitost...

Mozna to Cesi zijici doma nepocitujou, ale ja mivam z toho koprivku (a nejsem sama, je NAS vic). ;)


Stella
5
Stella 11.10.2017, 18:51:26
3 ...kvočna s kuřaty...
A co je třeba k životu? Z obrození:

https://www.youtube.com/watch?v=KEIVYtJbnqI

Stella
4
Stella 11.10.2017, 18:25:56
Gramatika čaruje. Trpný rod neprozradí, kdo za to může.
Nebo: Jak sami vidíte, Jak každý ví... Ono se.
Bylo hovořeno - brr. Křičící

Lucifer
3
Lucifer * 11.10.2017, 18:08:24
A to naše kuře krákoře a běhá nám po dvoře,
má panenka nám pláče u nás v komoře.

http://jdem.cz/dgq7m5

Mrkající

1
Zuzana (neregistrovaný) 11.10.2017, 16:01:38
Jo. Tenkrat to kucharinka vzala na sebe. Tam je jadro kokrspanela.


Taky vyhodne je byt neurcity : Tady se nekdo ma. ;) Doplnte VY sami, ja nerikam ani tak, ani onak..

Jen spitnu, ze Magdalenka Retigova (nekdo spatne 'speluje' ;) bez bazne prohodila :"vraz do toho deset vajec".

«     1     »