16. březen 1939 a jeho logické spojení s Mnichovem 1938

rubrika: Pel-mel


Když dne 16. března za lehkého sněžení obsazovaly německé nacionálně socialistické jednotky zbytek Československa, bylo každému zřejmé, že je to logický důsledek konference v Mnichově na podzim 1938.

 

Milda


Tam totiž bylo Československo okleštěno nejen o oblasti s německou menšinou, případně i většinou, ale i o oblasti s téměř čistou českou většinou. Důvod k tomu byl zřejmý, Československo mělo být zbaveno pohraničních opevnění a vojenských objektů.

 

V Mnichově s německým socialistickým vůdcem Adolfem Hitlerem a jeho přítelem, italským socialistickým vůdcem „Duce" Benito Mussolini jednali britští a francouzští pacifisti. Jejich snaha, zabránit válce za každou, tedy především československou cenu byla korunována přesným opakem. Obsazení Pražského Hradu a všech strategických míst tehdejšího českého státu bylo pouze vnějším efektem, daleko významnější však bylo, že se nacionální socialisté zmocnili československého vojenského arsenálu. Tím se jejich vojenský potenciál hladce zdvojnásobil u umožnil hnát Francouze českými tanky svinským krokem až do Dünkirchenu (Dunkerque).

 

bundesarchiv_bild_183-rmnchener_abkommen,_staatschefs.jpg

 

K obrázku: vlevo v první řadě Chamberlein, britský konzervativec, dále Daladier, francouzský socialista, Adolf Hitler, německý nacionální socialista, Benito Mussolini, italský socialista a hrabě Ciano, italský ministr zahraničí. Vzadu, mezi Hitlerem a Mussolinim zleva německý socialistický ministr zahraničí von Ribbentrop a SS-šéf a diplomat von Weizsäcker.

 

Zatím, co ve Francii ti pacifisté o svém postoji nepochybovali, byly tam rozšířené sympatie k socialistům německého ražení, francouzští socialisté a antisemité tam působí dodnes, v Anglii tomu bylo jinak. Chamberlein byl britský konservativec, v Anglii se kvůli Mnichovu rozpoutala docela solidní palácová revoluce. Někteří, Československu příznivě naklonění politikové protestovali, Chamberlein silně oslabil pozici konzervativců. Vůdcem opozice byl ministr Alfred Duff Cooper, první lord britské admiralty. Na protest proti appeasementu s Hitlerem složil dne 1.října 1938 svoji funkci a spojil se s Churchillem. Dne 3. září 1939 dosáhli vyhlášení války a když se Winston Churchill 10. května 1940 stal ministerským předsedou, stal se Alfred D.Cooper ministrem informací. Mnozí z nás starších si ještě vzpomenou na „Volá Londýn!"

 

Nu, v důsledku všech zrad a nakonec i té smlouvy byla naše republika sprostě okleštěna. Němečtí důstojníci měli mapy z konference v Mnichově, českoslovenští neměli nic. Tak jim to ti Němci nalinkovali podle svého, nějaké vyměřování podle přístrojů a územních plánů by Němcům trvalo moc dlouho.

Tady je další obrázek - zrádci Československa. Zleva Tiso a Tuka, při příležitosti narozenin Vůdce 1938 v Berlíně. Pěkný spolek, sympaťáci, což? Jak to vyměřování „Resttschechei" vypadalo, zase další obrázek.
tuka.jpg novahranice.jpg

sudety.jpgHranice musela být vyměřena a označena za jediný den, na druhý den už jely kolony Wehrmachtu, které ty pohraniční obce obsadily. Jak vypadaly ty nové hranice?

 

Z naší původní republiky zbyl opravdu jenom ohryzek obklopený koncentráky. Ten největší český byl Terezín, přestupní stanice do plynu v Osvětimi (Ausschwitz) a hlavně Brzezinky (Birkenau), můj strýček teta a sestřenice (tehdy 18) byli zavražděni v Treblince, v náklaďáku s kabinou, do které byl zaveden výfuk motoru. Můj tatínek zahynul v t. zv. Sonderbehandlungu Gestápa Brno (v aktech stálo: návrat nežádoucí) a můj starší bratr skončil ve věku 15 let v Birkenau. Na té mapce vidíte vlevo Flossenburg, u Lince Mauthausen, nahoře Gross-Rosen a napravo trochu výše tu dvojici Ausschwitz a Birkenau, mezitím i Chelm. Naštěstí se šíření německého socialismu postavil do cesty socialismus ruský a západní demokratické státy. Ale i po válce se nedařilo, přejít rychle k normalitě, okupace naší vlasti skončila v podstatě teprve 1990. Okupační mentalita však nezmizela, budeme se s ní potýkat ještě desetiletí.


komentářů: 17         Komentáře (17)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

17 K Luciferově info o stažení komentářů na žádost autora
idol (neregistrovaný) 19.03.2010, 07:47:12
Snad zdvořilým vyslovením svého názoru "nezhřeším" proti vyžadované asertivnosti mých příspěvků, kterou respektuji. Z mého pohledu bylo pro Honzu již na Neffově Podrbání charakteristické, že vlastní stanoviska často odvolával, tam bez technické možnosti jejich dodatečného stáhnutí, jako má jak vidno zde. S ohledem na uvedenou okolnost mne v příčinné souvislosti napadá, aniž bych jakkoliv moralizoval, natož někoho napadal, zda má vůbec cenu vyjadřovat stanoviska, která vzápětí odvolávám, či nechávám vymazávat? Osobně v takovém počínání dosti postrádám smysl.

Lucifer
16 redakční poznámka
Lucifer 18.03.2010, 11:15:40
Na žádost Honzy zde byly smazány jeho komentáře, které se nevztahovaly k tématu úvodníku.

15 K vymazávání komentářů
idol Luciferovi (neregistrovaný) 17.03.2010, 20:14:25
Motto: "Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat." Autor: Voltaire

Lucifere, osobně se plně ztotožňuji se shora citovaným stanoviskem Voltaira. Samozřejmě, pokud nejde o patické svinění stránek bezobsažným tapetováním, anebo o vyslovené netisknutelné vulgárnosti, což rozhodně můj styl nikdy nebyl. Takže, pokud jde o tvé dilema ohledně mého komentáře - myslím, že to nejsprávněji řeší Voltaire. Aspoň já bych sebe nestavil nad něj.
PS 1) Oceňuji Mildovo stanovisko 2) Pokud jde o Honzu - raději "no comment", než se zde k němu opakovat

14 Kvůlivá mně bych Pavla nemazal
Mgr.Milda (neregistrovaný) 17.03.2010, 16:38:10
on za to nemůže, že je takovej! A myslím si, že hodně lidí se srdečně zasměje, lidi to mají rádi, když se trochu nadává. Já mám ovšem svoji informaci, že Wehrmacht vstoupila na území tehdejší provizorní republiky už 14. března 1938,druhý den byla v Praze a třetí den to zpečetili Hitler a Hácha. Šlus a šmytec. Kdy se odpojili Slováci a kdy zabrali Poláci Těšínsko, stojí na té mapě v článku.
Takže Pavle-idole, drž se zpátky, argumenty bereme, pomluvy jsou zde zbytečné.

13 Co píše Milda k mému komentáři k jeho zdejšího úvodníku
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 14:26:45
Milda na mých stránkách k věci píše: "...... V tom článku o Mnichově mi šlo o toho lorda Coopera, o tom psaly německé nacistické prameny jako o darebákovi, v Česku měli tenkrát jiné problémy, než číst současnou německou propagandu. Takže to pro české historiky bude novum, zatím se ale nikdo nehlásil, obávám se, že mají také jiné zájmy.
Takže ti přeju hezký den a musím tvůj příspěvek na NČ pochválit, až na nenávistné poznámky na moji adresu to bylo docela hezky napsané. Nějakou tu nevraživost ustojím, bránil jsem tenkrát ty ženy na NP a to považuji za povinnost slušně vychovaného chlapa. Co bys udělal ty, kdyby se na tvoji dceru v tramvaji sápal nějaký pobuda?" /citace/.

12 K Honzovi
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 14:15:33
Honza, nejen, že nepopisuje pravdivě naší vzájemnou mailovou korespondenci, kterou jsem na jeho přání s ním slušně vedl /mohu doložit/, nýbrž opět manipuluje v rozporu s neoddiskutovatelnými zásadami demokracie, nyní Lucifera proti mně.
PS Trapné - protože husákovské, Honzo!

11 Luciferovi
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 14:03:03
Svůj komentář č. 5, pokládám za naprosto korektní a nevidím důvod k jeho mazání. Sám Milda, na mých stránkách www.idol.estranky.cz, se k němu vyjadřuje v podstatě shodně se mnou. Doporučuji ti odsuzující stanovisko přehodnotit.
PS Oceňuji, že věc konzultuješ s ostatními účastníky

Lucifer
10 A ještě technická poznámka
Lucifer 17.03.2010, 11:57:17
Kdo mne zná delší dobu ze Psa, ví, že jsem se také občas nevyvaroval osobním útokům, ale nikdy ne tak urážlivým. Poslední dobou jsem vlastně už jen chodil požduchovat kajana, ale to bylo o několik řádů jinde a kajan to evidentně bral jako legraci. Kdybych měl pocit, že se ho tím nějak vážněji dotýkám, nechal bych toho okamžitě. Rozhodně mi příjde naprosto nepřípustné navážet se někomu přímo do osobního života.

Musím přiznat, že když si člověk zkusí dělat vlastní blog, začne se na podobné útoky dívat s ještě větším odstupem. Tedy ne každý, jak je vidět.

Problém, který zřejmě má idol, spočívá hlavně v tom, že na jedné straně hlásá svobodu i nepříjemných názorů, ale na druhé straně odmítá jakýkoli jiný názor akceptovat. Svoje působení na Psím podrbání zahájil tím, že se prakticky do všech okamžitě navezl. On to považoval za legraci, ale když mu bylo sděleno, že to někomu nemusí připadat jako legrace, ba co víc, že se ho to může osobně dotknout, nejen že nepřestal, ale naopak, jak to dělají malé děti, své úsilí ještě zvýšil.

Klasická ukázka, kterak dotyčný odmítá akceptovat realitu, je, že si myslí, že nerozbíjí žádná fóra, ačkoli kudy prošel, tudy ničil. Výměnu kritických nízorů si představuji trochu jinak.

Lucifer
9 Redakční poznámka
Lucifer 17.03.2010, 11:33:04
Počkám, zda se k tomu ještě někdo vyjádří, nicméně můj názor je, že příspěvky typu [5], které obsahují hrubě urážlivé osobní útoky by se zde neměly objevovat. Bez ohledu ke svému obsahu, lichocení na adresu blogu respektive mé osoby nevyjímaje. A naopak, jakýkoli názor prezentovaný kultivovanou formou je vítán, ať už jako komentář nebo jako příspěvek poslaný na emailovou adresu blogu.

Nehodlám se znovu vyjadřovat k tomu kdo a jak tento flame war začal, ale pokud má autor komentáře pocit, že si s někým musí něco osobního vyřídit, ať si to vyřídí na svém blogu a netahá to sem. Tady to nepatří.

Závěrem. Jsem nakloněn představě inkriminovaný příspěvek smazat. Pokud však bude převažovat názor, že ne, tak ne. ]Mrkající V první řadě však přihlédnu k vyjádření autora úvodníku.

8 Neměňme historii, Mildo!
idol (neregistrovaný) 17.03.2010, 10:50:12
Okupace ČSR německými vojsky začala 15.3.1939 a nikoliv 16.3., jak jsi nesprávně uvedl ve svém úvodníku, Mildo! /x/ Faktem je, co uvádíš mimo svůj úvodník až dnes, že Hitler podepsal na pražském hradě Protektorát 16.3.1939.
PS Přimlouvám se za neopravování historie, pokud jde o nesporná fakta zejména. Děkuji za pochopení, jakož i za případné neusilování docílit u Lucifera mé vybanování odsud, vážený kolego diskutére.
x) klikni: http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmeck%C3%A1_okupace_%C4%8Cech_a_Moravy

«     1    2   »