Souboj pohlaví

rubrika: Populárně naučný koutek


Započal se nový rok, Silvestr se domlátil, já jsem se dopovídal, a tak je třeba vrátit se znovu k velmi vážným, nejlépe pak k populárně naučným tématům. Naposledy jsem tady z genetické knížky Marka Hendersona upustil náznak, že muži už to mají takřka na kahánku. No, možná ano, ale jejich geny vedou litý boj s geny ženskými, takže se jistě ještě máme na co těšit. Samozřejmě my muži. Ženy v tom souboji, i když mají ve svém pohlavním chromozomu jednu nožku navíc, jsou pod těžkou mužskou kanonádou. (Tedy jejich genů; jinak to, my chlapi, s ženskýma jistě myslíme velmi dobře.)

 

Lucifer


V roce 1532 ukázali Martinu Lutherovi při návštěvě Desavy dítě, které se chovalo tak zvláštně, že pochyboval o jeho lidskosti. „Nedělalo nic jiného, než že jedlo. Ve skutečnosti snědlo dost pro čtyři rolníky,“ poznamenal otec reformace. „Jedlo, kadilo a močilo a pokaždé, když se ho kdokoliv dotknul, křičelo.“ Luther našel jednoduchou diagnózu: dítě je posedlé ďáblem, mělo by být hozeno do Muldy a utopeno. „Takové podvržené dítě je jen kus masa, protože nemá duši,“ prohlásil.

 

Dnes bychom dospěli k jinému závěru. Podle symptomů, popsaných Lutherovým kronikářem by pediatři okamžitě pojali podezření na Prader-Williho syndrom. Jak daleko od bytosti bez duše. Co mu chybělo, byla nejspíš genetická oblast 15q11. Tato porucha způsobuje groteskní přejídání, ochablé svaly a problémy s učením. V roce 1956 ji popsali Andrea Prader a Heinrich Willi.

 

Lutherův podvrženec musel od svého otce zdědit mutaci 15q11. Můžeme to říci s jistotou, protože při poškození chromozomu 15 získaného od matky by se vyvinula úplně jiná choroba. V roce 1965 ohlásil anglický pediatr Harry Angelman tři vzácné případy, jež nazval „děti loutky“. Byly malé a hubené, pohybovaly se strnule a trhaně, byly vážně mentálně retardované a působily šťastným dojmem. Je neuvěřitelné, že jejich stav způsobil přesně stejný úsek DNA jako Prader-Williho syndrom.

 

Jakou genetickou chorobou bude postiženo dítě s defektem 15q11, záleží na tom, od kterého z rodičů mutovaný chromozom obdrželo. Pokud přišel od matky, bude to Angelmanův syndrom (WikiSkripta), pokud od otce, bude to Prader-Williho syndrom. Gen, který tyto choroby způsobuje, je imprintovaný – to znamená, že nese biologickou značku, která říká buňkám, aby použily jen kopii od matky či otce. Imprintované geny si pamatují svou rodičovskou historii pomocí procesu metylace, jež nechává některé přepínače zapnuté či vypnuté.

 

Dnes známe desítky imprintovaných genů a velká část z nich se podílí na vývoji embrya. Zdá se, že imprinting vyžaduje, aby životaschopný zárodek měl genetický vstup od obou rodičů. To je zdánlivě samozřejmé – spermie oplodní vajíčko, takže je jistá účast obou pohlaví. Po oplodnění však prvojádra obou organel nesplynou okamžitě. Je možné vyměnit prvojádro spermie za jiné z vajíčka a obráceně. Tak mohou vědci vytvořit embryo, které má dva genetické otce či dvě matky.

 

V podstatě by se taková embrya měla vyvíjet normálně – mají úplnou sadu chromozomů a buněčnou strukturu potřebnou k růstu. Ale nevyvíjí se. Pokusy s myšími zárodky ukázaly, že nejen selžou a zemřou, ale navíc selhávají různými způsoby podle zdroje svých genů. Pokud je genetický materiál ženský, vnitřní masa buněk (embryoblast), z nichž by se měl stát plod, se začne vyvíjet normálně, ale umírá, protože nevytvoří funkční placentu. Pokud má embryo dva genetické otce, tvoří se normální placenta, ale embryoblast je beztvará směs. Obě pohlaví jsou nezbytná: imprintované otcovské geny jsou nezbytné pro zdravou placentu, zatímco imprintované mateřské geny jsou třeba pro organizaci embrya.

 

K pochopení evolučních důvodů je třeba vzít na vědomí, že placenta je orgán zárodku. Poprvé si to uvědomil australský biolog David Haig na začátku devadesátých let minulého století. Je to nástroj, jehož pomocí se plod stane jakýmsi parazitem, který od matky krade živiny, kyslík a ostatní zdroje potřebné k růstu. Zájmy matky a plodu jsou tak poněkud odlišné. Zatímco plod se snaží vyždímat z matky, co nejvíc lze, aniž ji zabije, matka se snaží ponechat si část zdrojů k udržení vlastního zdraví. V děloze tak probíhá boj, který může vyústit v těhotenské komplikace.

 

Polovina genů dítěte je od matky a druhá od otce, a každá sada má odlišné zájmy. Matčiny geny získají z méně ničivého těhotenství, které dá šanci, že se žena bude moci rozmnožovat znova. Otcovy geny příliš netrápí matčina reprodukční budoucnost. Je pro ně výhodné, aby matka investovala co nejvíc do aktuálního plodu. Další by moha počít s někým jiným. Imprintované geny od otce tedy vytvářejí agresivní placentu, která podniká cosi jako nepřátelské převzetí dělohy.

 

U tvorů, kteří kladou vejce, nejsou imprintované geny příliš časté. Jejich zárodky se neživí přes placentu, a nemohou tedy ovlivnit množství získaných živin. Není proto třeba, aby spolu geny od otce a od matky bojovaly. Placenta není jen účinným prostředkem pro výživu potomků. Je také důvodem k nelítostné bitvě pohlaví.

 

Zdroj: Mark Henderson, Genetika – 50 myšlenek, které musíte znát

 

Poznámka: Tato kapitola je ve zdroji uvedena citátem od Matta Ridleyho: „Řečeno antropomorficky, otcovy geny nevěří matčiným, že vytvoří dostatečně invazivní placentu, tak ji radši celou vytvoří samy.“ Ano, od téhož Matta Ridleyho, na něhož nedávno upozornila Stella, viz Kolektivní mozek a Natale. Zajímavé je, že jsem na ten citát narazil zhruba v době, když se tady objevil Kolektivní mozek, tedy když se tady poprvé objevil Matt Ridley.cool


komentářů: 14         Komentáře (14)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Lucifer
14
Lucifer * 03.01.2015, 21:44:37
Myslím, že s příchodem třetího melounu na hlavním počítadle se ani jiný článek tak závažně nehodí. Úžasný

Stella
13
Stella 03.01.2015, 21:41:57
Pokud zítra Lucifer uveřejní jistý článek, bude zde i hodně lumpenproletariátnozávodněkantýnovo. Ne, že bych to jako autor měla v úmyslu.

Ale - káva je výborná věc!
Usmívající se

12
St. Kocour (neregistrovaný) 03.01.2015, 21:14:59
Jenom aby se tu z toho nestala nějaká internetová "lumpenkavárna". Mrkající Překvapený

Lucifer
11
Lucifer * 03.01.2015, 21:09:53
Hmmm, vždycky jsem si myslel, že metrosexuál je něco jako erotoman z metra. Koukám, že jsem se zmýlil. A tolik populárně naučné literatury jsem přečetl. Překvapený Úžasný

astra2
10
astra2 03.01.2015, 20:49:24
Líbající Ahoj

9
Anna Kopecký (neregistrovaný) 03.01.2015, 20:42:22
(7) To je zřejmě nedorozumění. Z mé strany se nejednalo o humor, ale o pouhé připodotknutí k tématu \"metrosexuál\". Nic víc, nic míň. Jednalo-li se o humor z Vaší stran, pak se dodatečně popadám za břicho a plácám do stehen. Mrkající

Stella
8
Stella 03.01.2015, 19:00:09
Velmi podnětné příspěvky... Smějící se
Jak domácí pán zmizí, už to zde vře.

astra2
7
astra2 03.01.2015, 18:17:11
Zcela mimořádně s vámi souhlasím, Anno, ale na pana Vymrštila mi nesahejte, to je ojedinělý člověk! Usmívající se Dovolím si ale doporučit něco taky vám - přeleštěte si svůj smysl pro humor, jestli je tedy co leštit... Ahoj

6
Anna Kopecký (neregistrovaný) 03.01.2015, 17:59:21
ad 5 - já myslím, že člověk, na kterého se hodí označení "metrosexuál", by měl část peněz, které vynakládá na depilace, kadeřníka, značkové oblečení, manikúru, fitnesscentra, solária apod, věnovat na psychoterapii.

astra2
5
astra2 03.01.2015, 14:24:15
Možná, že to sem nepatří, možná, že ano. Nevím, ale to mi nezabrání a popíšu typ muže, kterému se říká:

Vhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Metrosexu%C3%A1l

Říkejme mu pan Vymrštil. Je to člověk středního věku, povahu má přátelskou, je ochotný a dvorný, ale co hlavně - velmi šikovný. A ještě víc - pečuje o sebe s nevšední pílí. Našli jsme si k sobě cestu, když jsem zapomněla klíče od bytu u branky zahrádky. Dokázal vystopovat, komu v domě ty klíče patří. Jak to udělal? Neřeknu, až nakonec.

Pan Vymrštil přibíhá rychle, kdykoliv nastane nějaká havárie v bytě, aby ji hned a úspěšně opravil. Nemohly jsme si přát s ženskými v domě víc! Včera mi pan Vymrštil opravil polohovací křesílko u mého pracovního stolu. Fofrem a dobře. Navíc, jak psáno výše, je metrosexuál. Všechno je na něm tiptop - rychle jsem kryla svoji záděru u palce, protože při pohledu na jeho pěstěné ruce jsem se styděla. Pan Vymrštil je dar.

Jo - a jak poznal, komu patří ty klíče? Pokud máte chuť, hádejte...... S vyplazeným jazykem


Stella
4
Stella 03.01.2015, 11:49:06
Internetem kolují někdy pěkné věci:
Genetický paradox: ženy mají geniální děti,
a manžela idiota.

astra2
3
astra2 02.01.2015, 20:33:52
Mám biologii docela ráda, ale tohleto je nad moje chápání. Prepáčtě! S vyplazeným jazykem

Stella
2
Stella 02.01.2015, 11:31:22
Ono je to, mefi, horší: Světlonoš je jeden!

Článek znovu připomíná, jaké dobrodružství je věda a jakými fofry jde kupředu.
Jak asi vzniklo povídání o Otesánkovi? Copak úplně všechno má reálný základ?

1 Někdy si tak říkám...
mefi (neregistrovaný) 02.01.2015, 11:23:21
.
..., jestli těch Světlonošů není více: Světlonoš plazmový fyzik, Světlonoš biolog, Světlonoš spisovatel a básník, Světlonoš lékař, ..., Světlonoš filosof, ...

Inu, každý z nás je tu možná několikrát (minimálně dvakrát).

Přeberte si to, prosím, každý sám.

Miluška Voborníková, Kohnův sbor - Ztracená bačkorka

http://youtu.be/HCQPBgy-oJE

Překvapený

«     1     »