Z čeho se vyvinuli lidé?

rubrika: Pel-mel


Původně jsem chtěl dnešní nedělní sanitarium vyplnit hlubokomyslnými úvahami o tom, proč jsou někteří lidé schopni předvídat budoucnost, aniž bych k tomu potřeboval matrix, ale čas kráčí mílovými kroky a pro mé duševní rozpoložení v tomto směru nezbyla ani kapka. Byl jsem z toho tak silně rozrušený, že jsem začal přemýšlet, z čeho jsem se vlastně vyvinul. A tu mi do oka padla knížka již několikrát zde použita o všeobecné nevědomosti. A tak se ptám: z čeho jsme se vyvinuli? Nabízím několik možností, zkuste uhádnout, které je ta správná:

a) Z opic
b) Z šimpanzů
c) Z lidoopů
d) Ze zkumavek mimozemšťanů
e) Z dosud neznámého předka nás a lidoopů

Lucifer


jarawapeople-andaman-islands.jpgNe z lidoopů. A zcela určitě ne z opic.

Homo sapiens sapiens i lidoopi se vyvinuli ze společného předka, byť se nám toho tajemného filutu dosud nepodařilo najít. Žil v době pliocénu, tedy před osmi až pěti miliony let. Tento tvor pocházel z divochů žijících v korunách stromů, podobných veverkám, kteří se zase vyvinuli z ježků, a ti zase předtím z mořských hvězdic.

Nejnovější srovnání genomů člověka a jeho nejbližšího příbuzného šimpanze ukazuje, že se naše cesty rozdělily mnohem později, než se dříve myslelo. To znamená, že jsme se s velkou pravděpodobností křížili a dali vzniknout neznámým a dnes vyhynulým hybridním druhům, než se naše druhy před 5.4 miliony let definitivně rozešly. Stephen Jay Gould kdysi poznamenal, že Homo sapiens sapiens je jen nedávnou africkou větévkou na rozvětveném stromě lidské evoluce. Žádné důkazy sice zcela nevylučují, že se lidský druh vyvíjel i v jiných oblastech, ale rozšíření člověka z Afriky je přesto nejvěrohodnější teorií.

Genetické informace nasvědčují tomu, že k prvním lidským populacím mimo Afriku patřili obyvatelé Andamanských ostrovů u pobřeží Indie. Žili zde izolovaně 60 000 let - tedy dokonce déle než australští aboriginové. Z původních andamanských obyvatel zbylo dnes jen 400 lidí. Polovinu z nich tvoří dva kmeny, Džaravové a Sentinelézané, které nemají téměř žádný kontakt s vnějším světem. Zhruba stovka Sentinelézanů žije tak izolovaně, že se dosud nikdo nenaučil jejich jazyk. Ostatní andamanské jazyky nejsou příbuzné s žádným jiným jazykem na světě. Mají pět číslovek: "jedna", "dvě", "o jednu více", "o několik více" a "všechny". Naproti tomu mají dvanáct výrazů, které označují různé stupně zralosti plodu.

Obyvatelé Andaman jsou jednou z pouhých dvou kmenů skupin na světě, které nedokážou rozdělat oheň (druhou jsou pygmejové kmene Ake ve střední Africe). Namísto toho mají propracované metody uchovávání a přenášení žhavých uhlíků a doutnajících dřev v hliněných nádobách. Takto se oheň udržuje celá tisíciletí; původně jej zřejmě získali z úderů blesku.

Ač se nám to může zdát zvláštní, mají lidé na Andamanech podobnou představu o Bohu jako my. Jejich nejvyšší bytost Puluga je neviditelná (jako čert ];-), věčná, nesmrtelná, vševědoucí, je stvořitelem všeho kromě zla (to bych řek! ];-); rozhněvá ji hřích a utěšuje lidi v tísni. V minulosti na lidi seslala velkou potopu jako trest za špatné jednání.

Vlna tsunami v roce 2004 zasáhla Andamany plnou silou, ale pokud je nám známo, tamním starý kmenům nijak neublížila.


A kruh se uzavřel. O čem jsem chtěl původně rozjímat, to se dá demonstrovat na obyvatelích Andamanských ostrovů. Už tehdy, když jsem se o jejich úniku před tsunami dočetl, jsem dospěl k názoru, že tito takzvaně primitivní lidé umí předvídat budoucnost. Narozdíl od dovolenkových zástupců vyspělých národů, kteří šli sbírat škeble, když se moře před závěrečným úderem tsunami poněkud stáhlo, Andamané v poklidu zmizeli někde uprostřed ostrova a dovolenkové zástupce našeho druhu to smetlo. Jak to ti "primitivové" dokázali snad až někdy příště.

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti (Co je PRAVDA, a co je úplná BLBOST?)


komentářů: 2         Komentáře (2)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
2
Axina 04.03.2012, 07:33:42
Já bych si tipla za f) z lidoopů za přispění zkumavek mimozemšťanů Usmívající se

Lucifer
1
Lucifer 04.03.2012, 01:09:47
K tomu by se asi na dobrou noc hodilo tohle

http://www.youtube.com/watch?v=IdIb5RPabjw&feature=related

Takže dobrou ]Usmívající se

«     1     »