Předvánoční varování :)

rubrika: Populárně naučný koutek


Nadváha a obezita těsně spojeny se zvýšeným rizikem předčasné smrti.

Zuzana


bruegel.jpgPoslední studie, zveřejněná 2. prosince 2010, zahrnuje šetření National Cancer Institute, který je součástí National Institute of Health spolu se spolupracovníky z dvanácti světových institucí. Studie shledala, že "Body Mass Index" (BMI) mezi 20.0 a 24.9 je spojen s nejnižším rizikem úmrtnosti u dospělých nekuřáků. Výzkumníci taky získali přesný počet úmrtí, týkající se lidí s nadváhou, nebo vysloveně obézních. Předchozí studie tohoto druhu nebyly přesné a konkluzívní, závěry nejisté a rozporuplné. Buď bylo zjištěno jen lehce zvýšené riziko kvůli nadváze, jiné ukazovaly riziko dokonce spíš snížené. Proto má nová - podstatně přesnější - studie velký význam. Centers for Disease Control and Prevention, a the World Health Organization definovaly normální rozsah BMI mezi 18.5 a 24.9. Nadváha začíná od 25.0 do 29.9. Obezita je definována jako BMI pres 30.0 a těžká obezita je 35 BMI a výš. Kalkulátor je zde: Calculate Your BMI.

Obezita je v U.S. závažný problém. Obézním lidem hrozí předčasná smrt na srdeční nemoci, mozkovou mrtvici a určité druhy rakovin. V současnosti dvě třetiny dospělých Američanů buď mají nadváhu, nebo jsou obézní. Ještě závažnější je fakt, že 17 procent žen a 11 procent mužů je těžce obézních (BMI 35 a vyšší). Přibližně totéž se týká Čechů, takže se nad americkými tlouštíky až zas tolik nenasmějeme. "Česká republika se v počtu obézních propracovala na přední místo v celé Evropě. Tento problém skutečně narůstá. 21 % mužů a 31 % žen je obézních. Když sečteme nadváhu a obezitu, vyjde nám u žen alarmující číslo 68 % a u mužů dokonce 72 %. Výskyt obezity a nadváhy je u nás vyšší než v evropském průměru. Oproti zbytku Evropy je u českých mužů zejména vyšší výskyt obezity, u žen je nižší výskyt nadváhy a výrazně vyšší výskyt obezity." Link na tyto informace zde: Obezita v ČR i ve světě.

Vedoucí studie Dr. Amy Berrington de Gonzales řekla přibližně toto: "Kombinaci údajů u téměř 1.5 miliónů participantů z 19 studií jsme byli schopni vyhodnotit širokou škálu úrovní BMI a dalších charakteristik, které mohou ovlivňovat vztah mezi nadměrnou váhou a rizikem smrti. Kouření a už existující nemoci jsou silně spojeny s rizikem smrti a s obezitou. Tudíž jsme z naší analýzy tyto pacienty vyloučili, abychom srazili vlivy těchto faktorů." Výzkumníci vypozorovali podobné typy rizika, i když vzali v úvahu rozdílnosti v konzumaci alkoholu, fyzickou aktivitu a úroveň vzdělání jednotlivých participantů. Zvýšené riziko smrti v BMI 25 a výš je ve všech věkových kategoriích, ale nejmarkantnější je u lidí s nadváhou či obezitou pod 50 let.

Vědci shromáždili informace o BMI a dalších charakteristikách z dotazníků, vyplněných participanty před začátkem každé studie. Příčiny smrti získali z úmrtních certifikátů a medicínských dat. Analýzy byly určeny pro ne-hispanické bílé lidí ve věku od 19-84. Výzkumníci jsou si samozřejmě vědomi vztahů mezi úmrtností ovlivněnou BMI a rozdílu u různých rasových a etnických skupin. Proto se rozhodli testovat tyto skupiny zvlášť. Výzkumy rasových a etnických skupin jsou už na cestě. Plný seznam výzkumu na NCI's BMI a All-Cause Mortality Pooling Project je k mání zde: National Cancer Institute. O Division of Cancer Epidemiology and Genetics se dovíte tady: DCEG.

NCI vede National Cancer Program a NIH program a usiluje o dramatickou redukci zátěže rakoviny a o zlepšení životu lidí s rakovinou a jejich rodin výzkumem prevence a biologie rakoviny a školením nových vědeckých pracovníků. NIH (The National Institutes of Health) - The Nation's Medical Research Agency - zahrnuje 27 institutů a center a je součástí the U.S. Department of Health and Human Services. Je to prvořadá federální agentura na bázi klinického a translačního medicínského výzkumu. Vyšetřuje příčiny, druhy léčení a léčebné prostředky jak běžných, tak i zřídka se vyskytujících nemocí. Víc informací na tomto odkazu: NIH.


komentářů: 37         Komentáře (37)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
37
Lucifer 06.12.2010, 11:25:37
Smajlíky by byly, třeba Usmívající se Mrkající Smějící se ;-DD atd. ]Mrkající

36
Ludmila (neregistrovaný) 06.12.2010, 08:23:58
Zuzano,myslím,že tolik komentářů mluví samo za sebe.Palec nahoru.Lucifere,smajlíky by nebyly?

35
Zuzana (neregistrovaný) 05.12.2010, 22:38:57
No takze zarny priklad, kam to vede. ;)

34
Miloš (neregistrovaný) 05.12.2010, 22:21:10
To ano, ale ten už nežije ;)

33
Zuzana (neregistrovaný) 05.12.2010, 22:16:55
To snad nemyslite vazne, Milosi? Vy jste nikdy nevidel Hardyho? ;)

32
Miloš (neregistrovaný) 05.12.2010, 21:32:15
Zuzano, já jsem se naivně domníval, že v USA jiné než sportovní typy vůbec nejsou, proto mě značný výskyt tlustých udivil.
Jinak na vašem textu se mně vedle věcné stránky líbí i vtipná ilustrace vánočního obžerství Brueghelovým obrazem V zemi peciválů, kteří se z přejedení asi nejsou schopni ani pohnout.

31 Nemůžeme všechny brát stejným hřebenem
Mgr.Milda (neregistrovaný) 05.12.2010, 21:27:05
Pan Plachta nebo Burian bude mít vždy jiné proporce, než třeba Werich. Přijde proto na srovnání poměrů, ne absolutních hodnot měr a vah.

30
Zuzana (neregistrovaný) 05.12.2010, 21:10:33
No jiste ze rakovina tlusteho streva byla rozsirena i pred revoluci, jen se to vice tutlalo a to nejen komoussky government, ale i v rodinach. U nas a rakovina, to by tak hralo, jedine tak u sousedu. ;)

29
Zuzana (neregistrovaný) 05.12.2010, 21:08:13
No a spousta jinych lidi taky vypada jako zdrave sportovni typy. Ale neni velka sance, ze je najdem v Burger Kingovi a spol..
A Milosi, verte, ze i kdybyste zazrakem nasel nejaky ten Steakhouse (tady na kazdem rohu), tak tam moc neozdravite, takovy poradny steak vam doda do tela vic cholesterolu nez kdejaky hambac v retezaku u cesty.

28
Ludmila (neregistrovaný) 05.12.2010, 20:40:58
Hm.To mě nenapadlo. Usmívající se)

«     1    2  3  4   »