Jak bude svět vypadat za padesát let? IV – Patnáct minut slávy

rubrika: Pel-mel


A je tady zase čertí prodloužený víkend, kdy sobota začíná už v pátek. Před pár dny jsem hnán jakýmsi náhlým popudem zamířil ke knihovně odložených knížek a bez jakéhokoli váhání uchopil knížku Akta Budoucnosti… od Richarda Watsona. S její pomocí jsem zde již sesumíroval tři příspěvky či pojednání. Poslední se jmenuje Jak bude svět vypadat za padesát let? III – Sám doma. V perexu najdete odkaz na předchozí čili druhý a v jeho perexu na ten první. Dnešní víkendovou oddechovku jsem vybral z kapitoly Média a zábava: Udělejte si to po svém, a to z části, která se jmenuje Patnáct minut slávy. Zdrojový text jsem upravil jen lehce a doplnil krátkou poznámkou.

 

Lucifer


Pokud je cena za vytvoření a distribuci digitálního mediálního obsahu dnes téměř nulová, v budoucnu to bude ještě méně. To znamená, že kdokoli s nějakým nápadem (a doufejme, že se základní znalostí pravopisu) se může stát expertem na jakékoli téma, které je mu blízké. Přesně to se už nyní děje. (Poznámka: Zdroj vyšel v roce 2009.) Většina obsahu nových médií se obrací k publiku tvořenému jedním člověkem – autorem. Například 99 % blogosféry sestává z negramotných užvaněných výkřiků rádoby Paris Hiltonových. Stejně tak je většina obsahu sociálních sítí jako MySpace nebo Facebook tvořena puberťáky, kteří sobě i ostatním dokazují, že žijí. Videoklipy podobné tomu, kde autor ukazuje, jak jíst čokopiškoty, jsou pro někoho zajímavé, většinou jde ale jen o exhibicionismus, který se líbí pouze tvůrci a hrstce voyerů nebo opilých studentů zajímajících se o postmoderní ironii.

 

Stejný příběh se týká i trendu zvanému „life-caching“. Jedná se o efektivní způsob, jak popsat nejisté kleptomany, kteří hromadí věci a nikdy je nevyhodí. Mezi příklady life-cachingu patří webové stránky, na které si můžete nahrát veškeré detaily své každodenní existence – SMS zprávy, e-maily, hlasové zprávy, fotky, videoklipy atd. Říkávalo se tomu výstřižkové album, ale jak se dalo čekat, technologie se změnila. Proč to lidé dělají? Opět se povětšinou zřejmě jedná o výkřik podvědomého rčení „Byl jsem tu“. Avšak možná to není jen tak hloupé, jak to vypadá, když vezmeme v úvahu opravdový strach lidí z věcí, jako je terorismus, nebo z toho, zda budou žít natolik dlouho, aby mohli ukázat fotky z dovolené přátelům osobně.

 

Je v tom zřejmě kus ironie – když se chceme zbavit těchto digitálních souborů, často zjistíme, že to není možné, protože se rozšířily do dalších sítí. Naopak věci, které si chceme zachovat navždy, se ztratí, protože technologie, která umí přečíst tyto soubory, přestane být k dispozici. Existuje digitální život po životě a bude mít v budoucnu virtuální pohřby? Pravděpodobně.

 

Nicméně i pod touto hromadou odpadků se skrývá sváteční diamant. Některé z vedoucích blogů mají pravidelnou čtenářskou veřejnost, která by zahanbila i celostátní deníky, a pokud se zajímáte o specializace, pak jsou internetové diskuse pro vás jako dělané.

 

Již řadu let se diskutuje o způsobu, jak personalizovat obsah médií, a díky internetu se to konečně stává realitou. Když chcete kupříkladu číst pouze o anglickém fotbalu či o arabské politice, můžete. Kdekoli. A nejsou to jen tištěná média nebo internetová diskusní fóra, která toto nabízejí. Jedním z významných trendů v televizi je vytvoření tolika digitálních kanálů, že postupem času si budete moci vybrat kanál na jakékoli téma, které vás napadne, i na taková témata, která by vás nenapadla ani ve snu. Je to dobré? Na první pohled se zdá, že ano. Konec konců, v dřívějším režimu příkazů a zákazů zpětná vazba uživatelů skoro neexistovala. Byla to jednosměrná cesta, na které mělo publikum funkci pouze spotřebitelskou, nikoli kreativní. Avšak z obyčejných jedinců jsou nyní účastníci, kteří mohou přímo a demokraticky přispívat k výběru, analýze a pořadí příběhů.

 

V budoucnu uvidíme čím dál více lidí společně vytvářet a filtrovat obsah, ale neměli bychom se nechat touto myšlenkou unést. Faktem zůstává, že navzdory této technologické a účastnické utopii je většina z nás líná nebo unavená nebo obojí. Když dáme stranou voyeury a exhibicionisty, většina lidí nemá ani čas, ani schopnosti vytvořit něco alespoň trochu čtivého nebo sledovatelného. Poptávka po kvalitním obsahu se bude tudíž v budoucnu zvyšovat, a ne snižovat.

 

Navíc bychom si měli hlídat, aby tento trend nedospěl příliš daleko, jelikož originalita vždycky šla proti jádru všeobecného myšlení. Profesionální média a názory odborníků budou hrát v budoucnu velkou roli a byli bychom opravdu hloupí, kdybychom dovolili, aby byla pozitivní diktatura odborníků nahrazena diktaturou bláznů.

 

Zdroj: Richard Watson: Akta budoucnosti – Historie příštích padesáti let

 

Poznámka: Už v prvním odstavci pod perexem jsem vložil do závorek krátkou poznámku, že knížka vyšla v roce 2009. Máme rok 2017 a diktatura bláznů bují všude kolem, i v těch médiích. Do oka mi padly ještě dvě další zajímavé předpovědi. První se týká automobilů a dopravy obecně, druhá zdravotní péče. V obou případech se jedná o trend, který jsem zaznamenal mnohem dříve, než zdrojová knížka vyšla. Nemám nic proti tomu, aby nám moderní technologie usnadňovaly a chránily život. Avšak snaha směřující k tomu, že se s běžným člověkem začne zacházet jako s retardovaným dítětem, kterého musí na každém kroku hlídat armáda „chůviček“ či „dozorců“, bude mít za následek, že z běžných lidí se skutečně stanou retardované děti. Mnozí se tomuto stavu již notně přiblížili, jak lze vysledovat ze zpráv obvykle uvedených v něčem jako „černá kronika“. Podrobněji se k této záležitosti vyjádřím v některém z dalších příspěvků či v komentářích pod tímto příspěvkem.


komentářů: 22         Komentáře (22)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »


21
Zuzana (neregistrovaný) 23.07.2017, 21:16:57
Katoda muze byt posle prijmeni, v Brne napr. zije basnik polskeho puvodu Zogata, a podobnych prijmeni je hafo, poskych i napr. italskych..Ianora, Sodora a tak. A muze to byt i nick. Dle mne to psal ten Paulszynsky, dfens uvadi, ze Paulszynsky je puvodcem.
Vysvetleni jsem uz odala niz, je to v poradku. Neminila jsem tim zadnou zlou krev ani provokaci. Fakt. :) Cimz jsme to vycerpali? ;)


Lucifer
20
Lucifer * 23.07.2017, 20:32:30
Katoda je ženského rodu. Pokud se takto podepisuje, tak bude nejspíš tranverstita. Ten článek jsem nečetl, jakožto blog D-FENS normálně nečtu. Náhodou jsem ale narazil na článek o těch duševně ochuzených puťkách drandících neřízeným automobilem. Obsah článku mi přišel velmi příhodný, a tak jsem na něj upozornil. Úžasný


18
A (neregistrovaný) 23.07.2017, 20:24:47
Katoda je muz.

17
Zuzana (neregistrovaný) 23.07.2017, 20:23:52
Autorem dopisu byl jisty Petr Paulscynski (nebo tak nejak). Defens ho zverejnil. Bohuzel pro ne, neni jedineho dukazu proti pani Sommerove. A clanek, na ktery tu byl odkaz (defens) se mi taky nejak moc nelibil, budil ve mne elitarsky dojem cloveka, ktery si nechodi pro odsudky daleko. Mam za to, a muzu se mylit, ze divky se chtely chlubit pred kamarady rychlou jizdou a pouzily takove auto, na ktere mely prachy. Ze to byl blby napad je jasne dnes i te divce, co prezila.

Ale dekuji za ten odkaz, znovu jsem si mohla precist, kdo vschno se ucastnil honby na Sommerovou: Zaryty komous Kotrba mne taky neprekvapil. Pekna particka ;) Kotrba se vymlouva na defens, ktery opravdu nemel zverejnovat co si neoveril.. Taky se mi libi 'trvaly mladik' Kotrba, jenz po vzoru vsech macho chytrolinu napada vek Sommerove no a titulovani je pro toho komouse taky typicke. I to, ze vyuzil te prilezitosti k chlubeni se, ze jeho se to primo netyka, pac on bydli ve vile a to ve VLASTNi, povazte. Z neceho takoveho se zadny komous nikdy nevzpamatuje ;)

Nic proti nikomu na tomto blogu, predeslala jsem, ze nemnim delat vlny. Hodilo se mi ale velmi k navratu k te kauze, diky tomu jsem se dovedela, ze by se meli omluvit ti soudruzi jeden vedle druheho. To ale neocekavam..

Lucifer
16
Lucifer * 23.07.2017, 20:06:42
Od autora pod nickem D-FENS na stejnojmenném blogu, který nejspíš založil, považuji dodnes za nejúchvatnější tento příspěvek:

http://dfens-cz.com/become-a-ganxta-yeah/

Úžasný

Lucifer
15
Lucifer * 23.07.2017, 19:49:02
Jenže ten článek napsala nějaká Katoda, ne D-FENS, na jehož článek jsem odkazoval. Takže na dvě věci? S vyplazeným jazykem

14
Zuzana (neregistrovaný) 23.07.2017, 18:39:52
http://dfens-cz.com/otevreny-dopis-pani-olze-sommerove/


Tady je odkaz na defense a xlanek v nem zverejneny. A je am I odkaz na dukaz prohlaseni Sommerova, ktery ale je zrusen, nefunkcni. atp..

13
Zuzana (neregistrovaný) 23.07.2017, 18:34:50
Tedy nesouvisi to primo, nejen to, ze uvadel neco, co nemuze prokazat, ale defensuv clanek mi pripada taky mirne elitisticky. I kdyz mu davam za pravdu pokud jde o silene pocinani divek.

Pocitala jsem s tim, ze si nedavnou debate na to tema pamatujete. Na moji 'sloni' pamet se da spolehnout ;)


11
Zuzana (neregistrovaný) 23.07.2017, 18:21:43
http://www.dotyk.cz/publicistika/dolozte-zdroj-meho-vyroku-nebo-se-omluvte-vyzyva-sommerova-klause-mladsiho.html?tema=internet

Tady jsem se pobavila jeste vic...poslu, doufam, jeste jeden...

10
Zuzana (neregistrovaný) 23.07.2017, 18:01:45
Casem dodam, je to tady, pod clanky z minuleho az predminuleho tydne.
Douvisi to s defemsem tez....

Lucifer
9
Lucifer * 23.07.2017, 17:10:13
[8] Můžeš sem dát odkaz na zdroj, který potvrzuje, co píšeš? A pokud je to pravda, jak souvisí s obsahem článku, na který jsem tady dal odkaz?

8
Zuzana (neregistrovaný) 23.07.2017, 16:37:00
Nechci delata zbytecne vlny, ale mam dotaz:

Uz pan defens nasel vlastni zmizely clanek, jenz mel dokazat urazky panelakovych obyvatel, nebo jen clanek naveky zmizel a nedokazalo se nic? ;)

V pripade, ze se nenasel, pak by i de-fensova 'kampan' v posledni kauze, kterou se ted zabyva, byla na dve veci ;)

«     1    2   »