Uhrančivý pohled

rubrika: Pel-mel


Víra v účinek vyvolaný pouhým pohledem se vyskytuje prakticky ve všech tradičních společnostech. Negativní podobou tohoto jevu je tzv. uhrančivý pohled, zlé 'oko závisti', které ničí to, nač pohlédne. Slovy Knihy Přísloví: "Kdo se honí za majetkem, má zlý pohled...", což je doslovný překlad z anglického originálu "He that hasteth to be rich hath an evil eye". Odpovídající verš v českém ekumenickém překladu Bible zní "závistivec se honí za majetkem...".

Lucifer


medusafinal.jpgMá se za to, že uhrančivý pohled může zasáhnout malé děti, dobytek, úrodu, domy, auta a vlastně vše, co lze závidět, a že může být příčinou nemoci a neštěstí. Proto je proti němu podnikáno tolik opatření, například formou amuletů. Ty mají v moderním Řecku obvykle podobu jediného modrého oka, oka boha Hora, která vychází přímo z jednoho z magických talismanů starého Egypta. Toto oko je hlavním znakem státní pečeti Spojených států a lze je vidět na každé dolarové bankovce.

Ke schopnosti očarovat někoho pohledem se vztahuje původní význam slova 'fascinace'. Tento ustálený jazykový termín přežívá v souvislosti s hady, kteří svoji kořist znehybní upřeným pohledem. Podle staré řecké mytologie zkameněl každý, kdo pohlédl na hlavu Medúzy, příšerné Gorgony s hady ve vlasech. Její obraz byl i na štítě Pallas Athény a symbolizoval zde strašlivou sílu této bohyně.

Sir Francis Bacon ve své eseji O závisti, publikované v roce 1625, napsal na téma fascinace toto:

Neexistují žádné citové stavy, jež mohou být spojeny s fascinací nebo očarováním, kromě lásky a závisti. Obě mají silná přání, pohotově se obklopují představami a sugescemi a snadno se projevují pohledem, zvláště v přítomnosti objektů, které fascinaci vyvolávají, pokud nějaké také existují. Podobně vidíme, že Písmo svaté nazvalo závist uhrančivým pohledem.... Zdá se, že akty závisti, jako jsou výkřiky nebo vržení pohledu, to neustále potvrzují. Dosud nikdo nebyl tak bedlivý, aby si všiml, že úder nebo náraz závistivého pohledu je nejsilnější tam, kde je předmět závisti uctíván a oslavován; to totiž dodává závisti ostří.

Anglické slovo 'závist' ('envy') pochází z latinského invidia, ze slovesa invedere, intenzivně hledět. Ačkoli je závist emocí, která je s uhrančivým pohledem spojována nejčastěji, o jiných negativních emocích, jako je třeba hněv, se rovněž věří, že na člověka působí skrze pohled. Příkladem je známá fráze: "nejraději by ho probodla očima". Zírání na jiné lidi je v naší společnosti všeobecně pokládáno za nezdvořilé a obvykle působí nepříjemně nebo provokuje agresivní reakce.

Pohledy některých lidí jsou pokládány za zhoubnější než pohledy druhých, a osob s 'uhrančivýma očima' se ostatní obávají jako někoho, kdo přináší neštěstí. Takové názory byly rozšířeny i ve středověké Anglii a čarodějnice byly často obviňovány z 'uhranutí' domácích zvířat nebo dětí, které onemocněly bez zjevné příčiny. Jak to podává egyptolog Sir Wallis Budge:

Ti, kdo studovali rozličné otázky kolem uhrančivého pohledu, dospěli k různým závěrům, o existenci jeho vlivu se však v žádné části světa nepochybuje a víra v něj je nad veškerou pochybnost prastará a univerzální. Každý jazyk, ať už starý nebo moderní, přitom obsahuje slovo nebo výraz, který je ekvivalentem pro 'uhrančivý pohled'.

Široce uznávány jsou i pozitivní účinky pohledu, zejména pohledu milujícího. Například v Indii mnoho lidí navštěvuje svaté muže a ženy pro jejich daršan, doslova jejich pohled, o němž se věří, že uděluje veliké požehnání. Neuvědomělé pozůstatky stejného druhu víry jsou možná obsaženy i v populárním přání vidět osobně anglichou královnu, prezidenta Spojených států, papeže, popvé hvězdy či jiné proslulé osobnosti. Přestože se na ně lze mnohem pohodlněji dívat v televizi, na jejich reálné přítomnosti je cosi nesmírně přitažlivého, co motivuje lidi k čekání v zástupech po celé hodiny, jen aby tyto celebrity zahlédly, nebo ještě lépe, aby jimi byli spatřeni. ("Královna na mě zamávala!") Říkáme, že takoví lidé jsou středem zájmu veřejnosti. (V angličtině 'in the public eye', tj. 'doslovně v oku veřejnosti'.)

Zdroj: Rupert Sheldrake – Sedm experimentů, které by mohly změnit svět

Poznámky:

Přemýšlím, jestli nejsem nějakým vzdáleným potomkem Gorgony Medúzy, nebo alespoň jedné z jejích sester. Svým pohledem jsem už znejistěl řadu lidí a v sobotu jsem fascinoval několik zoologických chovanců. Už se mi mnohokráte stalo, že jsem nemusel vydat ani muk, a kontaktní jedince to z mého pohledu měl jako na talíři. Škoda, že nemůžu na Čertovi působit vizuálně. Stačilo by na nějakého dotěrného oponenta hodit 'čučku', a měl by vymalováno.

Berte to však s humoreskním nadhledem, baron Prášil je jedna z mých nejoblíbenějších literárních postav.

Ve svém oboru jsem téměř perfekcionista, ale jakmile své odborné pole opustím, jsem schopen prášit, prášit a prášit. Za každým z těch prášků se však skrývá reálný podtext, skutečné, i když ne zcela perfekcionistické sdělení. Stačí jen odfouknout ten prášek ];-)


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
3
Lucifer 06.10.2011, 19:39:08
Ach ano, Anno, úplně jsem na Šárku zapomněl ]Mrkající Přidávám se ke zdravici a zároveň zdravím pana bránu.

2
Anna Kopecký (neregistrovaný) 06.10.2011, 19:23:00
Nejuhrančivějš koukal myslivec, když šmíroval Viktorku.
Taky občas koukám uhrančivě, říkávají mi, zavři u toho aspoň tu pusu ;)
Pohled je důležitá věc. Dívání se z očí do očí vytváří spolu s hlazením, kojením, úsměvem, klidem hlasu, vůní, teplotou kůže, pohyby a napětím svalů náruče při chování a taky pozorností a duševní přítomností, mluvením a posléze radou, pomocí a vysvětlováním citovou vazbu, které se říká jistá alébrž bezpečná. Taková jistá citová vazba vzniklá mezi nultým a pátým rokem dítěte mu dá na celý život podvědomou jistotu, že svět je přes všechny bolesti a problémy a neúspěchy celkem zajímavé, bezpečné a občas i velmi příjemné místo...

Jestli sem někdy nakoukává Šárka, tak zdravím Šárku... onehdá jsme s panem bránou vzpomínali na psí drbání... tož tak ;)

1
Marie (neregistrovaný) 06.10.2011, 16:23:54
Filuto, nikdo foukat nemusí. Zase až tolik prachu nenaděláte !

«     1     »