Doktor jako instalatér

rubrika: Pel-mel


Lékařská krize dosahuje vrcholu. S blížícím se kolapsem nemocnic ztrácí lékaři podporu jak politiků, tak veřejnosti. Všichni se bojíme, až přijde den a nás nebo blízké v nemocnici neošetří. Kdo je na vině? Poctivě třeba říct, že z větší části to lékaři nejsou. Pokud neseděli minulých 20 let ve vládě. "Prosím vládu, aby těmto 3 800 nefachčenkům zaplatilo i letenku do ciziny, kde chtějí "léčit pouze pro penízky" s podmínkou, že by měli do ČR doživotní zákaz vstupu. Ona by se ta investice vrátila." Takhle píší a mluví mnozí z nás. Selský rozum bez emocí ovšem říká, že pravda je jinde.

Tomio Okamura


tomiookamura2.jpgVydírají politici

Lékaři volají po zvýšení platu už léta. Jejich platy ve veřejných nemocnicích jsou tarifní a o jejich výšce nerozhoduje trh, ale politici. Politici to byli, kdo léta byli na nářky lékařů hluší. Hřešili na to, že slušnost a veřejné mínění lékařům nedovolí stávku. Drželi lékaře v šachu. Jednotlivec nezmohl nic a lékaři jako celek si nemohli stávkou ohrozit chod nemocnic.

Vláda měla na řešení čas

Lékaři našli řešení patové situace, nestávkují, ale pohrozili odchodem. A dali vládě mnohaměsíční čas na nápravu ostudného stavu. Vláda v prvé fázi nic nedělala - nikdo nevěřil a dosud nevěří tomu, že lékaři hrozby dotáhnou do konce. S přibývajícím časem se ministr Heger snaží situaci zachraňovat - hraní ministra a premiéra na "tvrďáky" ovšem hrotí situaci do téměř neřešitelného konce. V tuhle chvíli to je tak, že vláda vydírá lékaře a vzkazuje jim: když dáte výpovědi, tak na vaši hlavu padne kolaps zdravotnictví. Za stav zdravotnictví, při vší úctě, nezodpovídají lékaři. Za ten zodpovídá vláda. Ta je z ústavy povinná zajistit všeobecnou lékařskou péči hrazenou z povinného pojištění. Ta vytváří a řídí systém, který by měl tvořit tlak na kvalitní a efektivní zdravotní péči.

Práce za peníze je normální

Za peníze pracuje většina z nás a je to naprosto normální. Výjimkou není ani lékař ani třeba kněz nebo manažer "dobročinného " Člověka v tísni. Každý z nich musí jíst, oblékat se, případně živit rodinu. Na plat má právo každý, kdo pracuje. Dokonce i lékař. Plat za normální pracovní dobu (8 hodin denně 5 dnů v týdnu) se u začínajícího lékaře v současné době pohybuje kolem 15 tisíc čistého. Vychází to asi na 90-95 Kč čistého na hodinu práce. Jde o velmi odpovědnou, specializovanou, psychicky náročnou práci. Další peníze mají lékaři z přesčasů. To je až 150 hodin za měsíc. Tyhle přesčasy jsou nezákonné a ohrožují životy pacientů. Řidič kamionu má ze zákona nařízené přestávky na odpočinek. Logicky, unavený šofér je nebezpečný sobě a taky okolí. A co unavený doktor? Zamyslel se někdo nad tím, co způsobuje občasné přehmaty lékařů? Je to jejich neschopnost nebo nepozornost z vyčerpání?

Nutné jsou systémové úsporné změny

Peníze, o které lékaři žádají, jim bezesporu patří. S navýšením platů doufejme přijdou konečně změny v celém zdravotním systému. Jeho zefektivnění a zeštíhlení, redukce lůžek atp. Změna způsobu financování, aby lékař nebyl motivován utrácet za nadbytečné léky. Kontroly investic. Dnes se často nakupují stejné zdravotnické pomůcky až 4x dráže než jinde (viz kauza endoprotézy) nebo se peníze zbytečně proinvestují jen proto, že je politická protekce (viz miliardy v Motole). Peníze totiž ve zdravotnictví jsou. Jako jinde. Jsme bohatý stát. Krize nekrize. Jen stále narážíme stále na to samé - nebát se a nekrást.

Zdravotnictví "rabují" farmaceutické firmy

Peníze, obzvláště za posledních vlád, se přesouvaly z nemocnic na léky. Přesněji peníze šly ve prospěch farmaceutických firem. Pánové Šnajdr, Julínek a spol. přesuny zamaskovali tak, že část peněz opticky šla do nemocnic, ale byly určeny jen na léky. Tahle strategie navíc vede ke známému faktu, že farmaceuti různými programy uplácejí lékaře, aby více a za víc předepisovali léky. Mnoho lékařů pak na tyhle praktiky přistupuje, protože to je jediná možná cesta přivýdělku. Díky tomu v medicíně prohrává levnější prevence a celostní (somatická) léčba a léčí se masivně chemickými preparáty. Pochopitelně darmo mluvit o miliardách, které se dnes a denně rozkrádaly v rozpočtu zdravotnictví i celého státu. Tady selhávali všichni ministři všech vlád - zleva zprava. Současné odhady hovoří od cca 100 rozkradených nebo zbytečně vyhozených miliardách ročně. Trefně se k tomu vyjádřil komentátor Jan Macháček: "Vláda volá do pohotovosti armádu, aby se tvrdě postavila lékařským požadavkům. Působí to celé trochu směšně či křečovitě, ve světle toho, že tatáž ODS jen tak připustí, že se pražský tunel Blanka prodraží o deset miliard korun (se zvukaři už se nebudu opakovat). Může se nám nelíbit křečovitá estetika a nadsázka celé PR akce, ale důležité je, že lékaři nežádají nové peníze z rozpočtu, ale chtějí zastavit plýtvání v rezortu. Na jedné straně si Nečas a spol. hrají na to, že jsou tvrdší než Reagan a Thatcherová dohromady, na druhé straně nedělají nic s tím, že se krade za bílého dne." Parlament, vláda a ministerstvo zdravotnictví jsou už 20 let pod silným vlivem lobbistů a tak namísto, aby byli dobře placeni lékaři a zdravotní sestry, nakupují se za miliardy nadbytečné drahé léky a předražené přístroje. Lékaři začali odpočítávat čas, kdy se s tím musí něco udělat.

Příklady ze života lékařů jsou děsivé

Víc než ekonomické analýzy udělá vždy konkrétní příklad z praxe. Dovolím si citovat z blogu porodního specialisty Miroslava Gregora "Přivádím na svět nový život, učím na lékařské fakultě budoucí doktory, publikuji v zahraničních časopisech, mám mezinárodní certifikáty na provádění prenatálního ultrazvukového vyšetření, provádím invazivní výkony, které v ČR provádí jen malá skupina lékařů a se svým kolegou dokonce provádíme unikátní operaci, která se jinde v republice nedělá. Je to opravdu tak, že po dvou atestacích po osmi letech praxe je můj tarifní plat 105,- Kč (slovy jednostopět korun) čistého na hodinu. S příplatky a službami cca 50.000,- hrubého za měsíc za 230 hodin, ale čistého to vychází na nějakých 165,- Kč za hodinu. Můj kamarád mi spravuje moji felicii z bazaru za 250,- za hodinu, levněji a kvalitněji jsem to jinde nesehnal. Soused mi udělal ze známosti sádrokartonový strop v dílně za 250,- za hodinu. Oba jako melouch po práci bez zdanění. Žena je na mateřské, splácíme hypotéku, u moře jsme byli jednou a loni jsme přemýšleli, co všechno dětem k vánocům nekoupíme. Kamarádovi zemřela při císařském řezu pacientka. Je to zkušený a slušný člověk, co odvedl tisíce porodů a stovky gynekologických operací. Tentokrát byla závažnost komplikací nad možnosti jeho nejlepších schopností. Než na něj mohla tíha jeho osobní tragedie dolehnout v plné míře, bylo na něj podáno trestní oznámení již druhý den. Císařský řez trvá cca 25 minut, v přepočtu za něj dostanu 40,- korun. Proč stojí výměna zimních pneumatik 10x (slovy desetkrát) víc?"

Krédo na závěr

Za čištění vířivé vany mi instalatér nedávno účtoval 500 korun na hodinu plus náklady na cestu. Platím na zdravotním pojištění tolik, že mám doufám právo přát alespoň poloviční mzdu (před zdaněním) člověku, který mi možná zachrání život. Mám neodbytný pocit, že se to určitě vyplatí.

 

Zdroj: Blog pana Okamury


komentářů: 16         Komentáře (16)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
16
Lucifer 13.02.2011, 22:46:20
Okamura to popsal dost výstižně. Nic víc, ani míň, v tom není.

15
vera (neregistrovaný) 13.02.2011, 22:08:07
Jen jsem myslela na to, jak dlouho už existují tlaky na privatizaci nemocnic, což určitě výnosná zařízení jsou. Způsob protestu lékařů je dost nezvyklý, tož se jen ptám, jestli má mít jen jeden účinek.

Lucifer
14
Lucifer 13.02.2011, 14:23:54
Kdo chce oddělit od státního zdravotnictví vše, co může být výnosné?

13
vera (neregistrovaný) 13.02.2011, 12:48:51
Na tohle téma je reakcí všude mnoho, i přímo na Okamurově blogu, a lidé už jsou asi trochu unaveni. Navíc když z celé kauzy začínají vylézat čertí růžky - jestli nešlo jen o hru, kterak lehce přijít ke státnímu majetku, jak rychle a čistě oddělit od státního zdravotnictví vše co může býti výnosné. Proč se zdržovat nařízením o placení pouhých sta korun za den ve státním zařízení, když v soukromém lze požadovat i tisícikoruny...Těžko odhadnout, zda o takovémto konci mohly odbory vědět...PS Přesto stále nevím proč je to špatné, brát se za právo lidí dostávat důstojnou odměnu za práci?

Lucifer
12 Není to špatná taktika, Mildo
Lucifer 13.02.2011, 00:46:10
Není to vůbec žádná taktika. Je to vržením skutečných karet na konzumně zasviněný stůl.

11 Zde byla zvolena špatná taktika
Mgr.Milda (neregistrovaný) 13.02.2011, 00:02:01
podávat výpověď je právní akt s mnoha důsledky. Odboráři ovšem právě lékaře považují za třídního nepřítele. Jejich ztroskotání bude ČSSD a KSČ jenom těšit.
Zneužili lékaře jako minenhundy. Projdou-li, přijde celá odborářská armáda s požadavky.

10 Mám dotaz.
Ludmila (neregistrovaný) 12.02.2011, 16:32:19
Chtěla bych se zeptat Okamury,jestli by mě povolil publikovat jeho články.Můžete mi napsat jeho email?Děkuji.

Lucifer
9
Lucifer 12.02.2011, 14:06:31
Omluva je přijata ]Mrkající

8
Zuzana (neregistrovaný) 12.02.2011, 14:01:07
"Jak ale resit tuto situaci, pro lekare dost ponizujici a pro pacienty imho i nebezpecnou. Doktori berou spoustu vycerpavajicih prescasu. Vycerpani nutne musi vliv na kvalitu nejen osetreni, ale hlavne rozhodovani - coz si myslim je pro pacienty i doktory riskantni."

Ano, uryvek z meho komentare pod tim clankem jsem si stahla, (otisten vys) muj clanek je z 28.12. 2010 a tykal se tohoto problemu. Je v beznem prosincovem archivu, nepamatovala jsem si datum a do svych dokumentu jsem se nedivala - omlouvam se za zert ohledne presunuti do naucneho koutku. :)

Lucifer
7
Lucifer 12.02.2011, 13:42:34
V archivech se nic nikam nepřesunulo a je to tam stále seřazeno podle data. Jenom některé příspěvky byly umístěny do rubriky, kam patří. Teď je to přehlednější.

http://lucifer.bloguje.cz/875796-krize-v-ceskem-zdravotnictvi.php

6 Pripominka:
Zuzana (neregistrovaný) 12.02.2011, 13:31:07
Nicmene si dovoluji upozornit, ze jsem uz na toto tema sem clanek poslala a vyjadrila nazor, ktery ted vyjadruje i pan Okamura. Lekar, ktery musi v existencnim zajmu odpracovat x prescasovych (casto nocnich a weekendovych) hodin je unaven, nevyspan a muze se tudiz dopustit chyb, kterych by se vyspan a odpocat nedopustil. V takovem stavu je hrozbou jak sobe (nici sve zdravi), tak i pacientum, prepracovany, nevyspany doktor je prakticky walking disaster.
Po presunovani clanku do naucnych koutku jiz nevim, kde se ten muj clanek ocita, ale vim urcite, ze na tuto moji pripominku ohledne nebezpecnosti takoveho mnozstvi prescasovych hodin nikdo nereagoval. Asi je to lidem nekde...

5 No jo:
Zuzana (neregistrovaný) 12.02.2011, 10:26:39
Ti, co nejvic odsuzuji jejich rozhodnuti si do svedomi sahat nebudou. Tam je ten problem. Clanek je vyborny, pan Okamura nahlizi do veci ostre, gratuluji. Ale vzdyt jsi to psal. Vetsina lidi sleduje svoje vlastni (pofiderni) stesti. Vcetne tech, kterym se tvuj clanek o stesti udajne libil. :(

Lucifer
4 Dík
Lucifer 12.02.2011, 01:26:58
Angioletto ]Usmívající se

3
Angioletto (neregistrovaný) 12.02.2011, 01:19:31
V tomto článku je konečně popsáno to, co většina lidí v této zemi nepochopila. O platy zdravotníků jde až na druhém místě. Celý systém je prohnilý a dokud se nezmění, půjde ne o naše zdraví a naše životy, ale o sprostý, nemilosrdný obchod! To už začalo. Lékaři pouze chtějí, aby se ten proces zastavil. Mimochodem, ti co nejvíc odsuzují jejich rozhodnutí, měli by si sami sáhnout do svědomí a položit si otázku, zda pro své zdraví jsou ochotni něco obětovat. Jako sestra mám většinou opačnou zkušenost!

Lucifer
2 Není to náhoda
Lucifer 12.02.2011, 00:10:03
Je to zoufalství. Tomio napsal k současnému tématu velmi trefnou úvahu. Nikoho to však nezajímá. A to je to zoufalství.

«     1    2   »