Mrož – Neurvalý spolustolovník

rubrika: Pel-mel


Už jste někdy stolovali s mrožem? Ne? Chyba! O mnoho jste přišli. Mrož však není jenom velmi poťouchlý spolustolovník s jistými sadistickými sklony, ale též velmi šikovný milovník, jelikož je vybaven tak důkladným a téměř nezničitelným nástrojem, že nějaká viagra mu může být i v těch nejhorších kondičních stavech naprosto ukradená. Sexuální hrátky mrožů jdou až tak daleko, že i markýz de Sade by se se svými orgiemi mohl jít nechat vycpat do nejbližšího muzea. A navíc, mroži nejsou žádní leváci, ale opravdoví praváci, umí měnit barvy asi jako naši politici (pláž plná slunících se mrožů vypadá jako náš parlament) a dlouho před lidmi objevili vakuum. Kdyby mrože potkal aristokratický jezevec, což naštěstí nehrozí, nesjpíš by se do své nory definitivně a navždy uklidil.

 

Lucifer


Mroži jsou skoro tak širocí, jak dlouzí; nemají viditelné uši a plouží se po mořském břehu. Také mění barvu, když se zahřejí – z našedlé na růžovou až skořicově hnědou. Pláž plná slunících se mrožů vypadá jako náklad zkroucených klobás.

 

Mroži nezřízeně milují mořské plody. Mají rádi srdcovky a všechny mlže, kraby, krevety, mořské plže a chobotnice; dokáží zhltnout 6000 mlžů na posezení. Tito měkkýši se často zavrtávají do dna, takže se k nim mrož nejdřív musí dostat. Přitom odhrabává usazeniny ploutví, a téměř vždycky k tomu používá pravou. Mezi mroži nejsou žádní leváci. Dlouho panovalo přesvědčení, že všechna zvířata vládnou oběma končetinami stejně, ale nedávné výzkumy prokázaly, že tomu tak není. Vedle mrožů také kytovci, hrabaví a ropuchy dávají přednost pravé, zatímco ostatní obojživelníci a ještěři raději používají levou.

 

Další způsob, jak mroži získávají potravu, je, že pysky a jazykem vytvoří efekt vysokotlakého sacího potrubí, rozvíří dno, a tak odhalí kořist. Přitom se všude vznáší hustý oblak písku a kamení, takže místo aby kořist hledali malými očky, raději pročesávají dno dlouhým knírem. Ten tvoří více než 400 neuvěřitelně citlivých vousků, známých jako vibrisy, což je z latinského názvu pro chvění. Mrož při hledání potravy může pohybovat každým z těchto vousků nezávisle na sobě.

 

Mroži kromě foukání dokáží také sát. Když najdou mlže, pevně jej uchopí mezi pysky, utvoří kolem něj vakuum a jazykem, který použijí jako píst, z lastur vysají měkkou tkáň. Jejich oblíbený trik je zdola vysát racka z hladiny nebo vycucnout nozdrami mozek tuleního mláděte, což často dělají i Inuité v Grónsku, když chtějí udělat dojem na turisty. Mroži mají třikrát větší sací sílu než leckterý vysavač, čímž se vysvětluje, proč mají žaludek plný drobných oblázků.

 

Středověcí obchodníci často vydávali mroží kly za rohy jednorožce. Tyto kly jsou vlastně špičáky, které neustále dorůstají; u statného samce mohou být až metr dlouhé. Kromě toho, že si jimi mroži pomáhají, když vyšplhají na ledové kry, jsou v podstatě jen na ozdobu. Pravidla mrožího společenství jsou jednoduchá: čím větší samec, tím impozantnější kly a tím víc samic.

 

Páření mrožů připomíná nevázané orgie. Samice se provokativně povalují po ledu a při tom je z vody okukuje skupina dominantních samců, kteří vyskakují nad hladinu, troubí, mlaskají, řvou, skřípou a občas jeden druhému vyrvou kus svaloviny nebo kůže. Na rozdíl od lidských skupinových orgií, samice se nakonec spáří jen s jedním samcem. Vlastní styk mrožů se odehrává pod vodou a je na něj úchvatná podívaná. Samcův penis obsahuje kost dlouhou skoro stejně jako jeho kly, jež je zárukou proti selhání i v těch nejchladnějších arktických mořích.

 

Lewise Carrolla v roce 1871 inspiroval k básni Mrož a tesař vycpaný exemplář z muzea v Sunderlandu, ze kterého už zbývá jen hlava. Tato báseň zas inspirovala Johna Lennona k napsání kultovní písně uživatelů LSD I Am the Walrus z alba The Beatles Magical Mystery Tour.

 

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

 


komentářů: 27         Komentáře (27)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
29 Tož tak

Lucifer
27
Lucifer * 25.01.2014, 00:41:24
Jo, mefi, vzpomínky jsou jistě velmi hezké, ale cesta vede dopředu...

http://www.youtube.com/watch?v=ctALDnH1W04

Nevinný

26 Šépěje Tvé se neustále vrací
mefi (neregistrovaný) 24.01.2014, 23:06:01

Aneta Langerová - Vzpomínka

http://www.youtube.com/watch?v=AmoXq5Brvvc&list=PLdd5HY7q8OUCasRRdnp9vyw6wPU8kRb2E&feature=share&index=34

Zamilovaný

25 Aneta Langerová - Denim Blue
mefi (neregistrovaný) 24.01.2014, 22:54:56

Aneta Langerová - Denim Blue (Michal Horáček - Tribute 2012)

http://youtu.be/GJRP-Cr2EWo

Usmívající se

24 Komu vyschlo všechno sherry
mefi (neregistrovaný) 24.01.2014, 22:40:23

Zuzana Navarová - Pokojný a jasný

http://www.youtube.com/watch?v=-Es9bXhe2VE&list=RDxknbzDxSJNg&feature=share&index=12

Mrkající

Stella
23
Stella 24.01.2014, 21:51:04
Jen poznámku k Anně, ad 9. S tou dohledatelností a nedohledatelností souhlasím. Leckdo by se divil, co i PC analfabet jako já dokáže zjistit. Když mu na tom skutečně záleží... Mrkající Usmívající se

A přece jen ještě, k 10. Lucifere, změna režimu už zde doporučena byla, tak byste klidně mohl napsat, co váš kolega soudí o té koincidenci (nebo jak se to správně nazývá.) Přiznám se ale, že podobné neuvěřitelnosti si nechávám pro sebe. Dějí se!

Lucifer
22
Lucifer * 24.01.2014, 21:24:12
Přesně tak, Starý Kocoure. Na tyhle jevy zde z nejrůznějších úhlů upozorňuji již od počátků NČ. Nedávno jsem byl obviněn, že když tohle dělám, tak jsem bezpochyby patologický vymezovač, něco jako úchyl se sklonem kupříkladu k „alergii hraničí s etnickým nacionalismem“ atakdále. Někdy mám dojem, že tihle kádrováci jsou ještě nebezpečnější než konzumenti či tvůrci těch sraček. Úžasný

21 Mediální masáže
St. Kocour (neregistrovaný) 24.01.2014, 21:08:57
Použít vždy mozku. I když otvíráte dveře od bytu, protože někdo zazvonil. Na \"nepřemýšlení\" oběti je založena valná část podvodů - a celá politika. Použity vlastní mozek a nechovat se podle naučenégho (vnuceného) klišé. Mladý muž, ktwerý zazvoní u bytu a podává vám ruku je z 95% podomní obchodník s něčím. Elektřina, plyn, internet nebo mobilní operátor. (Pochopitelně výhodně, stačí se podepsat. Od pekelných úpisů z pohádek se to tak moc neliší.)
Člověk poctivých úmyslů s podáním ruky nikdy tak nespěchá.
Atd.
Hromadu problémů si člověk způsobí sám -důvěřivostí (...rozměnte mi tu tisícovku, ať vám mohu vrátit přeplatek...) nebo vlastní chamtivostí (...výlety s dárkem....) viz fenomén \"Šmejdi\".
Tihle už zapomněli na maminčina slova, která jim určitě kdysi říkala: \"Zadarmo ti nikdo nic nedá!\"

A v politice? To samé. Není žádná strana, která je schopna zajistit všem lepší život, aniž by se musel o něj každý zasloužit. Zlepšení života - jen na něčí úkor. Většinou je to jejich zlepšení na váš úkor.
Nádherný způsob podvodu byl s tiskárnami peněz, se kterou obcházeli podvodníci před válkou bohaté statkáře na jihu Moravy. Dřevěná krabička, z jedné strany vložíš čistý lístek papíru, z druhé po zatočení kličkou vyjede pravá stokoruna. Jednou, podruhé, potřetí. No nekup to za pouhé dva tisíce,. A byli to vesničtí boháči, kteří na to nalítli, čili lidé asi dost zkušení a mazaní. NIKDO z nich si neuvědomil, že prodávat takový přístroj, pokud by hyl opravdu funkční je naprosto zbytečné. Stačí si ho přece nechat a podle potřeby si stokoruny tisknout sám...
Po odchodu podomního obchodníka si většinou ještě \"kontrolně\" vytiskli jednu stovku - čímž vyčerpali zásobu stokorun v krabičce - ale další den už nic nevylezlo. A obchodník už byl bůhví kde. Čistý zisk 1 500.- Kč za jednu návštěvu - stovku asi tak stála ta krabička s kličkou, čtyři stovky byly schované uvnitř. A mazaní sedláci? Koupili.
Tenhle podvod opravdu za první republiky existoval - i když dnes to vypadá jako báchorka. Jenže - kolik lidí i dneska pojede \"na výlet s obědem a dárkem\" aniž si uvědomí, že to zadarmo nikdo dělat nebude.
Překrásný slogan: \"Dárek zadarmo!\". A nikdo se už nad tím nesmyslem ani nepozastaví. Mrkající

20
Anna Kopecký (neregistrovaný) 24.01.2014, 18:20:12
To bezpochyby.

Lucifer
19
Lucifer * 24.01.2014, 18:18:41
Rozumím, Anno, jenže ty davy zmanipulované konzumní ideologií, která se na ně sype od rána do rána, jsou bezpochyby náchylné nechat se zmanipulovat i tou politickou ideologií. Obě nádoby jsou propojené.

18
Anna Kopecký (neregistrovaný) 24.01.2014, 18:13:52
Jestli davy lidí ujíždí na persilu, ajfounech, omlazovacích kůrách nebo výplaších nejrůznějších obchodních manipulátorů mi může být celkem ukradené, ukradené mi není, když propagandou zmanipulovaný volič volí politiky, jejichž konání/správa věcí veřejných nepěkně utváří prostředí, kde bydlím, pracuju, žiju.

Lucifer
17
Lucifer * 24.01.2014, 17:46:46
Anno, souhlasím, ale přesto bych si dovolil trochu oponovat. Snad to unesete. Mrkající

Reklamou vnucované výrobky můžeme ignorovat, ne však narůstající počet jedinců zblbnutých touto reklamou. Prostředí, v němž žijeme, je bezpochyby vytvářené politikou, která se nás tím pádem "chca nechca" dotýká. Jenže ono je vytvářené i těmi davy reklamou zblblých jedinců. A to nejen na zcela komunální úrovni, ale i na politické úrovni, neboť takto reklamně zmutovaní jedinci jsou také voliči. Co vy na to? Úžasný

15
Anna Kopecký (neregistrovaný) 24.01.2014, 17:36:46
Reklama a politická propaganda využívají stejné nástroje ke zblbnutí lidí. Rozdíl mezi nimi je ale podstatný. Reklamy a reklamou vnucované produkty mohu ignorovat, politiku ne, v prostředí, vytvářeném politikou, žiju, politika se mě vždycky nějak chca nechca dotýká.

14 Starý pan Vejce
Starý kocour (neregistrovaný) 24.01.2014, 16:53:46
Mediální masáže - to je přesně to, co mě ...irituje. (Tedy se nesmí psát hrubě!)
To není jenom balená voda, prostředky proti plešatění, vráskám, akné, bolavým kloubům a bůhví čemu ještě. Když totiž poslechnete všechny reklamní nabídky, stanete se nejen nesmrtelnými ale věčně mladými, neuvěřitelně bohatými a...

V širší souvislosti se tomu říká POLITIKA. Mrkající Nevinný

Lucifer
13
Lucifer * 24.01.2014, 12:41:02
Zdá se, že s mrožem jsem přišel v pravý okamžik. O víkendu mají uhodit mrazy.

http://www.youtube.com/watch?v=943-b_mefME

Úžasný

«     1    2   »