Emocionální zahrada

rubrika: Pel-mel


Cítil jsem se emocionálně zcela vyčerpaný, když tu mi do oka padla knížka Pět Tibeťanů... od Arnolda H. Lanze, z níž jsem před nějakým časem na NČ dodal dva příspěvky: Dlouhá léta bez potíží a nemocí a Nedoporučované potraviny. Jal jsem se jí opět listovat a téměř okamžitě jsem narazil na krátkou úvahu z třetí části Zdravý citový život. Ta úvaha se kupodivu jmenuje Emocionální zahrada, a tak se s vámi o ni podělím:

Lucifer


rose-garden.jpgPrvní Hippokratovo pravidlo hlásá, že bychom měli ovládat své city. Tím se myslí i to, abychom si vůbec nepřipouštěli nějaké nízké emoce. Přemýšlejme chvíli o tom, odkud vlastně vycházejí. Ačkoli se často odvíjejí podle určitých pravidel nebo se orientují na okolí, přesto nepopiratelně pramení z hloubky duše. A právě odtud se sebou přinášejí barvy, vůně a pachy, teplo, chlad, atmosféru, náladu, sílu, rychlost, vibrace aj. Nemáte-li uklizeno v duši, jsou neuspořádané i vaše city. Je-li vaše duše nespokojená, přenáší se to i na vaše city.

Proto je třeba si zodpovědět tuto důležitou otázku: jak vypadá vaše nitro? Je to kvetoucí louka s vonícími růžemi nebo pustý dvůr plný nepořádku? Proto musíme začít pracovat na svých citech a vlastní osobnosti, která se navenek projevuje právě emocemi. Jak se chcete prezentovat svému okolí? Jako nespokojený, výbušný tyran nebo klidný, vyrovnaný muž? Jako náladová netýkavka nebo veselá, životu přitakající žena?

My všichni toužíme po tom, aby nás druzí uznávali, milovali a obdivovali. Toto přání, dávná potřeba každého jedince, je oprávněné a lze je splnit celkem snadno. Jednu podmínku je však třeba vzít na vědomí: vytrhejte ve své zahrádce plevel, vyházejte harampádí ze dvora, vysaďte růže a otevřete brány dokořán. Jinými slovy: nepřenechávejte déle svou vnitřní zahradu náhodě a vnějším vlivům, nýbrž ji začněte cílevědomě obdělávat. Vysbírejte kameny, zryjte zem a vysejte jen to, co chcete sklízet. Bujné plané květiny, vonící růže, košaté oleandry, skvostné lilie, silné duby... Je to vaše zahrada. City vystupují z hloubky, a proto je důležité dobře obdělat půdu, z níž vyrůstají. Dejte se do toho!

Samozřejmě můžete zajít za odborníkem, třeba psychologem, teologem, sociologem a mnohým jiným poradcem a odborníkem. Ale dávejte pozor, aby ta "zahrada" opravdu odpovídala vašim představám. Vy se v ní máte cítit dobře a moc vám nepomohou strnulá, vnucená dogmata a náboženství. Rozhodně nedovolte, aby nad vámi získal moc nějaký guru. Vaše duše patří vám, a proto se braňte proti jakémukoli vlivu zvenčí - proti jakékoli indoktrinaci, ať už z televize, novin, zpráv, věd, náboženských učení, společenských norem, tradic, politických tezí apod. Musíte se zodpovídat jen sami před sebou a svým svědomím.

Nicméně nesmíte zapomenout otevřít "svou" zahrádku návštěvníkům. Když jste s prací hotovi a už to v ní začíná kvést, pak pozvěte ty, kterým chcete nějak prospět.

Zdroj: Arnold H. Lanz, Pět Tibeťanů - záruka dlouhého života.

Poznámka z mé zahrady:

Co mi to tak asi připomíná? Jako bych to už někde slyšel - možná ve svém nitru. Půjdu se projít na svoji zahrádku a trochu o tom pouvažuji.


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
EvaO (neregistrovaný) 08.06.2012, 21:41:23
(2)Úvahy o nitru jsem "přešupla" i do ČPK. Moc se mi to připodobnění líbí.

Axina
3
Axina 08.06.2012, 21:15:53
[2] Zvláštní. Ještě před pár minutami byl link na píseň "Jó, to jsem ještě žil" funkční. Teď údajně video není dostupné. Tak jiný odkaz:

http://www.youtube.com/watch?v=7Zdrw6SKv_s

Axina
2
Axina 08.06.2012, 21:07:25
Jak tak čtu úvahy o nitru, napadá mne, že občas "Má hlava je včelín" Usmívající se
Nenašla jsem ukázky z této hry. Tak aspoň pár nestárnoucích písní divadla Semafor:

J.Suchý - Jó, to jsem ještě žil
http://www.youtube.com/watch?
v=7Zdrw6SKv_s&feature=player_embedded#!

J.Suchý - Tulipán
http://www.youtube.com/watch?v=tvKO3bofbXU

1
(neregistrovaný) 08.06.2012, 08:01:37
Zase se mi ztratil komentář. Tak to zkrátím. Skvělý návod když to srovnám s péčí o moji skutečnou předzahrádku. Návod hodný uznání.

«     1     »