Josef Kajetán

rubrika: Povídání


Následující věty jsem našla v dnešním červnovém čísle Novin Prahy 2. Jak to bylo tenkrát – před sto lety?

"Bezpříkladné lehkovážnosti dopouštějí se na Tylově náměstí oni obchodníci s potravinami, kteří zkažené zboží, hlavně ovoce, vystavují před svými krámy napospas chudině. Tuto hnusně páchnoucí, mnohdy až tekutou hmotu, obklopují celé zástupy dětí, ba i dospělých, kteří celistvější partie ovoce vybírají a pojídají přímo na místě."

No, dnes je to jinak. Nedovedu si představit, že by tam dnes prodejce zapomněl byť jen mrkvičku, jeden ks cca 6 Kč. Večer je plácek vymetený do posledního lístečku růže, a v noci je tam pré pro noční život Pražanů, ale spíš turistů z nejbližších několika hotelů a žroutů v KFC.

 

Astra (Tahiti)


Kdo a proč pojmenoval náměstíčko uprostřed Vinohrad v Praze 2 po J. K. Tylovi, to netuším. Ale nějaký důvod pro to někdy asi byl. Třeba se Josef s Kajetánem vracívali kdysi až dopoledne z nočních tahů a na náměstíčku, kde odjakživa bývávaly trhy, si hoši Tylovi kupovali okurky v láku, aby si srovnali zažívání, ony ty noční tahy dávávaly pánům zabrat. Ostatně i dnes je to dost módní. Anebo je tady někde na baráku plaketa "V tomto domě jedenkrát přenocoval v roce… Josef Kajetán Tyl". Dalo by se to vyhledat, ale jsem líná. My tomu náměstíčku teď říkáme starousedle Tylák, podle vzoru Pavlák, Kadlák, Václavák, Jiřák, Staromák a tak dále. A ty trhy po pádu komančů se tady začaly zase objevovat. Hospodyňky z toho byly paf – a jsou dodnes. Ceny za všechno jsou horentní, doporučuji návštěvy pouze osobám s velmi nízkým tlakem, na Tyláku tlak vyletí do oblak. Netřeba užívat prášky.

 

Zde prodávající venkované se zřejmě domnívají, že Pražáci sežerou všechno, a pod touto hláškou tak vytlačili ceny svých produktů do nebeských výšin. Netuším, zdali na to mají nějaké vyhlášky, kam až můžou vystoupat, ale mají-li, potom si ti vyhlašovatelé můžou svoje ceníky strčit za klobouček. Jahody 120.- třešně 130.- a na maliny jsem se z pudu sebezáchovy raději nekoukla. Obdivně jsem si prohlížela tu voňavou nádheru, třešně byly chrupky velikosti švestky, jahody mohly závodit s mandarinkou. Samozřejmě jsem neodolala a zakoupila si – po půl kile. Alkoholici se taky neohlížejí, co stojí panák vodky. Tak co bych se žinýrovala.

 

Na blízkém Václaváku mezitím začínala probíhat manifestace proti všem hnízdům a zašmeleným dotacím EU – tam šlo o miliardy. Samozřejmě se Tylák a Václavák srovnávat nedají, ale – znáte to, všechno souvisí se vším. Kdyby se nekradlo, i to ovoce by nám chutnalo za levnější peníz víc. A i ty daně, co si všichni prodejci přidávají ze zákona k cenám, by se snížily. Nikdy neporozumím dani z přidané hodnoty. To je zapeklitý oříšek… Co je to třeba přidaná hodnota u chleba, másla, vajec. Kdo do toho co najednou přidal? Já vím, ropa je drahá, pršelo, nebo nepršel o… V každém nákupu dělají daně nejmíň čtvrtinu až třetinu mých výdajů. I vašich, samozřejmě. 

 

Nebudu se rozrušovat. Popošla jsem k malému náměstíčku s vodotryskem, kolem kytičky a lavičky. Na jednu ve stínu lípy jsem usedla, vedle nějaké paní. Ovívala se časopisem a pravila – Pani, je vám taky takový horko? Já na to, že ne. To je hnus, dodala. No – hnus není to správný slovo, to jen příroda slaví léto. Podívejte se na to takhle – v létě je horko a v zimě zima. A já tomu rozumím tak, že když něco nemůžu změnit, tak na to nemyslím. Začalo jí to šrotit v hlavě – chvíli mlčela – a nakonec mi sdělila, že si to doma v chládku přebere. A odešla.

 

Na náměstíčku kolem laviček si rozdělali stánky různí Ukrajinci, Vietnamci, Číňani a další Tatardistáni. To je letošní novinka. Odevšad cítit přepálený tuk a pach zřejmě vzrušujících jídel. Na papírových pytlících jsou fixem popsané delikatesy za kolik co. No to ani náhodou. Záhadné roládky plněné rozemletými cvrčky (možná), všelijak zakroucená těsta posypaná neidentifikovatelnou směsí čehokoliv – nevrmór, říkám si s panem Poem a divím se, že Městská část Prahy 2 tohle povolila. Ráda bych viděla zdravotní průkazy prodávajících.

 

Když jsem se zvedala z lavičky, že popojdu o kus dál, došlo mi teprve, co jsem to provedla. Vím, že v letních nocích tady na Tyláku hřadují bezdomáči. Stromy voní, musí to být bivak dost příjemný. Jenže. Dost nedávno jsem se vrátila z nemocnice, kde jsem si ulovila k chorobě, s níž jsem byla hospitalizovaná, navíc ještě intenzivní spolupráci se zlatým stafylokokem. Kdo to zná, pochopí, co je to za nestvůru. Chytila jsem ji zřetelně z nedostatku nemocniční hygieny. Tato choroba – nebo spíš nákaza – mi zmařila schopnost chodit. Peru se s tím dodnes a to zrovna slavím už roční výročí pětiměsíčního pobytu v nemocnici. Ale proč to píšu. Ty lavičky na Tyláku musí mít na sobě tolik všelijakých neviditelných "hmyzíků". A nejen já jsem to tam vymetla. Lezou po nich i dětičky. Asi jsem poněkud přepjatá, ale co jsem prodělala za bolesti, to nikomu nepřeju. A ten "zlaťáček" má velmi dobré schopnosti – vleze si v těle, kam chce, a tam škodí. Někdy až k smrti. Horor je málo a sci-fi též.

 

Užuž jsem se zvedala, že popojdu k rostlinkám, došlo mi, že jsem z únavy, vedra a z cenových šoků zcela zapomněla být ostražitá. Na lavičkách vroubících náměstíčko přespávají v horkých nocích bezdomáči. Vrátila jsem se dost nedávno z nemocnice, kde mi vyháněli z těla zlatého stafylokoka, kterého jsem si tam pořídila k chorobě, s níž jsem tam původně šla. O tom stafylokoku se říká, že se uloví v prostředí, které nevyniká hygiénou, což v té nemocnici tak bylo. Tomu parchantovi se povedlo mi ochromit nohy, takže jsem půl roku nemohla chodit, což je velká chuťovka, užila jsem si s ním muka bolestí – a já, trdlo, si sednu na bezdomáckou lavičku. No, už jsem se vydrhla a šatstvo je v pračce.

 

Takže se vrátím k tržíčku. Došla jsem k rozmarným záhonkům všech možných sadeb kytiček a zelenin. Moc hezká prohlídka, prodává tam chlapec – zahradníček, každého poučí o způsobu pěstování, zalejvání a tak podobně. Koupila jsem si jednu červenou voskovku, už to doma nemám kam dávat. Bylo to docela hezké dopoledne.

 

 A vypravila jsem se k Tescu, kam jsem původně šla nakoupit.

 


komentářů: 25         Komentáře (25)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

25
xxx (neregistrovaný) 11.06.2018, 15:25:55
Ale jdi! Ber to s rezervou!
Jenom se musí občas pořádně probrat ten opar nad.
Ty jeskyně a jeskyňky.

24
G (neregistrovaný) 11.06.2018, 15:19:50
Zííf,...mlask, ...to už je zas ráno...?
Nene, Kadle, na to je málo komárů a moc velkém hic...
Tágže bude asi Kadlovo velmi pozdní otpoledne...juknem na čerta, co tam píšou,...
A jeje, sprdunk jak vymalovanej...
A to píšu se spoluúčastí české pojišťovny...
Ty woe, event. woice, tak voprášim logáro ze šuplíku, a mam jasno, né?
Prej kchajne ánst. Is chábe ništ ángš. Nur fíle vobaf, jaja, še majnen gróšmuten ništ kvónen frštéén...já vol? A já vol myslel, že jsem se o 94,1% zlepšil ve srozumitelnosti svých poselství. Nikolivěk, bylo to ode mne naivní oselství...
Jdu též do sebe, a jako vzorný burdych zalízám do nory v hlubokém roští, kdež provedu přípravu k letnímu spánku.
Leda, že by mne někdo výslovně odradil...
Marné čekání budiž mi útěchou...
Tak zas někdy, Mte se

Stella
23
Stella 11.06.2018, 09:56:16
Gé! Žádný strach! Myslím, že dešifrovací tabulka použitelná k čemukoli, co píšeš, ještě nebyla vynalezena, nemluvě o tom, že každá věta by potřebovala klíč svůj, takže otázka zní: Co považovat za chybu? U starého koptského písaře?

Takže ty se bavíš omámeným živočišstvem!
Musí to být dobrá podívaná! A ty zvuky a vůně!
Zde - čas kvetoucích lip, včel nět. Bouřky jesť, povodně na obzoru.

22
G (neregistrovaný) 11.06.2018, 09:19:22
Hrůza hrůzoucí na mne dneska vykoukla, asi můj rekord v přepisech, navíc opakovaná chybka v editu...
Slunce na display, vedro v rozpáleným autě, fofr před benzínkovou frontou, na ještě levný(1,65€), přenos z tamější vidiny, to vše příčinou...
Tak tedy : voliči-vopici
Kde nepatřičné 's", tam patří "a" (můj, již takřka chronický překlep na qwertz kb, je to s na kraji vedle, a mi mizí psané za levým obzorem displeje, píšu instinktivně, poslepu, a takto to vznikne, napsané už po sobě jen málokdy čtu, to bych pak moc doplňoval, a vzniknul by dlouhatánský elaborát, jenž by stejně moc nového nepřinesl...)
Tak si zvykněte, nebo nečtěte, mi egál...
Jó a Bezděk jsem vytvořil origoš slovo v neočeštině a zoologii -> volice = samice od vola Smějící se
Dobrý, ne?
Tak zatim a tužte se

21
G (neregistrovaný) 10.06.2018, 10:51:15
Edit editu - voliče
Né Ty, ale týká se krunéřovitých.
A fčel, mravenců, s další zpité do němoty, havjeti vůkol, e.g. bystroušek, burdichů a i zpravodajem, ty pak lítaj, jak ty Máji, po sínusojďe.
Burdich sotva dojde.
S nic z nich neprojde na tremens, rád je pak pozorují.
Dej něgdy zrní máčený ve víně do kurníku, s za půl hoďky je zkoukni. Kaizr s Lábou s víčkama s gumičkama hadr...
Du papat, tak def papa.

20
G (neregistrovaný) 10.06.2018, 10:40:49
Edit - voliče
https://youtu.be/K8ZkXEO31EI
Papá zítra, mocinky býzy

19
G (neregistrovaný) 10.06.2018, 10:38:10
Morušama z Budhákova.
Milujou je.
Zvlášť když jsou nakvašený, což je zde vcukuletu.
Ale ta voliče po nich.
Chrápou pak dva dny vkuse, ponořený do sebe, inu-budhákov.

Ty už seš zas ftom?
Děti, děti, že si nedáte bacha, se divim, hele, příště to privozujte sukulele, a bude po starosti...
GLM

Stella
18
Stella 09.06.2018, 21:53:49
Skilosi. Čím je to živíš?

Ten teoreticko zdravovědně kuplířský text mě pobavil.
Zatímco my zde - odkázáni na televizi...
Ale v očekávání. Už je zataženo.


17 Dobrý den:
Zuzana (neregistrovaný) 09.06.2018, 17:25:22
Když si jeden vzpomene na nákupni vozíček RVHP ( \'ráno vylezu h.... přivezu\' = astřino dávné vypravěni), tak je dobře. Zejména kdyz třešně jsou k mání i v o hodně nižšich cenách..

Počasí jeden sice změnit (zdánlivě) nemůže, ale bude-li si stězovat na duvody, které počasí negativně ovlivnují, pak jsou stížnosti k věci.
Dokonce bych rekla, ze bez stížnosti to nejde.

Géčkuv jazykový styl povazuju za literární, zábavný, vynalezavý a inteligentní.

16
G (neregistrovaný) 09.06.2018, 17:19:43
[13,14] Neva, dokonce si možná trefila, vbrzku skoliozní Skíloš bude, z toho vječnýho, né žitnýho, tahání mamutů pro jatečný...

Jinak píšu z písku, né u budějic, móře furt otšarkovaný, tu jedenáctou čárku šarků né a né docílit, baterka na půlce, nevím jak dlouho budu akceschopný, snad do setmňení se hladina(mořská) nezmění a hluk příboje nepřehluší mé poslední zvolání- \"né ploutvemi, chci příbor, ty primitive bílej.
Stejně je to razizmus- naposled rafnul u tuniskejch břehů před hodně lety, nějakýho nigerijskýho byznysmena...
Tady máme jen 135 právníků-amatérů(přes vykrádačky) a 134 gynekologů-praktiků (přes zplňomermomocňovačky) a ti mu asi nechutnaj...
A jinak k astřinému přání též, jednim vrzem, drobet...
Ona úpí pod návalem dynousauřího tokání, já zde zas želvím testoteronem. Von takovej želvák Emil, dyž to na něj příde, není k zastavení.
Jénže-tu svou výbavičku má na rozdíl od sapijenů směrem dolů, že paní kňežno, děla babička, a tak když kluše na věc, až se mu od kopítek jiskří, zanechává po sobě v terénu mělkou brázdu. Jež jej retarduje, a tak k štastnému orgasmu ve volném povrchu dochází jen velmi zřídka, když říjná želvice nerazí na přírodní překážku a je nucena zařadit reverz, čehož hbitě milý udýchaný Emilek využije s vleze jí na hřbet( což je cílem i mnohých feminále, pokud je nebolí zrovínka hlavinka).
A tak jim to usnadňuju tím, že je, za hrůzného hadího syčení a vylučování jakéhosi kyselého výměšku zřitě, který by dokázal sežrat podrážky u bot, popadnu a přenesu růčo do chlívku, jen k tomuto určeného, a tam, v rohu, k aktu zdárně dojde...
Ófšem- nikoliv bezhlučně, ale pěkně nadivoko. Emil nejdřív do uvázlé Dany ze stran tluče krunýřem, s freqencí tak 2 až 3 herce(né, bartoška tentokrát chyběl)a hlasitostí sbíječky a pokud je zssunuto, řve u toho Emil jak malé děcko. Ano, jen žraloci a ryby jsou mlčenlivé. Né tak kytovci.

https://youtu.be/v_Orxq32p-Q

15
xxx (neregistrovaný) 09.06.2018, 15:29:35
Chyba na chybě! Sorry! Dusno je nesnesitelné!

14
xxx (neregistrovaný) 09.06.2018, 15:28:27
Dnes třešně zs padesát.
Skolosi, epický to je... Drachmy letí!

13
G (neregistrovaný) 09.06.2018, 15:25:43
[11] Ale jó, klíďopíďo, nadhoď téma exotyky, erotyky nebo jiné rotyky a pak už jen týden čti... S vyplazeným jazykem
Ale nespěš, dem s Elčou prubnout slanou vodu, s harpunou a tesákem v zubech, je jich tu jak máku, a děsně rychle se množej, říkala kolegině od vedle.
A mi chybí do sbírky fotbalová jedenáctka, zde záznam z minulých let, letos zatim ani bjelásek, jen delfíni, a tady delfíni, a tady taky, zas delfíň, a hele, tady jedna kachna. A za ní srstka. Chcete mne?
https://youtu.be/xFzT3uf4p2g
Tak pá, na tahity máte klídek, tu maj pré. Prej. JPP.
GE pokud to přežijem...

12
Tahiti (neregistrovaný) 09.06.2018, 14:23:53
K jedničce

Ty třešně za pětikilo, Stelo, byly ze Španělska. To víš, tam sladký třešně zrály dřív, ale doprava jim přidala na hodnotě a počasí se letos nějak střetlo, rozmařilo, zvenclo. Ptáci budou rozhodně hnízdit třikrát místo dvakrát.Zrovna se k druhému početí chystají kosové a holubi, mám to před okny jako v holubníku. Houkání až hučení, cvrdlikání a pištění. Tyhlety druhé dětičky vyvedou tak cca v polovině července a pak na to hupsnou potřetí. A my přijdeme na buben, abychom pak v zimě uživili sýkory. Ahoj

11
Tahiti Gregoriades (neregistrovaný) 09.06.2018, 14:11:36
Helou, Gabčíne. Koukám, že ses nechal inspirovat. Rozhodně by nás tady zajímalo, jak to asi probíhá tam v té tvojí dálavě. Už jsi to sice dost popsal, ale přece jen - jsou tam jistě pro nás exotické příhody - nějaký trh na Tyláku moc exotiky neposkytuje. A k tomu ještě jedna prosba - mohl bys to napsat hezky česky? Ta tvoje hatmatilka je sice zajímavá, ale leckdy náročná na bednu.Předem posílám díky! S vyplazeným jazykem

«     1    2   »