Kunratickým lesem

rubrika: Pel-mel


Kunraticko-michelský les se rozkládá mezi Michlí, Chodovem, Kunraticemi a Krčí.

 

Lucifer


Dostanete se tam například metrem C. Vystoupíte na stanici Chodov jediným výstupem ve směru jízdy, dáte se podchodem doprava, obejdete nákupní centrum Chodov směrem k ulici U Kunratického lesa, kde se dáte doleva k nejbližšímu přechodu pro chodce, který přejdete a jste v lese. V jednom z nejhezčích pražských lesoparků. Mezi největší atrakce Kunratického lesa bezpochyby patří zřícenina hradu, který se jmenuje příznačně Nový hrad. Nachází se na ostrohu nad údolím Kunratického potoka a byl zbudován na podnět krále Václava IV. roku 1411. Již roku 1421 byl zplundrován pražským husitským vojskem. Cituji z informační tabule umístěné nedaleko zříceniny.

 

Po prohrané bitvě pod Vyšehradem 1.11.1420 zůstal katolické straně v prostoru Prahy jediný významný objekt - Nový hrad u Kunratic. Husitská strana si mínila své vítězství pojistit a proto přistoupila k něčemu, co bylo ve středověku, kdy se válčilo pouze v ročních dobách s příznivým počasím, velmi neobvyklé. Pražské vojsko dne 31.12.1420 vyrazilo k Novému hradu a oblehlo jej. Intenzivní obležení trvalo velmi krátce - již 25.1.1421 se v důsledku poškození zničující střelbou obléhatelů, která prakticky zničila ochozy na hradních hradbách, posádka hradu musela vzdát. Přes tuto krátkou dobu vojenské akce vybudovali Pražané před hradem impozantní obléhací tábor. Čelo tábora, které bylo od hradu vzdálené 140 metrů, chránil val a byla zde situována i střelba. Šlo především o děla a z písemných pramenů se kromě nich dovídáme i o malém praku. Týl ležení chránil příkop a dva valy, zpevněné ještě čtyřmi čtverhrannými baštami.

 

Když přejdete ulici U Kunratického lesa, tak nejrychlejší a nejspolehlivější způsob, jak se dostat ke hradu, je zahnout na nejbližší odbočce doleva po modré značce. Cesta zprvu vede po okraji lesa až téměř k Dolnomlýnskému rybníku, kde u altánku zahne nahoru na ostroh. Pokud se však před tím chcete pokochat krásami lesa, zamiřte přímo a doleva se stočte až později, jak to dělám já. Dostat se ovšem zpět na kunratický ostroh není snadné. Když si nebudete vědět rady, místní vás nasměrují. Pokud se nebudete chtít vracet zpět až téměř k Chodovu, nezbude, než sestoupit terénem z prudkého kopce do údolí Kunratického potoka a pak vyšplhat na ostroh.

 

Až dorazíte k hradu a prohlídnete si zříceninu, nenechte se zmást modrou značkou, která vás vybídne předčasně opustit ostroh, a jděte až na jeho špici za hradem. Tam se prudce dolů vine kouzelná klikatá stezka, která vás dovede do údolí potoka, kde se vydáte doprava, až narazíte na hospodu U krále Václava IV. Zde se můžete osvěžit, pokud bude otevřeno, a nebo pokračovat k jiné hospodě. Máte tři možnosti: doleva kolem ostrohu na Vídeňskou, doprava kolem mini ZOO zpět do Michelského lesa směrem na Chodov a konečně, což doporučuji, rovně směrem ke Krči. Po krátkém putování dorazíte k hospodě Na tý louce zelený, kde si můžete dát výborné toasty se zvěřinovou směsí.

 

Po malém občerstvení se pak můžete vydat na Vídeňskou ulici, obejít IKEM, Thomayerovu nemocnici, odskočit si k rybníku Labuť, a pak zamířit ke Kačerovu. Abyste v poklidu zvládli mimoúrovňovou křižovatku, musíte přejít na druhou stranu a pak po Budějovické ke stanici Kačerov. Hned u metra je pension Kačerov, kde je v suterénu rozkošná vinárna. Obrázky z včerejšího výletu do Kunratického lesa najdete v následujícím videu ze zimních procházek. Kunratický les začíná u hromady tajícího sněhu před nákupním centrem Chodov ]:-)

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_