Porucha vnímání reality

rubrika: Pel-mel


Ze svého okolí a z internetových sdělovacích zdrojů nabývám pocitu, že čím dál tím větší počet lidí začíná ztrácet kontakt s realitou, a ten proces se neustále zrychluje. Nejde jen o neuvěřitelný nárůst obezity, stupňující se absurdita silničních masakrů, patologická intenzita narkomanie či celebritní mánie (o to hůř, že se zpravidla týká "celebrit", které nic skutečně tvořivého neprodukují) atd., ale i o zdánlivě podřadné a neškodné efekty. Mám na mysli situace, kdy lidé nejsou schopni vnímat a analyzovat triviální podněty okolní reality.

Lucifer


halucinace.jpgNejdříve se však porozhlédněme, jak se na vnímání reality dívají některé věrouky, filosofie či psychologie. Jeden ze zakladatelů takzvaného konstruktivismu Paul Watzlawick napsal na toto téma několik humorných knížek, ve kterých popsal rozdíl mezi realitou a vnímáním. Základním omylem je to, že většina lidí vychází z předpokladu, že jejich vnímání je vlastně skutečnost. Když si všimnu, že jiní vidí svět jinak než já, pokusím se je přesvědčit o svém názoru, tím často dosáhnu opaku toho, co jsem zamýšlel, totiž odporu. Z fyziky znáte zákon, že tlak vytváří protitlak. To platí ve většině případů i v komunikaci. Z neuro-lingvistického programování, pochází věta: "Mapa není území." Abychom vytvořili předpoklady pro porozumění mezi námi a jiným člověkem, musíme získat informace o jeho mapě. Například pomocí otázek a naslouchání.

Jak se na poruchy vnímání reality dívají psychiatři? Mezi poruchy vnímání řadíme halucinace a iluze. Provází mnoho psychických onemocnění. Halucinace vznikají bez podnětu a pacient jim věří. Typické jsou pro schizofrenii nebo delirantní stavy. Iluze se vytváří při zkreslení vjemu. Parapsychologové předkládají mimosmyslové vnímání reality, které probíhá nejen v hmotném těle (v receptorech, nervech a mozku), ale i mimo hmotné tělo v dalších tzv. nehmotných strukturách. Takovéto struktury vytvářejí v souhrnu celý astrální svět, který se v podstatě vůbec nemusí lišit od hmotného světa, navíc může obsahovat výtvory ve hmotě neexistující. Návštěvníci astrálního světa obvykle hovoří o nádherné přírodě neskutečných barev a tvarů.

Zajímavý pohled na vnímání reality má kabala, Pavel Tesárek na to nahlíží jako na Divadlo svět (k této knížce se brzy ještě vrátím) a Rostislav Szeruda jako na Kvantovou duši. Vraťme se však zpátky na zem, a to tak že do zcela triviální polohy. Uvedu směšný a na první pohled banální příklad. Nedávno jsem jel metrem linky B směrem do centra a blížil jsem se k zastávce Radlická. Bylo to v době, kdy na Radlické nastupuje či vystupuje minimální počet pasažérů. Již při nástupu do soupravy jsem si všiml, že tlačítka na dveřích jsou vypnuta. Pozná se to podle toho, že nesvítí a na každé zastávce se dveře otevírají automaticky, takže není třeba tlačítko mačkat.

Když souprava zastavovala, k jedněm dveřím přistoupila ne nejmladší paní a začala mačkat tlačítko. Vzhledem k tomu, že jsem seděl hned vedle, tak jsem se ji zcela logicky zeptal, proč to mačká. Odpověděla, že přece proto, aby otevřela dveře. Zareagoval jsem tím, že to není nutné, protože to nefunguje. Vystoupila, otočila se, podívala se na mě jako na slabomyslného jedince a učitelským tónem odvětila: "Ale funguje!" Než jsem se z toho tvrdého protiúderu stačil vzpamatovat, dveře se zavřely.

Konflikt jsem evidentně prohrál, ale kdybych byl dostatečně flexibilní, tak jsem ji mohl vítězoslavně opáčit: "Chcete snad říct, že jste stačila namačkat všechny dveře ve voze?" Vtip spočíval v tom, že nikdo jiný nevystupoval ani nenastupoval a všechny dveře se otevřely. Po krátké úvaze jsem však došel k pesimistickému závěru, že bych i přes tenhle bleskový a finální protiúder stejně prohrál. S ještě více politováníhodným úsměvem by mě totiž dorazila direktem, že k otevření všech dveří ve voze stačí zmáčknout jedno tlačítko.

Doufám, že vás moje Pyrrhovo vítězství dostatečně pobavilo. Jako inspirativní protiúder očekávám reakci, že přece nemohu u všech lidí počítat se vzděláním a vnímáním reality na úrovni kvantové fyziky, a jako třešničku na dortu dodatek, že lidé přece nemusí furt myslet na každou ptákovinu. Souhlasím - tedy ne zcela dočista.

nedostatek-prstu.jpg

Současné vědecko-technické prostředky nám umožňují neztrácet takovými ptákovinami náš konzumně produktivní čas. Jsou přece mnohem důležitější věci, kupříkladu stíhat promačkávat tlačítka na mobilu a tak dále. Mohl bych to sice komentovat poznámkou, že kdyby se mnozí takoví jedinci přemístili v čase do starověku či přímo do pravěku, nejspíš by nepřežili ani půl dne. Dostal bych však knockout s tím, že dnes není pravěk a lidé se zcela logicky adaptovali na moderní vědecko-technický věk. Modernímu věku se jistě přizpůsobili, otázkou však je, jak dlouho bude trvat, než je ta moderní realita zkonzumuje. V případech, které jsem vyjmenoval hned na počátku, na tom již velmi úderně pracuje, a ty drobné a zdánlivě neškodné ptákoviny nám každý den a skoro všude nastavují zrcadlo.

Netvrdím, že debilizujeme všichni. Znám řadu lidí, kteří si svůj přirozený rozum zachovávají a mezi námi jsou jistě i ti, kteří projevují vyšší inteligenci než kdokoli z pravěku, starověku či středověku. Jenže ten zbytek je čím dál tím těžší trestanecká koule, šířící se virus stupidity a civilizačního deprivantství. Kdo z vás ještě neztratil přirozené vnímání reality, by se nad tím měl zamyslet, dokud je čas.


komentářů: 21         Komentáře (21)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
21
Axina 13.10.2011, 23:01:57
[11]
Ten vtip zní asi takhle:
Paní učitelka zkouší Pepíčka, který poněkud špatně chápe: "Pepíčku, co nám dává husa?"
"Sádlo."
"No a co ještě?"
"Sádlo."
"No tak přemýšlej, Pepíčku. Na čem spí tvůj tatínek?"
"Na mamince."
"No tak! Na čem?"
"Na posteli."
"A čím se přikrývá?"
"Novinama."
"No tak! Čím se přikrýváš ty?"
"Peřinou."
"No výborně. A co je v tý peřině?"
"Peří."
"No konečně, Pepíčku. Tak co nám ještě dává husa?"
"Sádlo."

Lucifer
20
Lucifer 06.09.2011, 23:36:44
Karle, zajímavá úvaha - ještě se k tomu někdy vyjádřím, ale vzruch tady až tak necítím.

19
karel (neregistrovaný) 06.09.2011, 23:28:43
Asi sem vnesu trochu vzruchu,ale budiž:blogový článek je o vnímání reality populací,ke které patříme.Myslím si,že člověk by měl být pořád t.zv.nad věcí.Nejdůležitější je asi nepřekážet těm druhým.A když oni překáží chováním mně,pokud možno se nad to povznést,nereagovat.Pokud to jde.Když mluvíte ,Čerte,o těch čudlících,které uvolňují dveře,výtahy,vnesu sem to oživení:protože se snažím nepřekážet,nezpomalovat,chodím na přechodu pro chodce,který si chodec uvolňuje pro přechod sám,povětšinou na "červenou".Mluvím o jednom konkrétním přechodu v místě mého bydliště.Je na celkem frekventované ulici,silnici,ale je velmi přehledný.Je asi uprostřed roviny tak půl kilometru dlouhé.Na obě strany je velmi dobře vidět.Takže přecházím na tu komunistickou barvu,pokud opravdu nic nejede.Pokud jede,nikdy tlačátko nemačkám,protože nikam nepospíchám a počkám tu půl minuty ,minutu,az bude volná silnice,ulice, od aut.Všiml jsem si,že takto se chová minimální množství zdravých lidí.Většina,velká, to tlačítko s gustem stiskne i když je silnice,ulice, bez aut.Ti chytřejší,no,jak se to vezme, přechází po stisknutí v tom případě ještě na červenou,ti hloupější,pomalejší v uvažování skutečně čekají,až budou mít toho,jak říkají děti,zeleného panáčka.Vždy na této drobnosti si potvrzuji,jak lidé jednají čistě mechanicky,bez nějakého většího přemýšlení.Vím,že se vystavuji docela mastné pokutě,pokud by tam byl někde policejní příslušník nebo tam byla kamera.Prostě,snažím se nepřekážet řidičům,které velmi dobře vidím, v plynulosti jízdy.Takto jsem chování lidí za toho minulého režimu poznat nemohl.Žádná tlačítka pro chodce neexistovala.Muselo se proto buď čekat nebo na tu červenou přejít.Ale možnost zastavit dopravu,abych dal tomu druhému za volantem pocítit svoje právo i za cenu,že je pro něho tato situace složitější,než pro mě,nebyla.Toto je však maličkost.Jak zkresleně lidé vnímají skutečnost zobrazuje hlavně velké množství dluhů,které si způsobí.Ve velkém množství si myslí,že je splatí,ale realita je často jiná.Mnohdy i tragická. V důsledcích.Jo,je ta současnost velmi pestrá a zajímavá pro ,nad věcí jsoucího ,pozorovatele.Který si myslí,že skutečnost vnímá reálně. Ale asi jenom myslí...

18
Zuzana (neregistrovaný) 05.09.2011, 20:49:34
PSS: Omlouvam se, ze jsem v minulem prispevku c.17 opomnela vyjadrit cislu 15 oceneni za jediny skutecne fundovany prispevek k obsahu clanku. :)

17
Zuzana (neregistrovaný) 05.09.2011, 20:37:20
A kdo ma nicku palacinka cico jeji deti hlidat? Za komunistu byly deti ohrozeny zrovna tak, jenze se o tom tak moc verejnost nedovedela. Omeleta by si snad mohla uhlidat sve deti sama - kdyby nebyla plne zamestnana psanim vzpominek na vlastni stastne komunisticke detstvi. ;), plneho bezpeci s tanky za zady.
Tohle forum bude driv nebo pozdeji ( spis driv) sraziste nostalgiku, slzicich nad bezpecnymi, starymi, dobrymi casy a hlidajicich i kazdy zmizely stek v komentarich. ;)Holt ty narodni vybory chybi. :))
V kazdem pripade dekuju vsem svym obdivovatelum/valkam za pozornost. I tem, ktere nemeli/y sanci si povsimnout, ze vcerejsi komentare souvisely s clankem velmi.

PS: Nejmin kriminality udajne bylo za Hitlera. :(

Lucifer
16
Lucifer 05.09.2011, 18:32:18
Původní komentář č. 15 byl můj. Když jsem si ho dopoledne přečetl, usoudil jsem, že je pitomý, a tak jsem ho zlikvidoval ]Mrkající

15
Omeletka (neregistrovaný) 05.09.2011, 18:14:01
Mám potřebu trochu podráždit hada bosou nohou, tak se chvilku vetřu mezi inteligenci. Po dlouhé době jsem se zase pobavila díky komentářům k různým článkům. Ono vlastně ať se Lucifer snaží jak chce, někteří si stále zpívají svou písničku, bez ohledu na to, co je původním obsahem. Např. neustálé probírání minulého režimu, toť nevyčerpatelné téma. Dnes každý tvrdí, že nikdy nebyl v té době šťastný, na nic nekoukal, nic nečetl, protože vše, co se dalo sehnat byl brak, všichni byli špioni, takže neměl ani přátele atd. Tak z mého pohledu můžu říct, že jsem se na některé filmy z té doby dívala už jen proto, že jsem při nich ráda zavzpomínala na dětství a lidi kolem, kteří se chovali daleko normálněji, než dnes. Byla jsem malá a proto mi byla politika ukradená. Dnes ne. Nechci zpátky totalitu, ale ten pocit bezpečí a ne se bát, že děti nemusí přežít ani cestu ze školy. Ploty tady nejsou, ale je zde o to více odporných jedinců bez svědomí. Jasně, nejlépe to vyřešili ti, co včas utekli, jenže všichni utéct nemohou. A já přiznávám(a je to skoro hrdinský čin sem napsat) že jsem přes řádění komunistů prožila krásné dětství.
Jinak dál nechápu, proč se hádáte o to, která hudba je kvalitnější. Každý má svůj styl, který ho potěší a není třeba dělat blbce z těch, co mají jiný vkus než my. Sama poslouchám hudbu podle nálady a krom dechovky poslouchám snad vše. Ale koho to zřejmě zajímá, co?
Omlouvám se, že jsem coby vlastenec nepoužila žádné cizí slovo, což hraničí téměř s civilizační chorobou(reakce na komentář od Vlady)a zase někdy všem ahoj - O. PS. Mám pocit, že už zde byl ráno komentář Č.15! Asi ho pohltila černá díra?!

14
Miloš (neregistrovaný) 04.09.2011, 21:50:55
Zuzano, má poznámka byla zbytečně vztahovačná, dnes se na TV nedívám vůbec a všechny Dietlovy seriály jsem neviděl ani tehdy, např. ty zemědělské o kombajnérech a Hamrovi, jsem městský člověk, i když původem jen z okresního městečka ;)
Ale třeba majora Zemana jsem viděl celého, leckteré příběhy byly velmi dobré kriminálky. Komunistické reálie a propagandu jsme tam samozřejmě viděli a osobně ani neznám nikoho, kdo by se do bývalých poměrů chtěl vrátit.

Jinak jsem moc rád, že jste na blogu zase vidět. Hned je diskuse obsažnější a živější.

13 Sadlo:
Zuzana (neregistrovaný) 04.09.2011, 20:55:58
Mno, s mym zivotem opravdu sadlo nic spolecneho nema a ti, kteri ho konzumuji maji pravo znicit se jak umi. Coz ale neznamena, ze je nemuzu kritizovat nejen pro zanedbavani vlastniho zdravi, zdravi svych potomku a zbytecne zvysovani nakladu za leceni ucpanych cev a naslednych infarktu, mozkovych mrtvic, nabouranych zlucniku, rakovin a jinych radosti zivota, ktere pry s zivotem nemaji nic spolecneho. Tak jako oni maji pravo nazvat me za to 'blbkou', kazdy at si zanadava dle sveho gusta.

12 Milos:
Zuzana (neregistrovaný) 04.09.2011, 20:48:31
To je nedorozumeni, Milosi, jestli se mi to nepodarilo vysvetlit v minulem prispevku pod timto clankem, tak jeste jednou:

Bod 1. Jsem nic takoveho nenapsala, ale me vytaci ti, kteri na to ziraji dodnes. Nevim, zda jim zustal komunismus zazrany pod kuzi, nekterym mozna ano, jini jsou lini premyslet a nostalgicky vzpominaji na sve prosle mladi .
Bod 2. O volicich pravice z me strany nebyla vubec rec, o to mi vubec nejde, tady volim podle programu toho ci onoho kandidata.

Jak jsem uz vysvetlila, moje prispevky mirily na skupinu lidi na psu, ktera jakoby se zajimala hlavne o materialni srovnani a rozdily, aniz by zminila to nejpodstatnejsi. A aniz by ti lidi zduraznili skody, zpusobene normalizacni erou 'prezidenta zapomneni' - coz je taky jeden velky duvod vlekle nostalgie po Husakovych jistotach. A predni kulturni figury, ktere Husakovi pomahaly vymyvat lidem mozky a udrzovat atmosferu spici Sipkove Ruzenky. Uz to tu bylo tisickrat, ze Husak nechal klidne odejit tisice remeslniku, architektu, doktoru, inzenyru, odborniku nejruznejsich profesi.. ale Gotta privolaval zpatky, protoze ten a jemu podobni (napr. i Dietl a jini vyrobci serialu na objednavku) mu eru zapomneni pomahali udrzovat zcela spolehlive. Vlastne mi pripada, ze v ceske politice je daleko vetsi mnozstvi lidi, kteri se (nebo by se) uplatnili dobre i za normalizace, nez tech, kteri byli totalitou hodne poskozeni - casto kvuli svym postojum a prinejmensim kvuli tomu, ze nebudovali svoji karieru jedinym zpusobem, jakym se tehdy dala budovat = aktivni kolaboraci s rezimem.
Vas jsem do sve kritiky nezahrnula ani nemichala, jestli vas vytocilo co jsem napsala, nebylo to mym umyslem.

Lucifer
11
Lucifer 04.09.2011, 19:40:41
Honzo, s tou blbkou to víc než mírně přeháníš, ne? Sádlo má na sobě kdejakej čuník a dnes už i kdejakej člověk. Čunící si klidně rochtají a lidé vlastně také. Připomnělo mi to jeden velmi triviální, až téměř stupidní vtip:

Paní učitelka se ptá dětí, co nám užitečného přináší husička, a jako prvního vyvolá Pepíčka. Pepíček lakonicky odpoví: "Sádlo". Paní učitelka odvětí, že je to správná odpověď a zeptá se Pepíčka: "A co ještě?" A Pepíček lakonicky odreaguje: "Sádlo!" A paní učitelka se opět pokouší ptát na něco nového a Pepíček opět předkládá sádlo ataktdále.

Zkrátka: Sádlo!

10
Honza (neregistrovaný) 04.09.2011, 19:00:41
Zuzana je, co se týče sádla, normální blbka ... o to přece v životě vůbec nejde ....

9
Miloš (neregistrovaný) 04.09.2011, 18:10:12
[3] Zuzano, asi jsem reagoval trochu přepjatě a za to se omlouvám, ale jsou dvě věci, které mě spolehlivě vytáčí:
1. Všichni, co přežili normalizaci, sledovali Dietlovy seriály a majora Zemana, pomáhali legitimizovat komunistický režim a komunismus jim zůstal zažraný pod kůží, nejspíš těmi komunisty/agenty StB také byli.
2. Voliči tzv. pravice jsou inteligentní a úspěšní lidé a ti druzí jsou hlupáci, klienti úřadů práce a ubožáci všeho druhu.

Hlavní, co tím chci říci, že se mně nelíbí jednoznačné soudy a paušalizace. Možná jsem reagoval trochu podrážděně, protože nás a také mě už v duchu bodu 1 nedávno (a nejednou předtím, když je nějaké výročí nebo politické téma) školil brouk a zrovna on snad jiné příspěvky než osobní nemá. Bod 2 se aplikuje prakticky pořád.

8
Zuzana (neregistrovaný) 04.09.2011, 14:58:42
.. a od opic, na ty jsem zapomnela..;)

7
Zuzana (neregistrovaný) 04.09.2011, 14:55:05
Jinak s pobavenim ctu, jak se panove, (pocitam mezi pany i spisovatele, z nich autor cerpa)sami zarazuji do kategorie lidi, neztrativsich prirozene vnimani reality, cimz se vyrazne lisi od 'civilizacnich deprivantu'. ;)

«     1    2   »