Kyberfobie

rubrika: Pel-mel


Strach je odjakživa nezanedbatelnou přirozenou součástí lidské existence. V dnešní civilizované společnosti se však strachy a úzkosti začínají objevovat v mnohem větší míře a v kombinaci s jinými příznaky patří k nejčastějším medicínským symptomům. Proč tomu tak je, bylo naznačeno již v Kyberstresu. Mnoho věcí ohrožujících naši existenci kontrolujeme pomocí techniky do té míry, že by se nám vlastně mělo dařit lépe než kdy dříve. Jednu věc však už pod kontrolou nemáme: techniku samotnou. Ona kontroluje nás – a to v každém ohledu: ráno už při vstávání, během pracovního dne, ve volném čase a až do usnutí. Naše soukromá sféra je pod neustálým dohledem digitální techniky, stejně jako globální proudy financí, energií, zboží a informací.

 

Lucifer


Mnoho našich strachů vzniká v sociálních vztazích. Při posuzování rizik a vedlejších účinků digitálních informačních technologií je proto nutné vzít v úvahu nejen hardware (např. smartphony), ale i software, tedy „nabídky“ a „služby“, o které vlastně jde. Zvláštní roli tu hrají internetové sociální sítě jako Facebook, protože uspokojují lidskou potřebu pospolitosti nebo alespoň zprostředkovávají iluzi, že to dělají. Na základě četných vědeckých studií se ukazuje, že právě kombinace dvou hardwarových složek – malého přenosného digitálního koncového zařízení a téměř vždy a všude dostupného internetu – se zdokonaleným softwarem pro sociální propojení může za jistých okolností iniciovat sociální fobie.

 

Mohli bychom se domnívat, že právě internetové sociální sítě usnadňují nesmělým lidem vytvářet si mosty k ostatním, protože sociální kontakt se tu neuskutečňuje se stejnou intenzitou jako v reálné pospolitosti. Jenže v mnohých případech je to zcela kontraproduktivní. Facebook sociální fobie posiluje, zejména u lidí, kteří jimi trpí obzvlášť silně. U těchto osob se kupříkladu zjistilo, že když došlo k jejich reálnému kontaktu s neznámou osobou až poté, co k němu došlo virtuálně na Facebooku, jejich návaly úzkosti a rozčílení byly výraznější.

 

Již v roce 2010 vyšla metaanalýza ke studiím z let 1998 až 2008, jež se zabývala všeobecným působením digitálních informačních technologií na to, jak se lidi cítí. Ukázala, že používání digitálních médií a internetu je doprovázeno zhoršením subjektivní pohody a zřejmou depresivností. Jiná studie potvrzuje, že internetové sociální sítě fungují jako „dvousečný meč“. U celkem 515 uživatelů Facebooku ve věku vysokoškolských studentů se především ukázalo, že empatické sociální vztahy zvyšují subjektivní pohodu, a to u lidí s neurotickými i extrovertními osobnostními vlastnostmi. Při častějším používání však Facebook vede jak u neuroticky, tak u extrovertně založených lidí k náhradě reálných vztahů virtuálními „přáteli“, což subjektivní pohodu dotyčných osob nezlepšuje, ale naopak zhoršuje.

 

Digitální informační technologie mohou zesilovat různé formy lidských fobií, jak se dá dobře ukázat na jednom z druhů úzkosti z odloučení, který ještě před několika lety neexistoval, nicméně dnes hraje důležitou roli v životě mnoha lidí: úzkost z odloučení od svého smartphonu. Tento strach, že nebudu mít k dispozici svůj mobilní telefon, popsal již v roce 2008 britský výzkumník Steward Fox-Mills a bylo pro něj zavedeno i nové slovo: nomofobie (nomophobia – no-mobile-phone phobia). Z průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 2 163 Britů, vyplynulo, že 53 procent z nich pociťuje úzkost, když jim dochází baterie nebo kredit na SIM kartě, když se přeruší spojení nebo když ztratí mobil. Jiná studie z roku 2014 ukázala, že takové úzkosti vzrostly především ve Spojených státech: kupříkladu dvě třetiny uživatelů spí se smartphonem, pětina by vyšla z domu raději bez bot než bez smartphonu a více než polovina ho prostě nemůže vypnout (nepřenese přes srdce „odloučení“).

 

Další takto iniciovaná fobie se označuje akronymem FoMO (z anglického Fear of Missing Out), což znamená strach, že něco promeškáme. Tento fenomén není nijak nový, protože lidé vždycky mívali občas pocit, že „nejsou při tom“ nebo že něco „prošvihnou“. Od té doby, co existují internetové sociální sítě, na nichž miliony lidí neustále něco dělají a informují o tom, této úzkosti enormně přibývá. Fakt, že strach z promeškání vstoupil do našich životů na plný úvazek, se projevuje mimo jiné tím, že ho využívá reklama. Kampaň výrobce vodky Smirnoff Be There, zahájená v roce 2009, s večírky v opuštěných tunelech metra, o kterých se potom tisícinásobně referuje v médiích, cíleně míří na nutkání v žádném případě nepromeškat něco báječného. Stejně tak reklamní kampaň pivovarnického koncernu Heineken Sunrise belongs to moderate drinkers (spuštěná v roce 2011), která propaguje odpovědné, uměřené pití pomocí strachu z promeškání (místo aby argumentovala třeba zdravotními důsledky nadměrného pití). (Pozn.: Kdo chvíli stál, už stojí opodál).

 

Strach z promeškání je zcela reálný. Fomotikové (nové označení pro osoby trpící FoMO, analogicky k „neurotikům“) se neustále bojí, že udělají nějaké špatné životní rozhodnutí, a samým hloubáním nad tím, co měli udělat, promeškají ty nejlepší zkušenosti. K charakteristickým příznakům patří trvalý vnitřní neklid, přebíhání od jedné události ke druhé, neustálé pohledy na hodiny a obava, že by mohli někde jinde něco promeškat, a také ztráta schopnosti jen tak si užívat.

 

Lidé se sociální fobií se stahují do ústraní, nekontaktují jiné lidi, protože se bojí odmítnutí nebo ztrapnění. A poněvadž se kvůli svým obavám vyhýbají kontaktům, mají čím dál tím méně příležitostí k tréninku v sociální oblasti a k nacházení nových přátel. Čím osamělejší tito lidé jsou, tím více jejich sociální dovednosti zakrňují a tím spíš jim hrozí ještě větší osamělost. Důsledkem často bývá rostoucí úzkost, klesající sebehodnocení a sílící deprese.

 

Tady pomůže jen empatie! Kdo se umí vcítit do jiných lidí, pro toho není druhý člověk ani zdrojem nejistoty, ani ohrožením. Pro empatického člověka je snadné věnovat se ostatním, protože s nimi sdílí množství zážitků, jsou mu důvěrně známí a rozumí jim. Když mladý člověk nemá možnost používat nohy, nenaučí se chodit. A když s ním nikdo nemluví, nenaučí se sám mluvit. Nejinak je tomu s empatií: musíme se naučit, co o nitru člověka vypovídá jeho mimika a gesta, abychom se do něho vcítili a viděli svět jeho očima. K tomu musíme udržovat přímé (ne jenom virtuální) kontakty s jinými lidmi.

 

Pomocí internetových sociálních sítí můžeme jako dospělí udržovat a spravovat své kontakty, reálnému sociálnímu chování se však tímto způsobem nenaučíme. Kdo komunikuje pomocí monitoru a klávesnice, ten se nenaučí, jak se z mimiky, gest nebo melodie řeči vyčtou sdělované afekty, nenaučí se do nich přímo vcítit. Zkrátka, nenaučí se empatickému příklonu. Používání obrazovkových médií v dětství a mládí má výrazně negativní souvislost s empatickým vztahem k rodičům a přátelům.

 

Dávka dělá jed. Při rozumném používání nám digitální informační technologie mohou velmi usnadnit život, a v extrémním případě dokonce zabránit chorobě nebo i smrti. To však ještě nedovoluje učinit závěr, že digitální informační technologie mají na náš život zásadně pozitivní vliv. Naopak: pokud dávku tohoto „léku“ přeženeme, pozitivum se přemění v negativum. Každý člověk má tu rizikovou dávku jinou. Záleží na věku, vzdělání, rodinného zázemí atd. Dospělý muž při smyslech se může oholit i obyčejnou žiletkou. Dejte však tento bezpochyby užitečný nástroj do rukou batoleti a tragického konce na úrovni hororu od Alfreda Hitchcocka se dočkáte.

 

Zdroj: Manfred Spitzer, Kybernemoc! – Jak nám digitalizovaný život ničí zdraví


komentářů: 11         



Komentáře (Array)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
11
Lucifer * 07.02.2017, 01:18:27
Historky z historie Divadla Sklep vypráví Václav Marhoul:

https://www.youtube.com/watch?v=r3TCE8mT0HE

Stella
10
Stella 06.02.2017, 21:40:49
Dodatečně čtu a musím říci, že je to krásně napsaný článek!
Komentář Světlonošův - ty úplně fundamentální věci vznikly na koleně, to je pravda. Má PC schopnost asociací? Tvůrčího nápadu? Intuice? V jejich absenci je asi problém toho "žonglování".

Já bych zrušila možnost připojení v běžných dopravních prostředcích apod.. V době mobilů!
Vždyť je to mor! Médium demokratické, ale s důsledky asociálními.
St. Kocour: chceme být klamáni.

Lucifer
9
Lucifer * 05.02.2017, 22:14:47
Skřítek je fantastický, skvělý, běžnému publiku ovšem nestravitelný, jak naznačují některé komentáře zde:

http://www.csfd.cz/film/154052-skritek/prehled/#

Já jsem se bavil nadoraz. Herecké obsazení i s výkony perfektní. Eva Holubová nemá chybu stejně jako Bolek Polívka či Ivana Chýlková nebo Tomáš Hanák. Poslední dva jsem v převleku zprvu neidentifikoval. Chýlkovou jsem vlastně identifikoval, až když jsem si přečetl obsazení. Její manžel Kraus tam též nechybí, stejně jako třeba Čtvrtníček. Hanák jako třídní profesor a matikář působil neobyčejně věrohodně Mrkající Tomáš Vorel mladší sekundoval docela úspěšně atd.

Tady jsou v jednom představení divadla Sklep tři herci ze Skřítka:

https://www.youtube.com/watch?v=5Teq-TrOKKo

Úžasný

8 Groteska
Starý kocour (neregistrovaný) 05.02.2017, 21:42:07
Nějak se mi nechtělo smát. Tyhle situace jsou až na malé výjimky vlastně běžné. I bez skřítka.

Ale film je to moc dobrý. Odněkud si ho stáhnu...
Proč není v kinech? Protože běžné publikum už takové filmy, které vyprávějí i nich samých raději nechce vidět.

Jak se nespisovně říká "Na tohle nemají koule!" Nerozhodný

Lucifer
7
Lucifer * 05.02.2017, 01:32:34
Skřítek

https://www.youtube.com/watch?v=GQM8AfsQ91w

Úžasný

mefi
6 @SK
mefi 04.02.2017, 13:40:46
.
„Ze všeho nejdříve musíme pozabíjet
všechny advokáty s jejich hbitými ja-
zyky,“ Jindřich VI., část II.

Neb už včera bylo pozdě, neboť šimpanzí
kresby byly identifikovány jako výtvor
psychotika (Jared Diamond: Třetí šimpanz, Paseka, Praha 2004).
.
S vyplazeným jazykem

5 Mimo mísu -
Starý kocour (neregistrovaný) 04.02.2017, 09:45:02
- ale jen trochu. Problémy, které nastanou, když se do aplikací techniky začnou mícha právníci - a zákonodárci. Pak i tam skončí svět rozumu a nastane svět zákonů. Ne přirozeného práva.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-neorodina-roku-2017-0sd-/p_spolecnost.aspx?c=A170202_215606_p_spolecnost_wag

4 Lucifere - přesně!
s (neregistrovaný) 03.02.2017, 21:01:08
Když jsem viděl poprvé internet (ve Slušovicích, u Čuby) a na zelenou obrazovku se důstojně načetl plavební řád nějakého lodního přívozu v Norsku včetně momentální polohu lodi, zajásal jsem. Pochopitelně vše "pure text".

Když jsem pak po několika letech hledal normy a popisy digitálních signálů, bylo to jako hledat malý lístek s nákupem v obrovské hromadě barevných prospektů. Tenkrát ještě byly vyhledávače v počátcích - ale reklamy už opanovaly kyberprostor. Nehledě na nyní nepředstavitelně pomalé a drahé vytáčené spojení.

Dneska tohle jistí poměrně kvalitní vyhledávače a rychlost. Ovšem zase vyhledávače nemusí být neutrální - ani obchodně a tím méně politicky.
Křičící


Lucifer
3 II
Lucifer * 03.02.2017, 16:00:21
Proč? Ve své práci používám internet dost intenzivně. Nejen že komunikuji s kolegy po celém světě, ale navštěvuji též odborné časopisy a weby se zdroji mé práci užitečných dat. Kupříkladu Atomic Spectra Database:

https://www.nist.gov/pml/atomic-spectra-database

A to vše pod neustálými útoky všemožného druhu (včetně reklam, počítačových virů…) z bulvárních bažin…

Cesta do pekel bývá často dlážděna dobrými úmysly. Připomíná mi to Non-Stop

http://www.neviditelnycert.cz/blog/povidani/860-non-stop.html

Lucifer
2 I
Lucifer * 03.02.2017, 15:59:16
Souhlasím se Starým kocourem a s téměř veškerými závěry Manfreda Spitzera. Ne že bych občas nesouhlasil, ale některé závěry jsou příliš zobecněné. Důvod je však zřejmě v tom, že Spitzer se soustředí na běžného uživatele digitálních informačních technologií. Vliv DIT na počítačové odborníky, vědce, technology apod. bude zřejmě úplně jiný. A to tak, že jednoznačně kladný.

S počítači jsem se seznámil na vysoké škole a ještě po nástupu do vědecké instituce jsem je považoval za úžasný nástroj k neuvěřitelnému urychlení vědeckotechnické činnosti, modelování experimentů, technologických systémů apod. Po nástupu internetu se objevila velmi efektivní možnost, jak s ostatními odborníky a institucemi okamžitě sdílet vědeckotechnická data, komunikovat atd. Zajímavé ovšem je, že dva základní a dosud nepřekonané pilíře teoretické fyziky: standardní kvantový model a teorie relativity, vznikly v dobách, kdy počítače či internet nebyly k mání. Od té doby se ani díky prudkému nástupu digitálních informačních technologií nic nezměnilo. Pokusy o vybudování teorie všeho na základě superstrun skončily v jakémsi guláši nejrůznějších variant. A možná právě počítače tuhle myšlenku zavedly do bažiny. Místo aby fyzikové a matematikové soustředěněji hloubali nad tím, co vlastně chtějí stvořit, žonglují s nejrůznějšími matematickými konstrukcemi na výkonných počítačích.

V dobách mých začátků v instituci mě ani ve snu nenapadlo, že počítače a potom i internet budou sloužit něčemu jinému než vědeckotechnickým záležitostem. Že se z internetu stane něco jako veřejný bulvár, prošpikovaný nejrůznějšími temnými místy, podvodníky, hackery, institucemi manipulujícími s davy laických uživatelů (skoro jako s dětmi, jimž jsou vkládány do rukou „žiletky“), šílenými závisláky, kteří virtuálně veřejně páchají sebevraždy atd.

Nechci říci, že by tato technologie měla zůstat pouze v rukou odborníků. Pro běžného člověka je jistě dobrým přínosem, že existuje nějaké médium, v němž si může přečíst zprávy z celého světa, tu a tam se třeba poučit na populárně naučných webech, kontaktovat své přátele po celém světě, a to okamžitě, atp. Obě sféry se však neměly takto skloubit dohromady a veřejná by měla být nějakým rozumným způsobem ošetřena. Vědeckotechnická síť měla být kompletně a neprostupně oddělena od sítě veřejné. Nejen softwarově, ale i zcela nekompatibilním hardwarem.

1 O nahrážkách
Starý kocour (neregistrovaný) 03.02.2017, 10:50:29
Velmi pěkný rozbor. Připadá mi pěkný, protože naprosto konvenuje s mým pozorováním.

Styk přes technický prostředek (a třeba i obrazový) má svá specifika. Jednak velmi usnadňuje podvádění, předstírání, informační kanál je užší, i při videohovoru nedovolíme kameře snímat to, co se nehodí k naší roli. Jde spíše o herecký výstup než o rozhovor a když předstírající vidí, že se jeho divák zabývá něčím, co rád utajil, z nějakého důvodu hovor utne. U písemného (a fotografického) styku např. na Facebooku to jde ještě snadněji. Padesátiletý obtloustlý a proplešlý pán se může klidně vydávat za dvacetiletého sportovce a až filmového sympaťáka. A ne že se to nedělá moc často. Dělá.

Když se mi náhodně podařilo setkat se s některými "štamgasty" mého blogu, nebyl jsem kupodivu ani zklamán. Vypadali +/- tak, jak jsem si je představoval - ale většinou lépe. Jak jsem jim připadal já nevím, neptal jsem se, ale vzhledem k tomu, že štamgasty zůstali asi rovněž neutrpěli příliš velký šok. Jenže osobní blog není až tak osobní - je to spíše "stolní společnost", jak říkám "hospůdka" nebo "útulna".
U elektronického setkávání dvou lidí to asi bude vypadat jinak.

Další problém elektronické komunikace je jakási šílená soutěživost. Být "oblíbený a světoznámý", mít nejlepší fotky, vypadat co nejvíc sexy nebo zajímavě. Tak vznikají "YouTuberské" idiotiny se zapálenou pyrotechnikou zastrčenou v zadku. Ne, že by si puberťáci nedopřávali podobné hlouposti i bez elektroniky, ale jejich dopad je omezen jen na ty, kteří se jich fyzicky účastní. A i tak si top většinou natáčejí na mobil.

Poslední dobou jsou to třeba "sebevraždy v přímém přenosu" pomocí i-phonů. Volají tím o pomoc, je to slyšet široko daleko, ale málokdo reaguje. Právě pro nereálnost nebo předpokládanou nereálnost děje na druhém konci spojení.

Předpoklad předstírání. Proto sociální sítě tak rádi používají politici.

«     1     »