Luskouni – Živoucí šišky

rubrika: Pel-mel


Pro tento první únorový víkend jsem přichystal krátké pojednání o jednom ze zvířátek ze zoologické galerie Johna Lloyda a Johna Mitchinsona. Naposledy zde byli mroži, dnes přicházejí na scénu luskouni. Tento prazvláštní exemplář ze živočišné galerie obou Johnů bude nejspíš i tím posledním. Ne že bych tu jejich galerii kompletně vyčerpal, ale protože už jsem z ní vyčerpán. Nejde pořád pít stále stejné víno ze stále stejné číše. Kromě toho bych chtěl oznámit, jak jsem již naznačoval před týdnem, že se započínají, možná nepravidelné, nedělní pauzy. Tím nechci říci, že zde nebudu v neděli přítomen, jen se zde jaksi znepřítomní mé nedělní příspěvky. Neděli jsem se pokoušel předhodit Stelle, ale ona je evidentně zcela stejně jako já nezmanipulovatelná k jakémukoli plánovacímu režimu. Nechci manipulovat ani nikoho jiného, ale přesto si nemohu odpustit tento nedělní čas předhodit jakémukoli nepravidelnému čertímu autorovi. Pokud ten či onen, ta či ona, popřípadě to či ono zplodí něco, co bude Neviditelný čert v zájmu své náplně ochoten strávit, neděle jsou k dispozici. A teď už si pojďme pochutnat na luskounech.

 

Lucifer


Nedávné poznatky molekulární analýzy, které nám umožňují sestavit rodokmen zakódovaný v souboru genů každého živočicha, přinesly mnohá překvapení, a největší právě u luskouna „šupinatého mravenečníka“, neobyčejně vyhlížejícího savce, který vypadá jako šiška s nohama. Dlouhou dobu byl zařazován mezi mravenečníky a pásovce, protože se jim podobá a podobně se také živí. Jeho geny ovšem svědčí o něčem jiném: ve skutečnosti se pod šupinami skrývá příbuzný pravěkých předků dnešních šelem – koček, psů a medvědů.

 

Je známo sedm druhů luskounů: čtyři žijí v Africe a tři v Asii. Patří do zvláštního řádu Pholidota neboli „listovníci“ (viz Luskouni na tetičce Wikipedii). S výjimkou dvou druhů mají luskouni chápavé ocasy, které jim umožňují šplhat po stromech. Většinou jsou to noční tvorové, kteří v noci vylézají z brlohů a živí se mravenci a termity. Stejně jako mravenečník – se kterým nejsou příbuzní – se řídí hlavně čichem, rozhrabou hnízdo mohutnými drápy a „vysají“ jeho obyvatele mocnými hlty. Luskoun velký (Manis gigantea) může vypláznout tenký lepkavý jazyk 40 centimetrů daleko. V klidu je jazyk srolovaný v pouzdře v dutině pod jícnem a jeho mohutné svaly jsou ukotvené až v pánvi. Na povrchu je pokrytý lepkavým hlenem, který produkuje velká žláza v hrudníku. Luskouni nemají zuby, potravu drtí v žaludku a k usnadnění trávení polykají kamínky a písek, podobně jako ptáci.

 

Luskouni mají podivnou chůzi – sunou se na všech čtyřech tak, že se předním kloubem opírají o zem, a drápy mají zahnité vespodu. Když potřebují přidat, jsou po zadních, valí se dopředu a ocasem udržují rovnováhu. Hladový luskoun dokáže vyhladit kolonii hmyzu během třiceti minut. Jsou to vysoce inteligentní predátoři: pokud zjistí, že termitiště nezvládnou zkonzumovat na posezení, zahrabou je a vrátí se následující den.

 

Všechny druhy luskounů zaujímají obrannou pozici tak, že se sbalí do koule. Dokonce i matka, která nese na ocasu mládě, se před hrozbou nebezpečí jednoduše sroluje a mládě zakryje vlastním tělem. Luskouni dokáží zježit přesahující šupiny tvořené rohovinou (jako lidské vlasy a nehty) a zas je sevřít jako velké nůžky, které mohou odstřihnout všechno, co se mezi ně dostane. Tyto šupiny představují problém v období páření. Luskouni leží vedle sebe s propletenými ocasy a předníma nohama, aby mohl samec vklouznout samičce pod ocas. A pokud jde o novorozená mláďata, těm šupiny ztvrdnou teprve několik dní po narození.

 

Pokud se v blízkosti mraveniště nachází nějaká vodní plocha, má luskoun v zásobě speciální restaurační manévr. Lehne si na vršek mraveniště a roztáhne šupiny. Mravenci se naštvou a za účelem likvidace luskouna zalezou do škvír mezi šupinami, aby se mu dostali na kůži. Když má luskoun už dostatečně naloženo, uzavře šupiny, čímž mravence ve svém „brnění“ uvězní, a vydá se k vodní hladině svou hostinu náležitě dokončit. Ve vodě šupiny rozevře a utopené mravence z hladiny vysaje. Je evidentní, že tím zároveň vyřešil i nápojový lístek.

 

Luskouni jsou záhadní nejen svým překvapivým genetickým původem. U kmene Lele na severu Konga jsou inspirací pro kult plodnosti: jsou šupinatí jako ryby, ale mohou šplhat po stromech; tvarem se podobají ještěrům, avšak jejich mláďata sají mléko; a rodí, stejně jako člověk, jen jedno mládě. (Poznámka: Člověku se však mohou narodit dvojčata, trojčata atd., Johnové Lloyd s Mitchinsonem tuto variantu u luskounů nezmiňují, tetička Wikipedie tvrdí, že u asijských druhů byly pozorovány 2 i 3 mláďata v jednom vrhu. Ti dva Johnové se s tím evidentně moc nepářou, ale legraci po anglicku umí fakt dobře.) Ať tak či onak, jak se píše v poznámce, převažující sklon luskounů plodit jedno mládě je velkou hrozbou pro jejich přežití, protože v celé Africe i v Asii lidé jedí jejich maso při rituálních příležitostech a jejich šupiny a další části těla se používají jako amulety a v tradiční medicíně.

 

V Číně se luskounům říká „kapři z hor“ a jejich maso je vyhlášená lahůdka, prodávaná za značné sumy. Tato zvířata jsou někde podřezávána, aby hosté v luxusních restauracích mohli pít jejich teplou krev jako posilující nápoj. Číňané si tak mohou tak nějak po asijském způsobu vychutnat mravenčí produkt, aniž by k tomu potřebovali šupinaté brnění.

 

Zdroj: John Lloyd a John Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

 


komentářů: 40         Komentáře (40)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
41
Stella 03.02.2014, 20:29:13
Pravda. Je to jako přepadení při největším spěchu a rozhlížení kudy kam.
Ve voze by to mělo větší logiku.
Jako přitupělý venkovan se divím, kdo mi zastupuje cestu a co mi ten civil najednou chce.

Lucifer
40
Lucifer * 03.02.2014, 14:56:20
Nenápadný prvek, který může cestujícím znepříjemňovat cestu, je kontrola cestujících revizory v metru, která se mnohdy odehrává v blízkosti eskalátorů. Je samozřejmé, že revizoři musejí kontrolovat tam, kam k tomu dostanou pokyn, nicméně z pohledu cestujícího je revizor kontrolující v blízkosti eskalátorů krajně nevhodný. Cestující totiž může spěchat na spoj povrchové dopravy nebo na přijíždějící metro; obecně je tak přítomnost revizora nevhodná v místech, kde cestující vykonává pěší přesun, neboť je cestující touto kontrolou zdržován. Řešení je jednoduché; revizoři mohou kontrolovat v místech, kde se cestující nepohybuje, např. při čekání cestujícího na nástupišti na metro nebo přímo ve voze metra.

viz diplomová práce Ondřeje Ziky "Analýza integrovaných dopravních systémů Prahy a Bratislavy", str. 79-80

http://ondrejzika.wz.cz/diplomovaprace.pdf

Lucifer
39
Lucifer * 03.02.2014, 00:45:02
Astro, pamatuji, a přeji tvé borovici kromobyčejný vzrůst. Krátce poté, co jsem se nastěhoval do své dnešní ubikace, jsem v nedalekém Prokopském údolí sebral šišku, donesl si ji do té ubikace a několik semínek vysypal do květináčů. Nějakou dobu se ty jehličnaté mikrostromečky snažily, ale nakonec to vzdaly. Nevinný

Astra
38
Astra 02.02.2014, 11:29:19
(Jen nakukuju, jesti už je klid a mír. Mefi je dobrej, dělá, co může, jenom nemůže včas přestat. Jak se dostane do ráže, neví, kdy skočit. Bohužel nemůžu rozklikávat jeho přípodotky, vždycky se mi zasekne počítač). S vyplazeným jazykem Odskákali to luskouni, co se dá dělat.
Lucifere, když jsme u těch živoucích šišek. Pamatuješ, psala jsem tu snad před rokem zjara, že se mi podařilo vypěstovat ze semene obrovské šišky, kterou mám doma už asi 60 let, rostlinu. Už má cca patnáct cm, je to jeden kmínek obsypaný jehličkama asi 3 cm dlouhýma. Bude to borovice a asi hódně veliká, podle té šišky. Až to tady s ní nepůjde, donesu ji do botanické zahrady. Budou mít radost? Nerozhodný

Lucifer
37
Lucifer * 01.02.2014, 23:47:32
Úplně jsi mě, mefi, zblbnul, že si tu taky jednu zahraju

http://www.youtube.com/watch?v=kd9TlGDZGkI

Úžasný

Lucifer
36
Lucifer * 01.02.2014, 22:23:01
mefi a dík za tu cimrmanovskou Švestku. Dovedeš si mě představit, jak se smíchy válím po podlaze? No a to jsem právě potřeboval. Podlaha uklizená a moje duše opět správně vyválená či vyvalena. Smějící se

Lucifer
35
Lucifer * 01.02.2014, 22:07:14
mefi, už toho nechej. Můj naštvaný komentář, naštvaný zcela po právu, jsi zahrabal do druhé linie, není zapotřebí už nic přihazovat. Nemusíš ho během zítřka zahrabat až do třetí linie. S vyplazeným jazykem

34 O Holy Night

33 Cimrman - Svestka
mefi (neregistrovaný) 01.02.2014, 21:21:14

Smoljak - Cimrman - Švestka

http://www.youtube.com/watch?v=219dYct4h9c&feature=share&list=RDGc-eVPo13DQ&index=3

Abych nebyl jako Ti Naši Prezidenti z Nejgeniálnějších, kteří nejsou schopni udržet ani meč či moč, tož výše uvedené jako horní závora.

Mrkající
32 Come Away With Me Hand in H.
mefi (neregistrovaný) 01.02.2014, 21:13:18

Norah Jones - Come Away With Me

http://youtu.be/u7kUBl8a56Q

Zamilovaný

31 Juan Tizol - Live in London
mefi (neregistrovaný) 01.02.2014, 21:08:30

Duke Ellington - Caravan

http://youtu.be/IyhJbdy6Rq0

Usmívající se

30 Glen Miller's Moods
mefi (neregistrovaný) 01.02.2014, 21:06:22

Max Greger - Glen Miller medley

http://www.youtube.com/watch?v=RLKJ8Cldq0s&feature=share&list=PL51DD33C9A98CDFAD

Mrkající

29 Gipsy Kings - The Best Of Ach
mefi (neregistrovaný) 01.02.2014, 21:03:38

The Gipsy Kings - The Very Best Of

http://youtu.be/3jNCa2BVJ6M

Zamilovaný

28 Zas nějaké to tajúplné...
mefi (neregistrovaný) 01.02.2014, 20:59:23

Sai Gayatri - Sumeet Tappoo

http://www.youtube.com/watch?v=D58pigO5Dig&feature=share&list=RDaq-CKdT6IG4&index=1

Smějící se


27 Closing Time of Tom Waits
mefi (neregistrovaný) 01.02.2014, 20:55:33

Tom Waits - Closing Time

http://youtu.be/g0h25Brp2Jk

Překvapený

«     1    2  3   »