Nezabývejte se tím, co nemůžete ovlivnit

rubrika: Pel-mel


Název příspěvku třetího májového víkendu parafrázuje název čtvrté kapitoly knížky Amy Morinové, z níž jsem si dovolil na přelomu roku vyextrahovat Mentální sílu a Nebojte se samoty. Nejde ani tak o to, abyste si něčeho, co nemůžete ovlivnit, nevšímali. Ignorace sice bývá někdy velmi silným nástrojem upozadění těchto věcí, v některých případech je však nutno se náležitě a efektivně adaptovat, přijmout danou věc jako nedílnou součást koloběhu života. Podstata onoho sdělení spočívá v tom, že kromě vybudování nezbytného obranného valu je zbytečným mrháním času a energie pokoušet se tyto záležitosti řešit. Důležité samozřejmě je, abyste rozeznali, co opravdu řešit můžete, a co opravdu ne. Tohle je zřejmě tím nejtvrdším oříškem, který musíte rozlousknout. Pokud se vám to povede, tak jste takříkajíc za vodou. Ale i když se vám to někdy nepovede, neupadejte na mysli. Věci, které jste omylem vytěsnili jako neřešitelné, se k vám budou vracet, dokud nepochopíte, že je můžete vyřešit. Řešení vás napadne třeba ve spánku. Nejdůležitější je, abyste sebou zbytečně nemrskali jako ryba na suchu. Vždy mějte připravený bazén nebo alespoň vanu s průzračnou vodou.

 

Lucifer


Nemůžete mít vliv na vše, co se vám děje.

Můžete si ale říct, že se tím nenecháte omezovat.

Maya Angelou

 

Nikdy nemůžeme zcela a naprosto ovlivnit všechny okolnosti a přizpůsobit ostatní tak, aby zapadali do našeho života, aby bylo vše takové, jak si myslíme, že by mělo být. Když se naučíte pouštět ze zřetele detaily, které nemůžete ovlivnit, zbude vám víc času a energie na věci, které ovlivnit můžete. Pokusy o ovládnutí všeho se obvykle objevují jako nástroj pro potlačování obav. Když víte, že máte všechno pod kontrolou, čeho se pak obávat? Než abyste se zabývali zvládáním svých obav, snažíte se ovládat své okolí. Touha všechno napravovat vychází i z komplexu superhrdiny. Držíme se mylné představy, že když se budeme hodně snažit, všechno dopadne tak, jak si přejeme.

 

Vše se snažíme zvládnout sami, jelikož máme pocit, že jenom my víme, jak to správně zaonačit. Schopnostem ostatních nedůvěřujeme. Určitě je spousta věcí, o jejichž zvládnutí se můžeme podělit s partnerem či spolupracovníkem, popřípadě to nechat zcela na nich. Může se stát, že výsledek nebude přesně takový, k jakému bychom dospěli sami, ale pokud bylo cíle v podstatě dosaženo, je mrháním času zabývat se malichernými podrobnosti. A když budeme dostatečně objektivní, můžeme časem dojít k závěru, že v některých případech to ten druhý zaonačil ještě lépe. Nesnažme se však nikdy utopit podstatu v nepodstatných maličkostech.

 

Určování toho, co můžeme ovládat a co ne, závisí především na našem systému přesvědčení. Psychologie to označuje jako těžiště kontroly. Lidé s externím těžištěm kontroly jsou přesvědčeni, že jejich život závisí především na osudu, přízni štěstěny, na vnějších vlivech. Lidé s interním těžištěm kontroly jsou přesvědčeni, že svou budoucnost mohou ovládnout sami. Přijímají plnou zodpovědnost za své životní úspěchy a nezdary. Věří, že mají schopnost řídit vše, od finanční budoucnosti po své zdraví.

 

Těžiště kontroly ovlivňuje několik faktorů. Významnou roli hrají zážitky z dětství, nezanedbatelné jsou však i další životní zkušenosti. Pokud dospějete do stavu, že jste schopni všechno ovládnout sami, tak vězte, že toto interní těžiště vzniklo tak, že jste byli zprvu ovládáni někým jiným. Svým způsobem tady působí zákon akce a reakce.

 

Interní těžiště kontroly bývá často idealizováno jako nejlepší. Lidé s vysokým smyslem pro kontrolu se mohou kupříkladu stát skvělými řediteli. Lékaři mají raději pacienty se silným interním těžištěm kontroly, jelikož dělají vše, aby nemocem předcházeli nebo aby se vyléčili. Přesvědčení, že můžete ovládnout doslova cokoli, má však také své nevýhody. Snaha o získání naprosté kontroly vede ke stále sílící úzkosti, plýtvání časem a energie, ničení vztahů, příliš příkrému hodnocení ostatních a zbytečnému sebemrskačství.

 

Lidé, kteří mají smysl pro kontrolu vyvážený, si umějí uvědomit, jak jejich chování může ovlivnit naději na úspěch, například že být ve správný čas na správném místě může hrát svou roli. Vědci zjistili, že tito lidé mají rozdvojené těžiště kontroly, na rozdíl od plně interního nebo externího těžiště. Abyste v životě takové rovnováhy dosáhli, musíte být ochotni prozkoumat své názory na to, co můžete ovládnout a co ne.

 

Ovlivňujte ostatní bez touhy je ovládat. Zní to sice poněkud kontroverzně, ale je to možné. Je samozřejmě obtížné se jen dívat, jak někdo dělá něco, s čím nesouhlasíme, zejména pokud je podle nás takové jednání sebezničující. Ale naléhání, dotírání a prosení nemůže přinést takové výsledky, jaké si přejeme. Nejdřív naslouchejte, pak mluvte. Sdělte své názory a obavy, ale jen jednou. Neustálým opakováním své nespokojenosti neučiníte svá slova účinnějšími. Povětšinou spíš naopak. Pokud je to nezbytné, změňte své chování, nebuďte perfekcionističtí. Při každé vhodné příležitosti poukazujte na pozitiva a trénujte toleranci. I když se vám situace, do níž jste se dostali, nelíbí, můžete se rozhodnout, že ji přijmete s tím, že nějaké pozitivum v ní nakonec třeba naleznete.

 

Zdroj: Amy Morinová – 13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají: Získejte mentální sílu, vzdorujte svým úzkostem, trénujte mozek ke štěstí a úspěchu, nebojte se změnit svůj život


komentářů: 21         Komentáře (21)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
21
Stella 22.05.2017, 09:04:20
Dnes platí: na jednom pracovišti maximálně tak 5 let.
Proč ne, dokud se člověk hledá. Ale mezi hledáním a zmítáním je přece jen rozdíl.
Prapříčina: člověk už není vázán na půdu, na locus.
A s ohledy na rodinu je to taky všelijaké.
Pokud vůbec rodina je.

"Riziko podnikání" - to byla ironie. Ve smyslu Zkusit to můžu.
Podobný nevděk panuje třeba i ve vědě. Vylézt po něčích zádech, dokončit někým vydřené, pochlubit se.
Umění počkat si na vhodný okamžik.

20
Zuzana (neregistrovaný) 22.05.2017, 01:21:07
Jiste, St. Kocoure, reagovala jsem hlavne na zminku o americkem stehovani. To je dano hlavne snahou uzivit se. Muze to byt I kvuli slibnemu obchodu, ale hlavni motiv, proc se Americani stehuji z mista na misto je proste obziva. A vzdycky s rizikem.
Jinak mate pravdu.

19 To Zuzana [16]
Starý kocour (neregistrovaný) 22.05.2017, 00:18:02
Mě se už to netýká, jsem už trochu starý kocour...

Nejde mi o Američany. Jde o styl života. A jistě - je to jen groteska. Nejsem sociolog. Ale potkávám v našem Ústavu ty krásné mladé lidi, svěle oblečené, vybavené smartfouny a s intelektuálním rozhledem tak asi do vzdálenosti dvou dní. Když se jim ten "chytrák" náhodou vybije, jsou náhle v... ...koncích.
Tvoří ideální "Kanonenfuter" pro veškeré ideology. Zleva i zprava. Dovedou nadšeně opakovat slyšené, ale už ne o tom přemýšlet a dávat si informace do souvislostí.
Znám ovšem i výjimky, které tohle pravidlo potvrzují.

18
Zuzana (neregistrovaný) 21.05.2017, 23:58:47
14)'O riziku podnikani' zde nebyla z me strany zadna rec. Psala jsem o charakteru versus oportunismus. Takovi hajzlici se necim jako vdek nebo nevdek vubec nezabyvaji. Patrne ani nevi co to je.

Lucifer
17
Lucifer * 21.05.2017, 23:52:01
Sdělení tohoto příspěvku, k němuž jsem využil něco z knížky Amy Morinové, nesměřovalo k tomu, jak se stát bohatým, úspěšným atd. Vybral jsem pouze to, co jsem potřeboval, poupravil a dle vlastního úsudku vložil podstatu onoho sdělení. Pokud jste ji tam nenašli, škoda, ale diskutovat o tom, jak se nás snaží různí vzájemně opisující chytrolíni poučovat, kterak si správně zaopatřit svůj život, je tak trochu mimo mísu. S vyplazeným jazykem

16
Zuzana (neregistrovaný) 21.05.2017, 23:45:55

" Krom toho, že jsou na jedno brdo, tak když už, platí to většinou pro americký způsob života. Pro Američana není problém se přestěhovat za dva dny o dva tisíce kilometrů jinam nebo zcela změnit své zaměstnání."

Hodne zjednoduseno, St.Kocoure, snad abyste si z tech zpropadenych americanu nebral takovymi prohlasenimi spatny priklad. ;)

15 To Tahiti
Starý kocour (neregistrovaný) 21.05.2017, 23:22:01
Naprostý souhlas.
Návodů jak správně dělat to nebo ono - třeba zbohatnout nebo se stát hvězdou - jsem přečetl asi pět.

Krom toho, že jsou na jedno brdo, tak když už, platí to většinou pro americký způsob života. Pro Američana není problém se přestěhovat za dva dny o dva tisíce kilometrů jinam nebo zcela změnit své zaměstnání.
Amerika nechce profesionály, protože ti přece nezahodí své zkušenosti, ke kterým se dopracovali za několik let jen proto, že momentálně je výhodné třeba prodávat losy. Nebo psy.

Betty MacDonald to krásně popsala v knížce "Kdokoliv může dělat cokoliv." Tenhle americký nešvar se teď začíná zabydlovat i u nás. Takové rychlokvašky jsou "starým mistrům" ani ne tak k smíchu, jako k smutnému úšklebku. Jsou trapní, ti mladíci a slečny, kteří mají pocit, že se všechno, co potřebují, naučili na dvoudenním vstupním školení.

Ale třeba se z některých z nich se mistři stanou.
Časem.

Stella
14
Stella 21.05.2017, 22:35:10
Inu, platí to pro všechny oblasti.
"Riziko podnikání".
Nevděk světem vládne.

13 .
Zuzana (neregistrovaný) 21.05.2017, 16:28:25
K predcozimu: Zuzana pro Stellu, upresnuju.:)

12 Stella
Zuzana (neregistrovaný) 21.05.2017, 16:25:50
Nikdo neni ve sve zemi prorokem. Nebo 'revoluce pozira svoje mlade', jak jsme to vsichni videli A porad vidime) po sametu. Ti, kteri se obetovali a protestovali, byli nakonec zatraceni a pohodlni kolaboranti vystoupili na spicky.

Napriklad i ti 'prizpevacci' o nichz byla debata nedavno, ale jiste se nebizi hodne dalsich a horsich prikladu.

Slovo "nastesti" jsem v minulem pripodotknuti pouzila ironicky. Nemusim asi dodavat, ale pro jistotu.

Stella
11
Stella 21.05.2017, 08:58:25
Jo, obvykle ten, kdo originalitu napadne (ze vzteku, že na to nepřišel sám), se vzápětí chlubí tímtéž, ale hrdě tu převzatou novou myšlenku vydává za svoji. Je pravidlem, že má silnější hlas než původní myslitel - tvůrce.

10
Zuz... (neregistrovaný) 20.05.2017, 23:08:08
Opisuje (temer)kazdy od (temer)kazdeho. Nejvetsi problemy maji ti, co prichazi s necim neobvyklym ci nedejboze originalnim. Ti zpravidla zvednou vlnu odporu a jsou nazvani kontroverznimi prekazkami v jinak nerusenem, opakovacim a opisovacim provozu. ;)Nastesti

Ano, souhlasim, ze v te knize a clanku z ni cerpajiciho je mozne najit zajimave inspirace k rmutnemu zamysleni same)ho nad sebou. :))

Nastesti takovych narusitelu zabehanych poradku je jako safranu ;))


Stella
9
Stella 20.05.2017, 22:23:40
Jsou poznání,která přijdou s věkem.
Pro nezkušené jsou rady dobré, zkušení už poznali sami... Jen pomocí podobných knih lépe porozumějí minulému.
Tahiti má pravdu, že autoři od sebe hodně opisují.
V knihovnách bývají police na jedno téma, např. osobnostní rozvoj, přeplněné. A člověk zjistí,
že by stačily maximálně dvě publikace.
Pokud člověka drtí vnější okolnosti, jako krutosti války, koncentrák, nemá čas spřádat úvahy o něčem podobném. Čeho je moc, toho je příliš.
I sebezpytování.
Přiznáme si, že právě to negativní, o čem třeba paní Maya píše, se nás týká? Každopádně nabízí nadhled nad sebou samým.
Žel, bez "nenormálních" by pokroku nebylo!

8
Zuzana (neregistrovaný) 20.05.2017, 18:05:00
Pro mne podobne hnidopichy oprava nejhorsiho :) preklepu: pravidla!

7
Zuzana (neregistrovaný) 20.05.2017, 18:00:45
Taky povazuju ten clanek za velmi vystizny, hlavne co se tyka nekompromisnich prohlaseni na tema "psychicky silnych" jedincu. Kdo to je, probuh? Ten, co co dodrzuje tech 13 prikazani? A kdo je dodrzuje? Neznam jedineho. Nedodrzuje je ani ten, co ty nezbytna pravedla sam hlasa. ;) A chyti-li se u toho sami, svadi to na pokus jinych ovladat ho.
'Normalni zdravy clovek' si uvedomuje, ze nemusi byt nutne tim, kym si o sobe mysli ze je a ze obcas tape, kudy by jeho kroky mely jit.

A kdo se neciti byt 'normalni a zdravy', tomu par rad nekdy (mozna)pomohou, at uz od ciziho, nebo od 'vlastniho'. ;) Tomu, kdo se citi byt stoprocentne normalni a zdravy pak nepomuze imho ani svecena. ;)
Od lidske spolecnosti - s vyjimkou tvrde trenujicich buddhistu nebo vlastni smrti - se jeden odpojit nemuze, jedine se nedorozumeni vyhnout.

«     1    2   »