Předvánoční varování :)

rubrika: Populárně naučný koutek


Nadváha a obezita těsně spojeny se zvýšeným rizikem předčasné smrti.

Zuzana


bruegel.jpgPoslední studie, zveřejněná 2. prosince 2010, zahrnuje šetření National Cancer Institute, který je součástí National Institute of Health spolu se spolupracovníky z dvanácti světových institucí. Studie shledala, že "Body Mass Index" (BMI) mezi 20.0 a 24.9 je spojen s nejnižším rizikem úmrtnosti u dospělých nekuřáků. Výzkumníci taky získali přesný počet úmrtí, týkající se lidí s nadváhou, nebo vysloveně obézních. Předchozí studie tohoto druhu nebyly přesné a konkluzívní, závěry nejisté a rozporuplné. Buď bylo zjištěno jen lehce zvýšené riziko kvůli nadváze, jiné ukazovaly riziko dokonce spíš snížené. Proto má nová - podstatně přesnější - studie velký význam. Centers for Disease Control and Prevention, a the World Health Organization definovaly normální rozsah BMI mezi 18.5 a 24.9. Nadváha začíná od 25.0 do 29.9. Obezita je definována jako BMI pres 30.0 a těžká obezita je 35 BMI a výš. Kalkulátor je zde: Calculate Your BMI.

Obezita je v U.S. závažný problém. Obézním lidem hrozí předčasná smrt na srdeční nemoci, mozkovou mrtvici a určité druhy rakovin. V současnosti dvě třetiny dospělých Američanů buď mají nadváhu, nebo jsou obézní. Ještě závažnější je fakt, že 17 procent žen a 11 procent mužů je těžce obézních (BMI 35 a vyšší). Přibližně totéž se týká Čechů, takže se nad americkými tlouštíky až zas tolik nenasmějeme. "Česká republika se v počtu obézních propracovala na přední místo v celé Evropě. Tento problém skutečně narůstá. 21 % mužů a 31 % žen je obézních. Když sečteme nadváhu a obezitu, vyjde nám u žen alarmující číslo 68 % a u mužů dokonce 72 %. Výskyt obezity a nadváhy je u nás vyšší než v evropském průměru. Oproti zbytku Evropy je u českých mužů zejména vyšší výskyt obezity, u žen je nižší výskyt nadváhy a výrazně vyšší výskyt obezity." Link na tyto informace zde: Obezita v ČR i ve světě.

Vedoucí studie Dr. Amy Berrington de Gonzales řekla přibližně toto: "Kombinaci údajů u téměř 1.5 miliónů participantů z 19 studií jsme byli schopni vyhodnotit širokou škálu úrovní BMI a dalších charakteristik, které mohou ovlivňovat vztah mezi nadměrnou váhou a rizikem smrti. Kouření a už existující nemoci jsou silně spojeny s rizikem smrti a s obezitou. Tudíž jsme z naší analýzy tyto pacienty vyloučili, abychom srazili vlivy těchto faktorů." Výzkumníci vypozorovali podobné typy rizika, i když vzali v úvahu rozdílnosti v konzumaci alkoholu, fyzickou aktivitu a úroveň vzdělání jednotlivých participantů. Zvýšené riziko smrti v BMI 25 a výš je ve všech věkových kategoriích, ale nejmarkantnější je u lidí s nadváhou či obezitou pod 50 let.

Vědci shromáždili informace o BMI a dalších charakteristikách z dotazníků, vyplněných participanty před začátkem každé studie. Příčiny smrti získali z úmrtních certifikátů a medicínských dat. Analýzy byly určeny pro ne-hispanické bílé lidí ve věku od 19-84. Výzkumníci jsou si samozřejmě vědomi vztahů mezi úmrtností ovlivněnou BMI a rozdílu u různých rasových a etnických skupin. Proto se rozhodli testovat tyto skupiny zvlášť. Výzkumy rasových a etnických skupin jsou už na cestě. Plný seznam výzkumu na NCI's BMI a All-Cause Mortality Pooling Project je k mání zde: National Cancer Institute. O Division of Cancer Epidemiology and Genetics se dovíte tady: DCEG.

NCI vede National Cancer Program a NIH program a usiluje o dramatickou redukci zátěže rakoviny a o zlepšení životu lidí s rakovinou a jejich rodin výzkumem prevence a biologie rakoviny a školením nových vědeckých pracovníků. NIH (The National Institutes of Health) - The Nation's Medical Research Agency - zahrnuje 27 institutů a center a je součástí the U.S. Department of Health and Human Services. Je to prvořadá federální agentura na bázi klinického a translačního medicínského výzkumu. Vyšetřuje příčiny, druhy léčení a léčebné prostředky jak běžných, tak i zřídka se vyskytujících nemocí. Víc informací na tomto odkazu: NIH.


komentářů: 37         Komentáře (37)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

27
Miloš (neregistrovaný) 05.12.2010, 20:40:11
... ne letos nebo příští rok, ale 2011 nebo 2012

26
Miloš (neregistrovaný) 05.12.2010, 20:35:43
Zuzano, vím, že žijete v New Yorku, proto jsem předeslal, že mně to tak jen připadá, nijak kategoricky bych si to tvrdil neodvážil. Byl jsem také jen na západě USA, východ mám v plánu letos nebo příští rok, věřím, že to tam může být jiné. Ale přece jen musím říci, že množství tlouštíků mě v USA velmi překvapilo, zvláště když bylo vždy slyšet o joggingu, zdravém životním stylu a prezidenti a američtí politici vůbec vždy vypadají jako sportovní typy.

Lucifer
25 Ludmilo
Lucifer 05.12.2010, 20:28:04
[21] Moje adresa, jakož i redaktorská, je tady všude ]Mrkající

24
Ludmila (neregistrovaný) 05.12.2010, 20:27:33
Jen poznámka,rakovina tlustého střeva byla rozšířená i před revolucí,to není nic nového a co se týče operací kyčlí,před revolucí se operovalo méně a méně složité případy.

23
Zuzana (neregistrovaný) 05.12.2010, 19:39:05
Milosi, 12 dnu neni dost, abyste delal zavery.

Na navstevach v Cesku vidim presne tytez doslova neforemne, obezni typy jako v nekterych mistech tady v USA. ( V nasi oblasti tady v USA jich nevidim moc). Nemuzete soudit dle Burger Kinga nebo jinych beznych retezaku, kam chodi zcela specificka populace. Hamburger muze byt sice typickou pozivatinou, ale zalezi na tom, jak ho udelate. Ja treba obcas taky delam hamburgry, ale z netucneho krocaniho mleteho masa kombinovaneho s netucnou mletou zverinou - oboji maso z Whole Food a velmi kvalitni). Pouzivam celozrnne pecivo a cerstvy salat, cely hamburger vcetne peciva a salatu ma maximalne 230-250 kalorii. Takove hamburgery delaji i v dobrych restauracich. Nejsou tu jenom retezaky, ale obrovske mnozstvi nejruznejsich restaurantu s vynikajicim vyberem nejruznejsich dobrot z celeho sveta, vcetne uplne lehkych jidel. Jsou tu Whole Food obchody, kde si muzete nakoupit organicke kvalitni cerstve produkty, zeleninu, ovoce, maso, mlecne produkty atd. bez umelych pridavku. Jinak jsem uvedla odkaz na cesky web, zamereny na obezitu u Vas a ti to maji spocitane, takovych webu je na kliknuti na ceske strane hafo. Ze by si to vymysleli pochybuju. Za 12 dni nemuzete zemi poznat ani omylem. Ze je zde obezita velkym problemem je fakt, u Vas vsak zacala byt naprosto stejnym problemem. Proto je tolik operaci kycelnich kloubu, rakoviny tlusteho streva (myslim, ze v te maji Cesi v Evrope taky prvenstvi) a koronarnich nemoci, napriklad.

22
Miloš (neregistrovaný) 05.12.2010, 19:04:58
Zuzano, já jsem byl v USA zatím jen jednou (loni 12 dnů), ale moc se mně nezdá, že obezita je v Česku takovým problémem jako v USA. Nikde jsem neviděl tolik neforemně tlustých lidí jako tam. Jídlo, které je tam k dostání, je zaměřeno jen na objem, všude samý Burger King nebo McDonald a typickou poživatinou je hamburger. Ani se nedivím, že se lidi s těmito řetězci soudí a vidí v nich příčinu své tloušťky, najít totiž nějaký Steak House, kde dá slušně (a snad i zdravě)najíst, je malý zázrak.

21
Ludmila (neregistrovaný) 05.12.2010, 16:38:16
Zuzanko,napište zase takový úvodník,je to fajn.Já jsem někam zašantročila Luciferovu adresu.Nic nepošlu.

20
Zuzana (neregistrovaný) 05.12.2010, 16:27:45
Ano, tak to je, bohuzel.

19 Z odborného časopisu asi tohle:
Ludmila (neregistrovaný) 05.12.2010, 16:00:22
1. Obvod pasu u mužů větší než 102 cm, u žen 88 cm. U nás má takové rizikové míry téměř 50 % obyvatel! Navíc čísla byla od roku 2005 zpřísněna na 94 resp. 80 cm.
2. Nadváha či obezita - Index tělesné hmotnosti BMI vyšší než 25 (BMI = váha v kg dělená výškou v metrech na druhou) Za nízkou až lehce zvýšenou nadváhu se považuje BMI v hodnotách 25 – 30, obezita má hodnoty 30 – 40 a těžkou obezitu signalizuje BMI vyšší než 40.
3. Nižší hladina HDL (tzv. hodného) - cholesterolu v krvi ( u mužů méně než 1 mmol/l, u žen méně než 1,4 mmol/l
4. Vyšší hladina triglyceridů v krvi - více než 1,7 mmol/l
5. Vyšší hladina cukru v krvi - hyperglykémie více než 6 mmol/l

18
Ludmila (neregistrovaný) 05.12.2010, 15:56:05
Zuzano,to byla nadsázka.Ale je pravda,že s váhou nemám problém.Samozřejmě,že to není jen v genech,to už jsem psala níže.

«   1    2    3  4   »